v vodi

Zakaj ima dojenček vročo glavico? Najpogostejši razlogi in kdaj je čas za skrb
Če ste starši, ste verjetno že opazili, da ima vaš dojenček včasih vročo glavico. To je lahko precej zaskrbljujoče, še posebej, če najprej pomislite na povišano telesno temperaturo. Vendar vroča glavica pri dojenčkih ni vedno znak bolezni ali okužbe. V tem članku bomo raziskali najpogostejše vzroke, zakaj ima dojenček vročo glavico, ter kdaj morate poiskati zdravniško pomoč.

Kako narcistični očetje oblikujejo življenje svojih sinov
Odraščanje ob narcističnem očetu lahko močno vpliva na sinov čustveni in psihološki razvoj, saj narcizem, ki je značilen po pomanjkanju empatije, manipulativnem vedenju in nenasitni potrebi po občudovanju, pušča globoke sledi. Oče, ki je "kralj lastnega sveta", postavlja nerealna pričakovanja in ne dopušča kritike, kar lahko močno vpliva na otrokovo samopodobo in identiteto. Sinovi narcističnih očetov se pogosto soočajo z občutkom nemoči in negotovosti, saj morajo neprestano izpolnjevati očetove zahteve, ki so pogosto neskladne z realnostjo.

Top 5 razlogov, zakaj obiskati Prekmurje z otroki
Prekmurje je pravi raj za družinske izlete, kjer boste skupaj z otroki raziskovali čudovito pokrajino in uživali v nepozabnih trenutkih. S svojo široko ravninsko pokrajino, prostranimi polji, visokimi travami in gostoljubnimi domačini, Prekmurje ponuja številne možnosti za raziskovanje, zabavo in sprostitev. V tem članku vam predstavljamo pet razlogov, zakaj bi morali Prekmurje obiskati z otroki in katere izletniške točke ne smete spregledati.

Mama šokirala z imenom hčerke: 'Ni več upanja za človeštvo'
Izbira imena za otroka je za mnoge starše pomembna, globoko osebna in čustvena odločitev. A ena mamica je dvignila ogromno prahu na družbenih omrežjih – ne zaradi samega imena, temveč zaradi njegovega izjemno nenavadnega zapisa.

6 pogostih sporov parov med nosečnostjo in kako jih enostavno rešiti
Nosečnost je obdobje, polno veselja in pričakovanj, a tudi izzivov za bodoče starše. Med tem časom se lahko pojavijo običajni spori med partnerjema, ki lahko vplivajo na kakovost vajinega odnosa. Preberite nasvete strokovnjakov, kako se spopasti z najpogostejšimi težavami in jih rešiti na pozitiven način.

Zakaj te bo otrok vedno zbudil, ko zadremaš? – Znanost ima odgovor
Vikendi so čas za počitek, vendar se starši pogosto znajdejo v situaciji, ko želijo ujeti nekaj minut popoldanskega spanca. Čeprav je lahko le nekaj minut miru izziv, se mnogim staršem pogosto zgodi, da jih otrok zbudi, ko končno najdejo trenutek tišine. Zakaj? To ni zgolj naključje – znanost ima odgovor na to vprašanje.

Te hrane ne dajajte otroku, ko ima vročino – lahko poslabša stanje
Ko ima otrok povišano telesno temperaturo, gre najpogosteje za naravno obrambno reakcijo telesa na okužbo. Čeprav je vročina običajen spremljevalec številnih otroških bolezni, je pomembno vedeti, da lahko nekatere vrste hrane stanje poslabšajo ali celo podaljšajo okrevanje.

Ko v odnosu ni več spolne želje: Kaj pomeni pomanjkanje spolnosti v partnerski zvezi?
Pomanjkanje spolnosti v odnosu ni zgolj fizična odsotnost intimnosti – gre za globoko čustveno vprašanje, ki vpliva na bližino, povezanost in dinamiko partnerske zveze. Spolnost je več kot fizična aktivnost – je jezik čustvene intime, ranljivosti in vzajemne povezanosti. Ko eden od partnerjev začne doživljati zmanjšano spolno željo, lahko to povzroči napetosti v razmerju, občutke zavrnjenosti, neželenosti, frustracije in celo dvome o lastni privlačnosti ali vrednosti. Gre za občutljivo temo, ki pogosto ostane nerazrešena – zaradi sramu, strahu pred konfliktom ali preprosto zato, ker partnerja ne znata o tem odkrito spregovoriti.

Policija rešila otroka, zaprt je bil v avtu – mama: drugega sina sem peljala na nogomet
V središču Rima so mimoidoči opazili enoletnega otroka, ki je bil sam zaprt v parkiranem avtomobilu. Takoj so poklicali 112, na prizorišče pa so hitro prispeli policisti.

Horoskop razkriva: Teh 6 znamenj se najpogosteje upira avtoriteti
Kateri horoskopski znaki imajo najbolj uporniške otroke? Če imate doma majhnega trmoglavca, ki ne sprejema pravil, je morda za to kriv njegov astrološki znak. Po mnenju astrologije imajo otroci, rojeni v določenih znamenjih, večjo verjetnost, da se bodo v mladosti pogosto upirali – še posebej v občutljivih najstniških letih.

Otroci Ane in Bastiana Schweinsteigerja govorijo štiri jezike – so brez telefonov in varuške
Ana Ivanović in Bastian Schweinsteiger sta eden najbolj priljubljenih športnih parov, a svoje zasebno življenje skrbno varujeta pred javnostjo. Kljub svetovni slavi svoje sinove vzgajata stran od žarometov – brez tehnologije, z veliko topline in poudarkom na večjezični vzgoji.

