same

Posnetek zvezdnice iz porodne sobe znova razburil javnost
Meghan Markle in princ Harry sta praznovala četrti rojstni dan svoje hčerke Lilibet Diane in to s posebno gesto, ki je razburkala javnost in znova odprla razpravo o resničnosti njenih porodov.

Žena trenerja Arsenala razkrila njuno skrivnost srečnega zakona
V mirnem predelu severnega Londona, Mikel Arteta najde svoj notranji mir – ne v taktiki ali pripravah ekipe, temveč v toplini doma. Za trenerja Arsenala največje veselje prinašajo preprosti, a dragoceni trenutki družinskega življenja z ženo Loreno Bernal in njunimi tremi sinovi.

Pisateljica o nasilju, ki ga je doživela s strani sina ter kako je poiskala pomoč zanj
Kristina Kuzmić, hrvaška pisateljica in mama dveh otrok, je v iskrenem intervjuju razkrila težko izkušnjo nasilja, ki ga je doživela s strani svojega sina. V odprti izpovedi je spregovorila o tem, kako je njen sin zaradi hude depresije izkazoval agresijo, ki je dosegla točko, ko je bila Kristina prisiljena poklicati policijo.

To je dokaz, da Meghan Markle ni rodila: rojstvo Archieja še vedno zavito v skrivnost
Leta 2019 je Meghan Markle, vojvodinja Susseška, v Veliki Britaniji rodila sina Archieja. Čeprav je minilo že šest let, so teorije zarote okoli njegovega rojstva še vedno močne. Ko je princ Harry podrobneje opisal, kako sta z Meghan v popolni tajnosti načrtovala prihod svojega prvega otroka, pa so ti detajli sprožili še več dvomov o rojstvu.

Izguba otroka – kako se soočiti z eno najtežjih življenjskih izkušenj?
Žalovanje po izgubi otroka je lahko dolg in izjemno zahteven proces. Morda ste že slišali za tako imenovane faze žalovanja. Resnica je, da so te faze sicer pogoste reakcije na izgubo, vendar vsak človek žaluje drugače – še posebej, ko gre za izgubo otroka.

Pomagajte otrokom z rakom: darujte lase za brezplačne lasulje
Vsako leto v Sloveniji zaradi raka zboli med 80 in 90 otrok, med njimi pa jih 15 do 20 zaradi zdravljenja potrebuje lasuljo. Za izdelavo ene same lasulje je potrebnih kar 17 do 18 čopov las dolžine vsaj 30 centimetrov. Z vašo pomočjo lahko otrokom, ki med zdravljenjem izgubijo lase, povrnete samozavest, občutek varnosti in nasmeh na obraz.

Zakaj se moški ločujejo? Njihovi razlogi vas bodo šokirali
Velja, da je za posameznika lahko ločitev tako težka kot smrt ljubljene osebe, a moški in ženske nanjo gledajo različno. Raziskava je pokazala glavne razloge, ki jih eni in drugi navajajo za ločitev.

Sindrom "zlobnih deklic": Čustveno nasilje med deklicami in njegove posledice
Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.

V izolski porodnišnici mamice rodijo s pogledom na morje
Izolska porodnišnica se ponaša s toplim, osebnim pristopom in celostno obravnavo mamic in novorojenčkov. Ker so CTG-ambulanta, porodna soba, štacija in oddelek za otročnice v istem nadstropju, lahko celostno poskrbijo za nosečnice, mamice in novorojenčke ves čas njihovega bivanja. Bodočim staršem so na voljo brezplačna tematska predavanja in vodeni ogledi, kjer spoznajo osebje in prostore. Vsako rojstvo pozdravijo z mesečno objavo imen novorojenčkov, kar odraža veliko srčnost sicer majhne porodnišnice. In še – novopečene mamice imajo iz sob najlepši pogled na morje.

Vse, kar morate vedeti o pregledu nuhalne svetline
Meritev nuhalne svetline je ultrazvočna preiskava, ki jo opravimo med 11. in 13. tednom nosečnosti. Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij na to temo.

