znanje

Otrok, ki pleše, ni nikoli sam: Kako ples spodbuja telesni, čustveni in socialni razvoj otrok
Ples pri otrocih spodbuja telesni razvoj, čustveno izražanje in samozavest. Že pred govorom plešejo s srcem in telesom. Zgodba deklice, ki je skozi ples postala samozavestna plesalka, kaže moč te dejavnosti. Ples je odlična izbira za otroke. Plesna učitelja Maja Osterman in Gregor Vovk pojasnjujeta, kako najti pravo zvrst.

Je panda starševstvo recept za uspeh?
Panda starši postavljajo otrokom trdne meje ter jim hkrati pustijo svobodo in dovolijo hoditi po lastni poti. Baje je opisano recept, kako vzgojiti uspešne posameznike.

Kako je biti varuška za najbogatejše družine? Podrobnosti iz prve roke
Delo varuške za premožne družine presega običajno skrb za otroke. Od varušk se pričakuje 24-urna dostopnost, visoka strokovnost in diskretnost, saj spremljajo družine na poslovnih potovanjih in luksuznih počitnicah. Varuška je delila svoje izkušnje in razložila, zakaj so varuške za bogate družine več kot le skrbnice.

Princesa Diana in njen načrt za sina Williama: Vzgoja z mislijo na krono
Princesa Diana, ki je tragično preminila v prometni nesreči v Parizu leta 1997, je pustila neizbrisen pečat ne samo skozi svoje dobrodelno delo, temveč tudi skozi vrednote, ki jih je vcepila svojim sinovoma, princu Williamu in princu Harryju.

1. maj brez stresa: Super ideje za sproščen izlet ali aktiven dopust
Ste letos pametno izkoristili praznike in si dobro načrtovali dopust? Potem vas za prvi maj čaka kar devet dni prostih dni – popolna priložnost za sprostitev, krajši pobeg ali raziskovanje novih krajev z družino. A kam se odpraviti, da bo uživala vsa družina, tudi vaši mali radovedneži? Naj bo to sproščujoč oddih v naravi, raziskovanje evropskih mest ali obisk tematskih parkov – možnosti je ogromno.

Buške, odrgnine, kako pravilno oskrbeti poškodbe otrok?
Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Kako spodbujati samostojnost pri malčkih?
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica
Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Pomembni datumi za vpis v srednjo šolo
Izbira srednje šole predstavlja pomemben korak, ki oblikuje prihodnost in ponuja številne možnosti za karierni in osebni napredek. Za nami so že informativni dnevi, kjer so naši najstniki dobili prvi vpogled v srednjo šolo, v članku pa so nanizani vsi pomembni datumi in postopki, ki so povezani z vpisom.

NAGRADNA IGRA: Medved Henri in srčni zastoj
Na voljo je nova poučna pravljica na temo prve pomoči za otroke – Medved Henri in srčni zastoj. Sodelujte v naši nagradni igri in se potegujte za poučno in krasno knjigo, s pomočjo katere boste otroku približali znanje iz prve pomoči.

TOM telefon potrebuje nove prostovoljce
Vsako leto se na TOM obrne na tisoče otrok, ki iščejo pogovor, razumevanje in podporo. Vse to jim nudijo tudi zaradi predanih prostovoljcev, ki nesebično prispevajo svoj čas in znanje.

Smučanje z otroki brez stresa: nasveti za varen in zabaven smučarski dan
Smučanje je odlična zimska aktivnost za otroke, ki prinaša gibanje na svežem zraku, veselje in dragocene družinske spomine. Da bo dan na snegu res brezskrben in zabaven, sta ključni ustrezna oprema in dobra organizacija. Kako se nanj najbolje pripraviti, svetuje učiteljica smučanja Lea Nežmah.

