Konferenca, ki jo je pripravil Zavod RS za šolstvo, je namenjena predstavitvi bistvenih novosti v vzgoji in izobraževanju ter usmeritvam na področju pedagoškega vodenja. Konference se udeležuje okoli 440 ravnateljev in predstavnikov strokovnih inštitucij s področja izobraževanja.
Kot je pojasnil direktor Zavoda RS za šolstvo Vinko Logaj, se z novim šolskim letom v vseh osnovnih šolah začne izvajati pouk prvega tujega jezika kot obveznega predmeta za vse učence drugega razreda. Pred dvema letoma so to uvedli v 61 šolah, lani še v 90, letos pa ta novost čaka še preostalo 301 šolo. Poleti je na to temo potekalo več strokovnih srečanj, saj mnogi učitelji nimajo izkušenj z zgodnjim poučevanjem tujega jezika, ker jih večina prihaja iz višje stopnje.
Zavod je pred začetkom novega šolskega leta pripravil tudi katalog usposabljanj za učitelje in strokovna izhodišča, o katerih bodo razpravljali na današnji konferenci. Logaj je ob tem prepričan, da je slovenski šolski prostor pripravljen na začetek šolskega leta. Izzive sicer prinaša večanje generacij učencev, pri čemer je posebno vprašanje zagotavljanje učiteljev in sredstev za podaljšano bivanje.
O tem se je ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič danes posebej pogovarjala s predstavniki šol. V uvodu v konferenco pa je spregovorila o novostih, ki se obetajo na področju šolstva v prihodnjih letih in ena izmed je prav rekonceptualizacija razširjenega programa v povezavi s podaljšanim bivanjem.
V minulem obdobju so po njenih besedah obravnavali teme, kot so nacionalno preverjanje znanja, učbeniška politika in drugi tuji jezik. Sprejeli so zakon o izvajanju mednarodnih programov in zagotovili večjemu številu otrok subvencijo prehrane, glede vajeništva pa ob preseku vseh mnenj še iščejo skupno pot naprej. Začeli so tudi objavo razpisov za sofinanciranje projektov iz evropskih sredstev, pri čemer se osredotočajo na opolnomočenje učitelja, odprta in inovativna učna okolja ter krepitev kakovosti.
Med aktualnimi izzivi so prehod otrok iz vrtca v šolo, vključevanje otrok priseljencev in okrepitev poklicnega izobraževanja z vajeništvom. Ukvarjajo se tudi s vprašanjem delovnega časa učitelja, poleg tega poteka usklajevanje predloga sprememb zakona na področju financiranja javnega in zasebnega šolstva, pri čemer ministrica vztraja, da je kakovostno javno šolstvo prvi steber razvoja slovenske družbe.
Kot je poudarila, je sicer pri vseh vprašanjih veliko pritiskov in različnih interesov. "Vsaka sprememba, ki jo sprejmemo, je lahko le plod zaupanja drug drugemu," je poudarila ministrica, ki jo zato veseli dialog, ki ga vzpostavljajo na srečanjih na Brdu pri Kranju in v Portorožu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV