Ker želimo vsem, ki ste v veselem pričakovanju, zagotoviti, da boste na porod odšle mirne in pripravljene, smo na naši strani pripravili nekaj vprašanj in vas prosili, da na njih odgovorite. Posredovali smo jih slovenskim porodnišnicam. V tem članku najdete vse informacije o rojstvu v času covida-19 v porodnišnici Novo mesto.
PRISOTNOST OČETA:
Ali se nosečnice po vaših izkušnjah kaj drugače počutijo, če je pri porodu samo babica, ne tudi oče?
Prisotnost partnerjev pri porodu je bila pred epidemijo za porodnice nekaj normalnega in samoumevnega. Zagotovo so bile na račun tega bolj sproščene in umirjene. Nezmožnost deliti tako enkratnega in čustvenega dogodka z osebami, ki so porodnicam najdražji, je za bodoče matere zagotovo nekaj težjega . Slednjega se v porodnišnici Novo mesto zelo dobro zavedamo, zato vsi prisotni pri porodu, predvsem babice, svoj trud usmerjamo tudi v skrb za čim boljše počutje porodnic in jim s tem poskušamo vsaj malo omiliti primanjkljaj partnerjev.
Lahko pričakujemo, da bo ukrep neprisotnosti očeta pri porodu kmalu odpravljen?
Ukrep prepovedi partnerja pri porodu je bil sprejet na nacionalnem nivoju in sicer z namenom varovati pred okužbo tako porodnice in novorojenčke, predvsem pa ob porodu prisotne zdravstvene delavce. Odprava ukrepa se ne bo sprejemala na ravni posameznih porodnišnic temveč spet na ravni cele Slovenije. Dosledno spremljamo mnenja in ukrepe tako Ministrstva za zdravje kot tudi Razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo in porodništvo. Ravnali se bomo po njunih navodilih. Upamo, da bo ukrep odpravljen v najkrajšem možnem času.
Ali lahko partner nakadno prinese stvari za porodnico in dojenčka?
Najbolje je, da nosečnica že ob prihodu v porodnišnico prinese vse, kar se svetuje prinesti tako zanjo kot tudi za novorojenčka. Seveda pa ji lahko partner naknadno prinese stvari, za katere se morda ni predvidevalo, da jih bo potrebovala ali pa jih je morda doma pozabila. Pogoj je, da je zdrav. Velja, da partner do porodnice ali pa kasneje do otročnice in novorojenčka ne more, zato lahko vse stvari preda zdravstvenemu osebju ob vhodu v porodnišnico, ta pa te stvari nato preda porodnici oziroma otročnici.
Kdaj in kako lahko partner vidi otroka? Te lahko pride iskat v porodnišnico?
Ob odpustu iz porodnišnice pride po mamico in novorojenčka ena zdrava oseba. Seveda je želeno, da je to partner. Slednji do vhoda v porodnišnico (oddelka za ginekologijo in porodništvo) prinese lupinico in jo preda medicinski sestri. Slednja jo preda materi ter ji hkrati tudi pomaga urediti novorojenčka in samo njo za odpust. Oba nato pospremi do vhoda k partnerju.
PRIHOD IN ODHOD IZ PORODNIŠNICE
Ali porodnice po porodu kaj prej spustijo domov? Kdaj, koliko prej?
V kolikor porod in poporodno obdobje potekata brez odstopanj od normale, gresta mamica in novorojenček lahko domov po treh dneh, najprej pa v 48 urah po porodu. Po carskem rezu otročnice bivajo na oddelku 3 do 4 dni. Sicer pa se odhod domov prilagaja njunemu zdravstvenemu stanju.
Kako izgleda sprejem brez partnerja?
Sprejem poteka kot običajno, le da partner porodnico pripelje le do glavnega vhoda v porodnišnico.
Je v porodnišnicah dovolj zdravstvenega osebja?
V porodnišnici je dovolj osebja. Toliko kot ga je običajno.
