znaki nosečnosti

Znaki, da pričakuješ fantka: Kaj pravijo ljudske zgodbe in kaj pravi znanost?
Ko izveš, da si noseča, je naravno, da te zanima, kakšnega spola bo tvoja mala prihodnost. Medtem ko številni ljudje zaupajo ljudskim zgodbam in preizkušenim teorijam o tem, kako prepoznati spol otroka, znanstvene raziskave ponujajo bolj zanesljive metode za odkritje te skrivnosti.

13 opozorilnih simptomov, ki zahtevajo zdravniški pregled
Nosečnost je za vsako žensko čas velikih telesnih in čustvenih sprememb. Čeprav večina nosečnosti poteka brez zapletov, pa obstajajo simptomi, ki lahko kažejo na resne težave in jih nikakor ne smemo prezreti. Previdnost ni nikoli odveč – zlasti ko gre za zdravje bodoče mamice in njenega otroka.

Kako veste, da se začenja porod?
Številne pare skrbi, da ne bodo prepoznali, kdaj se bo porod začel, in bodo nato brezglavo drveli v porodnišnico ali pa se bo porod iztekel kar doma. To se včasih res zgodi, a zelo redko.

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje
Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Kako ločiti lažne od pravih popadkov?
Nosečnice se predvsem v zadnjem trimesečju soočajo z otrdevanjem trebuha ali t. i. Braxton-Hicksovimi popadki. Gre za lažne popadke – maternica se s krčenjem pripravlja na porod.

Kako prepoznati znake, ki kažejo, da se bliža porod?
Bodoče mamice nestrpno pričakujejo prihod svojega otroka in to je za vsako posameznico prav gotovo vznemirljivo obdobje. Prepoznavanje znakov, ki kažejo, da je porod neizbežen, pa je ključnega pomena, zato navajamo nekaj najpogostejših simptomov, ki kažejo, da je čas za porodnišnico.

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Kdaj in kako narediti nosečniški test?
Sumite, da ste noseči? Potem je prav, da si v lekarni ali drogeriji kupite nosečniški test. Kdaj boste zanesljivo dobili pravi odgovor? Kako sploh narediti test za ugotavljanje nosečnosti? Poglejte si posnetek in sledite korakom.

Vzroki in simptomi nizkega krvnega pritiska v nosečnosti
Nizek krvni tlak med nosečnostjo: vzroki, simptomi, znaki, zdravljenje.

Zgodnji simptomi nosečnosti, ki jih mnoge ženske spregledajo
Vsi poznamo nekatere zgodnje simptome nosečnosti - izostanek menstruacije, slabost, bruhanje, ki nas lahko hitro opozorijo, da se nekaj dogaja in posežemo po testu nosečnosti, vendar obstaja še več zgodnjih simptomov nosečnosti.

Noseča z otrokom, ki ima redko genetsko motnjo: Čustveno pismo sama sebi
Nosečnost je obdobje, polno pričakovanj, a pogosto tudi neznank, kajti življenje nas včasih postavi pred izzive, ki jih ne moremo predvideti. Ena od teh zgodb je zgodba Bethany Locklear, ki je med nosečnostjo izvedela, da njen otrok trpi za Noonanovim sindromom – genetsko motnjo, ki prinaša številne telesne in zdravstvene težave.

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem
Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Razbijamo tabuje: samozadovoljevanje v nosečnosti
Samozadovoljevanje je nekaj naravnega, a se kljub temu zdi, da je ta tema (tudi v času nosečnosti) še vedno precejšen tabu. Mnoge ženske se sprašujejo, ali je v tem obdobju samozadovoljevanje varno ali morebiti predstavlja celo tveganje za njihovo zdravje in razvoj otroka. Odgovor je preprost – samozadovoljevanje ni škodljivo, vseeno pa obstajajo določeni zadržki v primeru, ko je nosečnost visoko tvegana. Preverite, kdaj je potrebna previdnost in kakšne so prednosti samozadovoljevanja v tem obdobju.

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne
Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Kdaj po porodu začeti s telovadbo?
Pomembno je, da po porodu telovadite toliko, kolikor zmorete, da si z vajami ne povzročate bolečin, da vadbo stopnjujete počasi in nežno ter od svojega telesa ne zahtevate preveč.

Kaj, če nosečnica pade in se udari?
Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Je povečana količina plodovnice v nosečnosti lahko nevarna?
Presežek amnijske tekočine med nosečnostjo, znan tudi kot polihidramnij, je lahko zaskrbljujoče stanje za bodoče matere. Medtem ko so blagi primeri pogosto neškodljivi, lahko resnejši primeri predstavljajo tveganje za mater in otroka.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Kaj je anembrionalna nosečnost?
Anembrionalna nosečnost je vrsta spontanega splava, do katerega pride, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico, vendar se ne razvije v zarodek. Čeprav je to lahko čustveno zahtevno za bodoče starše, je razmeroma pogost vzrok zgodnje izgube nosečnosti. To stanje se običajno pojavi v prvem trimesečju in se pogosto odkrije med rutinskim ultrazvokom.

To poleti predstavlja veliko nevarnost za nosečnice
Poletje je sezona uživanja in igre na prostem. To pa vključuje tudi piknike, prehranjevanje na stojnicah, pa tudi druženje ob žaru. Kadar uživate hrano v vročih vremenskih razmerah, pa je potrebno sprejeti nekaj preventivnih ukrepov, da ne bi prišlo do neželene okužbe ali zastrupitve s hrano. Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov.

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka
Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Zato bi morali otroci jesti več lososa
Večina od nas se dobro zaveda, da imajo omega-3 maščobne kisline pomembno vlogo pri zdravju odraslih, vendar le malokdo ve, kakšne vse koristi omega-3 maščobne kisline prinašajo našim malčkom.

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane
Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

Couvadov sindrom: ko moški izraža znake nosečnosti
Ste vedeli, da nekateri moški v času partneričine nosečnosti tudi sami razvijejo simptome, kot so slabost, bolečine v hrbtu, hrepenenje po določeni vrsti hrane in povečanje telesne teže? Ta zanimiv pojav imenujemo Couvadov sindrom, o njem pa krožijo številne teorije, med katerimi nam je še najbližje ta, da gre pri tem za sočutno nosečnost zaradi močne čustvene povezanosti s partnerico.

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti
Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

Živila, ki se jim je treba izogibati v nosečnosti
Med nosečnostjo se prehranske potrebe ženske spremenijo. Določenih hranil potrebuje več, več potrebuje tekočine, nekoliko se povečajo tudi potrebe po vnosu energije. A vendar je pomembno, da se nosečnica določenim živilom izogiba. Prvi razlog za to je predvsem varnost!

Anja Osterman: 'Trenirala sem še tri dni pred samim porodom'
Slovenska kajakašica na mirnih vodah Anja Osterman se je skupaj s partnerjem Alanom Apolloniem, nekdanjim reprezentantom v sprintu na mirnih vodah preteklo poletje razveselila svojega prvorojenca. Le šest tednov po porodu je vnovič začela s treningi. Kako je biti vrhunska športnica in mati obenem, s kakšnimi občutki se sooča in kako je otrok spremenil njeno življenje, nam je zaupala v spodnjem pogovoru.

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Kakšni so znaki spontanega splava?
Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.