Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje

ZDRAV OTROK

0
24.12.2023, 5:00

Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj, ki predvsem v jesenskem in zimskem času prizadane naše najmlajše. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro, ki deluje v pediatrični ambulanti Natalije Gradišek, dr. med., spec. ped.

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje

Kateri so vzroki za nastanek laringitisa?

Laringitis (akutni subglotični laringitis ali psevdokrup) je nenadno otekanje glasilk. Mogoča vzroka obolenja sta okužba z virusi (ki so številni, eden najpogostejših je na primer virus parainfluence) ali alergija na vdihan/zaužit alergen (cvetni prah, hrana, dlaka, zdravila ...). Laringealna obstrukcija se pojavi samo pri nekaterih otrocih, ki so okuženi, verjetno zaradi anatomske predispozicije (majhen premer dihalne poti) ali vnetnega imunskega odziva.

Bolezen se pojavlja skozi vse leto, najpogosteje pa v jesenskih mesecih. Najpogosteje se pojavlja pri otrocih med šestim mesecem in petim letom starosti, vrhunec pa doseže v drugem letu starosti. Redko se pojavi pri novorojenčkih in dojenčkih, mlajših od treh mesecev. Bolezen prizadene približno tri odstotke otrok in je od 1,4- do dvakrat pogostejša pri dečkih kot deklicah. 

Laringitis se najpogosteje pojavlja pri otrocih med šestim mesecem in petim letom starosti, vrhunec pa doseže v drugem letu starosti.
Laringitis se najpogosteje pojavlja pri otrocih med šestim mesecem in petim letom starosti, vrhunec pa doseže v drugem letu starosti. / FOTO: Shutterstock

Kateri so simptomi laringitisa in kako se kažejo?

Simptomi bolezni se večinoma pri prej zdravih otrocih pojavijo nenadoma in ponoči, nekaj ur po tem, ko zaspijo. Bolezen je blaga ali pa tako huda, da otrok hlasta za zrakom. Najznačilnejši simptom je suh lajajoč kašelj. Otrok se zbudi in težko diha. Posebno glasen in hripav je vdih (stridor), po čemer lahko bolezen ločimo od bronhitisa, pri katerem je otežen izdih. Otrokov glas je hripav, v zelo redkih primerih pa pride celo do izgube glasu. Otroci so pogosto prestrašeni, saj imajo občutek oteženega dihanja.

Napad se v naslednjih nočeh lahko ponovi, vendar v blažji obliki; Kašelj po nekaj dneh postane sočnejši, bolezen začne spominjati na navaden prehlad. 

Običajno se od enega do dveh dni pred laringitisom pojavijo blagi simptomi, kot so obilen izcedek iz nosu, rahlo povišana telesna temperatura, boleče žrelo, izguba teka in/ali slabo počutje. 

Simptomi bolezni vključujejo stridor in suh lajajoč kašelj, ki se začne nenadoma, običajno ponoči. Hud laringitis, ki vodi do dihalne odpovedi, je redek.

Vročina je pri običajnem laringitisu nizka ali pa je sploh ni. 

V težjih primerih se lahko pojavijo dihalna stiska, ki jo prepoznamo po pospešenem dihanju in znaki dihanja s pomožnimi dihalnimi mišicami (otrok diha s trebuščkom, ugreza medrebrne prostore in predel vratu nad prsnico, vidno je plapolanje nosnic). Če ne poiščemo zdravniške pomoči, ob napredovanju dihalna stiska vodi v zmedenost, modrikasto ali bledo kožo (okrog ust in nosu), morebitno apnejo (otrok za kratek čas preneha dihati), izgubo zavesti in v končni fazi odpoved dihanja. 

Ali je laringitis nalezljiv? 

Laringitis, ki nastane kot posledica zaužitega ali vdihanega alergena, ni nalezljiv. Nalezljiv pa je, če ga sprožijo virusi ali bakterije. Povzročitelj se prenaša po kapljicah v zraku, predvsem s kašljem, kihanjem, pogovorom ali prek okuženih rok in površin, a ni nujno, da bo okužba z istim virusom pri vseh otrocih pripeljala do znakov laringitisa (morebitni dejavniki tveganja so bili že omenjeni).

Vročina je pri običajnem laringitisu nizka ali pa je sploh ni.
Vročina je pri običajnem laringitisu nizka ali pa je sploh ni. / FOTO: Dreamstime

V katerem primeru je treba k zdravniku? 

