treba

Okusni spomladanski obroki, ki jih bodo otroci oboževali
Po zimskem obdobju se narava prebudi in nam ponudi sveže, hranilno bogate in okusne izbire, po katerih kar se da pogosto posegajmo, da telo hitro prebudimo in podkrepimo po zimskem obdobju. Spomladansko sadje in zelenjava sta sveža, bogata z vitamini in minerali, prav tako pa ima marsikatera izmed spomladanskih izbir (npr. regrat, šparglji, koprive) veliko antioksidantov.

Kako otroka naučiti vedenja v restavraciji
Obiski restavracij z otroki so lahko prijetna družinska izkušnja – če so otroci nanjo pripravljeni. Vedenje, ki ga doma morda spregledamo (na primer razposajenost, polivanje, srkanje ali nemirno sedenje), pa lahko postane v javnosti hitro moteče.

5 top idej za druženja z otroki, ko posije sonce
Ko nas končno razveseli sončno vreme, se narava razživi in nas vabi ven. Dnevi postanejo toplejši, mi pa bolj sproščeni in pripravljeni, da skupaj z otroki preživimo dragocen čas na prostem. Idealna priložnost za aktivna, zabavna in nepozabna družinska druženja! V nadaljevanju vam predstavljamo 5 odličnih idej, kako z otroki izkoristiti sončne dneve – brez velikih priprav ali stroškov!

Preprečevanje debelosti pri otrocih: Zakaj je gibanje ključno za zdravje mladih?
Prekomerna prehranjenost otrok in mladostnikov je vse večji izziv v Sloveniji in drugih državah. Podatki iz raziskav, kot so tisti v publikaciji Zdravje v občini, kažejo, da delež prekomerno prehranjenih otrok in mladostnikov med 6. in 15. letom narašča, saj je leta 2022 skoraj četrtina otrok prekomerno prehranjenih (24,9 %).

Zakaj imajo otroci najljubšo odejico ali igračo?
Včasih ljudje igračke ali odejice otrok povezujejo z 'nezrelim', 'nepotrebnim' ali 'otročjim'. Ampak za najljubšo odejico ali igračo stojijo pomembni razlogi in imajo številne pomene. Vsekakor pa so dobre za otrokov razvoj!

Družine, ki jih je strah vprašanja "Kam pa vi med počitnicami?"
Počitnice so vedno veljale za čas sprostitve. Čas, ko otroci pospravijo (če ne kar zabrišejo) šolske torbe v kot omare, starši pa si oddahnejo od nenehnih spodbud otroka k učenju in hitenja na termine treningov, roditeljskih sestankov in preostalih obveznosti. Kljub brezskrbnemu vzdušju, v katerem naj bi uživali v času počitnic, pa se v družbi vedno bolj odkrivajo stiske staršev in otrok, ki jim počitnice prinašajo skrbi, krivdo, stres.

13 opozorilnih simptomov, ki zahtevajo zdravniški pregled
Nosečnost je za vsako žensko čas velikih telesnih in čustvenih sprememb. Čeprav večina nosečnosti poteka brez zapletov, pa obstajajo simptomi, ki lahko kažejo na resne težave in jih nikakor ne smemo prezreti. Previdnost ni nikoli odveč – zlasti ko gre za zdravje bodoče mamice in njenega otroka.

Sindrom "zlobnih deklic": Čustveno nasilje med deklicami in njegove posledice
Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.

10 učinkovitih priporočil za zdravo spanje otrok
Dober spanec je ključen za zdrav razvoj otroka. Vpliva na njegovo fizično zdravje, čustveno ravnovesje in kognitivne sposobnosti. Kakovosten spanec otroku pomaga pri obnovi energije, boljši koncentraciji in odpornosti na stres. Če želite izboljšati otrokove spalne navade, sledite tem desetim strokovno podprtimi priporočilom.

1. maj brez stresa: Super ideje za sproščen izlet ali aktiven dopust
Ste letos pametno izkoristili praznike in si dobro načrtovali dopust? Potem vas za prvi maj čaka kar devet dni prostih dni – popolna priložnost za sprostitev, krajši pobeg ali raziskovanje novih krajev z družino. A kam se odpraviti, da bo uživala vsa družina, tudi vaši mali radovedneži? Naj bo to sproščujoč oddih v naravi, raziskovanje evropskih mest ali obisk tematskih parkov – možnosti je ogromno.

