Gre za starše interspolnih otrok.
Interespolnost je krovni izraz, ki se uporablja za osebe, ki se rodijo s spolnimi značilnostmi, ki so hkrati ženske in moške ali niso čisto ženske in niti moške. O interspolnosti smo na Zadovoljna.si že pisali, in sicer v članku z naslovom “Kaj je interspolnost, s katero v Sloveniji živi 36 tisoč ljudi?”.
Raznolike spolne značilnosti se lahko pojavijo na veliko načinov. Otrok se lahko rodi z večjim ali manjšim klitorisom ali drugače oblikovanim penisom. Včasih se otrok rodi z na videz tipičnimi ženskimi spolnimi značilnostmi, pa se odkrijejo notranji testisi, in včasih ima otrok tipično moškega videza maternico ali jajčnike. V nekaterih primerih deklica ne bo dobila pričakovane menstruacije ali pa jo bo nepričakovano dobil deček. Nekateri otroci imajo drugačno hormonsko sliko od tiste, ki je tipična za »dekle« ali »fanta«. Pomembno pa je, da se zavedamo, da so spolne značilnosti in telesa interspolnih oseb zdrave različice izraza človeških spolov.
Naj na tem mestu izkoristim priložnost in nekaj besed namenim staršem interspolnih otrok.
Z vašim otrokom ni nič narobe. Z veliko večino interspolnih posameznikov ni fizično nič narobe in torej ne potrebujejo medicinskih posegov. V primeru, da vam zdravniki priporočajo, da gre vaš otrok na medicinski poseg, se dobro pozanimajte, za kakšen poseg gre ter o posledicah in tveganjih tega posega, predvsem pa se pozanimajte o tem, kaj se z zdravjem vašega otroka zgodi v primeru, da se za poseg ne odločite. Vzemite si čas za razmislek. Vedno pridobite še drugo zdravniško mnenje in se tudi sami pozanimajte glede na informacije, ki ste jih dobili od zdravniškega osebja.
Ničesar niste storili narobe. Imeti interspolnega otroka je povsem naravno in ni posledica vaših dejanj ali napak.
Normalno je, da ste zmedeni ali razburjeni. Če ugotovite, da ima vaš otrok interspolne značilnosti, se lahko počutite prestrašeni, jezni, nemočni, zaskrbljeni, lahko občutite krivdo ali sram ali pa kar vse zgoraj našteto hkrati. Mnogo teh občutkov je posledica neznanega, občutki se bodo zmanjšali čim boste o interspolnosti bolj informirani in se boste o tem pogovorili z drugimi.
Ni vam treba imeti vseh odgovorov. Ko boste govorili s svojim otrokom in drugimi okoli sebe, se boste soočili z veliko vprašanji. Normalno je, da vseh odgovorov nimate takoj. Bolj ko se boste o interspolnosti poučili in o njej govorili z drugimi, več opore boste lahko nudili vašemu otroku, ko bo tudi sam začel postavljati vprašanja.
Poglejmo še nekaj najpogostejših vprašanj.
Kako naj ugotovim, če je moj otrok interspolen?
Morda boste to ugotovili, ko se otrok rodi, med puberteto ali mladostništvom. Glede na različico interspolnosti je to mogoče ugotoviti na različne načine. Včasih je otrok od rojstva vidno interspolen, ne pa v vseh primerih. Pri vašem otroku se lahko po rojstvu ali kasneje v življenju ugotovi, da je interspolen s pomočjo:
- krvnih testov kmalu po rojstvu;
- medicinskega pregleda, kot je ultrazvok trebuha;
- rutinske operacije v otroštvu, kot so operacija kile in odstranitev slepega črevesa;
- pubertete, ki je drugačna kot pri otrokovih sovrstnikih;
- pregledov, ki se opravljajo med nosečnostjo ...
Moj otrok je interspolen. Kako naprej?
Variacije se pojavljajo povsod v naravi. Interspolnost je le ena izmed njih. Pri tem je pomembno, da ste z vašim otrokom odkriti (na starosti primeren način) in da slišite njegove potrebe. Seveda se boste soočili z nekaterimi izzivi. Eden od teh bo zagotovo dejstvo, da večina ljudi še vedno ne ve, da je med nami približno 1,7 % interspolnih ljudi, zato boste morda morali najti načine, kako to ljudem predstaviti in jih izobraziti o specifičnih potrebah in položaju vašega otroka. Na primer v vrtcu ali šoli, kjer lahko svetujete zaposlenim, kako preprečiti, da bi vašega otroka zasmehovali.
Ali moram podati soglasje za operacijo mojega otroka preden se spol vpiše v rojstni list?
Pred ali ob vpisu spola vašega otroka v rojstni list vam bodo zdravniki, družina ali prijatelji morda svetovali, da podate soglasje za medicinske posege, ki bodo otrokovo telo spremeni v t. i. bolj ženski ali moški videz. Te operacije »normaliziranja« telesa so lahko za otroka zelo travmatične in pogosto vodijo do zdravstvenih težav, ki pri večini trajajo celo življenje. Nekaj pogostih argumentov, ki jih boste slišali, ko vam bodo svetovali operacijo vašega otroka:
- če otroka ne operiramo, se bo povečalo tveganje za nastanek raka;
- bolje je operirati otroka v zelo zgodnji starosti, da se posegov ne bo spomnil;
- zgodnja intervencija je manj tvegana oziroma uspešnejša;
- ukrepi bodo zmanjšali socialne pritiske in otroku pomagali, da se bo kasneje lažje ujel s sovrstniki ...
Preden se strinjate s kakršnimi koli operacijami ali drugimi medicinskimi posegi, je treba opozoriti, da trenutno ni znanstvenih dokazov, ki bi podpirali zgornje argumente. To pomeni, da raziskava, ki bi dokazovala, da takšne operacije pozitivno vplivajo na otroke in mlade, ne obstaja.
O možnosti psihološke podpore vprašajte v porodnišnici ali pri vašem zdravniku. Vedno pa smo vam na voljo tudi v organizacijah, kjer se med drugim ukvarjamo s podporo interspolnim osebam in njihovim bližnjim. Tu smo: Amnesty International Slovenije, Društvo DIH, Društvo Kvartir, Društvo Legebitra, Društvo Parada ponosa, Društvo ŠKUC in Zavod TransAkcija. Pri nas lahko poleg psihološke in druge podpore dobite tudi več informacij o interspolnosti. Če je mogoče, se pogovorite tudi z družino in prijatelji. Predvsem pa pazite nase, sicer ne boste mogli poskrbeti za vašega otroka.
Vir: IGLYO, OII Europe, EPA, Supporting your intersex child – A parents’ toolkit, v angleškem jeziku dostopno na: https://oiieurope.org/supporting-your-intersex-child-a-parents-toolkit/.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV