Bibaleze.si

Če imate glavobol, lahko to nakazuje, da imate povišan krvni tlak

N. K.

Pregledi med nosečnostjo

0
21. 04. 2020 08.20

Na vsakem pregledu med nosečnostjo vam bodo izmerili krvni tlak. Vrednost bodo primerjali s tisto, ki so jo zabeležili na prvem pregledu. Zavedati se morate, da je izjemno pomembno, kako visok imate krvni tlak. Če je previsok, je lahko to znak za preeklampsijo.

Glavobol

''Na prvem pregledu izmerimo pritisk, da bi ugotovili morebitno prej obstoječo atreijsko hipertenzijo. Kasneje pa zaradi diagnosticiranja pojava nosečnostne hipertenzije ali preeklampsije,'' razlaga Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike UKC Ljubljana in dodaja, da je normalen krvni pritisk v nosečnosti nižji od 135/85 mmHg (zaradi fizioloških sprememb kardiovaskularnega sistema se običajno v začetku nosečnosti zniža, na koncu nekoliko naraste, vendar ne čez normalno mejo).

Povišana vrednost krvnega tlaka

Zvišan krvni tlak se pojavlja v 5–10 odstotkih (če štejemo tudi blažje oblike, lahko do 15 %) nosečnosti. ''Definicija nosečnostne hipertenzije (gestacijska hipertenzija) je krvni tlak, ki je višji od 140/90 mmHg, izmerjen dvakrat v razmiku 4 ur in brez prisotne proteinurije, po 20. tednu nosečnosti.'' Ob visokem tlaku, ki je večinoma znak bolezni, je pogosto prisoten glavobol.

Z NIJZ so nam posredovali podatke, koliko nosečnic je imelo hipertenzijo. Leta 2002 je imelo kronično hipertenzijo s preeklampsijo 26 nosečnic, leta 2017 pa 32. Hipertenzijo brez eklampsije in preeklampsije je imelo leta 2002 336 nosečnic, leta 2017 pa 465. Blago preeklampsijo so leta 2002 zabeležili pri 290 nosečnicah, leta 2017 pa pri 221. Težko preeklapsijo je imelo leta 2002 50 nosečnic, leta 2017 pa 79. Hellp sindrom so zabeležili pri 13 nosečnicah leta 2002, leta 2017 pa tudi pri 13. Eklampsijo sta imeli leta 2002 dve nosečnici, leta 2017 prav tako dve.

Nosečnica ima lahko nizek krvni tlak.
Nosečnica ima lahko nizek krvni tlak.FOTO: Dreamstime

Vse o preeklampsiji smo zapisali v spodnjem prispevku.

''Zdrava nosečnica ne potrebuje meritev krvnega tlaka doma, dovolj so redni pregledi pri ginekologu. Nosečnice s tveganjem za razvoj preeklampsije ali gestacijske hipertenzije ali že bolne nosečnice pa pri ginekologu dobijo navodilo za merjenje krvnega tlaka doma,'' pojasnjuje strokovnjakinja.

Izpostavlja, da visok krvni tlak predstavlja tveganje za možganski infarkt, druge srčnožilne zaplete, prezgodnjo ločitev pravilno ležeče posteljice (abrupcija posteljice), zastoj v rasti ploda, smrt ploda, prezgodnji porod in napredovanje v preeklampsijo.

Strokovnjakinja poudarja, da poživila zvišujejo krvni tlak, tudi preslana hrana je povezana s pojavom hipertenzije, ravno tako debelost, ki je posledica nepravilne prehrane. ''Nosečnica, ki ima višji pritisk, bo z rednimi sprehodi in izogibanjem stresa omogočila nižji pritisk. V primeru zelo visokega pritiska je seveda potrebno zdravljenje v bolnišnici (porodnišnici), kjer bolnice počivajo in prejemajo močna zdravila.''

Nizek krvni tlak

''Nizek krvni pritisk v nosečnosti je pričakovan, ker se zaradi dobrega pretoka skozi žilje maternice zmanjša periferni upor v srčnožilnem sistemu nosečnice. Tak pretok je potreben zaradi razvijajočega se ploda v maternici, ki dobiva prehrano in kisik ter odvaja razpadne in odvečne produkte preko posteljice.'' Nadaljuje, da je zato nizek krvni tlak v nosečnosti znak dobre prilagoditve telesa nosečnice na nosečnost, stranski učinek pa je npr. omotica oz. rahla prehodna vrtoglavica nosečnice ob hitrem vstajanju v stoječi položaj. Toda, bolezensko nizek krvni pritisk se pojavi v primeru krvavitve nosečnice (lahko notranje ali zunanje), pojavi se nenadno, povezan je z bolezenskim dogajanjem in je nujno stanje, ki zahteva zdravniške ukrepe.

Kako lahko nosečnica poskrbi za ustrezen krvni pritisk?

Priporočljivi so zdrav način življenja, redna zmerna telesna aktivnost, nadzorovanje teže (normalna), izogibanje stresu, zdrava prehrana in zadostna količina vode.

Med porodom mora biti pritisk tak kot pred. Zaradi stresa sicer lahko nekoliko naraste še vedno pa mora biti do 140/90 mmHg. Med porodom so pozorni predvsem na nizek krvni pritisk, ki je lahko znak krvavitve.

Kakšen krvni pritisk so imele oz. imajo naše bralke med nosečnostjo?*

''Jaz imam nizkega in tudi med obema nosečnostma je bil zelo nizek. So govorili bolje nizek kot visok. Tam okoli 90/60 ga imam. Pogosto tudi 75/55.''

''Jaz sem vedno pred, med in po nosečnosti imela nizek krvni pritisk.''

''Zelo imam nizkega. Ves čas sem zaspana, utrujena in prisotni so glavoboli.''

Ali so naše bralke imele preeklampsijo?

'' Pritisk mi je v zadnji tretjini nosečnosti čisto počasi naraščal. Zaradi preeklamsije sem rodila v 36. tednu nosečnosti, na srečo je vse v redu. Po porodu se je pritisk uredil. Sem se pa ves čas zelo dobro počutila.''

''Jaz pri vseh treh nosečnostih. V drugi nosečnosti sem zaradi preeklampsije izgubila punčko v 25. tednu.''

''Tudi jaz zdaj v nosečnosti z dvojčki. Rodila sem v 37. tednu, vse je bilo v redu. Pritisk sem imela tudi do 180/110, se je pa uravnovesil par tednov po porodu.''

''Ja, pritisk sem imela v porodnišnici 160/120. Sprožili so mi porod v 39. tednu. V čakalnici sem že videla pikice pred očmi.''

*Zaupano na Facebooku.

Želimo vam zdravo in srečno nosečnost!
Želimo vam zdravo in srečno nosečnost!FOTO: Bibaleze.si

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 712