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?
Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Nasveti za bodoče očete: kako se pripraviti in kaj storiti v porodni sobi
Porod je eden najbolj pomembnih in čustvenih trenutkov v življenju vsakega starša. Kot bodoči oče imate ključno vlogo pri tem, da svojo partnerko podprete, ji stojite ob strani in poskrbite, da se počuti varno. Porod je lahko izziv, toda s pravo pripravo in ustrezno prisotnostjo lahko postanete njen največji zaveznik v teh posebnih trenutkih. Tukaj so nasveti, ki vam bodo pomagali razumeti, kako se pripraviti in kaj storiti v porodni sobi.

14. decembra je dan prihodnosti za čebele
V soboto bomo v Sloveniji slavili dan prihodnosti. Ta spodbuja k odgovornemu ravnanju danes, da bo naš jutri lepši. Ustrezno se znova začenja družbeno odgovorna pobuda PRVA čebela, v kateri se povezujeta Čebelarska zveza Slovenije in PRVA. Namen je spodbujati znanje o čebelah med mladimi in ohranjati slovensko čebelarsko tradicijo. Odpira se nov javni razpis za čebelarska društva, ki s čebelarskim krožkom delujejo na osnovni ali srednji šoli. Do 20. maja prihodnje leto, ko slavimo svetovni dan čebel, bodo tri društva prejela učni čebelnjak, tri pa čebelarsko opremo za krožkarje.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Adventni čas z otroki: skupna priprava na božič
Advent, štiri nedelje pred božičem, je eno najlepših obdobij v letu. Narava spi, zunaj je mrzlo in mračno, zato se zatečemo v tople kavarne ali domov k peči. V sebi pa smo polni veselja, saj vemo, da bo kmalu prišel čarobni čas, ko se bomo vsaj za nekaj dni vrnili v svoje otroštvo.

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?
Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne
Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi
Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Ključne veščine, ki bi se jih otroci morali naučiti
Pogosto se od otrok pričakuje, da se bodo različnih življenjskih in socialnih veščin učili spontano. Čeprav se jih veliko lahko naučijo nevede, pa niso vse veščine zlahka in spontano učljive. Nekateri otroci potrebujejo več podpore odraslih in dalj časa, da jih usvojijo. Navajamo pa tiste ključne veščine, ki jih vsak otrok potrebuje, da bi opravil tako imenovani 'test zrelosti'.

Zvezdnica priznava, da je težko prekiniti vzorce iz otroštva
Zvezdniška igralka Eva Mendes, mamica dveh otrok, je odkrito spregovorila o težavah, s katerimi se sooča kot starš, ena izmed njenih izpovedi pa bo verjetno blizu mnogim staršem današnjega časa.

To je po mnenju psihologa najslabše, kar lahko rečete otroku
Starši se pri vzgoji otrok trudimo po svojih najboljših močeh, a včasih nehote delamo napake. Ena izmed teh je tudi poved, s katero otroku v želji, da bi pomagali, pravzaprav počnemo ravno obratno.

Pred več kot 20 leti je na televiziji zasijala mama, zdaj pa hčerki stopata po njenih stopinjah
Hčerki slovenske glasbenice Tinkare Fortune sta se v jubilejni 10. sezoni šova Slovenija ima talent predstavili s plesnimi točkami svojih skupin, Plac Kids in Marjetice Cool Kids, ki sta navdušili tako žirijo kot občinstvo.

Vzgojite samostojnega otroka, na katerega se boste lahko zanesli, ko boste stari
Biti starš je najlepše, a tudi najtežje delo. Mame in očetje se vsakodnevno srečujejo z dvomi, izzivi, strahovi in vprašanji, ali pravilno vzgajajo svoje otroke. Da bi staršem olajšali delo, so vzgojitelji zbrali 13 pravil, ki sestavljajo sveti gral vzgoje. To naj bi bilo po njihovem vse, kar morate vedeti o vzgoji otroka ...

15 povedi, ki bi jih morali govoriti svojim hčerkam
V svetu, ki mlada dekleta nenehno bombardira z mešanimi sporočili o tem, kdo bi morala biti, je bolj kot kdaj koli prej pomembno oblikovati povedi in misli, ki jih bodo skozi odraščanje ponotranjile. Kot starši in vzorniki imamo moč vplivati na to, kako naše hčerke vidijo sebe in svet okoli sebe.