Bibaleze.si

zdravstveni zapleti

Resnične zgodbe
20. 05. 2025 11.49

Nosečnico ohranjajo pri življenju, družina nemočna

Čeprav je že več kot tri mesece mrtva, zdravniki ohranjajo pri življenju telo 30-letne Američanke zaradi otroka, ki ga nosi v sebi. Zakon, proti kateremu si nihče ne upa ukrepati, prepoveduje splav, družina pa nima pravice odločanja.

Resnične zgodbe
29. 04. 2025 03.00

Skoraj sem umrla med porodom: Zgodba o travmatičnem porodu in nevarnem poporodnem zapletu

Heather Turville je skoraj umrla zaradi poporodne preeklampsije, stanja, ki je ogrozilo njeno življenje po travmatičnem porodu. Spoznajte njeno srčno zgodbo, kako so ji pravočasno diagnosticirali to nevarno stanje, ki je podobno tistemu, s katerim se je soočila Meghan Markle, ter kako se je uspešno okrevala in srečno vrnila k svoji družini.

Porod
16. 04. 2025 04.00

Je porodna bolečina res najhujša? Primerjava z drugimi bolečinami

Porod velja za eno najbolj bolečih izkušenj, ki jo lahko doživi ženska. Vendar pa mnoge ženske opisujejo porod kot edinstveno izkušnjo, katere bolečina se lahko primerja z drugimi hudimi bolečinami. Bolečina pri porodu je odvisna od številnih dejavnikov, kot so način poroda, osebna toleranca na bolečino, zdravstveni zapleti in drugi. Na srečo pa danes obstaja vrsta možnosti za obvladovanje bolečine, vključno z epiduralno anestezijo, dihalnimi vajami in drugimi metodami.

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Po porodu
16. 09. 2024 03.30

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu

Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Očkov kotiček
09. 10. 2023 05.00

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?

Občutek, da nam nekdo stoji ob strani, ko smo na kateri izmed življenjskih preizkušenj, je neprecenljiv. Ena izmed teh je prav gotovo tudi prihod novorojenčka. Mati v tem obdobju potrebuje vso podporo okolice, da bi bila kar se da pomirjena in čustveno stabilna. O tem, kakšno vlogo nosi oče otroka pri podpori matere in samem porodu, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, študentko zakonskih in družinskih študij ter strokovnjakinjo Sočutnega varstva otrok.

Zdrav otrok
26. 12. 2022 05.00

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!

Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Očkov kotiček
11. 10. 2022 05.00

Moški se redko odločajo za vazektomijo

V Sloveniji se ženske veliko pogosteje odločajo za sterilizacijo kot moški, čeprav je poseg vazektomije enostaven, hiter, izjemno nizko tvegan in (teoretično) tudi povraten.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Prehrana
14. 08. 2021 05.00

Zato morajo dojenčki in otroci jesti meso

Tudi v Sloveniji vse več staršev za otroke pripravlja vegetarijansko in vegansko hrano, čeprav pediatri priporočajo raznoliko prehrano, torej tudi živila živalskega izvora. Zakaj prehrana dojenčka in otrok brez mesa ni primerna in na kaj je treba biti še posebej pozoren, če otrok ne uživa mesa, pojasnjuje doc. dr. Evgen Benedik, klinični dietetik.

Zdrav otrok
24. 03. 2021 07.36

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?

Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Zdrav otrok
02. 03. 2021 07.50

8 zdravstvenih priporočil od nosečnosti do otrokovega 2. leta starosti

Obstaja nekaj splošnih zdravstvenih smernic, ki se jih je treba držati za zdrav razvoj in dobro počutje tako matere kot tudi otroka. Za katere smernice gre, preverite v spodnjih vrsticah.

Porodnišnice
24. 06. 2020 10.00

Imajo enake pravice kot Kate in Meghan?

