Bibaleze.si

Dve glavni napaki pri ravnanju z gotovino, ki ju še vedno dela veliko ljudi

Ma.K.
Vzgoja in vrtec 0
24. 07. 2025 12.31

Starši bi naredili vse, da svojim otrokom omogočimo čim boljše življenje. Še preden se rodijo, jim skrbno pripravimo sobico, nakupimo najrazličnejše pripomočke, lepa oblačila in igrače, podoben trend se nadaljuje skozi vse otroštvo in mladost. A ne smemo se osredotočiti samo na ta trenutek. Tudi dolgoročno moramo poskrbeti, da bodo naši otroci preskrbljeni in bodo imeli nekaj finančnega zaledja, ko bodo vstopali v samostojno življenje.

Zapravljanje denarja

Slovenci veljamo za enega bolj varčnih narodov v Evropi, a glede oblik varčevanja ostajamo precej konzervativni, saj nismo naklonjeni tveganjem. Po podatkih Banke Slovenije namreč še vedno zelo radi varčujemo na bankah, pa čeprav takšen način varčevanja ne prinaša donosa.

Mnogi denar še vedno hranijo tudi doma, v kuverti ali pod žimnico, kar ni ravno smiselno, predvsem iz dveh razlogov: varnosti in vrednosti denarja. Denar, ki ga hranimo doma, ni zaščiten pred krajo ali izgubo, poleg tega pa zaradi inflacije izgublja svojo kupno moč. Če denar ni oplemeniten, z leti realna vrednost upada – kar pomeni, da bomo z enakim zneskom v prihodnosti lahko kupili manj.

Način varčevanja se spreminja

V zadnjih letih je sicer opaziti pomemben premik v smeri večje finančne ozaveščenosti, ugotavljajo pri zavarovalnici Generali. 'Ljudje se vse bolj zanimajo in razumejo finančne in zavarovalne produkte, ki omogočajo varčevanje, kot so naložbena življenjska zavarovanja, investicijski skladi in druge oblike dolgoročnega investiranja.' Kot pravijo, je sodobno varčevanje predvsem premišljeno in ciljno usmerjeno – varčujemo za šolanje otrok, nakup nepremičnine, finančno varnost v prihodnosti.

'Za vse, ki jih zanima dolgoročno varčevanje in zaščita najbližjih, je učinkovita oblika naložbeno življenjsko zavarovanje, kot je na primer ODGOVORNA PRIHODNOST, ki združuje zavarovanje in varčevanje ter omogoča dolgoročno stabilnost in zaščito najbližjih,' pojasnjujejo pri Generaliju. 'Takšna oblika zavarovanja omogoča, da lahko z nizkimi mesečnimi vplačili postopoma gradimo pomemben finančni temelj za prihodnost otrok.'

Pomembno je, da dolgoročno poskrbimo, da bodo naši otroci preskrbljeni in bodo imeli nekaj finančnega zaledja, ko bodo vstopali v samostojno življenje.
Pomembno je, da dolgoročno poskrbimo, da bodo naši otroci preskrbljeni in bodo imeli nekaj finančnega zaledja, ko bodo vstopali v samostojno življenje.FOTO: Shutterstock

 

Kako je torej smiselno varčevati v sodobnem času?

Kot pravi Dragan Mikić, svetovalec pri zavarovalnici Generali, je največje tveganje, če ne tvegamo nič, saj je pri t.i. zajamčenih varčevanjih težko ohraniti realno vrednost, kaj šele, da bi privarčevani znesek prinašal realne obresti ali donose. V prvi vrsti moramo torej izbrati naložbe, ki nam z obrestmi ali povprečnim donosom vsaj pokrijejo inflacijo, še bolje je, če prinašajo donose.

'In ravno to je velika prednost zavarovalnic, saj omogočajo tako varne naložbe, kot tiste s potencialno višjimi donosi, kombinacijo le teh, prehajanje iz ene v drugo in tudi upravljanje glede na cikel (cilje, starost in želeno dobo varčevanja),' pojasnjuje sogovornik.

Ste v veselem pričakovanju ali pa imate doma že živahnega otročička, ki vam predstavlja ves svet? Potem se pridružite brezplačnemu programu Za srečen začetek, ki je zasnovan kot celovita podpora staršem v najobčutljivejših obdobjih – od nosečnosti do prvih let otroštva. Zagotavlja strokovno podporo skozi celoten razvojni cikel otroka, praktične vodiče in digitalne izročke, nasvete za prvo pomoč in možnost pridobitve štipendije.

Zavarovalnica Generali v nagradni igri ŠTIPENDIJA ZA OTROKA namreč vsako leto med prijavljenimi starši izžreba enega, katerega otrok prejme štipendijo v obliki naložbenega zavarovanja ENKRATNI ŽIVLJENJSKI BONUS z enkratno premijo v višini 4.500 EUR. To je izjemna priložnost za dolgoročno finančno podporo otroku.

Bo varčevanje v obliki zavarovanja vplivalo na višino socialnih transferjev?

Upoštevati moramo tudi davčni vidik našega varčevanja in kako nam le ta vpliva na pridobivanje sredstev iz javnih financ, kot so otroški dodatki, državne štipendije, znižanje plačila vrtca ipd. Pri zavarovalnici Generali pojasnjujejo, da center za socialno delo pri ugotavljanju upravičenosti do prej naštetih socialnih transferjev v največji meri upošteva dohodek, ki se ugotavlja na podlagi odločbe o odmeri dohodnine za preteklo leto. Pri izračunu upravičenosti do socialnih transferjev se upošteva tudi premoženje.

Prihranki na bančnem računu in v vezanih vlogah (depozitih), vrednostnih papirjih (delnice) in enotah investicijskih skladov se obravnavajo kot premoženje in torej tudi vplivajo na prejem socialnih transferjev.

'Varčevanje v obliki življenjskega oziroma naložbenega zavarovanja pa morate sicer navesti v vlogi za prejem socialnih transferjev, a se vrednost premoženja na naložbeni polici ne šteje niti v dohodek niti v premoženje, zato ne vpliva na to, koliko vrtca boste plačevali ali na višino otroškega dodatka oziroma državne štipendije,' poudarjajo pri zavarovalnici Generali. Šele ko se življenjsko zavarovanje izteče ali prekine in so sredstva nakazana na račun upravičenca, se izplačilo upošteva kot dohodek, takrat pa je otrok praviloma že polnoleten.

Poleg tega dolgoročno varčevanje v obliki naložbenega zavarovanja omogoča tudi ugodnejšo davčno obravnavo, saj se davek od prometa zavarovalnih poslov (8,5 %) in dohodnina (25 %) ne obračunata, če je polica sklenjena z dobo 10 ali več let in sta zavarovalec/sklenitelj in upravičenec/prejemnik sredstev ista oseba. Ob tem pa Generalijev svetovalec Dragan Mikić izpostavi še eno pomembno prednost: 'Na zavarovalnici vsa ta sklenjena varčevanja upoštevamo pri ugotavljanju višine popusta pri ostalih zavarovanjih (avtomobilsko, domsko, nezgodno, zdravstveno ...) in tako se učinki le teh multiplicirajo in omogočajo visoke skupne prihranke.'

V zadnjem času se močno povečuje tudi varčevanje za otrokovo prihodnost.
V zadnjem času se močno povečuje tudi varčevanje za otrokovo prihodnost.FOTO: Shutterstock

 

Porast varčevanj za otrokovo prihodnost

Ljudje v največji meri še vedno varčujejo za kakšno večjo investicijo, kot sta avto ali dom, močno se je uveljavilo tudi varčevanje za dodatno pokojnino. V zadnjem času pa se močno povečuje tudi varčevanje za otrokovo prihodnost. 'To potrebo večinoma starši oblikujejo kmalu po rojstvu in so v večini dosledni in redno varčujejo,' ugotavlja svetovalec zavarovalnice Generali.

'Moji prvi zavarovanci, danes stari že 21 let in študirajo, so zaposleni ter se soočajo s samostojnostjo. Starši, ki so mi zaupali in se odločili za sklenitev naložbenega zavarovanja, so bili ob otrokovem 18. letu neizmerno zadovoljni in veseli, da so njihove otroke čakala sredstva za lažji korak v samostojno življenje,' pravi sogovornik, ki na podlagi svojih bogatih izkušenj mladim družinam polaga na srce, naj o varčevanju in finančni varnosti v prihodnosti razmišljajo že ob rojstvu otroka. 'Opažam, da so bodoči starši v fazi načrtovanja družine večinoma finančno preskrbljeni, a življenje je nepredvidljivo in v hipu se lahko vse postavi na glavo.'

Na kaj paziti pri izbiri pravega paketa zavarovanja?

Zato mladim družinam svetuje, naj z ustreznim zavarovanjem pravočasno poskrbijo za varno prihodnost svojih otrok, pri tem pa naj bodo poleg izbire pravega zavarovanja pozorni tudi na vsebino posameznih premij, ki so jim na voljo. Glede na njegove izkušnje s terena so namreč ljudje bistveno premalo zavarovani in večina ima lažen občutek varnosti.

'O tem, kaj je primerno visoka zavarovalna vsota, kroži veliko različnih teorij in priporočil, a odgovor lahko hitro dobite, če razmislite o tem, kako bi bilo videti življenje vaše družine, če se nekega dne ne bi vrnili domov, če bi zboleli za kakšno kritično boleznijo ali pa bi postali invalid. Kako bi družina plačevala posojila, gospodinjske stroške, najemnino, šolanje, dodatno zdravljenje, oblačila in drugo?'

Ker smo starši dolžni skrbeti za naše otroke, njihova dobrobit pa je odvisna od prihodkov, ki jih ustvarimo, svetovalec pri zavarovalnici Generali zato vsem toplo priporoča, da preverimo ustreznost svojih zavarovanj. 'Nato je smiselno pogledati, kako so za primer nezgode zavarovani otroci, in vedno se tudi s starši pogovorim glede njihovih finančnih ciljev v prihodnje. Mlajši kot so otroci več časa imamo na voljo za varčevanje in tako lahko z bistveno manjšimi mesečnimi zneski dosežemo želene cilje, kot pa če imamo manj časa na razpolago.'

Z ustreznim zavarovanjem pravočasno poskrbite za varno prihodnost svojih otrok.
Z ustreznim zavarovanjem pravočasno poskrbite za varno prihodnost svojih otrok.FOTO: Shutterstock

 

Vsak otrok si zasluži srečen začetek

Pri zavarovalnici Generali pa staršem ne zagotavljajo samo optimalnih naložbenih zavarovanj za svetlo finančno prihodnost celotne družine, temveč družini kot najosnovnejši in najpomembnejši celici družbe zagotavljajo celostno podporo in skrbijo za izobraževanje ter osveščanje staršev o finančni varnosti mladih družin. Letos tako poteka že 21. leto obdarovanja mamic z Baby Paketi v materinskih šolah in porodnišnicah po vsej Sloveniji. Akcijo so leta 2021 dopolnili z izobraževalnimi vsebinami za starše otrok do 12. meseca in jo poimenovali Za srečen začetek.

Avgusta 2024 so program Za srečen začetek nadgradili z dodatnimi vsebinami, tako da je sedaj zasnovan za čas nosečnosti, poporodnega obdobja in prvih let z malčki. V sodelovanju z Barbaro Završnik, Andrejo Gerl ter gostujočimi strokovnjaki želijo staršem omogočiti, da se bodo z vzgojo spoprijeli bolj samozavestni in opolnomočeni.

Poleg tega pa program ponuja tudi dodatno motivacijo – nagradno igro, v kateri lahko prijavljeni starši pridobijo štipendijo za svojega otroka v višini 4.500 EUR v obliki naložbenega zavarovanja. To je še en razlog več, zakaj se splača pridružiti programu in že danes poskrbeti za finančno prihodnost vašega malčka. Dokument s ključnimi informacijami za naložbeno zavarovanje je na voljo na www.generali.si/kid in v poslovalnicah zavarovalnice Generali.

Sponzorirana vsebina

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071