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo: Kako se jim izogniti
Starši, ki z veseljem in ljubeznijo sprejmejo svojega dojenčka, pogosto naletijo na izzive pri vzpostavljanju zdravih spalnih navad. Brez navodil za uporabo in s prilagajanjem na nov ritem vsakdana, pogosto naletijo na napake, ki vplivajo na otrokov spanec. Pomembno je, da starši upoštevajo določena pravila in rutine, ki so ključnega pomena za dober spanec dojenčka.

Bel jezik pri otroku – Kaj pomeni in kdaj obiskati zdravnika?
Bel jezik pri otroku je lahko znak nepravilne ustne higiene, vendar pa je lahko tudi kazatelj različnih bolezni, kot so mikoza, kandida, anemija ali druge zdravstvene težave. Pomembno je, da prepoznate, kaj pomeni bel jezik in kdaj je potrebna obravnava pri zdravniku.

Priljubljeno slovensko ime z globokim pomenom
Iščete navdih za ime vaše deklice? Odkrijte čudovito in kratko slovensko ime, ki je v zadnjih letih postalo vse bolj priljubljeno. Izvedite, kaj pomeni in zakaj je dobra izbira za vašo malo princesko.

Pomladni modni odtenki za vsako mamo
Mame pogosto vidimo predvsem v njihovih negovalnih vlogah, vendar ne pozabimo, da so mame še vedno ženske z lastnimi identitetami, slogom in strastmi. Prevečkrat se mame počutijo krive, če si privoščijo malo časa zase, saj mislijo, da morajo vedno postaviti druge na prvo mesto. Toda tukaj je resnica: občutek, da si lepa in modna, ni le sprejemljiv – je bistven.

Zaskrbljujoč trend: vse več osnovnošolcev še vedno potrebuje plenice
Starši in učitelji opažajo zaskrbljujoč trend: vse več osnovnošolcev še vedno potrebuje plenice. Čeprav so zdravstvene težave redko vzrok za ta pojav, strokovnjaki opozarjajo na morebitne posledice prevelike zaščite in pomanjkanja spodbude za otrokov razvoj samostojnosti.

Buške, odrgnine, kako pravilno oskrbeti poškodbe otrok?
Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Slavni očka užaljen: Neprimerno vprašanje uradnika na letališču
Znane osebe pogosto uživajo privilegije, ko gre za prepoznavnost, saj jim ni treba vedno pokazati osebnih izkaznic, da dokazujejo svojo identiteto. Vendar to ne pomeni, da mora vsak poznati vse slavne osebe ali njihove otroke.

Tako blato vse lahko pričakujete pri dojenčku
Novopečeni starši se praviloma trudijo lepo skrbeti za svojega novorojenčka. Med drugim od prvega dne preverjajo, ali lepo pridobiva na teži, se lepo razvija, dovoljkrat odvaja ... Neštetokrat preoblečejo pleničke, čistijo ritke in so zelo pozorni na blato. Še posebej jih zaskrbi, če je "čudno". A pri novorojenčku so na prvi pogled morda res "čudni" pojavi v resnici nekaj popolnoma običajnega.

Vse, kar morate vedeti o pregledu nuhalne svetline
Meritev nuhalne svetline je ultrazvočna preiskava, ki jo opravimo med 11. in 13. tednom nosečnosti. Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij na to temo.

Tako je zvezdnica hčerkama razkrila, da ima njun oče HIV
Igralka Denise Richards je v nedavnem intervjuju razkrila, kako je svojim hčerkama povedala, da je njihov oče, Charlie Sheen, HIV pozitiven.

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?
Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Pustolovščina na morju: Zakaj je križarjenje idealen družinski dopust?
Starši, razmišljate o drugačnih počitnicah? Kaj pa, če bi tokrat s svojo družino odšli na križarjenje? Morda ste že pomislili na to, a niste prepričani, ali je to prava izbira za vas. Križarjenje je lahko popolna izbira za družinski dopust, saj ponuja vse, kar potrebujete – od raznolikih dejavnosti za vse starosti do udobja, varnosti in nepozabnih izkušenj.

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Praktični nasveti za odpravo kolcanja
Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi hk-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti
2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Kako spodbujati samostojnost pri malčkih?
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Prepoznajte in zdravite simptome virusa RNU (bolezen rok, nog in ust)
Bolezen rok, nog in ust povzročajo virusi iz skupine enterovirusov, ki živijo v prebavnem traktu. Je zelo nalezljiva, prenaša se direktno z osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni vrtčevski otroci do 5. leta starosti. Redko zbolijo tudi odrasli.