vzgoja otroka

6 pogostih sporov parov med nosečnostjo in kako jih enostavno rešiti
Nosečnost je obdobje, polno veselja in pričakovanj, a tudi izzivov za bodoče starše. Med tem časom se lahko pojavijo običajni spori med partnerjema, ki lahko vplivajo na kakovost vajinega odnosa. Preberite nasvete strokovnjakov, kako se spopasti z najpogostejšimi težavami in jih rešiti na pozitiven način.

Zakaj te bo otrok vedno zbudil, ko zadremaš? – Znanost ima odgovor
Vikendi so čas za počitek, vendar se starši pogosto znajdejo v situaciji, ko želijo ujeti nekaj minut popoldanskega spanca. Čeprav je lahko le nekaj minut miru izziv, se mnogim staršem pogosto zgodi, da jih otrok zbudi, ko končno najdejo trenutek tišine. Zakaj? To ni zgolj naključje – znanost ima odgovor na to vprašanje.

Tragična zgodba 10-mesečnega dojenčka, ki je moral odraščati s šimpanzom
V tridesetih letih prejšnjega stoletja je potekal nenavaden in kontroverzen psihološki poskus, ki je za vedno spremenil življenja tako dojenčka kot tudi šimpanza. Zgodba 10-mesečnega Donalda in 7,5-mesečne šimpanzinje po imenu Gua je polna tragičnih trenutkov, izgube in svarila o posledicah človeškega posega v naravni razvoj

So otroci v restavracijah nezaželeni? Mama delila bolečo izkušnjo
Ko je mama z malčkom obiskala restavracijo, ni pričakovala, da jo bodo zaradi otroka prosili, naj zapusti lokal. Incident je sprožil razpravo o tem, ali imajo starši z majhnimi otroki sploh še prostor v javnih lokalih. Kaj se je zgodilo in kako se je odzvala spletna skupnost?

Kako negativna čustva pomagajo pri vzgoji srečnih otrok
Sreča je vedno visoko na seznamu ciljev in želja v življenju, tako odraslih kot otrok. Starši si želijo, da bi njihovi otroci odraščali srečni, vendar se pogosto sprašujejo, kako to doseči. Poleg zdravja, ki je vedno na prvem mestu, je sreča tisto, česar si starši najbolj želijo za svoje otroke.

Zakaj imajo otroci najljubšo odejico ali igračo?
Včasih ljudje igračke ali odejice otrok povezujejo z 'nezrelim', 'nepotrebnim' ali 'otročjim'. Ampak za najljubšo odejico ali igračo stojijo pomembni razlogi in imajo številne pomene. Vsekakor pa so dobre za otrokov razvoj!

Kaos na letalu: otrok zabodel potnico z vilico, mama mirno spala
Potovanje z otroki na letalu je lahko izziv za starše, otroke in druge potnike. Dolgi leti in omejen prostor pogosto povzročijo nemir, ki vpliva na vse. Starši so odgovorni za to, da njihovi otroci ne motijo drugih potnikov, a to ni vedno lahka naloga.

Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah
Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah? Nasveti za odkrit pogovor, razumevanje in preprečevanje zasvojenosti.

Kako je biti varuška za najbogatejše družine? Podrobnosti iz prve roke
Delo varuške za premožne družine presega običajno skrb za otroke. Od varušk se pričakuje 24-urna dostopnost, visoka strokovnost in diskretnost, saj spremljajo družine na poslovnih potovanjih in luksuznih počitnicah. Varuška je delila svoje izkušnje in razložila, zakaj so varuške za bogate družine več kot le skrbnice.

1. maj brez stresa: Super ideje za sproščen izlet ali aktiven dopust
Ste letos pametno izkoristili praznike in si dobro načrtovali dopust? Potem vas za prvi maj čaka kar devet dni prostih dni – popolna priložnost za sprostitev, krajši pobeg ali raziskovanje novih krajev z družino. A kam se odpraviti, da bo uživala vsa družina, tudi vaši mali radovedneži? Naj bo to sproščujoč oddih v naravi, raziskovanje evropskih mest ali obisk tematskih parkov – možnosti je ogromno.

