temperature

Je klima varna za dojenčka? Nasveti za poletne vožnje
Zbrali smo štiri ključna pravila, ki jih je dobro upoštevati, ko v avtomobilu z vami potuje dojenček ali majhen otrok.

Nosečnica v poletni vročini: Najpogostejše težave in kako jih ublažiti
Nosečnost v poletnem obdobju je lahko super, ima pa tudi precej negativnih plati – neprestana visoka koncentracija vlage v zraku, visoke temperature, zatekanje nog, krčne žile, prekomerno potenje ... Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na slabo počutje nosečnice. Kako si pomagati? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zakaj otroci v vročini manj jedo? Preverite, kaj svetujejo strokovnjaki
Ko nastopi poletje in temperature narastejo, se naš vsakdan spremeni. Vročinski valovi vplivajo na naše navade, razpoloženje in – kar mnoge starše še posebej skrbi – apetit njihovih otrok.

Prekrasen, a pogosto prezrt slovenski kraj za družinske aktivnosti z otroki
Cerkno, skrit biser zahodne Slovenije, je odlična destinacija za poletni oddih z družino. Obdano z neokrnjeno naravo, ponuja številne aktivnosti, primerne za vse starosti.

Nov primer smrti otroka v pregretem avtu: kako ukrepati, če opazite ogroženo osebo
V Teksasu je devetletna deklica tragično umrla, potem ko jo je mama pustila v pregretem avtomobilu z nekaj posladki in vodo, medtem ko je odšla na delo. Dogodek znova opozarja na nevarnosti puščanja otrok v avtomobilih in poudarja pomen hitrega ter pravilnega ukrepanja, če opazimo koga v takšnem položaju.

Pozabil otroka v avtu: Dvoletnik umrl zaradi vročine
Poletje je komaj dobro začelo kazati zobe, a večji del Evrope že pestijo izjemno visoke temperature. V številnih državah, zlasti na jugu in jugozahodu celine, so temperature presegle 35 C, lokalno celo 40 C. V tem kontekstu prihajajo tudi tragične novice iz Španije, kjer se je zgodil pretresljiv dogodek – dvoletni deček je umrl, potem ko ga je oče pozabil v pregretem avtomobilu.

Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče?
Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče? Se nosečnice smejo sončiti? Je kopanje v morju varno? Poletje za nosečnice prinese vrsto vprašanj – in še več ljudskih modrosti, ki niso vedno točne. V nadaljevanju razkrivamo, kaj je resnica in kaj zgolj mit ter kako si poleti olajšati nosečnost.

Kdaj lahko otroku ponudimo prvi sladoled? Nasveti strokovnjakov
Sladoled je neizogiben simbol poletja – osvežujoč, sladek in priljubljen pri vseh generacijah. Starši se pogosto sprašujejo, kdaj lahko svojega malčka varno in brez skrbi razveselijo s prvim sladoledom. Ali je primerno ponuditi otroku sladoled že v prvem letu? Kaj je treba upoštevati, da bo uživanje sladoleda varno in koristno?

Porod in prehrana - katera živila si pripraviti v torbo za v porodnišnico?
O prehranjevanju med porodom redko govorimo. Prakse porodnišnic so okoli nasvetov glede te teme zelo različne. Med samim porodom navadno niti ne mislimo na hrano in lakote morda niti ne čutimo ali pa nam je morda celo slabo.

Nosečnost in vročina: Kdaj je nevarno in kako zaščititi sebe in otroka
Zaradi podnebnih sprememb so poletja vse daljša in toplejša – in če pričakujete otroka, je vročina nekaj, na kar morate biti še posebej pozorni. Nova analiza organizacije Climate Central razkriva, kako lahko vročinski valovi vplivajo na nosečnost in kaj lahko storite, da zaščitite sebe in svojega otroka.

Nosečnice na morju – do katerega meseca je varno plavati?
Poletni meseci prinašajo sonce, oddih in sprostitev ob morju, a za nosečnice se hkrati porajajo vprašanja: Ali je varno kopanje v nosečnosti? Do katerega meseca nosečnosti je priporočljivo potovanje? Kako se zaščititi pred vročino?

To se zgodi, če je nosečnica predolgo izpostavljena vročini
Dolgotrajna izpostavljenost vročini ni dobra za nikogar, vendar pa so nosečnice ena izmed rizičnih skupin, ki je na to še posebej občutljiva. Raziskave kažejo, da izpostavljenost ekstremnim vročinskim valovom v zadnjem tromesečju nosečnosti lahko povzroči prezgodnji porod.

Vročinski val: Kako zaščititi otroke pred nevarnimi temperaturami
Vročinski valovi postajajo vse pogostejši in intenzivnejši zaradi podnebnih sprememb. Otroci so med najbolj ranljivimi skupinami, saj njihova telesa še niso v celoti razvita za učinkovito uravnavanje telesne temperature. Zato je ključnega pomena, da starši in skrbniki sprejmejo ustrezne ukrepe za zaščito otrok pred visokimi temperaturami.

Kako vemo, da je temperatura morja primerna za otroke?
Pri kakšni temperaturi vode lahko plavajo otroci in odrasli? Preverite.

Zakaj pozabimo otroka v avtu? Strokovnjaki pojasnjujejo sindrom pozabljenega otroka
Kljub temu da mnogi starši verjamejo, da ne bi nikoli pozabili svojega otroka v avtu oziroma da se to njim ne bi nikoli zgodilo, strokovnjaki opozarjajo, da se to lahko zgodi vsakemu – kajti to je lahko posledica vsakodnevnega stresa in napornega urnika.

