Kot pri ostalih razvojnih mejnikih se tudi izraščanje prvih zobkov pri vsakem otroku razvije ob svojem času. Nekaterim prvi zobek zraste že pri petih mesecih, medtem ko pri drugih ne pokuka vse do desetega meseca. A kdaj je zares pozno in je potreben obisk pri zobozdravniku?
"Prve zobke lahko pričakujemo v starosti okoli 6 mesecev. Povsem običajna so odstopanja in dojenčku izraste zobek že pri 3 mesecih ali šele pri enem letu.
Kaj vpliva na kasnejše izraščanje, je neznano. Dojenčki se tudi brez zob lahko prehranjujejo s koščki (od 6 mesecev naprej). Opazila sem, da otrokom, ki kasneje dobijo zobke, tudi kasneje izpadejo.
"Zobozdravnika lahko obiščete že, ko izraste prvi zobek. Priporočamo pregled do prvega rojstnega dne, ki je namenjen pogovoru z mamico in kratkemu pregledu zobkov. Zakaj je pomemben pregled, čeprav sta v ustih samo "dva majhna rižka"? Ker mamici povemo, kako škodljivo je pitje sladkih pijač ponoči, podučimo jo o izbiri pravilne krtačke, ki naj bo majhna in mehka, in o uporabi zobne paste.
"Pri zdravju zob namreč velikansko vlogo igrata prehrana in pijača. Do treh let dojenčka in malčka pregleda specialist pedontolog, za katerega ne potrebujete napotnice, po tretjem rojstnem dnevu pa mu lahko izberete zobozdravnika za otroke in mladino," pojasnjuje Urška Šavli, dr. dent. med.
Razpored izraščanja zobkov pri otroku
Prvi znaki izraščanja se lahko pokažejo že mesec ali dva, preden opazimo prvi zobek. Eden od znakov, ki nastopijo najprej, je običajno povečano slinjenje. Poleg tega otrok rad daje v usta prste ali trše predmete.
"Vrstni red izraščanja zobkov v teoriji je tak: prvi so spodnji sekalci, nato zgornji sekalci. Sledijo stranski sekalci spodaj in zgoraj. Po enem letu začnejo izraščati štirice, to so prvi mlečni kočniki, ki izgledajo v majhnih ustecih res ogromni. Imajo 4 vrške in potrebujejo kar nekaj časa, da se prerinejo skozi dlesen, malčki pa znajo biti ta čas razdraženi.
Sledi malo premora, okoli 18 mesecev je čas za podočnike (trojke). Manjkajo samo še zadnji zobki, to so petice (drugi mlečni kočniki), ki so spet veliki, a njihovo izraščanje večinoma ni tako naporno kot pri štiricah. Izrastejo običajno pri starosti dveh let in pol.
Naj opozorim, da je časovni okvir res samo za orientacijo, saj ima vsak dojenček in malček svoj tempo razvoja. Odstopanja so lahko od pol leta, včasih celo eno leto pri peticah. Tudi vrstni red izraščanja ni nujno tak, kot sem ga opisala.
Na izraščanje ne morete vplivati, ne morete ga pospešiti ali zavreti. Lahko ga spremljate in upam, da čim več zobkov pokuka v usta na vaše presenečenje brez joka, sitnarjenja in bolečin," še dodaja zobozdravnica.
Nasveti za lajšanje bolečin pri izraščanju prvih zob:
– Otroku lahko pomagate z masiranjem dlesni, kajti ko zob predre dlesen, je tudi težav konec. To najlažje dosežemo tako, da otroku omogočimo grizenje trše, lahko tudi hladne hrane (npr. korenje) ali raznih pripomočkov za žvečenje.
– Lahko vmasirate balzame oz. gele za lajšanje bolečin, ki jih prodajajo v lekarnah. Ti pripomočki delujejo krajši čas, približno dve uri, treba pa jih je dobro vmasirati v dlesen, sicer jih slina hitro odplakne. Ker vsebujejo lokalni anestetik, so učinkoviti.