Bibaleze.si

Slovenke o črtici, ki rešuje življenja

Špela Zupan

Nosečnost

0
16. 03. 2020 08.53

"Če ne bi imela carskega reza, danes ne bi bilo ne mene ne mojega otroka", "Črta pomeni podarjeno življenje čudovitemu sinu pred 10 leti. Zelo sem ponosna, da jo imam", "Ponosna sem na brazgotino, ki me spominja na dan, ko sem prvič in drugič postala mama".

Carski rez

To je prva fotografija moje hčerke – krvave in vznemirjene – narejena nekaj sekund po nujnem carskem rezu. Usoda se je zarotila proti meni in odločila, da se moj 16-urni skrajno boleč porod ne bo končal po naravni poti. Moja prijateljica, ki še ni mamica, se je pred nedavnim norčevala, da bo za porod izbrala lažjo pot – carski rez. Prvi odziv je bil prisiljen smeh, nato pa sem začela razmišljati ... Je carski rez resnično lažja izbira?

Resnična zgodba mamice, ki je imela carski rez

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Besede mamice, ki jih je zapisala ob fotografiji rojstva hčerke, so postale viralne. Nikakor ne krivi prijateljice zaradi vsesplošnega prepričanja o carskem rezu, ki pri mnogih velja za čudežno brezbolečinsko različico poroda. A ni čisto tako in definitivno ni lažja pot.

Mamica, katere zapis je postal viralen, je bila med carskim rezom budna, na koncu nekaj ur ni čutila nog. Vstavili so ji kateter, močno jo je bolelo, ko so popustila protibolečinska zdravila. Komaj se je premikala, a ni imela časa počivati po zahtevni operaciji. Treba je bilo namreč negovati novorojenčka, ogromno truda je zahtevalo dojenje, menjava pleničk in dvigovanje jokajočega dojenčka.

Ob vsem so jo prevevali občutki krivde in manjvrednosti. Imela je slabo vest. Prva fotografija hčerke jo je sprva opominjala na njen "neuspeh", prepričana je bila, da ji je spodletelo, ker ni šlo vse po načrtih. Šele mnogo pozneje je ponotranjila, da ni pomembno, kako je hčerkica prišla na svet, temveč da je živa ... Da sta obe živi.

V Sloveniji ni carskega reza na željo

V Sloveniji ne delajo carskega reza na željo, saj ne želijo nikogar po nepotrebne izpostavljati tveganju. Da, prav ste prebrali – tveganju. Carski rez je izhod v sili. Je namreč bolj nevaren, pogostejši so zapleti kot pri vaginalnem porodu in gre za čisto pravo operacijo. Lahko ga načrtujejo za porodnico, ki bi lahko imela težave ob naravnem porodu, če je na primer otroček obrnjen z nogicami navzdol, izjemoma, če je prisoten kroničen, nezdrav strah pred porodom.

Brežiška porodnišnica

V brežiški porodnišnici je možen dogovor za carski rez samo, če ne gre za glavično vstavo ploda, po predhodnem carskem rezu, po poškodbi oziroma bolezenskem stanju, kjer je odsvetovan vaginalni porod, in če nosečnica predloži potrdilo psihiatra, da gre pri njej za patološki strah pred porodom.

Celjska porodnišnica

V celjski porodnišnici se porodnica ne more sama odločiti, da bi imela porod s carskim rezom. Gre namreč za operacijo, ki ima – tako kot vsi ostali kirurški posegi – določen delež zapletov in trajnih posledic, tudi v primeru optimalno izvedenega posega, so poudarili. Za izvedbo posega, morebitne zaplete in posledice odgovarja operater, zato tudi edini lahko sprejme odločitev o izvedbi operacije. Pri določenih stanjih, kot je na primer pri predhodnem porodu s carskim rezom ali pri medenični vstavi pri prvorodki, lahko pacientka izrazi željo, da bi nosečnost dokončali z načrtovanim carskim rezom, kar nato upoštevajo v okviru strokovnih priporočil. Brez zdravstvenega razloga in samo na zahtevo nosečnice pa carskih rezov za zdaj ne opravljajo.

Stopnje carskega reza: 1. carski rez, 2. odstranitev novorojenčka iz maternice, 3. odstranitev posteljice in 4. šivanje carskega reza.
Stopnje carskega reza: 1. carski rez, 2. odstranitev novorojenčka iz maternice, 3. odstranitev posteljice in 4. šivanje carskega reza.FOTO: Dreamstime

Izolska porodnišnica

V izolski porodnišnici so pojasnili, da je carski rez poseg v maternično votlino, ki s seboj prinaša možna tveganja in zaplete. Opravijo ga samo zaradi zdravstvenih razlogov. 

