Ko otroka bolijo ušesa, gre skoraj vedno za vnetje srednjega ušesa, ki ga povzročajo bolezenski povzročitelji. Akutno vnetje srednjega ušesa je bakterijska ali virusna okužba srednjega ušesa, ki se lahko pojavi v vseh starostnih obdobjih, vendar pa najpogosteje ravno pri otrocih, starih od tri mesece do tri leta. V večini primerov gre za bolezen, ki se razvije kot zaplet običajnega nahoda.
Kakšni so znaki in simptomi vnetega ušesa?
Virusi ali bakterije v žrelu pripotujejo po krvi skozi Evstahijevo cev do srednjega ušesa. Virusnemu vnetju po navadi sledi bakterijsko vnetje srednjega ušesa. Med prvimi simptomi se pojavi dalj časa trajajoča bolečina v ušesu, včasih se hkrati pojavi tudi naglušnost.
Pri manjših otrocih lahko bolečino spremljajo razdražljivost, slabo počutje, bruhanje in driska. Vnetje ušesa lahko prepoznamo tudi po glasnem joku in zbujanju sredi noči, včasih se dojenčki z rokicami grabijo za ušesa. Bezgavke pod ušesi so otekle, pogosto pa vnetje ušesa spremljata prehlad in zvišana telesna temperatura. Bobnič pri tem lahko postane vnet in izbočen. Če se zgodi, da bobnič poči, se lahko pojavi sprva krvav izcedek iz ušesa, nato pa voden in gnojen izcedek.
Simptomi resnejših zapletov bolezni se kažejo kot glavobol, nenadna huda naglušnost, vrtoglavica, mrzlica in vročina.
Kakšna je preventiva?
Pri vsakem prehladu ali nahodu je izjemno pomembna dobra higiena nosne sluznice, s katero lahko preprečimo, da bi se okužba preselila tudi na uho. To dosežemo predvsem z rednim čiščenjem noska s fiziološko raztopino in pozneje, ko je otrok že večji, z odvračanjem od smrkanja in učenjem pravilnega, krepkega usekovanja. Za čiščenje ustne sluznice pa je priporočljivo tudi pitje zadostnih količin tekočine, kot so nesladkan čaj, voda ali juhice. V sobo, v kateri otrok spi, namestite vlažilec zraka; če ga nimate, zavrite vodo in v sobo postavite lonec s poparjeno kamilico, meto ali timijanom.
Kdaj k zdravniku?
Če opazite znake in simptome, s katerimi sumite na vnetje ušesa pri otroku, ali če otrok toži zaradi bolečin v ušesu, ga je treba naročiti na pregled pri osebnem pediatru. Pri pregledu zdravnik uporablja otoskop, s pomočjo katerega lahko zazna vnetje in tekočino, ki se je nabrala za bobničem. "Dolgotrajen izliv povzroča slabši sluh, v končni fazi tudi nepovratne spremembe na bobniču in srednjem ušesu. Ob posegu pred vstavitvijo cevke in po vrezu v bobnič (t. i. miringotomiji) posesamo tekočino iz srednjega ušesa. Cevke lahko vstavimo tudi v primeru hudega akutnega vnetja, nemalokrat pa v teh primerih ob ustrezni antibiotični terapiji zadošča samo miringotomija, brez vstavitve ventilacijske cevke. Po njej iz gnoja v srednjem ušesu odvzamemo bris, kužnino pošljemo na analizo v mikrobiološki laboratorij in gnoj posesamo," je za naš portal obrazložil otorinolaringolog Iztok Fošnarič.
V primeru okužbe zdravnik po navadi predpiše antibiotik, ki uniči bakterije in zmanjša nabiranje tekočine. Amoksicilin je običajno najprimernejši za bolnike vseh starosti. Niso pa antibiotiki vedno prva izbira. Za ublažitev bolečin se lahko uporabita tudi paracetamol ali ibuprofen. Pomembno je, da pri določitvi zdravljenja zaupate otrokovemu pediatru.
Kdaj se otrok lahko vrne v šolo ali vrtec?
Vnetje srednjega ušesa ni nalezljivo, so pa nalezljive različne bolezni, ki vnetje povzročajo – kot so prehladi in nahodi. Otrok se zato lahko vrne v vrtec ali šolo, ko je že zdrav in se dobro počuti. Antibiotike pa je vedno treba jemati do konca po navodilih zdravnika.