Farmacevtka svetuje: Nepogrešljivi pripomočki za otroško potovalno lekarno
Poletne počitnice so čas veselja, raziskovanja in nepozabnih družinskih dogodivščin. Vendar pa lahko brezskrbne dni na morju, v hribih ali na potovanju v tujini hitro prekinejo nepredvidene težave, kot so povišana telesna temperatura, driska, piki žuželk ali manjše poškodbe. Zato je dobro imeti s seboj potovalno lekarno, ki omogoča hitro in učinkovito pomoč. V tem članku bomo predstavili, katere pripomočke in zdravila vključiti v potovalno lekarno, da boste lahko uživali v počitnicah brez skrbi.

Kako odpraviti suho kožo pri dojenčku?
Novorojenčki, še posebej tisti, rojeni po 40. tednu, imajo pogosto suho kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete.

Zakaj ima dojenček vročo glavico? Najpogostejši razlogi in kdaj je čas za skrb
Če ste starši, ste verjetno že opazili, da ima vaš dojenček včasih vročo glavico. To je lahko precej zaskrbljujoče, še posebej, če najprej pomislite na povišano telesno temperaturo. Vendar vroča glavica pri dojenčkih ni vedno znak bolezni ali okužbe. V tem članku bomo raziskali najpogostejše vzroke, zakaj ima dojenček vročo glavico, ter kdaj morate poiskati zdravniško pomoč.

5 top idej za druženja z otroki, ko posije sonce
Ko nas končno razveseli sončno vreme, se narava razživi in nas vabi ven. Dnevi postanejo toplejši, mi pa bolj sproščeni in pripravljeni, da skupaj z otroki preživimo dragocen čas na prostem. Idealna priložnost za aktivna, zabavna in nepozabna družinska druženja! V nadaljevanju vam predstavljamo 5 odličnih idej, kako z otroki izkoristiti sončne dneve – brez velikih priprav ali stroškov!

Kam za prvi maj?
Ste letos pametno izkoristili praznike in si dobro načrtovali dopust? Potem vas za prvi maj čaka kar devet dni prostih dni – popolna priložnost za sprostitev, krajši pobeg ali raziskovanje novih krajev z družino. A kam se odpraviti, da bo uživala vsa družina, tudi vaši mali radovedneži? Naj bo to sproščujoč oddih v naravi, raziskovanje evropskih mest ali obisk tematskih parkov – možnosti je ogromno.

Buške, odrgnine, kako pravilno oskrbeti poškodbe otrok?
Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Moj otrok trenira, kaj pa prehrana?
Lahko pri otrocih že govorimo o športni prehrani? Lahko. A športna prehrana pri otroku je najprej zdrava prehrana, ki jo sestavljajo živila iz vseh skupin, in ne prehranska dopolnila ali razne manipulacije vnosa energije za dosego športnega rezultata.

Malica za na pot za aktivne malčke
Dnevi so vse daljši in toplejši in marsikdo jih izkoristi za aktivno preživljanje časa v naravi. Če se za mini izlet odločimo z družino, sploh, dokler so otroci še mlajši, pa je pametno poskrbeti tudi za prigrizke in dovolj tekočine. Saj veste. Malček bo želel malico ravno takrat, ko boste to najmanj pričakovali in če je ne bo dobil, zna to precej otežiti in podaljšati pot na cilj.

Popolna destinacija za prve počitnice z letalom
Načrtovanje počitnic brez otrok je sila enostavno. Ni se treba preveč ukvarjati s kakovostjo namestitve, prehrano, prtljago, transportom, omejitvami, dostopi za vozičke. Nič čudnega torej, da po prihodu otrok številni potujejo zgolj še na preverjene destinacije, po možnosti z avtomobilom, da se lahko nemudoma vrnejo, če gre kaj narobe. Pa ni treba, da je temu tako. Tudi z malčki je mogoče ugodno in udobno potovati z letalom. Če vas kljub temu prevzemajo dvomi, lahko za prvi družinski polet izberete kakšno bližnjo destinacijo, ki je še posebej prijazna do otrok. Ena takih je denimo sončna Valencia!

Tako so včasih mame in babice ščitile pred virusi
Naj si bo uvajanje ali vračanje po preboleli bolezni – (ponovno) vključevanje otoka v vrtec predstavlja precejšenj stres, tako za malčka, kot za starše. Če k temu prištejemo še vsakodnevni stik z večjo skupino otrok in s tem tudi pogostejši stik s povzročitelji najrazličnejših nalezljivih bolezni, imamo na dlani jasen odgovor, zakaj je nujno poskrbeti za krepitev imunske odpornosti naših malčkov. A kako se tega lotiti pri tistih najmlajših, ki so najbolj dovzeti za okužbe?

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Je vaš otrok vodnar? Morda ste rodili zvezdo, šefa ali genija
Imate otroka, ki praznuje rojstni dan januarja ali februarja? Super, saj ste najverjetneje rodili zvezdo ali bogataša.

7 znakov noric pri otrocih
Norice so ena najpogostejših nalezljivih bolezni pri otrocih, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Prepoznati jih je pomembno, saj se prenašajo hitro, a na srečo večina otrok okreva brez resnih zapletov. Tukaj je 7 glavnih znakov, na katere morajo biti starši pozorni.

Porod brez skrbi: Kako premagati strah in ustvariti lep spomin
Na družbenih omrežjih in v klepetalnicah lahko preberemo, da je nekatere nosečnice strah poroda in ne vedo, ali se bodo lahko sprostile med rojevanjem. Porajajo se jim tudi številna vprašanja, kot so: ''Kako dolgo bom v porodni sobi? Ali me bo bolelo? Kdaj bom samo predihavala popadke, kdaj potiskala?'' Odgovore nam je pomagala poiskati diplomirana babica Klavdija Slapar, ki je tudi Bibina svetovalka. Za vse bodoče mamice ima edinstvene nasvete, zato vas vabimo k branju.