Že vse od poroke princa Williama z dolgoletno izbranko Kate Middleton leta 2011 so mladi pripadniki britanske kraljeve družine v središču pozornosti. Poroki sta sledila nosečnost in rojstvo princa Georgea, nato sta svet razveselila še princesa Charlotte in princ Louise. Lansko leto pa sta vroče žezlo od brata in svakinje prevzela princ Harry in izbranka Meghan Markle. Na svet je prijokal princ Archie in dopolnil srečo vojvodinje in vojvode Sussekške. Preverili smo, kako sta se razlikovali nosečnosti in poroda obeh vojvodinj ter kakšne so nasploh nosečniške ter porodne navade Britank.

Novice
05. 03. 2020 08.55

To bi morale nosečnice vedeti o koronavirusu

V Angliji je bil novorojenček pozitiven na koronavirus. Zdaj preverjajo, kdaj in kako se je okužil, sicer pa ni dokaza o prenosu virusa na plod. Nosečnice naj tudi ne bi bile nič bolj dovzetne za okužbo z novim koronavirusom, prav tako bolezen pri njih povečini poteka v blagi obliki. Vseeno je posebna pozornost potrebna pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi.

Nosečnost
16. 03. 2020 08.53

Slovenke o črtici, ki rešuje življenja

"Če ne bi imela carskega reza, danes ne bi bilo ne mene ne mojega otroka", "Črta pomeni podarjeno življenje čudovitemu sinu pred 10 leti. Zelo sem ponosna, da jo imam", "Ponosna sem na brazgotino, ki me spominja na dan, ko sem prvič in drugič postala mama".

Vzgoja in vrtec
13. 01. 2020 07.45

Ko je mamica štirih po kapi skoraj umrla, se je vprašala, kaj lahko stori za svet

Mamico štirih je pred letom in pol zadela možganska kap. Skoraj ne bi preživela. "Ko sem prišla malo k sebi, sem pričela razmišljati, kaj lahko jaz doprinesem svetu," se spominja Andrea Cesar.

Porodnišnice
16. 07. 2019 08.06

Srbija: velik porast mladoletnih nosečnic

Srbija velja za eno od držav, v kateri se število prebivalcev v zadnjih letih najhitreje zmanjšuje. Po eni strani je za to kriv strah žensk, da bodo zaradi nosečnosti ostale brez službe, zato se zelo pozno (ali pa sploh ne) odločajo imeti največkrat zgolj enega potomca, po drugi strani pa vsako leto opažajo na tisoče načrtnih prekinitev nosečnosti, po katerih določene posameznice ne želijo več tvegati, druge pa ne morejo znova zanositi. Vlada si na vse pretege prizadeva povečati nataliteto in je v ta namen v preteklih letih sprejela številne ukrepe, ki pa še niso obrodili vidnejših sadov.

Pregledi med nosečnostjo
28. 06. 2019 07.16

Ali je testiranje za streptokok B za nosečnice nujno?

Po podatkih Nacionalnega inštituta za varovanje zdravje je streptokok skupine B bakterija, ki povzroča predvsem okužbe novorojenčkov. Ker pa je bakterija lahko prisotna pri nosečnicah, se za to opravi že pred otrokovim rojstvom testiranje. Vendar ne pri vseh, le pri tistih, pri katerih sumijo na prisotnost streptokoka B.

Nosečnost
24. 07. 2019 08.04

Potujete na hrvaški otok noseči? Potem je dobro, da to veste!

Prvo pravilo je, da se lahko na počitnice, potovanja oziroma izlete odpravijo le zdrave nosečnice, ki nimajo tveganja za prezgodnji porod ter nosijo zdrav plod, takoj na začetku poudari specialistka ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Preberite si, kaj še priporoča in svetuje.

Novice
30. 03. 2018 11.45

Novost v ljubljanski porodnišnici

Enota za intenzivno nego in terapijo novorojenčkov v ljubljanski porodnišnici je s pomočjo dobrodelne akcije dobila nov, sodoben inkubator za prezgodaj rojene otroke. Po besedah vodje enote Lilijane Kornhauser-Cerar se v Sloveniji desetina otrok rodi več kot tri tedne prezgodaj, so zapisali na UKC Ljubljana.

