večje

Okusni spomladanski obroki, ki jih bodo otroci oboževali
Po zimskem obdobju se narava prebudi in nam ponudi sveže, hranilno bogate in okusne izbire, po katerih kar se da pogosto posegajmo, da telo hitro prebudimo in podkrepimo po zimskem obdobju. Spomladansko sadje in zelenjava sta sveža, bogata z vitamini in minerali, prav tako pa ima marsikatera izmed spomladanskih izbir (npr. regrat, šparglji, koprive) veliko antioksidantov.

Moški v "slabih" zakonih bolj zdravi: Raziskava razkriva presenetljive rezultate
Nedavna študija je presenetila strokovnjake in pokazala, da moški, ki so v "slabih" zakonih, morda uživajo večje zdravstvene koristi kot tisti v srečnih zakonih. Ta raziskava je razkrila, da imajo moški, katerih ženske pogosto prevzamejo vodilno vlogo v zakonu, manjše tveganje za razvoj sladkorne bolezni.

Hrvaški zvezdnik našel družinsko srečo kljub 30-letni starostni razliki
Hrvaški igralec Frano Lasić in njegova žena Milena sta kljub 30-letni razliki v letih srečen par, ki uživa v svojem zakonu in družinskem življenju. Poročila sta se leta 2015, leta 2020 pa sta postala starša sina Nikolasa.

Elon Musk naj bi imel skrivni načrt za 5.000 otrok
Elon Musk naj bi imel skrivni načrt za očetovstvo kar 5.000 otrok. Ta šokantna trditev izhaja iz domnevno zasebnih sporočil med njim in ameriško vplivnico Ashley St Clair.

Izlet na Čemšeniško planino: Odkrijte čarobno naravo in legendo o zmaju
Čemšeniška planina je ena izmed najbolj priljubljenih izletniških destinacij v Sloveniji, ki ponuja čudovite razglede, mirno naravo in številne možnosti za pohodništvo. Zaslovela je predvsem zaradi svoje dostopnosti in prijaznosti do družin z majhnimi otroki, saj je idealna destinacija za vse, ki si želijo sprostitve v naravi, ne da bi morali premagovati prevelike višinske razlike.

Varno otroško igrišče: Nasveti za brezskrbno igro vaših malčkov
Ko sonce pokuka izza oblakov, nas lepo vreme vabi, da z otroki preživimo čas na prostem – in ni boljše destinacije kot dobro urejeno otroško igrišče. A preden se otroci podajo v svet raziskovanja, guganja in plezanja, je pomembno, da preverimo varnost okolja in jih spomnimo na osnovna pravila varnega vedenja.

Energija za malčke: Kako s prehrano premagati spomladansko utrujenost
Spomladansko utrujenost določeni ljudje občutijo ob prehodu zime v pomlad. Gre za začasno stanje, ko smo kljub dovolj spanca utrujeni, celo izčrpani in brez energije. Tem občutkom lahko sledijo tudi nekateri neželeni odzivi otrok, kot so razdražljivost, težave s koncentracijo, nihanje razpoloženja in podobno.

Zakaj je skakanje na trampolinu tvegano za otroke in kako zagotoviti varnost?
Skakanje na trampolinu je priljubljena rekreativna dejavnost, vendar pa predstavlja tveganje za otroke in mladostnike. Zlasti predšolski otroci, ki še niso dovolj telesno razviti, se pogosteje poškodujejo pri tej aktivnosti. Zaradi tega je pomembno upoštevati varnostna pravila, ki zmanjšujejo tveganje za poškodbe. V tem članku bomo osvetlili ključne varnostne nasvete za uporabo trampolina, ki lahko preprečijo resne poškodbe.

Cepljenje in nosečnost: Smernice za varno cepljenje in zaščito vašega otroka
Cepljenje med nosečnostjo je ključnega pomena za zaščito zdravja matere in njenega novorojenčka. Z določenimi cepivi lahko nosečnice preprečijo prenos nevarnih nalezljivih bolezni na svojega otroka, ki je v prvih mesecih življenja še posebej ranljiv. V tem članku boste izvedeli, katera cepiva so priporočljiva med nosečnostjo, kdaj je najboljši čas za cepljenje ter zakaj je cepljenje ključno za zdravje vas in vašega otroka.

Čustvene rane otroštva: Prepoznajte vzroke in pomagajte otrokom
Vsak izmed nas ima manjše ali večje travme iz otroštva, nekatere izmed teh so nas zaznamovale. Zato je dobro, da imate v mislih, da lahko z določenim vedenjem in besedami otroku nehote pustite rane za vse življenje. Poglejmo osem najpogostejših travm iz otroštva.

Takšno je stanje prijavljenih in vpisnih v srednje šole
Do 2. aprila 2025, ko je potekel rok za prijavo za vpis novincev v srednje šole za prihodnje šolsko leto 2025/2026, se je na 26.008 razpisanih prostih mest prijavilo skupaj 23.933 kandidatov.