Ali je potrebno imeti vse s sabo, glede na to, da ti verjetno ne sme nihče dostaviti nič dodatnega? Kaj vse je potrebno imeti?
Lahko se še kaj dodatno dostavi, vendar se to, kot že rečeno, preda medicinski sestri na vhodu v porodnišnico, ta pa potem preda porodnici oziroma otročnici. V porodnišnico se prinese iste stvari kot se jih običajno.
Se vse nosečnice ob prihodu v porodnišnico testira?
Ob prihodu v porodnišnico se testira tiste nosečnice oziroma porodnice, pri katerih obstaja sum na okužbo.
Kaj se zgodi, če je sprejeta nosečnica, ki je okužena s koronavirusom?
Sprejem in obravnava nosečnic oziroma porodnic, okuženih s koronavirusoma je enaka tistim, ki niso okužene. Razlika je le v tem, da rodijo v posebej urejeni in prilagojeni porodni sobi in nato po porodu bivajo v posebej urejenih sobah na poporodnem oddelku. Zdravstveno osebje, ki jih obravnava, nosi posebno varovalno opremo.
POROD
Prvič bom rodila. Me zato lahko še bolj skrbi, sem bolj ogrožena kot ostale?
Porodnice, ki prvič rojevajo, niso nič bolj ogrožene od ostalih.
Ali porod zaradi trenutnih razmer poteka kakor koli drugače? Bi me moralo bolj skrbeti, kot bi me v normalih okoliščinah?
Porod poteka kot običajno.
Je ves čas poroda potrebno nositi masko?
Ves čas poroda porodnice nosijo maske.
Katere storitve niso na voljo zaradi trenutnih razmer (kot npr. sredstva za lajšanje bolečine, različne pozicije, vrste poroda, obisk patronažnih sester po porodu..)? Kako bo glede epiduralne analgezije?
Porodi se odvijajo kot običajno. Ne uporabljamo Donope (dušikov oksidul). Epiduralna analgezija je možna po dogovoru ginekologa z anesteziologom.
Koliko je možnosti, da se se porodnica in dojenček v porodnišnici okužita s koronavirusom?
Če se porodnica drži vseh preventivnih ukrepov (maska, umivanje in razkuževanje rok) je možnost za okužbo minimalna.
Ali je varno roditi doma? Se lahko dogovoriš za naročilo ekipe za porod na domu?
Stroka poroda na domu ne odobrava zaradi možnih porodniških zapletov. V času epidemije je porod na domu celo zakonsko prepovedan.
Lahko rodim v drugi občini (prihajam iz Postojne, rodila bi v Ljubljani)?
Lahko.
DRUGO
Se zdravniško osebje v porodnišnicah redno testira za koronavirus?
Zdravstveno osebje se za koronavirus testira po trenutno veljavnih navodilih za zdravstvene delavce. Zdravstveni delavci z respiratorno simptomatiko ostanejo doma in se ob povratku na delo testirajo. Sicer zdravstevno osebje vedno ob stiku s pacienti nosi maske.
Nosečnice res niso bolj rizična skupina od ostalih, kar se tiče okužbe s koronavirusom?
Verjetnost, da bi bile nosečnice bolj rizične od ostalih, naj bi bila majhna. Sicer pa študij, ki bi dale odgovore na to vprašanje, ni. Po dosedanjih izkušnjah z okužbo s koronavirusom nosečnice niso bolj ogrožene.
Je trenutno mogoče opraviti vse redne nosečniške preglede?
Po navodilih RSK za ginekologijo in porodništvo je število pregledov v nosečnosti zmanjšano , vendar se nosečnice v času »izpuščenega« pregleda pokliče po telefonu in poizve o njenem zdravstvenem stanju. V primeru kakršnih koli nosečniških težav je nosečnica normalno pregledana. Ima pa tudi možnost telefonske konzultacije.
Te patronažna sestra zdaj pride pogledati enako pogosto kot prej?
Patronažno zdravstveno varstvo je domena primarnega zdravstvenega varstva (zdravstvenih domov).
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV