Načini, kako prihraniti denar: nasveti za starše in otroke

S.B. /

VZGOJA IN VRTEC

0
08.05.2024, 4:15

Za večino od nas je zapravljanje lažje kot varčevanje, kajne? Toda če se navadite varčevati, lahko to dolgoročno vodi v življenjsko neodvisnost. In najbolje je, da se tega naučite čimprej ter znanje predate tudi otrokom.

Načini, kako prihraniti denar: nasveti za starše in otroke

Kadar se otroci že od malih nog učijo o denarju, postane razumevanje, kako varčevati in kako trošiti, dobro naučena življenjska lekcija. Torej kaj lahko kot starši storite, da svojim otrokom pomagate razviti zdrav odnos do denarja – in razumeti razliko med takojšnjim in zapoznelim zadovoljstvom? 

Učiti jih, kako prihraniti denar, je lahko odličen začetek.

Najboljši načini, kako prihraniti denar že v obdobju otroštva, vključujejo:

Otroka navadite varčevati.

Pomagajte mu zastaviti varčevalne cilje.

Vizualno spremljajte napredek pri varčevanju, npr. s tabelo.

Prihranke hranite nekje na varnem.

Omogočite mu služenje žepnine z opravljanjem določenih opravil.

Skupaj z otrokom spremljajte porabo denarja.

Nastavite omejitve dnevne/tedenske porabe.

Pogovorite se o nevarnosti pritiska vrstnikov.

Izzovite svojega otroka, da prihrani več.

Skupaj iščite brezplačne načine/stvari za zabavo.

Spodbujajte otroka, da prigrizke in pijačo nosi od doma.

Naučite ga, naj vzame manj denarja, ko gre od doma.

Naj izrazi svoje želje za določene stvari, ko je čas za obdarovanja (novo leto, rojstni dan).

Naučite ga lepo skrbeti za svoje stvari.

Skupaj poiščite možnosti za prihranke in popuste.

Pri stvareh, ki jih morate kupiti, preklopite na cenejše znamke.

Spodbudite ga, da si poišče prijatelja za varčevanje ali pa naj k sodelovanju povabi brata/sestro.

Navadite otroka, da prihrani vsaj del tedenske ali mesečne žepnine, saj je to lahko produktivno na več načinov.
Navadite otroka, da prihrani vsaj del tedenske ali mesečne žepnine, saj je to lahko produktivno na več načinov. / FOTO: Adobe Stock

Navadite ga varčevati

Otroci imajo morda težave z varčevanjem svojih prihrankov, a je lahko precej koristno, če jih navadite vsak teden dati kaj na stran. Navadite otroka, da prihrani vsaj del tedenske ali mesečne žepnine, saj je to lahko produktivno na več načinov. Omogoča mu, da razvije navado varčevanja, in uči o disciplini odloženega zadovoljstva. 

Otroci se o denarju in njegovi vrednosti učijo v šoli že pri petih ali šestih letih, tako da ko so dovolj stari, da razumejo vrednost denarja, so tudi dovolj stari, da vedo, kako se uporablja. Varčevalne navade pri mlajših otrocih se lahko začnejo z varčevanjem za knjigo ali majhno igračo.

Tudi te kratkoročne varčevalne navade bodo pomagale pri izgradnji finančne pismenosti otroka. Ko bo starejši, mu lahko pomagate ustvariti načrt za kratkoročne in dolgoročne cilje varčevanja ter otrokom pomagate uvideti, da je pomembno varčevati za vrsto predmetov.

Nastavite varčevalne cilje 

Pomagajte svojemu otroku oblikovati varčevalni načrt tako, da izračunate, koliko denarja mora na začetku dati na stran, nato mu pomagajte določiti znesek, ki ga mora privarčevati vsak teden, da doseže skupni želeni znesek in časovnico, koliko časa naj bi varčevanje trajalo. 

Spodbujajte otroka, naj bo realističen glede svojih ciljev, saj varčevanja za neke velike vrednosti ne bo dosegel v nekaj tednih. Razumevanje, da varčevanje zahteva čas, je lahko izziv, vendar je pomembna lekcija, ki se je mora naučiti. Na primer, če želi kupiti igralno konzolo, je njegov cilj morda dovolj denarja za nakup konzole ter krmilnikov in vseh iger, ki jih želi igrati. 

Tudi če je njegov cilj le prihraniti čim več denarja, je pomembno, da si zastavi mejnike. Na primer, lahko si postavite cilj, da ga boste nagradili z dodatnimi 10 evri vsakič, ko prihrani 50 evrov. Če je mogoče, se lahko strinjate, da boste izenačili ali podprli njegove prihranke ali dodali nekaj obresti, ko njegov privarčevani denar dovolj zraste, da bi ga spodbudili k njegovemu cilju.

 Če otroku daste žepnino v gotovini, jo lahko shrani v hranilnik ali denarnico.
Če otroku daste žepnino v gotovini, jo lahko shrani v hranilnik ali denarnico. / FOTO: Adobe Stock

Vizualno spremljajte napredek pri varčevanju

Videti pomeni verjeti, zato bo vizualno zaznavanje napredka pri varčevanju navdihnilo vašega otroka, da še naprej varčuje. Lahko recimo naredite tabelo prihrankov in jo prilepite na steno otroške sobe ali hladilnika. Naj vaš otrok odkljuka in datumsko označi vsak kos denarja, ki ga da na stran (v škatlo, kuverto ali kakšen drug prostor za shranjevanje denarja.) Pomembno je, da denar hranite nekje na varnem.

Pogovorite se s svojim otrokom o pomembnosti varovanja svojih prihrankov in denarja. Če otroku daste žepnino v gotovini, jo lahko shrani v hranilnik ali denarnico. Prav tako je dobro, da denarja ne hrani vsem na očeh, da zmanjša skušnjavo po zapravljanju. 

Žepnino lahko dajete tudi prek osebnega računa in nastavite mesečno nakazilo žepnine na njegov račun. Tako je denar varen in vi in vaš otrok lahko natančno vidite, koliko je prihranil vse do zadnjega evra.

Spodbudite ga k dodatni žepnini z opravljanjem opravil

Če želite svojemu otroku pomagati prihraniti več, mu pomagajte zaslužiti več žepnine z dodatnimi opravili. To jih ne nauči samo o zaslužku, ampak tudi o vrednosti denarja. Po poročilu The GoHenry Youth Economy Report so glavne naloge v Združenem kraljestvu, ki jih opravijo mladi 'zaslužkarji':

Urejena soba - 1 evro

Umivanje zob - 0,70 evra

Pospravi posteljo - 0,80 evra

Domača naloga - 1,10 evra

Pripravi se na šolo - 0,70 evra

Napolni/izprazni pomivalni stroj - 0,80 evra

Hranjenje hišnih ljubljenčkov - 0,80 evra

Sesanje - 1,20 evra

Pospravi oblačila - 0,70 evra

Prazni zabojniki/recikliranje - 0,70 evra

Ne pozabite, da se opravila in opravila, ki jih vaš otrok lahko opravi, razlikujejo glede na starost – starejši otroci bi morda pomagali pri likanju ali kuhanju, mlajši otroci pa lahko pomagajo pri sesanju ali brisanju prahu.

Seznam opravil, primernih starosti, pa najdete TUKAJ.

Beleženje zasluženega, porabljenega in privarčevanega je pomembna navada, ki otrokom omogoča, da se že od malih nog naučijo skrbeti za svoj denar.
Beleženje zasluženega, porabljenega in privarčevanega je pomembna navada, ki otrokom omogoča, da se že od malih nog naučijo skrbeti za svoj denar. / FOTO: Adobe Stock

Spremljajte, kaj porabite

Ni vam treba uporabljati zapletene aplikacije za načrtovanje proračuna ali preglednice, da bi otroke naučili spremljati svojo porabo. Za začetek je lahko dovolj preprost sistem, kot je zapisovanje. Dnevnik porabe je še en preprost način, da otroci spremljajo svojo porabo. 

Vsak teden preprosto zapišejo, koliko žepnine imajo, kaj kupijo, koliko stane in koliko denarja jim ostane. Uporabijo lahko tudi aplikacijo za proračun. Na voljo je veliko aplikacij za načrtovanje proračuna, s katerimi lahko otroci spremljajo svojo porabo. 

Te aplikacije so lahko odličen način, da otroci vidijo, kam gre njihov denar, in spremenijo svoje potrošniške navade. Prav tako lahko otroci vidijo, kako rastejo njihovi prihranki. Beleženje zasluženega, porabljenega in privarčevanega je pomembna navada, ki otrokom omogoča, da se že od malih nog naučijo skrbeti za svoj denar.

Nastavite omejitve dnevne/tedenske porabe denarja

Če vas skrbi, da bo vaš otrok preveč porabil, mu nastavite dnevno ali tedensko omejitev porabe. To bo pomagalo omejiti njegovo porabo in preprečilo, da bi zapravil ves denar naenkrat. Vsak teden mu lahko daste določeno vsoto žepnine in mu predlagate, naj jo porabi za določene stvari. Lahko pa določite omejitev, koliko lahko porabi vsak dan. To mu bo pomagalo, da se bo naučil pametno upravljati s svojim denarjem.

Razložite mu nevarnost pritiska vrstnikov

Ena največjih denarnih napak, ki jih delajo otroci, je zapravljanje denarja, da bi ostali v koraku s prijatelji. Pritisk vrstnikov je močan, zato je pomembno, da otroke naučite, da se mu pravočasno uprejo. 

Pojasnite jim, da jim ni treba zapravljati denarja, da bi bili priljubljeni, in da naj denar zapravijo samo za stvari, ki jih resnično želijo ali potrebujejo. To jim bo pomagalo sprejemati boljše finančne odločitve in prihraniti denar.

Naučite svoje otroke, da imajo vse stvari vrednost, zato morajo skrbeti za svoja oblačila, dom in imetje.
Naučite svoje otroke, da imajo vse stvari vrednost, zato morajo skrbeti za svoja oblačila, dom in imetje. / FOTO: Shutterstock

Izzovite svojega otroka, da prihrani več

Večina otrok obožuje izzive, zato izzovite otroka, da ugotovi, koliko lahko prihrani v enem mesecu s premišljeno porabo. Lahko ga dodatno motivirate tako, da mu na določen znesek prihranka na koncu meseca dodate simbolično vsoto za motivacijo. To je dober način, da ga spodbudite k pozitivnemu razmišljanju o svoji porabi in varčevanju.

Naj otroci najdejo brezplačne stvari in načine za zabavo

Še en velik izziv, zlasti med počitnicami, je prepričati svoje otroke, da vidijo, ali lahko najdejo 10 stvari, ki jih lahko počnete brezplačno. To jih spodbudi k razmišljanju o različnih vrstah dejavnosti in dnevih, preživetih zunaj, ne le o tistih, ki nekaj stanejo.

Spodbujajte jih, naj prigrizke in pijačo prinesejo od doma

Otroci radi jedo zunaj, vendar jim pokažite, koliko lahko prihranijo, če hrano prinesejo od doma, vključno s prigrizki in pijačo. Poudarite, da več ko prihranijo pri prehranjevanju zunaj, več denarja bodo imeli za druge stvari, ki jih želijo in potrebujejo, zato se splača biti varčen.

Naučite jih, naj vzamejo manj denarja, ko gredo od doma

Drug način za omejitev prekomerne porabe je, da mu vsakič, ko gre ven, vcepite pomen proračuna. Postavi omejitev za porabo tako, da zagotovite, da bo s seboj vzel le določen znesek, ali pa ga pripravite do tega, da se strinja, da bo porabil le določen znesek. To mu lahko pomaga, da dobro razmisli o svojih odločitvah glede porabe, saj ve, da ima omejena sredstva.

Spodbudite jih, da prosijo za darila, ko si nečesa želijo

Otroke spodbudite, da določene stvari, ki si jih želijo, umestijo na seznam želja za darila ob določenih dogodkih, kot so novoletna, božična ali rojstnodnevna darila. Tako se bodo otroci navadili čakati na določene stvari in jih bodo znali zato veliko bolj ceniti. 

Naučite otroka skrbeti za svoje stvari

Naučite svoje otroke, da imajo vse stvari vrednost, zato morajo skrbeti za svoja oblačila, dom in imetje. To je pomembna lekcija, saj jim pomaga spoznati, da bo skrb za njihove stvari dolgoročno pomagala prihraniti denar, saj je manj verjetno, da jih bodo morali zamenjati.

Pri nakupovanju skupaj poiščite možnosti za prihranke in popuste

Navadite otroke, da naj bodo pametni nakupovalci in iščejo prihranke in popuste ter vedno preverijo cene, preden izročijo svoj denar. Če kupujejo prek spleta, jim predlagajte, da upoštevajo tudi brezplačno dostavo in vračila, da bodo prihranili še več denarja.

Za stvari, ki jih morate kupiti, preklopite na cenejše znamke

Od dezodoranta do gela za prhanje in celo nogavic, ki jih boste kupili, vam bo zamenjava za cenejšo znamko vedno prihranila denar. Če vaš otrok okleva pri zamenjavi znamke, mu ponudite pomoč pri iskanju cenejše znamke. To mu bo pokazalo, da lahko še vedno dobi, kar hoče, ne da bi porabil toliko denarja.

Spodbudite ga, da poišče prijatelja za varčevanje

Varčevanje denarja je bolj zabavno, če to počnete z nekom drugim. Nagovorite svojega otroka, da poišče prijatelja ali družinskega člana, ki prav tako dela na tem, da bi prihranil denar, in jih spodbudite, da skupaj dosežejo svoje cilje. 

Varčevalni prijatelj lahko pomaga tudi pri odgovornosti. Ko imate nekoga drugega, ki se zaveda vaših varčevalnih ciljev, je težje obupati. Varčevalni prijatelj mu lahko pomaga ostati na dobri poti, tako da se redno javlja in nudi podporo.

Nasvet mame: sistem ovojnic za brezskrbne poletne počitnice
Preberi še:

Nasvet mame: sistem ovojnic za brezskrbne poletne počitnice

Mlada Slovenka razkrila, kako sta s partnerjem privarčevala 180.000 evrov
Preberi še:

Mlada Slovenka razkrila, kako sta s partnerjem privarčevala 180.000 evrov

V enem letu ji je ob upoštevanju štirih pravil uspelo prihraniti kup denarja
Preberi še:

V enem letu ji je ob upoštevanju štirih pravil uspelo prihraniti kup denarja

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke


 Vir: www.gohenry.com

NOVICE

Predvolilno soočenje: Šarec in Brglez JEK 2 ...

ŠPORT

Pogačar: To etapo smo imeli v mislih vse od ...

POP IN

Slovenski nogometaš, ki s svetom rad deli ...

TV ODDAJE

Lidija je ob dobrosrčnem nasprotniku odkrila svoj ...

VIZITA.SI

Ima urin čuden vonj? Kdaj k zdravniku?

OKUSNO.JE

Tudi brez te sestavine lahko spečete odlične ...

ZADOVOLJNA.SI

Device čakajo nove zgodbe, škorpijoni bodo zvesti ...

MOSKISVET.COM

Neverjetne zgodbe jadralcev o dramatičnih ...

BIBALEZE.SI

Ne boste verjeli, kako je ime njegovemu sinu

CEKIN.SI

Toliko plačajo, da se opravičijo nekomu v ...

DOMINVRT.SI

5 prikupnih dejstev o pasjih poljubih

BIBALEZE.SI

Tega nosečnice ne vedo, pa bi morale