Zdrav otrok
17. 10. 2017 08.35

Cepljenje priporočajo tudi mlajšim otrokom

Na območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje bodo v ponedeljek začeli cepiti proti gripi. Nekaterim še posebej priporočajo cepljenje, denimo starejšim od 65 let in kroničnim bolnikom. Zdravstveni dom Ljubljana pa je že začel akcijo cenejšega cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu, ki bo v njegovih enotah potekala do 27. oktobra.

Zdrav otrok
28. 11. 2014 07.27

Pozor! Izbruh nalezljive bolezni v Sloveniji!

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je danes razglasil izbruh ošpic v Sloveniji, saj je bil doslej obveščen o 11 bolnikih, pri katerih je bil postavljen sum na ošpice. Pri petih od teh so ošpice že laboratorijsko potrjene. Domneva se, da so se vsi okužili na nedavni mednarodni razstavi psov v Šempetru pri Gorici.

Zdrav otrok
11. 03. 2013 11.51

Globa za necepljenje od 200 do 500 evrov

Za predšolske otroke je cepljenje obvezno proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, hemofilusu influence B, otroški paralizi, ošpicam, mumpsu in rdečkam. V osnovni šoli je obvezno cepljenje proti ošpicam, mumpsu, rdečkam, hepatitisu B, davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, klopnemu meningoencefalitisu in steklini. V skladu z zakonom o nalezljivih boleznih se z globo kaznuje posameznik, če se izmika ali onemogoča obvezno cepljenje svojega otroka, to pa znaša med 200 in 500 evri.

Zdrav otrok
15. 02. 2013 08.03

Obvestilo pediatrov za vse starše

Pediatri opozarjajo starše dojenčkov in majhnih otrok, naj poskrbijo za preproste preventivne ukrepe in naj poskušajo otroke čim manj izpostavljati možnim virom okužbe. ''V vsej Sloveniji je konec januarja in v začetku februarja število bolnikov s prehladnimi obolenji, gripo in gripi podobnimi boleznimi še nekoliko naraščalo v vseh starostnih skupinah, tudi med otroki. Pri predšolskih otrocih so se v večjem številu pojavljali tudi bronhiolitisi, povzročeni z respiratornim sincicijskim virusom,'' pravijo v celjskem zdravstvenem domu.

Zdrav otrok
14. 09. 2012 19.51

Še vedno umre veliko preveč otrok

Zadnje poročilo Združenih narodov in Svetovne banke je obetavno – umrljivost otrok, mlajših od pet let, se je od leta 1990 prepolovila, in sicer zaradi boljšega zdravstva v vseh delih sveta. Sicer ocenjujejo, da je v lanskem letu pred petim rojstnim dnevom umrlo 6,9 milijona otrok.

Nosečnost
17. 08. 2012 18.24

Med nosečnostjo opustiti kajenje: DA ali NE?

Med ženskami je večna sporna tema, ali naj med nosečnostjo opustijo kajenje ali z njim nadaljujejo. Ali z nenadno prekinitvijo več škodijo še nerojenemu otroku? Ali pa opustitev pomeni velik korak k njenemu boljšemu počutju vseh devet mesecev in boljšemu zdravju dojenčka?

Novice
21. 07. 2011 07.22

Victoria kriva, da Američanke množično zahtevajo carski rez?

Več kot ena od treh ameriških porodnic rodi s carskim rezom, torej dvakrat več, kot je priporočeno. Tako kot nekatere zvezdnice so tudi one "preveč fine, da bi potiskale".

Nosečnost
02. 09. 2008 08.00

Ko nosečnost ni zaželena

"Zdravniki bi radi naredili kar se le da malo splavov. Najraje nobenega. Toda ženske morajo imeti pravico do splava," pravi dr. Sašo Drobnič.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 955