Padci v nosečnosti niso redki in kljub dodatni pazljivosti se lahko zgodi nezgoda ali prometna nesreča. Namreč, telo se ob rasti otročka stalno spreminja, trebušček raste, hormon relaksin vpliva na rahljanje sklepov ... Nosečnica postaja vse manj okretna in lahko hitreje izgubi ravnotežje, se spotakne, pade in se udari.
PREBERI ŠE: Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
"V začetku nosečnosti lahko k temu prispeva slabost z omedlevico, pozneje povečanje teže zaradi rastočega ploda, zadrževanja tekočine in ostalih fizioloških sprememb. Šibkost nekaterih mišic in sklepov, sprememba ukrivljenosti hrbtenice in slabša telesna drža zaradi spremembe težišča telesa ob rastočem trebuhu in dojkah prispevajo k okorelosti nosečnice, s čimer se povečuje tveganje za padce," so razložili v Porodnišnici Postojna. Gre pa pri padcih "običajno za lažje poškodbe, čeprav so nekateri lahko škodljivi tako za nosečnico kot plod. Materino telo sicer predstavlja dobro zaščito plodu v maternici zaradi plodovnice, debeline maternične stene in kostnega obroča male medenice ter hrbtenice, ki blažijo udarce oziroma varujejo plod pred poškodbami. V določenih primerih pa zaradi močnih sil, ki delujejo na telo matere, ob padcu lahko pride do prezgodnje ločitve posteljice, tako imenovane abrupcije placente, ki je lahko usodna za oba – tako za nosečnico kot za plod."
Ob blagih padcih ali udarcih na srečo praviloma ni velikega tveganja za nosečnico in še nerojenega otročka. Manj je nevarnosti za poškodbe ob padcu na zadnjo plat, ob hujših nezgodah in udarcih neposredno v trebuh ali predel okoli pa so lahko tudi večji zapleti in tedaj je potrebno poiskati zdravniško pomoč. |
A – kot omenjeno – padci in udarci v nosečnosti na srečo načeloma niso tako zelo nevarni, kot bi si morda sprva mislili. Telo nosečnice je namreč čudežno. Prilagodi se za varovanje še nerojenega otročka v trebuhu, saj so stene maternice debele in mišičaste ter plod dodatno varujejo plodovnica in delno medenične kosti in prav tako trebušne mišice. Tako predvsem v prvih tednih manjši padci in blažji udarci večinoma niso razlog za skrb. Čeprav pa je plod zaščiten in plava v maternici, je potrebno biti vseeno previden in za vsak slučaj preveriti, ali je resnično vse v redu. Zato se je tudi na začetku nosečnosti vseeno smiselno obrniti na izbranega ginekologa ter mu opisati padec, udarec, počutje in morebitne posledice. Na podlagi povedanega bo znal oceniti stanje in tveganje ter svetovati glede nadaljnjih postopkov in ukrepov.
PREBERI ŠE: Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod
V drugem in tretjem trimesečju pa so padci in udarci lahko bolj nevarni, predvsem, če se nosečnica udari ali pade na trebuh. Tedaj lahko sledijo zapleti, denimo začne odtekati plodovnica, se posteljica prezgodaj loči od maternične stene, se sprožijo popadki, pride do fetomaternalne krvavitve, ko plodovi eritrociti preidejo v krvni obtok matere, ali otroček utrpi druge poškodbe. Zato je tedaj v vsakem primeru za vsak slučaj najbolje, če nosečnico pregleda ginekolog. Vselej pa je potrebno v nosečnosti poiskati zdravniško pomoč ob vaginalnih krvavitvah, bolečinah v trebuhu, medenici in maternici, popadkih, če nosečnica ne čuti premikanja otročka ali ga občuti manjkrat kot običajno in ob drugih simptomih, ki jo mogoče skrbijo.
Po vsakem padcu lahko nosečnica obišče ginekologa, čeprav večina s stojne višine ni nevarnih, poudarjajo v Porodnišnici Postojna. Dodajajo pa tudi, da je pregled nosečnice in ploda vsekakor potreben: če se po padcu pojavijo krči ali druge vrste bolečine v trebuhu, če se po padcu pojavi krvavitev iz nožnice ali prične odtekati plodovna voda in če po padcu nosečnica ne čuti več plodovih gibov oziroma jih ne čuti kot običajno. Prav tako je priporočen pregled pri ginekologu po prometni nesreči oziroma neposrednem udarcu v trebuh.
Ginekolog bo po padcu ali udarcu najprej pregledal nosečnico in preveril, ali morda potrebuje zdravniško obravnavo zaradi poškodb, kot so denimo zvini, zlomi ali rane. Zatem bo ocenil stanje otročka, pri čemer bo poslušal bitje srca in opravil ultrazvočno preiskavo. Prav tako se bo z nosečnico pogovoril o počutju in po potrebi odredil opazovanje pod zdravniškim nadzorom s spremljanjem telesnih funkcij nosečnice in otročka.
Kako delovati preventivno?
Padcev in udarcev med nosečnostjo se žal ne da preprečiti, lahko pa nosečnica z določenimi ukrepi deluje preventivno, poudarjajo v Porodnišnici Postojna. "Vsem nosečnicam svetujemo, naj se izogibajo hitenju, nošenju čevljev z visoko peto oziroma neudobni obutvi, mokrim površinam (na primer sveže pomita tla v kopalnici, okolica bazenov) ali preprogam s slabim oprijemom, kjer lahko pride do zdrsa ... Prav tako naj bodo območja, kjer se nosečnica giba večino časa, dobro osvetljena in brez igrač ali kablov po tleh," so nanizali. "Predvsem v zadnjem trimesečju pa naj nosečnica ob hoji po stopnicah vedno uporabi ograjo oziroma naj ima ob sebi nekoga, da ji nudi oporo, izogiba naj se plezanju in nenadnim spremembam položaja, ki lahko povzročajo vrtoglavico," so izpostavili.
Vsem nosečnicam obenem svetujejo "čimprejšnji pričetek z ustrezno telesno vadbo za razgibano telo in močne stabilizatorje trupa. Poskrbijo naj za umirjeno življenje, zdravo prehrano in izvajanje telesne vadbe vsak dan." Izbiro vadbe naj sicer nosečnica prilagodi zmožnostim in nosečnosti, pri čemer naj se izogiba športom, med katerimi je povečano tveganje za hujše padce in poškodbe, kot denimo smučanju, medtem ko lahko kolesarjenje na prostem nadomesti z vadbo na sobnem kolesu. Ob kakršnih koli skrbeh pa naj se vsekakor obrne na ginekologa, ki bo znal svetovati in oceniti situacijo ter bo po svojih najboljših močeh poskrbel tako za njeno kot tudi za otrokovo zdravje.
Drugi viri: mayoclinic.org, healthline.com, whattoexpect.com