Zakaj otroci potrebujejo slišati besedo 'ne'?
Ali je v redu, da otroci pogosteje slišijo ne, tudi če prakticirate nežno starševstvo? To vprašanje je sprožilo veliko razpravo med starši, še posebej med milenijskimi starši, ki se trudijo uskladiti čustveno zavedno vzgojo z mejnimi in disciplinarnimi pravili.

Čustvene rane otroštva: Prepoznajte vzroke in pomagajte otrokom
Vsak izmed nas ima manjše ali večje travme iz otroštva, nekatere izmed teh so nas zaznamovale. Zato je dobro, da imate v mislih, da lahko z določenim vedenjem in besedami otroku nehote pustite rane za vse življenje. Poglejmo osem najpogostejših travm iz otroštva.

Maščevalni klic: Ko domača naloga pripelje do policije
Na Kitajskem se je zgodil nenavaden dogodek, kjer je otrok, da bi se maščeval očetu, poklical policijo in očeta prijavil, da ima prepovedano drogo. Razlog za klic? Oče ga je ograjal, ker deček ni naredil domače naloge.

Buške, odrgnine, kako pravilno oskrbeti poškodbe otrok?
Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Kako spodbujati samostojnost pri malčkih?
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?
V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov
Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

5 preprostih korakov, s katerimi otroka naučite varčevati
Pravijo, da se ne rodimo kot milijonarji, temveč milijonarji postanemo. Kako otroka naučiti ravnanja z denarjem in varčevanja? Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki lahko pri tem pomagajo.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Otrok ne potrebuje popolne mame, temveč pomirjeno mamo
Vse mame stremimo k popolnosti, a ta vendar ne obstaja. Zbujamo se z željo, da bi otroku omogočile in dale vse, kar je v naši moči in še več, zaspimo s slabo vestjo, ker nam to marsikdaj ne uspe. Ker vmes izgubimo živce, zakričimo, prepovemo, se zlomimo ... A otrok ne potrebuje popolne mame, potrebuje le pomirjeno.

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka
Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Kdo bi moral biti na prvem mestu – otrok ali partner?
Otroci so najsrečnejši takrat, ko so srečni njihovi starši. Kadar pa sta starša nesložna, se veliko prepirata in živita v viharnem razmerju, otroci to občutijo na svoji koži in nehote prevzamejo odgovornost za konflikte in nesrečo svojih staršev. Zato je ob vsej ljubezni, ki jo čutimo do otroka, treba najprej pomisliti, kako pomembno je, da ljubezen obujamo in negujemo tudi do partnerja.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?
Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Ne ujemite se v eno od 13 starševskih pasti
Navajamo 13 stvari, ki jih mentalno močni starši nikoli ne naredijo in zato vzgajajo mentalno močne otroke.

Kako najstniku postaviti zdrave meje?
Obdobje pubertete je lahko zelo naporno tako za starše kot za njihove najstnike, še posebej danes, ko se nam zdi, da je prepad med generacijami vse večji. A še vedno moramo znati poiskati pravo ravnovesje in postaviti meje, ki jih bomo zmogli dosledno izvajati, najprej mi sami.

Otrok in čustva: Kako mu pomagati obvladovati jezo, žalost in strah?
Starši se v otrokovih razvojnih stopnjah srečujemo s čustvenimi odzivi, ki pogosto izpadejo v očeh odraslih pretirani, nepotrebni, odraz razvajenih otrok ... Kako poenostavljeno je otrokovo čustveno stanje označiti za "nenormalno", sploh v pretirani potrebi po primerjanju, ko se "sosedov deček iste starosti zdi tako umirjen v primerjavi z našim, ki pa kar nori za brez zveze".