sprejemanje telesa

Kako krepiti samopodobo najstnika?
Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Tudi triletniki imajo lahko težave s samopodobo
Samopodoba je naša predstava o tem, kdo smo, kakšni smo in kaj počnemo. Del samopodobe pa ljudje zaradi pritiskov okolice gradimo tudi na svojem zunanjem videzu. Ker je videz postal v sodobnem času tako zelo pomemben, se z njim ukvarjajo že zelo majhni otroci. Zato se je potrebno z otroki že od malega iskreno pogovarjati o tem.

Pozitivne afirmacije za bodoče mamice v porodnišnici Novo mesto
Pozitivne afirmacije so več kot le citati ali fraze za dobro počutje; so močna orodja, ki lahko spremenijo miselnost in življenja. Afirmacije, ki temeljijo na načelih pozitivne psihologije in kognitivno-vedenjske terapije, so izjave, ki lahko posameznikom pomagajo premagati negativne misli. Če jih dosledno izvajamo, lahko spodbudijo bolj optimističen pogled, izboljšajo samospoštovanje in celo splošno duševno zdravje.

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu
Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

6 načinov, kako biti telesno pozitivna mamica
Se ujamete med opazovanjem v ogledalu in nesrečnim pogledom: 'Kdaj sem pridobila takšno postavo?' Ob tem vas lahko opazujejo tudi vaši otroci in prevzemajo vzorce nezadovoljstva z lastnim telesom. A prav gotovo si ne želite, da bi med odraščanjem čutili enako do svojih teles, kar čutite same. Kako spremeniti vzorec in sprejeti svoje telo?

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'
Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

To je potrebno za dober odnos med očetom in hčerko
Odnos med očetom in hčerko je izjemno pomemben, saj vpliva na vse nadaljnje odnose, ki jih bo kot odrasla ženska gradila v življenju – od odnosa s partnerjem in načina, kako bo prenašala avtoriteto, do pričakovanj, kako naj bi se moški do nje vedel. Zato je na očetih velika mera odgovornosti, da svojo hčer primerno pripravijo na prihodnost.

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko
Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

Mamo kritizirali zaradi skupne kopeli s sinom
Golota se otrokom ne zdi nič posebnega, dojemajo jo kot nekaj naravnega in običajnega. Drugače pa nanjo gledamo odrasli. Ena izmed mamic je na Redditu objavila svojo anonimno osebno izpoved in zaupala, da je naletela na kritike, ker je priznala, da se gola kopa skupaj s svojim dve leti starim sinčkom.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Marko Juhant o "normalni" goloti v družini
Še posebej, ko so otroci manjši, je velika verjetnost, da bodo vdrli v kopalnico in nam delali "družbo" med tuširanjem ali uporabo stranišča. Golota se jim ne zdi nič posebnega, dojemajo kot nekaj naravnega in običajnega. Stvari se z leti spremenijo tako za starše kot tudi (starejše) otroke. Marko Juhant pojasnjuje, kakšna golota je "normalna" v družini, kdaj je čas, ko je treba otroku omogočiti intimo, ter kakšne so lahko posledice, če se starši "preveč skrivajo" pred otroki in če so "preveč odkriti".

Zakaj je pomembna tudi psihična priprava na nosečnost?
Nasveti za pripravo na zanositev se največkrat osredotočajo na telesne vidike – uravnoteženo prehrano, jemanje ustreznih dopolnil ter pravšnjo količino gibanja. Kaj pa psihična priprava na nosečnost? Pogosto se ta vidik nehote spregleda, je pa v obdobju priprave na zanositev ali že nosečnosti ravno tako pomemben, saj omogoča zmanjšanje možnih zapletov, ki so posledica neizraženih čustvenih potreb, skrbi, stresa … Preverite 5 korakov, ki so ključni pri psihični pripravi na zanositev.

Prvo britje ali ko vaš mali fant postaja moški
Prvi brki, redke in puhaste dlačice na obrazu vašega sina, so eden izmed prvih znakov, da vaš otrok odrašča in se spreminja v moškega. Nikar ga takrat ne zasipajte s šaljivimi komentarji in ne smejte se mu. Zanj to predstavlja pomembno prelomnico in del odraščanja, zato mu nudite oporo in nasvete, s katerimi se bo soočil s telesnimi spremembami v obdobju pubertete.

Anja Susič: "Sem močna in takšna bo tudi moja hči"
Ena izmed priljubljenih slovenskih vplivnic, ki ustvarja iskrene in hudomušne objave na družabnih omrežjih, je prav gotovo radijska voditeljica Anja Susič, ki je nedolgo nazaj povila svojo prvorojenko Sofio. Z njo smo se pogovarjali o porodu in materinstvu, med drugim pa je z nami delila tudi nekaj nasvetov za vse bodoče mamice. Vabljeni k branju.

Zdaj imate čas za igro z otroci
Zdrav otrok se rodi z vsemi znanji in sposobnostmi, ki jih potrebuje za osnovno preživetje. Ve, na kakšen način priti do zraka, hrane, spanca ter kako izločati blato in vodo. Z rednimi zdravniškimi pregledi od rojstva dalje spremljamo in merimo njegovo rast, težo in fizični razvoj. Kako pa lahko spremljamo in spodbujamo njegov kognitivni razvoj?

13-letna Sara ima srce parajočo zgodbo
Mamica Petra Vrankar nam je zaupala zgodbo o njeni 13-letni hčerki Sari, ki ima cerebralno paralizo. Deklica je njena princesa, ki vse okrog sebe uči, kaj je bistvo življenja, kako je treba biti hvaležen za najmanjšo stvar. Pozivamo vas, da srčni deklici pomagate tako, da se pridružite zbiralni akciji starega papirja ter ji omogočite nakup večjega vozička, s katerim se bi rada podala raziskovat lepote narave. ''Še vedno ne bo premagovala stopnic, bo pa lahko dejansko sredi gozda poslušala veter in ptice. Lahko bo šla na Menino planino h konjem na pašo. Klanci bodo veliko lažje premagljivi.''

Ali nosečnici s sanjami otrok nekaj sporoča?
Nosečnice zelo intenzivno sanjajo in to jih lahko spremlja ves dan. Ali imajo sanje globlji pomen? Nam z njimi otrok kaj sporoča?

VIDEO IN FOTO: Rdeči čeveljčki
Z veseljem smo si ogledali plesno predstavo otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, z naslovom Rdeči čeveljčki v novogoriškem gledališču. Dvorana je bila zasedena do zadnjega in marsikdo ni mogel zadržati solz ganjenosti.