Otroški kašelj lahko povzročijo različni dejavniki in vzroki. Kašelj je namreč način, s katerim se telo brani pred morebitnimi škodljivimi virusi ali bakterijami. Vzrok kašlja pri otrocih so v glavnem okužbe dihal, kot so prehlad, krup ali laringitis, bronhiolitis, oslovski kašelj ali pljučnica.
Kašelj delimo na dve vrsti: suhi ali mokri kašelj.
Pri suhem, dražečem kašlju otrok veliko pokašljuje in ob tem se ne izloči nič sluzi. Pogosto ga spremljajo draženje in bolečine v žrelu. Druga vrsta pa je moker oziroma produktiven kašelj, ko otrok izkašljuje gosto sluz.
Dojenčki, mlajši od štirih mesecev, ne kašljajo veliko, zato je kašelj pri tako majhnih otrocih treba jemati zelo resno, navaja dr. Catherine Dundon, profesorica pediatrije na zdravstveni fakulteti Univerze Vanderbilt v Goodlettsvilleu.
Da bi lažje razpoznali vrste kašlja in vzroke zanj, si preberite, katere vrste kašlja poznamo in kakšni so simptomi.
PREBERI ŠE: Naravni recepti za lajšanje otroškega prehlada
Otroški kašelj, ki nakazuje na prehladno obolenje
Ko se otrokovo telo bori proti prehladu, je njegov kašelj suh. Spremljata ga zamašen nos ali boleče grlo, otroku lahko konstantno teče iz noska. V tem primeru je najbolje, da otroka motivirate k čim pogostejšemu pitju tekočine, najbolje mlačnega čaja ter k zadostnemu počitku. Ameriška akademija za pediatrijo svetuje, da otroci, mlajši od šest let, ne pijejo sirupa proti kašlju, saj po njihovem mnenju na otroke v tej starosti nima posebnega učinka. Navajajo še, da je za otroke, mlajše od šest let, bolj priporočljivo, da pijejo naravne pripravke za lajšanje kašlja in čaj z medom.
Kašelj je obrambni mehanizem, ki otroku pomaga pri ozdravitvi. Zdravila za umiritev kašlja za otroke niso primerna. Ta zdravila običajno ne pomagajo in imajo lahko pri majhnih otrocih resne neželene učinke, opozarjajo tudi na UKC Ljubljana.
Če je telesna temperatura pri otroku višja od 37 stopinj in je otrok videti utrujen ter brez energije, je najbolje, da za nasvet pokličete zdravnika pediatra. Ravno tako je potrebno nemudoma kontaktirati zdravnika v primeru, da je vaš otrok mlajši od štirih mesecev in ima vročino ali mrzlico.
Otroški kašelj, ki nakazuje na krup ali laringitis
Krup je vnetje zgornjega in spodnjega dihalnega sistema, ki ga najpogosteje povzroča virus parainfluence tipa 1. Kaže se s simptomi, kot so suh lajajoč kašelj, oteženo dihanje in hripav glas. V primeru, da se pri otroku pojavi takšen kašelj, je treba obiskati zdravnika. Laringitis se običajno pojavlja pri otrocih, mlajših od pet let. Kašelj bi moral po treh ali štirih dneh izzveneti, v primeru da se to ne zgodi, je ravno tako treba kontaktirati zdravnika.
Pri laringitisu največkrat najbolje pomaga vlažen zrak. Če nimate vlažilnika prostora, lahko z otrokom stopite v kopalnico, kjer odprete tuš s toplo vodo, zaprete vrata kopalnice in pustite otroka, da nekaj časa vdihuje vlago. Več o laringitisu si preberite TUKAJ.
Otroški kašelj, ki nakazuje na bronhitis
Bronhitis je infekcijsko vnetje bronhijev, dihalnih poti, ki vodijo do pljuč. Ko je vaš otrok prehlajen ali ima gripo, vnetje grla ali infekcijo sinusov, se virus, ki povzroča ta obolenja, lahko razširi tudi na bronhije. Ko virus preide na bronhije, dihalne poti zatečejo, so vnete in so polne sluzi.
Otrok lahko občuti bolečine v prsih, težko diha in ima kratko sapo. V kolikor gre za težje obolenje s bronhitisom, se lahko pojavi povišana telesna temperatura, ki traja nekaj dni, kašljanje pa tudi nekaj tednov. Kašelj je suh in dražeč. Več o bronhiolitisu si preberite TUKAJ.
Otroški kašelj, ki nakazuje na oslovski kašelj ali pertusis
Oslovski kašelj pri otroku povzroča bakterija. Kljub obveznemu cepljenju otrok se še lahko pojavi kak primer pri otrocih, mlajših od pet let. Pri pojavu oslovskega kašlja zaznamo simptome, ki so sicer značilni tudi za prehlad, nato pa jim sledi kašelj, ki se pojavlja v obliki močnih napadov, čemur pa sledi nenaden globok vdih z značilnim spremljajočim zvokom, ki je slišati kot oslovsko riganje.
Pri dojenčku lahko povzroči občasne premore v dihanju. Otroka lahko tudi sili na bruhanje. Ker je povzročitelj bakterija, so pri zdravljenju potrebni antibiotiki. Ob zaznanih znakih oslovskega kašlja pri otroku je torej treba nemudoma o tem obvestiti zdravnika.
PREBERI ŠE: Tako lahko okrepite imunski sistem svojega malčka
Otroški kašelj, ki nakazuje na vnetje pljuč
Pljučnica je resna bolezen, zlasti pri otrocih. Povzročijo jo lahko bakterije ali virusi. Pri otrocih, starejših od pet let, pljučnico pogosteje povzročajo bakterije, medtem ko pri dojenčkih in otrocih, mlajših od pet let, pljučnico pogosteje povzročajo virusi.
Med simptome, ki nakazujejo na vnetje pljuč pri otroku, štejemo utrujenost in slabo počutje, povišano telesno temperaturo, pospešeno dihanje, težko dihanje ali bolečine pri dihanju, nemir in oteženo hranjenje (predvsem pri manjših otrocih) ter suh kašelj.
Kdaj k zdravniku?
Kašelj v večini primerov izzveni sam od sebe in tudi ni resnejša nevarnost za zdravje vašega otroka, zato kot tak ni nujen razlog za obisk pri zdravniku, razen če ga ne spremljajo dodatni znaki:
- če otrok hitro diha,
- če se otrok slini in ne more požirati,
- če kašelj spremlja bolečina v ušesih,
- če je otrok dehidriran in zaspan, brezvoljen,
- če kašelj traja več kot teden dni brez izboljšanja,
- če se ob kašlju pojavlja rumen, zelen, rjavkast ali krvav izmeček,
- če otrok toži nad bolečino v prsih,
- če postane dihanje hitro ali sopeče in so vdihi še posebno glasni, ob tem pa slišimo piskanje,
- če ne moremo znižati vročine, kljub ustreznemu odmerku paracetamola,
- če otrok pobledi oz. pomodri.