Ali je starost pomembna? Igralka o dvojnih merilih v svetu starševstva
Britanska igralka Sienna Miller, ki je pri 42 letih rodila svojega drugega otroka, je spregovorila o dvojnih standardih, s katerimi se srečujejo ženske, ki imajo otroke v kasnejših letih.

Mladostniki o svojih stiskah molčijo
Starši, bodite oporni steber: Kako otrokom pomagati pri obvladovanju stresa?

Tako blato vse lahko pričakujete pri dojenčku
Novopečeni starši se praviloma trudijo lepo skrbeti za svojega novorojenčka. Med drugim od prvega dne preverjajo, ali lepo pridobiva na teži, se lepo razvija, dovoljkrat odvaja ... Neštetokrat preoblečejo pleničke, čistijo ritke in so zelo pozorni na blato. Še posebej jih zaskrbi, če je "čudno". A pri novorojenčku so na prvi pogled morda res "čudni" pojavi v resnici nekaj popolnoma običajnega.

Vse, kar morate vedeti o pregledu nuhalne svetline
Meritev nuhalne svetline je ultrazvočna preiskava, ki jo opravimo med 11. in 13. tednom nosečnosti. Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij na to temo.

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Aprilski sončki: Kakšni so dojenčki, rojeni aprila?
Ste vedeli, da je mesec rojstva povezan z določenimi značilnostmi vašega otroka? Če pričakujete dojenčka v aprilu, vas čaka optimističen malček, ki bo morda rad dolgo pokonci in izkazoval vodstvene sposobnosti že v zgodnji mladosti.

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni
Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Rodila pri 66 letih: Kakšno tveganje to prinaša?
Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie, Alexandra Hildebrandt, je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je rodila s carskim rezom.

Sporočilo za starše, ki pričakujejo drugega otroka
Mama deklice in dečka je napisala odprto pismo prijateljici, ki pričakuje drugega otroka. V devetih točkah je opisala, kako drugi otrok spremeni življenje staršev.

Po vseh teh letih iskanja odgovora sem končno izvedela, kaj je narobe z mojim telesom
Kljub bolečinam in drugim simptomom, ki so se začeli že v najstniških letih, je 32-letna Lucija diagnozo endometrioze dobila šele leta 2022 med posegom na Onkološkem inštitutu. Zdaj se sooča z zdravljenjem, ki vključuje prehranske spremembe, hormonsko terapijo in druge načine lajšanja simptomov. Svojo izkušnjo deli z namenom ozaveščanja o endometriozi in spodbujanja žensk, da vztrajajo pri iskanju pomoči.

Koliko otrok si želita Sanjski Miloš in Šime?
Letos smo na VOYO spremljali kar dva sanjska moška, Šimeta in Miloša. Bilo je smeha, romantike in solz, a na koncu sta ostali le dve vrtnici, ki sta šli v roke Maide in Vanje. Po šovu smo se z njima pogovarjali o družini in otrocih. Poglejte, kakšne načrte imata.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

"Ko boste rodili, bodo vaše bolečine izginile"
Maja že od mladosti trpi zaradi hudo bolečih menstruacij, ki so ji zaznamovale življenje. Kljub zdravniškim nasvetom in diagnozam, ki so ji pogosto trdile, da gre zgolj za normalen pojav, je njeno stanje sčasoma postalo vse hujše. Maja je vztrajala pri iskanju odgovora in končno odkrila, da za njenimi težavami stoji endometrioza – bolezen, ki jo je popolnoma spremenila.

Moj otrok ima hudo tremo!
Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Malica za na pot za aktivne malčke
Dnevi so vse daljši in toplejši in marsikdo jih izkoristi za aktivno preživljanje časa v naravi. Če se za mini izlet odločimo z družino, sploh, dokler so otroci še mlajši, pa je pametno poskrbeti tudi za prigrizke in dovolj tekočine. Saj veste. Malček bo želel malico ravno takrat, ko boste to najmanj pričakovali in če je ne bo dobil, zna to precej otežiti in podaljšati pot na cilj.

Presenetljiva dejstva o dojenčkih, ki vas bodo navdušila
Prisrčni, ljubki in radovedni dojenčki so milo rečeno čudoviti že od rojstva. Dojenček vam lahko polepša dan in s svojim nasmehom stopi srce ter odpre popolnoma nov pogled na življenje. A o dojenčkih marsičesa verjetno ne veste in ta dejstva vas znajo presenetiti.

Popolna destinacija za prve počitnice z letalom
Načrtovanje počitnic brez otrok je sila enostavno. Ni se treba preveč ukvarjati s kakovostjo namestitve, prehrano, prtljago, transportom, omejitvami, dostopi za vozičke. Nič čudnega torej, da po prihodu otrok številni potujejo zgolj še na preverjene destinacije, po možnosti z avtomobilom, da se lahko nemudoma vrnejo, če gre kaj narobe. Pa ni treba, da je temu tako. Tudi z malčki je mogoče ugodno in udobno potovati z letalom. Če vas kljub temu prevzemajo dvomi, lahko za prvi družinski polet izberete kakšno bližnjo destinacijo, ki je še posebej prijazna do otrok. Ena takih je denimo sončna Valencia!

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?