Porodnišnica Jesenice

Na Jesenicah carski rez izvedejo, ko ni možen vaginalni porod ali ob morebitni ogroženosti porodnice in/ali otročka.

Porodnišnica Kranj

V kranjski porodnišnici so razložili, da tako kot vsaka operacija tudi carski rez ni brez tveganj, zato ga ne izvajajo na željo, temveč samo zaradi utemeljenih zdravstvenih razlogov.

Ljubljanska porodnišnica

V naši največji porodnišnici v Ljubljani so opozorili, da carski rez pomeni večje tveganje kot naravni vaginalni porod. "Carski rez je namreč operacija, pri kateri pogosteje kot po vaginalnem porodu pride do zapletov, ki ogrožajo zdravje in življenje ženske. Možni so zapleti zaradi same anestezije, lahko se pojavijo razne krvavitve, globoka venska tromboza, pljučna embolija ali okužbe." Umrljivost žensk po carskem rezu je približno sedemkrat večja kot pri vaginalnem porodu. "Ginekološko porodniška stroka meni, da ima carski rez pred vaginalnim porodom prednost le, ko ženska po naravni poti ne more roditi ali ko bi resno ogrozilo njeno zdravje oziroma življenje ali/in zdravje in življenje ploda," so dodali.

Porodnišnica v Murski Soboti

V Murski Soboti upoštevajo na državni ravni sprejeto doktrino, po kateri izvedejo carski rez le ob zdravstveni indikaciji, ne glede na željo porodnice.

Porodnišnica v Novi Gorici

V Novi Gorici dopuščajo možnost izbire za porodnice, ki so prej že rodile s carskim rezom.

Porodnišnica v Novem mestu

V Novem mestu so poudarili, da je carski rez bolj tvegan in "porodnice ne izpostavljamo tveganju, če ni potrebe".

Porodnišnice Maribor, Postojna, Slovenj Gradec in Trbovlje

Tudi v Mariboru, Postojni, Slovenj Gradcu in Trbovljah ne delajo carskega reza na željo, obstajati mora indikacija. Je pa v Postojni lahko očka zraven v operacijski sobi, če ima porodnica lokalno anastezijo ob carskem rezu.

Porodnišnica Ptuj

Na Ptuju se ni moč dogovoriti, če ni indikacije za carski rez. Razen na primer pri ženskah, ki so že imele carski rez in ki kljub izdatnemu pogovoru ne želijo poskusa vaginalnega poroda.

Dojenje težje steče

Črta, ki rešuje življenja. Včasih so jo zarezali od popka navzdol, danes jo naredijo na spodnjem delu trebuha.
Črta, ki rešuje življenja. Včasih so jo zarezali od popka navzdol, danes jo naredijo na spodnjem delu trebuha.FOTO: Dreamstime
Porodnica je po carskem rezu v porodnišnici povprečno štiri do pet dni, medtem ko gre po vaginalnem porodu z dojenčkom največkrat domov po treh dneh.

V vseh slovenskih porodnišnicah se trudijo za čim več naravnih porodov in carski rez opravijo, samo če je resnično nujno. Naredijo ga pri približno 20 odstotkih porodnicah. Vse večkrat ga sicer opravljajo v spinalni anesteziji. Porodnica dobi injekcijo v križ in ne čuti spodnjega dela telesa, med posegom je lahko budna. Največje prednosti so, da novorojenčka lahko vidi takoj po rojstvu, da hitreje okreva in da ima manj težav pri dojenju.

V Sloveniji na primer izključno doji med 50 in 60 odstotki mamic po carskem rezu, kar je manj v primerjavi z mamicami po vaginalnem porodu, kjer je odstotek približno 75. Po carskem rezu namreč dojenje težje steče. Verjetno, ker se vsaj dva do tri tedne mamica težko premika, okrevanje je namreč daljše in bolj boleče kot pri vaginalnem porodu. Dojenčki so lahko zaradi učinkov anestetikov bolj zaspani in manj zainteresirani za dojenje.