Pri večini otrok je potek akutnega laringitisa blag in simptomi ob pravilnem ukrepanju izzvenijo sami od sebe v samo nekaj urah ali dneh, redko do enega tedna. Otrokovo stanje se lahko zelo hitro spremeni (nevarnost nenadnega poslabšanja), zato je potrebna previdnost.

Bolezen, pri kateri je prisotna visoka telesna temperatura ali slinjenje, je nenavadna za običajne virusne okužbe z laringitisom, zahteva večjo previdnost in čimprejšnji pregled pri zdravniku. Takojšen pregled pri zdravniku je potreben tudi, če so prisotni znaki dihalne stiske, opisane predhodno. Pomembni so še drugi splošni znaki, na primer če je otrok videti slabotno, je zaspan in težko odziven. To je gotovo znak, da otrokovemu organizmu primanjkuje kisika. 

MOJ OTROK KAŠLJA. KDAJ K ZDRAVNIKU?

  • - ČE JE OTROK MLAJŠI OD TREH MESECEV,
  • - ČE IMA OB KAŠLJU TEŽAVE Z DIHANJEM (povišana frekvenca dihanja v spanju, dihanje s trebuščkom, ugrezanje medrebrnih prostorov),
  • - ČE SE MU JE MED HRANJENJEM ALI IGRANJEM ZALETELO (hrana, majhni koščki igrač ...),
  • - ČE IMA VISOKO TELESNO TEMPERATURO, JE ZELO UTRUJEN, ZAVRAČA TEKOČINO IN HRANO,
  • - ČE IMA MOKER KAŠELJ, OB KATEREM IZKAŠLJUJE RUMENO IN ZELENO SLUZ,
  • - ČE IMA KAŠELJ Z NAPADI TEŽKEGA DIHANJA IN OB KAŠLJU BRUHA,
  • - ČE KAŠLJA VEČ KOT DVA TEDNA BREZ VMESNEGA IZBOLJŠANJA.

Na katere načine lahko pomagamo otroku, ki ima laringitis? 

Prva pomoč je zelo pomembna in največkrat zadostuje. Čeprav je otrokovo stanje videti skrb vzbujajoče, ob pravilnem ravnanju ne pride do tragičnih posledic.

Pomembno je, da otroka pomirite. Strah in jok lahko poslabšata simptome, saj glasilke zaradi joka še bolj otečejo. Otroka namestite v položaj, v katerem je njegov zgornji del trupa nameščen višje (polsedeč ali sedeč položaj).

Poskrbite, da bo v prostoru zadostna količina vlage v zraku. Z otrokom greste lahko v kopalnico in tam odprete toplo vodo, ki naj teče. Tekoča topla voda ustvari paro, ki navlaži prostor in olajša izkašljevanje.

Učinkovita prva pomoč pri laringitisu je, da odprete okna ali otroka odnesete na balkon, na katerem naj od deset do petnajst minut vdihava hladen in vlažen zrak. Poskrbite za zadosten vnos tekočin. Otroku lahko ponudite nekaj požirkov mlačne pijače.

Če se stanje po desetih ali dvajsetih minutah ne izboljša ali če otrok postaja apatičen (neodziven), modrikast in hlasta za zrakom, nemudoma poiščite zdravniško pomoč. 

Za preprečevanje širjenja okužb so potrebni pogosto in pravilno umivanje rok, pogosto zračenje prostorov in temeljito čiščenje površin ter igrač z vročo vodo in detergentom ali razkužilom.

Ob težavah se obrnite na otrokovega izbranega pediatra. Otrok naj ostane doma, dokler ni popolnoma zdrav oziroma toliko časa, kot svetuje izbrani pediater.

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

 

NOVICE

22-letniku sprva zavrnili vstop na Hrvaško, a je ...

ŠPORT

Ema Klinec druga na olimpijskem prizorišču, ...

POP IN

Tamara vesela za Tima: Nikakršnega dogovora ni ...

TV ODDAJE

Tamara vesela za Tima: Nikakršnega dogovora ni ...

VIZITA.SI

7 znakov, da uživate preveč mesa

OKUSNO.JE

Top ideje, kako porabiti odprto marmelado v ...

ZADOVOLJNA.SI

Obleka hčerke priljubljene igralke je nastajala ...

MOSKISVET.COM

Raje je 34-letna devica, kot da se zaljubi v ...

BIBALEZE.SI

Zato bi morali otroci biti čim večkrat bosi

CEKIN.SI

Meta namenila milijon dolarjev Trumpovemu ...

DOMINVRT.SI

Priznani slovenski arhitekt si je ustvaril svojo ...

VIZITA.SI

Kaj se zgodi, ko se zadebeli tkivo v prstu na ...