Bibaleze.si

vključenost

Novice
10. 07. 2025 03.26

Nova barbika z diabetesom tipa 1: pomemben korak k večji vključenosti otrok

Mattel je predstavil novo Barbie lutko z diabetesom tipa 1. Ta posebna Barbie ni le modna ikona, ampak tudi znak podpore in vidnosti za otroke z diabetesom.

Zanositev
07. 05. 2025 14.50

Kako pripraviti otroka na prihod dojenčka?

Prihod dojenčka v družino prinaša številne spremembe. A ni treba, da vas je strah, kako bodo otroci sprejeli novega člana družine. Za vas smo pripravili 7 bistvenih in uporabnih nasvetov, s katerimi boste lahko pripravili svojega otroka na prihod novorojenčka.

Resnične zgodbe
28. 04. 2025 04.00

'Moja koža je pretesna za moje telo': pogumen 12-letnik, ki premaguje redko bolezen

Harrison, 12-letni fant iz Avstralije, je kljub redki in življenjsko ogrožajoči bolezni sklerodermi postal svetovni socialni medijski zvezdnik in vir navdiha mnogim. Njegova zgodba ni le zgodba o preživetju, temveč o izjemnem pogumu, vztrajnosti in pozitivnosti, ki jo širi kljub številnim izzivom, s katerimi se vsakodnevno srečuje.

Novice
24. 04. 2025 10.47

Sofinancirano poletno počitniško varstvo v Ljubljani 2025: Prijave se odprejo 6. maja

Poletne počitnice so čas sprostitve, igre in novih doživetij. Da bi otrokom in staršem poleti zagotovili kakovostno in dostopno varstvo, Mestna občina Ljubljana tudi letos ponuja sofinancirano poletno počitniško varstvo za otroke od 1. do 5. razreda osnovne šole.

Novice
15. 04. 2025 16.18

V Vatikanu odprli prvi vrtec

V Vatikanu so odprli svoj prvi vrtec, ki bo namenjen otrokom, starim od treh mesecev do treh let. To dejanje je bilo izvedeno na pobudo papeža Frančiška, ki si prizadeva za večjo socialno vključenost v najmanjši državi na svetu.

Novice
02. 04. 2025 05.00

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti

2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Otroška imena
28. 11. 2024 04.00

Kako izbrati popolno ime za vašega otroka?

Izbira imena za otroka je pomembna odločitev, saj bo ime otroka spremljalo vse življenje. Je odraz njegove identitete, osebnosti in kulturne dediščine. Ker je na voljo nešteto možnosti, je iskanje popolnega imena lahko izjemno naporno. Zato vam bomo v tem prispevku ponudili nekaj uporabnih informacij, ki vam bodo olajšale vašo odločitev.

Partnerski odnosi
05. 10. 2024 02.30

'Starši mojega partnerja so nemogoči. Se bomo sploh kdaj razumeli?'

Prihod otroka obrne življenje na glavo. Prioritete se spremenijo, pojavijo se nove, drugačne skrbi, morda vzniknejo tudi partnerski konflikti. Vse našteto dobi še nekoliko večje razsežnosti, če se otrok rodi mlademu paru, ki je šele za začetku svoje poti in o naraščaju niti približno še ni razmišljal.

Nosečnost
10. 06. 2024 02.30

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka

Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Očkov kotiček
21. 09. 2023 05.00

Oče in sin – kako izboljšati komunikacijo in medsebojni odnos?

Odnos med očetom in sinom je lahko nekaj najlepšega na svetu, lahko pa je tudi zelo zapleten. Med sinom in očetom lahko pride do nehotene tekmovalnosti, hkrati pa se kljub želji po boljšem odnosu lahko začneta v obdobju adolescence oddaljevati drug od drugega. Kako ukrepati in doseči boljšo komunikacijo in medsebojni odnos? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Ustvarjamo
10. 07. 2023 08.47

Top ideja za tematsko rojstnodnevno zabavo

Rojstnodnevna zabava za malčke je ponavadi polna veselja in čustev. To je trenutek, ko starši s ponosom občudujejo svojega otroka, kako je zrasel in v kaj se je razvil. In hkrati je to tudi starševski projekt, kako organizirati zabavo in kaj pripraviti, da bo otrok na njegov poseben dan v letu najbolj užival. Nika Dolenc, mama dveh čudovitih fantov, ki ima veliko smisla za ustvarjanje in DIY otroške igre, se priprave na zabave loti z veliko kreativnostjo. Povprašali smo jo, kje dobi ideje in kako lahko vsak od nas pripravi posebno tematsko otroško zabavo.

Očkov kotiček
09. 07. 2023 05.00

Tako vključenost očeta vpliva na razvoj otroka

Poleg zagotavljanja varnosti in finančne podpore imajo očetje ključno vlogo pri oblikovanju čustvenega, socialnega in kognitivnega razvoja svojih otrok. O tem, kakšen vpliv ima očetovska figura na odraščajočega otroka in zakaj sta očetova vključenost in prisotnost v življenju otroka tako pomembni, pa v tokratnem prispevku.

Partnerski odnosi
04. 07. 2023 05.00

Spoštljiva komunikacija je ključ do uspešnega starševstva

Starševstvo je odgovorna naloga, ki zahteva vključenost obeh staršev. Ustvarjanje harmoničnega in uspešnega partnerskega odnosa je ključnega pomena za dobro počutje in razvoj vaših otrok. Eden temeljnih stebrov uspešnega partnerstva pa je učinkovita komunikacija. A kako do nje?

Očkov kotiček
30. 06. 2023 05.00

Zato je pomembno, da si očetje vzamete čas za družino

Vse več časa preživite v službi in obdani z delom ter vse manj z otroki in družino? Kako izstopiti iz začaranega kroga preobremenjenosti in nameniti več prostega časa za najbližje? Za vas imamo nekaj predlogov.

Vzgoja in vrtec
12. 06. 2023 05.00

Prednosti sorojencev z majhno razliko je veliko

Imeti otroka v razmaku osmih let ali v manj kot dveh letih je precejšnja razlika, to vam bodo povedali vsi izkušeni starši. In večina bo še dodala, da je pri manjši razliki med sorojenci na začetku res pestro, zahtevno in včasih zelo težko, a se kasneje vse tisočkrat povrne.

Očkov kotiček
27. 05. 2023 05.00

Kako se na starševskem dopustu znajdejo očetje?

Švedska ob rojstvu otroka vsakemu izmed staršev dodeli 90 dni starševskega dopusta, za preostali del pa se starša lahko dogovorita med sabo, kdo ga bo koristil. Več dni, ko jih z otrokom preživita enakovredno, več prostih dni prejmeta. S tem spodbujajo, da bi z otroki dlje časa ostali doma tudi očetje.

Intervju
22. 05. 2023 05.00

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'

'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Očkov kotiček
30. 10. 2022 05.00

Razlike med očeti med materami

Ko govorimo o starševskih vlogah, lahko opazimo, da je bil v preteklosti ves poudarek na materi. Temu so sledile tudi številne raziskave, ki so se posebej osredotočale na vez med materjo in otrokom. Veljalo naj bi, da ima ženska v svojem genetskem zapisu zmožnost zagotavljanja materine ljubezni in skrbi za vse, kar otrok potrebuje za zdravo rast in razvoj. A ta popolna in absolutna dodelitev otroka materi je bila samo pokazatelj nepopolnega razumevanja psiholoških potreb otroka. Danes vemo, da je očetovska vloga ravno tako izjemno pomembna pri vzgoji otroka.

Malček
28. 08. 2022 04.15

12 tehnik za regulacijo otrokove jeze

Regulacija otrokove jeze je tema, ob kateri se zdi, da nima konca. Nekateri starši ob otrokovem izpadu jeze odidejo stran in otroka preprosto ignorirajo, drugi se razjezijo in otroka še bolj zmedejo, tretji čustveno 'zamrznejo', saj ne vedo, kako bi odreagirali. Le malo pa je staršev, ki vedo, da se jezen otrok še ne zna pomiriti sam.

Družina in odnosi
11. 08. 2022 05.00

Naj si z družino ustvarim dom v hiši svojih staršev?

Ustvarjanje družinskega življenja v hiši staršev (partnerjevih ali lastnih) je tema, ki vzbuja veliko nasprotujočih si mnenj, saj je sobivanje več generacij lahko problematično. Hudomušen rek pravi, da moramo biti od doma toliko oddaljeni, da tašča ne more priti v copatih na obisk in mnogi bi se s tem zelo strinjali. So pa tudi takšni, ki brez vsakršnih težav sobivajo s starši in si drugačnega življenja sploh ne morejo predstavljati. Ob ustvarjanju družine se tako marsikateri mlad par znajde v dilemi, kaj storiti? Oditi na svoje ali ostati doma?

Razvoj in odnosi
06. 03. 2022 04.45

Kako se odzvati na razkritje najstnika, da je istospolno usmerjen?

Kaj bi rekli svojemu najstniku, če bi vam nekega dne razkril, da je istospolno usmerjen? Nedvomno gre za vprašanje, ki prebudi razmišljanje. Tudi če bi imeli težave s sprejemanjem otrokove identitete, je ohranjanje starševske vloge najpomembnejši način, kako otroku pomagati pri zavedanju, da je zanj poskrbljeno. Izkazalo se je, da je občutek ljubezni in sprejetosti ključnega pomena za splošno zdravje in razvoj vseh otrok, ne glede na spol ali spolno usmerjenost.

Malček
24. 01. 2022 07.55

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom

Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

Problematični najstnik
14. 01. 2022 08.27

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji

Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Očkov kotiček
23. 12. 2021 12.07

Čustveno inteligentni očetje imajo srečnejše otroke

Tradicionalna vloga očeta je pogosto pomenila tudi čustveno razdaljo med očetom in otrokom. Tradicionalni oče je namreč vzgojo in nego otroka vse do obdobja najstništva prepuščal materi. To se v zadnjem obdobju precej spreminja in očetje so stopili v ospredje. Raziskave so pokazale, da so otroci takšnih očetov veliko samozavestnejši in srečnejši. Preverite, zakaj.

Partnerski odnosi
24. 06. 2021 14.04

Srečni starši bodo vzgojili srečnega otroka

Če je bila le nekaj desetletij nazaj vzgoja otroka bolj kot ne domena mame, pa je v današnjem času zelo drugače. V ospredju je moderno očetovstvo, za katerega so značilni delitev vlog, aktivna vključenost očeta pri vzgoji in negi otroka ter usmerjenost k zdravemu in zadovoljnemu partnerstvu.

Novice
08. 04. 2021 08.05

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"

Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Novice
12. 11. 2020 08.08

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo

Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Partnerski odnosi
03. 04. 2020 12.27

Skupaj sta, ampak se ne razumeta

Na Bibaleze.si smo pripravili kviz o partnerskih razmerjih, kako se vedeta drug do drugega, ali si stojita ob strani, ali dopuščata prijateljevanje z drugimi ipd. Na žalost rezultati kažejo, da slovenske zveze in zakoni niso popolni, da je treba na odnosih narediti še veliko več.

Družina in odnosi
17. 01. 2020 08.04

"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš."

"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš," je zapisano na vratih sobe številka tri gorenjskega materinskega doma. V Sloveniji jih je osem, so večinoma polno zasedeni in potrebujejo vašo pomoč.

Novice
19. 12. 2017 08.18

Pri vključevanju otrok migrantov v družbo ključna vrtec in šola

Za uspešno vključevanje otrok migrantov v družbo sta ključna vrtec in šola, kjer je treba vzpostaviti učinkovito pomoč na sistemski ravni, je na posvetu povedala Anica Mikuš Kos s Slovenske filantropije. Kot poudarja, bi morali v delo s temi otroki vključiti več prostovoljcev, ki bi pomagali zaposlenim na šoli.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024