Bibaleze.si

E-skiroji samo še za starejše od 15 let? Vlada predlaga spremembo zakona

STA
Novice 0
13. 11. 2025 14.23

Vlada je sprejela predlog spremembe zakona o voznikih, s katerim želi zvišati starostno mejo za vožnjo e-skirojev, mopedov in drugih lahkih motornih vozil. Po novem bi jih lahko vozili le mladi, starejši od 15 let.

E-skiro

Predlog spremembe, ki ga vlada v državni zbor pošilja v nujni postopek obravnave, določa, da bodo za vožnjo teh vozil morali imeti mladi najmanj 15 let. Trenutno zakon dovoljuje, da jih vozijo že otroci, stari od 12 do 14 let, če imajo pri sebi kolesarsko izkaznico.

"Samo letos se je število nesreč, v katere so bili vključeni mladi vozniki e-skirojev in mopedov, povečalo za več kot trikrat v primerjavi z letom 2021," je po seji vlade povedal podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu Matej Arčon. Dodal je, da je glavni cilj spremembe povečati prometno varnost vseh udeležencev, še posebej mladih.

Ministrstvo za infrastrukturo, ki je pripravilo predlog spremembe, pojasnjuje, da trenutna zakonodaja ne zagotavlja zadostne varnosti v prometu. Mlajši vozniki pogosto niso dovolj usposobljeni za vožnjo električnih skirojev in mopedov, ki lahko dosežejo hitrosti do 25 kilometrov na uro, poleg tega pa še nimajo razvitega občutka za prometno dinamiko in odgovornost.

Če bodo poslanci predlog potrdili, bo Slovenija sledila praksi številnih evropskih držav, ki so v zadnjih letih zvišale starostne meje za vožnjo tovrstnih vozil zaradi naraščajočega števila prometnih nesreč in povečanja poškodb med mladoletnimi vozniki.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1329