Bibaleze.si

Naj se umažejo! Zakaj blato in pes pomagata otrokovemu zdravju

B.R.
Zdrav otrok 0
11. 07. 2025 03.21

Starši pogosto opozarjamo svoje otroke, naj pazijo, da se ne umažejo preveč, ko se igrajo na prostem. A znanstveniki in zdravniki zdaj opozarjajo, da je prav nasprotno vedenje – dovoliti otrokom igro v prsti, pesku in blatu – ključno za njihov zdrav razvoj.

umazane roke

Še več: odraščanje v stiku z bakterijami in celo hišnimi ljubljenčki, kot so psi, lahko pripomore k manjšemu tveganju za bolezni, kot je astma.

Znanost v podporo igri v naravi

V zadnjih letih je vse več znanstvenih raziskav osvetlilo, kako pomembno vlogo imajo mikrobi v našem zdravju, še posebej v zgodnjem otroštvu. Zdravnika Brett Finlay in Mary-Claire Arrieta sta v knjigi Let Them Eat Dirt: Saving Your Child From an Oversanitized World (Naj jedo umazanijo: kako rešiti otroka pred pretirano sterilnim svetom) izpostavila pomen zgodnje izpostavljenosti mikrobom. Po njunem mnenju je prvih 100 dni otrokovega življenja ključno obdobje za razvoj zdravega mikrobioma.

Ko otroci preživljajo čas v naravi – na travniku, v peskovniku, gozdu ali vrtu – se njihova telesa srečujejo z raznolikimi mikroorganizmi, ki lahko krepijo njihov imunski sistem in zmanjšujejo tveganje za številne kronične bolezni.

Naj se umažejo!
Naj se umažejo! FOTO: Adobe Stock

Mikrobno ravnovesje in kožne bolezni

Neravnovesje mikroorganizmov v telesu (t. i. disbioza) lahko pripomore k večji občutljivosti za kožne bolezni, kot je dermatitis. Zato zdravniki menijo, da sterilno okolje – zlasti v prvih letih življenja – ni vedno najboljše za zdravje otrok. Prav nasprotno – zmerna izpostavljenost umazaniji lahko vodi do bolj odpornega in uravnoteženega imunskega sistema.

Odraščanje s psom zmanjšuje tveganje za astmo

Ena najzanimivejših ugotovitev na tem področju prihaja iz Švedske. Obsežna študija, objavljena v znanstveni reviji JAMA Pediatrics, je analizirala podatke več kot milijona otrok in ugotovila, da imajo tisti, ki so odraščali s psom, približno 15 % manjše tveganje za razvoj astme. Razlog je v tem, da so bili ti otroci redno izpostavljeni različnim bakterijam, ki so pripomogle k razvoju njihovega imunskega sistema.

Ko otroci preživljajo čas v naravi – na travniku, v peskovniku, gozdu ali vrtu – se njihova telesa srečujejo z raznolikimi mikroorganizmi ...
Ko otroci preživljajo čas v naravi – na travniku, v peskovniku, gozdu ali vrtu – se njihova telesa srečujejo z raznolikimi mikroorganizmi ... FOTO: Adobe Stock

Kaj lahko naredimo starši?

Strokovnjaki pozivajo starše, naj:

- spodbujajo igro na prostem – v naravi, parku, na vrtu ali gozdni učni poti,

- dovolijo otrokom igro v prsti, blatu ali pesku, tudi če to pomeni malo več pranja perila,

- omogočijo druženje z drugimi otroki, saj je stik z vrstniki ključen za razvoj socialnih in imunskih veščin,

- razmislijo o hišnih ljubljenčkih, saj stik s psom ali mačko lahko pozitivno vpliva na otrokovo zdravje – seveda ob odgovorni skrbi za živali.

Vir: story.hr

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024