To morate vedeti:

► Carski rez je čisto prava operacija.
► Sprva porodnica zelo težko vstane in hodi. Vseeno jo kar hitro "prisilijo" h gibanju, saj ni časa za počitek. Poskrbeti je treba za dojenčka.
► Zelo boli ob kihanju, smejanju, kašljanju, krčevitem joku.
► Priporočljivo si je nameščati hladne obkladke na boleča mesta.
► Na mestu reza se lahko pojavi otopelost ali mravljinčenje.
► Počasnejši je proces izločanja vode, lahko zatečejo obraz, noge, stopala.
► Vsak premik je na začetku izziv. Zato je ključno, da porodnica pravilno vstaja iz ležečega položaja. Prevali naj se na bok in si pomaga z rokami. Naj ne napreza trebušnih mišic.
► Takoj po porodu je priporočljivo nositi lahkoten steznik za podporo trebušnim mišicam.
► Porodnica ne sme dvigovati težkih stvari. Najtežje, kar lahko dvigne (čeprav tudi ne bi smela, pa ga pač mora) je njen otroček.
► Rana se lahko vname. Ob morebitnih vse hujših bolečinah ali/in zatekanju na mestu reza ali/in vročini je treba nemudoma obiskati zdravnika.
► In za konec: carski rez je v resnici porod. Čisto pravi in nič manj vreden od vaginalnega.

Dajte telesu čas, da si opomore

Dejstvo je, da bodoča mamica še vedno predihava popadke in ima na koncu še operacijo, ki pusti posledice. Ko bo najtežje, imejte v mislih: vsak dan bo lažje. Priskrbite si pomoč doma. Naj vam nekdo kuha, pospravlja, pomaga negovati dojenčka. Imejte v mislih, da okrevate po operaciji. Poskrbite, da boste čim prej okrevali, dopustite, da vam pomagajo.

Ne pretiravajte. Sčasoma se boste počutili bolje in takoj boste hoteli postoriti vse in nadoknaditi za nazaj. Takrat se takoj ustavite! V nasprotnem primeru bodo naslednji dan sledile hude bolečine, okrevanje se bo podaljšalo, nazadovali boste. Privoščite si vsaj šest tednov počasnejšega življenjskega ritma. In nikakor se ne silite k telovadbi. Dajte telesu čas, da si opomore.

Zaradi hormonov se bo morda vse zdelo še hujše, kot v resnici je. Lahko se bodo pojavili občutki krivde, češ zakaj nisem rodila naravno. A zavedajte se: tudi carski rez je porod. Rodile ste in izjemne ste! Bodite ponosne na črtico, božajte jo, naj vas spominja, česa vsega ste zmožne. Niste slabša mamica. Imeli ste operacijo, prerezali so vam trebuh, da vaš otroček in vi lahko živite.

Porod in rojstvo. Ni pomembno, kako, temveč da so vsi živi in zdravi.
Porod in rojstvo. Ni pomembno, kako, temveč da so vsi živi in zdravi.FOTO: Dreamstime

Kaj o carskem rezu mislijo Slovenke?

Tudi Slovenke so ponosne na črtico po carskem rezu. "Zelo sem ponosna na svojo črtico. Če ne bi imela carskega reza, danes ne bi bilo ne mene ne mojega otroka", "Carski rez sem imela enkrat. Presrečna sem, da so naju s hčerko rešili", "Ponosna sem na brazgotino, ki me spominja na dan, ko sem prvič in drugič postala mama", "Zaradi ene majhne brazgotine – ki mimogrede sploh ni vidna – imam dva čudovita triletnika. Skratka, zelo sem ponosna na svojo brazgotino", "Tudi jaz imam rez od popka navzdol. Dvakrat. Prvič so komaj rešili hčerko in mene. Brazgotina me nič ne moti", "Črta pomeni podarjeno življenje čudovitemu sinu pred 10 leti. Zelo sem ponosna, da jo imam", "Čudovita črta, ki rešuje življenja". Našteto so lepi in iskreni zapisi Slovenk na Facebooku.

Anketa Arhiv
Koliko carskih rezov ste imeli?
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Dejstvo je, da ni enostavnejše, manj boleče in hitre poti, ko gre za porod. Otročka, ki ga mamica pod srcem nosi devet mesecev, je treba tako ali drugače spraviti na svet. In včasih s porodom pridejo brazgotine, strije, šivi, zapleti. Ni pomembno, kako, samo, da so vsi živi in zdravi. Zato – bodite ponosne na črtico na trebuščku! Z njenim nastankom se je začelo najlepše obdobje v vašem življenju. Postale ste mamice in rodila se je brezpogojna ljubezen. Bodite prijazne do sebe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 712