Rotavirus je zelo nalezljiv virus, ki se pogosto pojavi pri dojenčkih in majhnih otrocih. Simptomi se lahko razlikujejo od blagih do hudih, vendar lahko hitro zdravljenje in preventivni ukrepi zmanjšajo tveganje za okužbo ali zaplete bolezni. Za vas smo pripravili uporabne informacije o rotavirusu, njegovih simptomih in tem, kako ga preprečiti.
Gre za virusno okužbo, ki lahko povzroči hude črevesne težave pri otrocih. Virus, ki je pogost in zelo nalezljiv, se običajno širi prek stika z okuženo osebo ali s kontaminirano hrano ali površinami. Še posebej resno je lahko pri majhnih otrocih, pri katerih obstaja največje tveganje za razvoj resnih simptomov in zapletov. Simptomi okužbe z rotavirusom lahko vključujejo drisko, bruhanje, bolečine v trebuhu, vročino in dehidracijo.
Posebno pozornost je treba nameniti otrokom, mlajšim od petih let, ki ob vodeni driski bruhajo tudi 10-krat ali večkrat dnevno, s tem pa izgubljajo telesno tekočino. Ob tem postajajo vse bolj utrujeni in brezvoljni. Če starši opažajo take znake, morajo otroka hitro pripeljati k zdravniku.
Simptomi in znaki rotavirusa
Pri majhnih otrocih, okuženih z rotavirusom, se lahko pojavijo številni simptomi, kot so driska, bruhanje, bolečine v trebuhu, vročina, utrujenost, izguba apetita in dehidracija. V nekaterih primerih je lahko okužba huda in povzroči zaplete, kot sta šok ali celo smrt. Pomembno je vedeti, da vsi primeri rotavirusa ne bodo povzročili enakih simptomov. Nekateri ljudje, ki se okužijo, morda sploh ne kažejo znakov bolezni.
PREBERI ŠE: 5 napačnih odločitev, kadar ima otrok vročino
Vzroki in dejavniki tveganja
Rotavirusom pravimo tudi družabni virusi, saj se pogosteje pojavijo tam, kjer se druži skupaj več ljudi, npr. v vrtcih, šolah, lahko pa tudi v domovih za ostarele in bolnišnicah. Prisotni so skozi celotno leto, vendar v zimskih mesecih pogosteje kot običajno. Prenašajo se s stikom z okuženimi predmeti, tesnim fizičnim stikom ali delci kihanja in kašljanja okužene osebe. Majhni otroci in ljudje z oslabljenim imunskim sistemom imajo večje tveganje za nastanek resnih zapletov zaradi rotavirusne okužbe.
Postavljanje diagnoze
Za diagnosticiranje rotavirusa vas bo zdravnik morda vprašal o simptomih, anamnezi in nedavnem potovanju ali stiku z okuženo osebo. Zdravnik lahko opravi tudi fizični pregled, da preveri znake dehidracije. V nekaterih primerih lahko zdravnik opravi laboratorijske preiskave za odkrivanje prisotnosti rotavirusa v vzorcih blata okužene osebe.
Zdravljenje rotavirusa
Žal učinkovitega zdravila, ki bi rotavirozo pozdravilo, še ne poznamo, zato je zdravljenje simptomatsko, kar pomeni, da blažimo znake, ki izbruhnejo ob bolezni, zmanjšamo bolečine, znižujemo visoko vročino in – kar je najpomembneje – nadomeščamo tekočino. Zdravljenje rotavirusa je odvisno tudi od resnosti simptomov. Če je oseba močno dehidrirana zaradi bruhanja ali driske, bo verjetno potrebovala tekočino in elektrolite prek infuzije. Antibiotiki se redko uporabljajo za zdravljenje rotavirusa, saj ga običajno povzroča virus, ne bakterija. V nekaterih primerih se lahko priporočijo tudi zdravila proti slabosti. Najboljše zdravljenje rotavirusa je preprečevanje s cepljenjem.
PREBERI ŠE: Kdaj otrok ne sme v vrtec?