Bibaleze.si

sebe

Resnične zgodbe
28. 04. 2025 04.00

'Moja koža je pretesna za moje telo': pogumen 12-letnik, ki premaguje redko bolezen

Harrison, 12-letni fant iz Avstralije, je kljub redki in življenjsko ogrožajoči bolezni sklerodermi postal svetovni socialni medijski zvezdnik in vir navdiha mnogim. Njegova zgodba ni le zgodba o preživetju, temveč o izjemnem pogumu, vztrajnosti in pozitivnosti, ki jo širi kljub številnim izzivom, s katerimi se vsakodnevno srečuje.

Svet slavnih
25. 04. 2025 14.28

Meghan Markle o sreči, družini in duševnem zdravju: "Nikoli nisem bila srečnejša"

Meghan Markle je bila glavna govornica na Time100 Summit v New Yorku, kjer je delila osebna razkritja o svojem življenju, družini, duševnem zdravju in poslovnih projektih. V njenem govoru so bile pomembne besede o sreči, osebnem razvoju in ravnovesju med materinstvom in poklicnim življenjem.

Razvoj otroka
23. 04. 2025 14.28

Zakaj imajo otroci najljubšo odejico ali igračo?

Včasih ljudje igračke ali odejice otrok povezujejo z 'nezrelim', 'nepotrebnim' ali 'otročjim'. Ampak za najljubšo odejico ali igračo stojijo pomembni razlogi in imajo številne pomene. Vsekakor pa so dobre za otrokov razvoj!

Partnerski odnosi
23. 04. 2025 04.00

Ko v odnosu ni več spolne želje: Kaj pomeni pomanjkanje spolnosti v partnerski zvezi?

Pomanjkanje spolnosti v odnosu ni zgolj fizična odsotnost intimnosti – gre za globoko čustveno vprašanje, ki vpliva na bližino, povezanost in dinamiko partnerske zveze. Spolnost je več kot fizična aktivnost – je jezik čustvene intime, ranljivosti in vzajemne povezanosti. Ko eden od partnerjev začne doživljati zmanjšano spolno željo, lahko to povzroči napetosti v razmerju, občutke zavrnjenosti, neželenosti, frustracije in celo dvome o lastni privlačnosti ali vrednosti. Gre za občutljivo temo, ki pogosto ostane nerazrešena – zaradi sramu, strahu pred konfliktom ali preprosto zato, ker partnerja ne znata o tem odkrito spregovoriti.

Prosti čas
23. 04. 2025 04.00

Družine, ki jih je strah vprašanja "Kam pa vi med počitnicami?"

Počitnice so vedno veljale za čas sprostitve. Čas, ko otroci pospravijo (če ne kar zabrišejo) šolske torbe v kot omare, starši pa si oddahnejo od nenehnih spodbud otroka k učenju in hitenja na termine treningov, roditeljskih sestankov in preostalih obveznosti. Kljub brezskrbnemu vzdušju, v katerem naj bi uživali v času počitnic, pa se v družbi vedno bolj odkrivajo stiske staršev in otrok, ki jim počitnice prinašajo skrbi, krivdo, stres.

Zdrav otrok
21. 04. 2025 04.00

Varnost otrok v naravi: Kako jih zaščititi pred klopi

Pomlad in poletje sta obdobji, ko so klopi najbolj aktivni. To je hkrati tudi čas, ko se družine pogosteje odpravljajo na izlete in uživajo v naravi. Da bi bili vi in vaši otroci varni pred klopi, ki lahko prenašajo nevarne bolezni, kot je lymska borelioza, upoštevajte naslednje nasvete.

Družina in odnosi
20. 04. 2025 04.00

Skrivnosti materinstva - 10 stvari, ki jih otroci ne vedo o svojih mamah

Ko postaneš mama, se v tvojem življenju zgodi veliko sprememb. Mnoge stvari, ki so bile prej del tvoje vsakodnevne rutine, postanejo neizrečene in pogosto ostanejo skrivnost. Te skrivnosti so tiste, ki jih tvoji otroci morda nikoli ne bodo izvedeli – a bi jih morda morali. Tukaj je seznam 10 stvari, ki jih otroci ne vedo o svojih mamah in zakaj so ti skriti trenutki materinstva pomembni.

Vzgoja in vrtec
16. 04. 2025 14.59

Je panda starševstvo recept za uspeh?

Panda starši postavljajo otrokom trdne meje ter jim hkrati pustijo svobodo in dovolijo hoditi po lastni poti. Baje je opisano recept, kako vzgojiti uspešne posameznike.

Najstniki
16. 04. 2025 04.00

Sindrom "zlobnih deklic": Čustveno nasilje med deklicami in njegove posledice

Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.

Novice
15. 04. 2025 14.29

Noseča 5 mesecev in še vedno na igrišču: Odbojkarica, ki je presenetila svet

Brazilska odbojkarica Priscila Heldes je poskrbela za globalno pozornost, ko je v dresu kluba Fluminense nastopila na uradni tekmi – čeprav je bila že v petem mesecu nosečnosti. S svojim pogumnim nastopom je sprožila burno razpravo o tem, kaj pomeni biti noseča športnica in kako daleč lahko gre ženska, če zaupa svojemu telesu.

Vzgoja in vrtec
15. 04. 2025 04.00

Zakaj otroci potrebujejo slišati besedo 'ne'?