13 opozorilnih simptomov, ki zahtevajo zdravniški pregled
Nosečnost je za vsako žensko čas velikih telesnih in čustvenih sprememb. Čeprav večina nosečnosti poteka brez zapletov, pa obstajajo simptomi, ki lahko kažejo na resne težave in jih nikakor ne smemo prezreti. Previdnost ni nikoli odveč – zlasti ko gre za zdravje bodoče mamice in njenega otroka.

Sindrom "zlobnih deklic": Čustveno nasilje med deklicami in njegove posledice
Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo: Kako se jim izogniti
Starši, ki z veseljem in ljubeznijo sprejmejo svojega dojenčka, pogosto naletijo na izzive pri vzpostavljanju zdravih spalnih navad. Brez navodil za uporabo in s prilagajanjem na nov ritem vsakdana, pogosto naletijo na napake, ki vplivajo na otrokov spanec. Pomembno je, da starši upoštevajo določena pravila in rutine, ki so ključnega pomena za dober spanec dojenčka.

Zaskrbljujoč trend: vse več osnovnošolcev še vedno potrebuje plenice
Starši in učitelji opažajo zaskrbljujoč trend: vse več osnovnošolcev še vedno potrebuje plenice. Čeprav so zdravstvene težave redko vzrok za ta pojav, strokovnjaki opozarjajo na morebitne posledice prevelike zaščite in pomanjkanja spodbude za otrokov razvoj samostojnosti.

V izolski porodnišnici mamice rodijo s pogledom na morje
Izolska porodnišnica se ponaša s toplim, osebnim pristopom in celostno obravnavo mamic in novorojenčkov. Ker so CTG-ambulanta, porodna soba, štacija in oddelek za otročnice v istem nadstropju, lahko celostno poskrbijo za nosečnice, mamice in novorojenčke ves čas njihovega bivanja. Bodočim staršem so na voljo brezplačna tematska predavanja in vodeni ogledi, kjer spoznajo osebje in prostore. Vsako rojstvo pozdravijo z mesečno objavo imen novorojenčkov, kar odraža veliko srčnost sicer majhne porodnišnice. In še – novopečene mamice imajo iz sob najlepši pogled na morje.

Drage mame zmedenih 14-letnikov, to pismo je za vas
Puberteta ni lahka, ne za mame ne za najstnike. To obdobje je polno izzivov, tako za otroke kot za starše. Fantje, ki vstopajo v najstniška leta, se spopadajo s številnimi fizičnimi, čustvenimi in hormonskimi spremembami, kar lahko vodi v zmedo, frustracije in pogosto tudi neprijetna vedenja.

Čiščenje noska pri dojenčku: Preprost vodič za starše
Novorojenčku ne morete reči, naj pihne skozi nos, očistiti mu ga morate vi. Za to lahko uporabite fiziološko raztopino, pomagate si lahko ali z majhnim aspiratorjem za nos, ali gazo, ali bombažnim robčkom. Prav tako je dobro, da v otroško sobico postavite vlažilec zraka ali posodico z vodo obesite na radiator in s tem povečate vlažnost v prostoru.

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Praktični nasveti za odpravo kolcanja
Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi hk-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Sporočilo za starše, ki pričakujejo drugega otroka
Mama deklice in dečka je napisala odprto pismo prijateljici, ki pričakuje drugega otroka. V devetih točkah je opisala, kako drugi otrok spremeni življenje staršev.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Zvezdnik o sinu z redko boleznijo: "Še vedno se borimo"
Zvezdnika poznamo predvsem kot igralca, o osebnem življenju pa ponavadi ne želi govoriti. Zaradi ozaveščanja pa je pred časom naredil izjemo in spregovoril o življenju s sinom, ki ima redko bolezen.

Opažajo veliko stisk in izrazitih težav, ki se kažejo v izgubi smisla in volje do življenja
Strokovnjaki v pokoronskem obdobju opažajo več hudih stisk mladostnikov, ki morajo običajno dolgo čakati na strokovno pomoč, v nekaterih primerih pa tudi na lastno željo čakajo, da se bodo težave rešile same od sebe, a se ne.

Ni vedela, da je noseča: Popkovino odgriznila z zobmi
Včasih ženske preživijo celo nosečnost, ne da bi vedele, da so noseče, kar vodi do "kriptičnih nosečnosti". Te so pogosto presenetljive, saj običajni simptomi, kot so slabost, povečanje telesne teže ali rast trebuha, niso prisotni. Porodi, ki sledijo, so lahko še bolj šokantni, saj ženska rodi brez pričakovanja in brez ustrezne priprave ali medicinske pomoči.

Ozempic dojenčki: Ko hujšanje vodi v zanositev
Na družabnih omrežjih se širijo zgodbe žensk, ki so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile ob jemanju zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in debelosti.

Otroci so 10-krat bolj izpostavljeni mikroplastiki kot odrasli
Rezultati nedavne študije razkrivajo, da je v iztrebkih dojenčkov več mikroplastike kot v iztrebkih odraslih posameznikov. Krivec za to bi lahko bile plastične stekleničke in ostali plastični pripomočki ter igrače, ki se pogosto znajdejo v ustih najmlajših, predvidevajo pa, da tudi prehrana otroka. Na kaj je treba biti pozoren?