Bibaleze.si

Kaj storiti, če se otrok duši? 5 nujnih korakov, ki jih morajo poznati vsi starši

B.R.
Zdrav otrok 0
21. 05. 2025 03.00

Pediatrična medicinska sestra je pokazala, kako pomagati otroku, ki se duši – in poudarila, da sta hitrost in miren odziv ključnega pomena.

zadušitev

Malčki v določenem obdobju dajejo v usta skoraj vse, kar jim pride pod roke, zato morajo biti starši izredno pozorni, da ne pride do zadušitve. Do nesreče lahko pride tudi med hranjenjem. Dojenčki in majhni otroci so pri tem posebej ogroženi, saj imajo zelo ozke dihalne poti, zaradi česar lahko že majhen predmet resno ogrozi njihovo življenje.

"Izjemen strah pred zadušitvijo lahko staršem prepreči, da bi delovali mirno – kar pa je v takšnih trenutkih ključnega pomena," je na Instagramu zapisala pediatrična medicinska sestra Sara. V videu je predstavila tudi pet osnovnih pravil, kako pomagati otroku, ki se duši.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

1. Pokličite pomoč

Nemudoma pokličite nujno medicinsko pomoč (112), prosite mimoidoče za pomoč ali glasno zakličite – tudi sredi trgovskega centra. Vsaka sekunda šteje.

2. Usedite se

Vaš adrenalin bo narasel, lahko boste v šoku, pravi Sara. Najbolje je, da sedete na tla ali stol, saj boste tako lažje in učinkoviteje pomagali otroku kot stoje.

3. Pet udarcev po hrbtu

Z dlanjo udarite petkrat med lopatici na otrokovem hrbtu. Otrok naj bo ob tem nagnjen naprej, saj vam bo gravitacija pomagala pri odstranitvi tujka.

Po vsakem udarcu preverite, ali se je predmet že sprostil.

Z dlanjo udarite petkrat med lopatici na otrokovem hrbtu.
Z dlanjo udarite petkrat med lopatici na otrokovem hrbtu. FOTO: Adobe Stock

4. Če se zadušitev nadaljuje: pet potiskov v prsni koš

Če udarci po hrbtu ne pomagajo, otroka obrnite na hrbet, ga rahlo nagnite naprej in s prsti petkrat pritisnite na prsni koš, natančneje med bradavicama na prsnico.

Nadaljujte z izmeničnimi cikli: pet udarcev po hrbtu in pet potiskov v prsni koš – dokler se tujek ne odstrani.

5. Če otrok ne diha – začnite oživljanje

Če otrok izgubi zavest in preneha dihati, ga nežno položite na trdo površino (najbolje na tla) in nemudoma začnite s postopkom oživljanja.

Sara priznava, da je oživljanje za starše lahko izjemno strašljivo, a dodaja: Ni tako težko, kot si mislite – pomembno je, da ukrepate.

Čeprav si nihče ne želi doživeti take situacije, je poznavanje pravilnega postopanja ključnega pomena. Priporočljivo je obiskati tečaj prve pomoči za dojenčke in otroke – da boste, če bo treba, pripravljeni.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 955