Ali je v redu, da otroci pogosteje slišijo ne, tudi če prakticirate nežno starševstvo? To vprašanje je sprožilo veliko razpravo med starši, še posebej med milenijskimi starši, ki se trudijo uskladiti čustveno zavedno vzgojo z mejnimi in disciplinarnimi pravili.

Družina in odnosi
14. 04. 2025 05.00

Starši po svetu: Zanimivi in nenavadni vzgojni pristopi

Te tradicije so na prvi pogled morda nenavadne ali čudne, a za ljudi, ki jih živijo, so povsem normalne. Vsaka izhaja iz edinstvene kulture, vrednot in stoletij znanja, ki se prenaša iz roda v rod.

Resnične zgodbe
13. 04. 2025 21.15

Delovna akcija uspela: Nevarne stopnice so postale preteklost

Ali vas skrbi varnost vaših otrok v domu? V zadnji epizodi oddaje Delovna akcija so prikazali, kako lahko preprosti ukrepi, kot so namestitev varnostnih vratc na stopnicah, močno izboljšajo varnost vaših najmlajših.

Malček
10. 04. 2025 05.00

Zakaj si otroci drgnejo oči, ko so utrujeni?

Verjetno ste že opazili, da si otroci, ko postanejo utrujeni, pogosto manejo oči. Mnogi starši, vzgojitelji in skrbniki se sprašujejo, zakaj to počnejo in kaj ta gib pomeni.

Vzgoja in vrtec
10. 04. 2025 05.00

Buške, odrgnine, kako pravilno oskrbeti poškodbe otrok?

Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Najstniki
08. 04. 2025 10.32

Mladostniki o svojih stiskah molčijo

Starši, bodite oporni steber: Kako otrokom pomagati pri obvladovanju stresa?

Resnične zgodbe
03. 04. 2025 13.22

Zgodba majhne Nine brez svojega glasu

April je mesec, posvečen ozaveščanju o preprečevanju zlorabe otrok. Gre za pomemben mesec, v katerem se opominjamo, da so otroci najbolj ranljiva skupina v družbi, ki potrebuje zaščito, ljubezen in podporo, da lahko rastejo v zdrave in srečne posameznike.

Svet slavnih
03. 04. 2025 08.16

Zvezdnica mora otrokom povedati bridko resnico

Resničnostna zvezdnica Teddi Mellencamp je tedne trpela zaradi močnih glavobolov, nato so ji odkrili tumor. Sledila je operacija, nato pa nov šok – odkrili so še več rakavih tvorb. Kljub temu, da želi ostati optimistična, pa zna biti resnica tudi drugačna - kako svojim otrokom povedati resnico o svojem zdravstvenem stanju, se tako sprašuje zvezdnica.

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Zdrav otrok
27. 03. 2025 10.29

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje

Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Nega in zdravje
27. 03. 2025 05.00

Enajst težav dojenčkove kože

Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Novice
26. 03. 2025 16.01

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?

V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Intervju
26. 03. 2025 10.28

Špela Jereb v veselem pričakovanju: Test nosečnosti je pokazal +

Priljubljena voditeljica na POP TV je sporočila veselo novico: s partnerjem Klemnom pričakujeta prvega otroka. Datum poroda je v avgustu, ime pa je tudi že izbrano.

Družina in odnosi
25. 03. 2025 12.50

Kakšna je razlika med deljenim in skupnim skrbništvom?

Ločitev skoraj nikoli ni preprosta, saj se redko zgodi, da bi se po razvezi odnosi uredili sami od sebe, enostavno in brez zapletov. Ampak v nekaterih primerih se starši vseeno uspejo dogovoriti, včasih tudi za deljeno skrbništvo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Po porodu
25. 03. 2025 05.00

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov

Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

Malček
24. 03. 2025 05.00

10 dejstev, ki jih morate sprejeti, če imate doma 3-letnika

Tri leta stari otroci niso več dojenčki. So dečki in deklice, ki že radovedno spoznavajo svet okrog sebe in si želijo uveljaviti tudi svoj pogled nanj. Če jim kaj ni všeč, boste to zagotovo izvedeli. Že v naslednjem trenutku pa lahko od njih pričakujete najmočnejši objem na svetu. Kajti niso zamerljivi in hitro pozabljajo. So pa lahko precej trmasti in glasni. Pa nežni in ljubeči.

Nosečnost
20. 03. 2025 05.00

Zdravnik vam je razkril spol, vi pa čutite razočaranje. Kaj zdaj?

Sodobni testi in preiskave so poskrbele, da lahko že veliko pred porodom izvemo, ali je otrok, ki ga pričakujemo, zdrav, prav tako pa lahko vedno s skoraj stoodstotno zanesljivostjo napovemo tudi njegov spol. V zadnjih letih so se razpasle zabave pred prihodom otroka, ki na tak ali drugačen ekstravaganten način razkrijejo spol, a ta novica nekatere včasih razočara. To je kruta resnica in tabu tema, ki se je ne smete sramovati.

Otroška imena
21. 03. 2025 05.00

To je najlepše ime na svetu

Pri izbiri imena za otroka starši sledijo različnim željam. Nekateri želijo, da njihov otrok nosi izvirno ime, nekaj, kar ni pogosto, drugi imajo raje kratka ali dolga imena, nekateri želijo priljubljena imena itd. Če iščete popolno ime, pa morda obstaja eno, ki je kot nalašč za vas, saj je bilo z znanstveno študijo razglašeno za najlepše na svetu.

Malček
19. 03. 2025 05.00

Moj otrok ima hudo tremo!

Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 901