'Razmišljam o otrocih v prihodnosti in me je strah, kako bo'
Sara, 23-letna študentka, se spopada z endometriozo, boleznijo, ki ji vsakodnevno spreminja življenje. V pogovoru z nami je delila svojo izkušnjo in nasvete, kako se spopasti z bolečino, čeprav je niso vedno jemali resno.

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Kaj so temenice?
Ko na dojenčkovem lasišču opazite luskaste, drobne in rumene krastice, vedite, da so to temenice. Nastale so zaradi še vedno prisotnih materinih hormonov. Nekateri otroci pa imajo tudi pozneje te težave, temenice takrat nastajajo zaradi nenehnega potenja v glavo oz. čezmernega delovanja lojnic. Kako se jih znebiti?

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov
Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

Opažajo veliko stisk in izrazitih težav, ki se kažejo v izgubi smisla in volje do življenja
Strokovnjaki v pokoronskem obdobju opažajo več hudih stisk mladostnikov, ki morajo običajno dolgo čakati na strokovno pomoč, v nekaterih primerih pa tudi na lastno željo čakajo, da se bodo težave rešile same od sebe, a se ne.

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"
Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Vlada Hrvaške izboljšala pogoje za posvojitelje
Vlada Republike Hrvaške je sprejela pomembno novost, ki bo izboljšala pogoje za posvojitelje v državi. S spremembami zakona o socialnem varstvu uvajajo novo pravico, ki bo posvojiteljem omogočila prejem enkratnega denarnega nadomestila.

NAGRADNA IGRA: Medved Henri in srčni zastoj
Na voljo je nova poučna pravljica na temo prve pomoči za otroke – Medved Henri in srčni zastoj. Sodelujte v naši nagradni igri in se potegujte za poučno in krasno knjigo, s pomočjo katere boste otroku približali znanje iz prve pomoči.

5 najslabših tipov mater in kakšni so otroci, ki odraščajo z njimi?
Biti mati se pogosto obravnava kot ena najpomembnejših in nagrajujočih vlog v življenju, a resnica je, da je materinstvo zapleteno, zahtevno in včasih zelo naporno. Koncept "slabe matere" lahko vzbudi globoke občutke krivde, sramu in neustreznosti.

Tako se obnaša toksična mati
Na prvi pogled je lahko videti kot skrbna žena, mati in oseba, vendar pod površjem skriva obnašanje, ki pušča travme.

To so najpogostejše napake novopečenih staršev
Biti starš je ena od najtežjih nalog življenja in vsekakor je normalno in običajno, da delamo napake, se motimo, učimo in zraven, no, morda vzgajamo tudi same sebe. Še posebej zahtevno nalogo imamo v prvih nekaj mesecih, ko v družino pride novo bitje. Kot je pojasnil pediater dr. Nelish Rao, je starševstvo učni proces, v katerem konstantno premagujemo ovire. Obstajajo pa najpogostejše napake, ki jih večinoma delajo vsi novopečeni starši.

Odlog vpisa v osnovno šolo - da ali ne?
Februarja v osnovnih šolah potekajo vpisi v prvi razred. Šole same določijo dneve, ko bodo vpisovale otroke. Starši so obveščeni ali preko vrtca ali preko šole, v javnih objavah, praviloma pa dobijo obvestilo, vabilo na dom. Kaj pa če starši ne želijo, da gre otrok prehitro v prvi razred?

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam
Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

Kako navdihujoče! Sinovo diagnozo je sprejela s pogumom in optimizmom
Igralka iz serije Yellowjackets, Samantha Hanratty, je za sinovo diagnozo izvedela že med nosečnostjo, ob čemer jo je preplavil val čustev.

Ana Roš: 'Moj največji dosežek je ljubezen, ki jo imam do svojih otrok'
Ana Roš je bila tista, ki je na svetovni kulinarični zemljevid postavila Slovenijo, potem ko ji je leta 2017 akademija The World's Best Restaurants podelila naziv uradno najboljše kuharice na svetu, poleg tega se je njena restavracija že večkrat uvrstila na seznam najboljših restavracij na svetu. Ana pa ni samo poslovna ženska, ampak tudi mamica, ki je nadvse hvaležna za to vlogo.

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?
Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje
Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.