Bibaleze.si

prepoznajo

Najstniki
23. 04. 2025 12.07

Spletna varnost za najstnike: Nasveti za zaščito pred grožnjami v digitalnem svetu

V današnjem digitalnem svetu je internet postal nepogrešljiv del vsakodnevnega življenja mladih. Kljub temu pa prinaša številne izzive, kot so spletno nasilje, varnost osebnih podatkov in zasvojenost z internetom. Starši in mladostniki se morajo zavedati tveganj, s katerimi se srečujejo na spletu, in sprejeti ustrezne ukrepe za zaščito.

Svet slavnih
10. 04. 2025 05.00

Slavni očka užaljen: Neprimerno vprašanje uradnika na letališču

Znane osebe pogosto uživajo privilegije, ko gre za prepoznavnost, saj jim ni treba vedno pokazati osebnih izkaznic, da dokazujejo svojo identiteto. Vendar to ne pomeni, da mora vsak poznati vse slavne osebe ali njihove otroke.

Svet slavnih
09. 04. 2025 08.25

Neverjetni "hat-trick" francoskega nogometnega zvezdnika

Francoski nogometni zvezdnik in član Atlético Madrida, Antoine Griezmann, je v svoji karieri dosegel pet "hat-trickov", vendar noben ni tako poseben – ali edinstven – kot tisti, ki ga je dosegel s svojo družino.

Porodnišnice
09. 04. 2025 05.00

V izolski porodnišnici mamice rodijo s pogledom na morje

Izolska porodnišnica se ponaša s toplim, osebnim pristopom in celostno obravnavo mamic in novorojenčkov. Ker so CTG-ambulanta, porodna soba, štacija in oddelek za otročnice v istem nadstropju, lahko celostno poskrbijo za nosečnice, mamice in novorojenčke ves čas njihovega bivanja. Bodočim staršem so na voljo brezplačna tematska predavanja in vodeni ogledi, kjer spoznajo osebje in prostore. Vsako rojstvo pozdravijo z mesečno objavo imen novorojenčkov, kar odraža veliko srčnost sicer majhne porodnišnice. In še – novopečene mamice imajo iz sob najlepši pogled na morje.

Najstniki
08. 04. 2025 10.32

Mladostniki o svojih stiskah molčijo

Starši, bodite oporni steber: Kako otrokom pomagati pri obvladovanju stresa?

Prosti čas
02. 04. 2025 05.00

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev

Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Zdrav otrok
01. 04. 2025 05.00

Prepoznajte in zdravite simptome virusa RNU (bolezen rok, nog in ust)

Bolezen rok, nog in ust povzročajo virusi iz skupine enterovirusov, ki živijo v prebavnem traktu. Je zelo nalezljiva, prenaša se direktno z osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni vrtčevski otroci do 5. leta starosti. Redko zbolijo tudi odrasli.

Dojenček
12. 03. 2025 05.00

Objem staršev je najboljše 'zdravilo' za otroka

Vsak, ki prihaja iz funkcionalne in tople družine, prav dobro ve, kako izjemno pomirjujoče lahko deluje materin ali očetov objem ob trenutkih slabosti, nemoči ali žalosti. Včasih se zdi, da ko nas objameta mama ali oče, vse težave izginejo in svet se za trenutek zdi bolj varen. Je res?

Dojenček
07. 03. 2025 05.00

Presenetljiva dejstva o dojenčkih, ki vas bodo navdušila

Prisrčni, ljubki in radovedni dojenčki so milo rečeno čudoviti že od rojstva. Dojenček vam lahko polepša dan in s svojim nasmehom stopi srce ter odpre popolnoma nov pogled na življenje. A o dojenčkih marsičesa verjetno ne veste in ta dejstva vas znajo presenetiti.

Malček
03. 03. 2025 05.00

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?

Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Zdrav otrok
14. 02. 2025 05.00

Opozorilo staršem: kofein v svetu otrok postaja vse pogostejši

Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na vse večje število primerov nenamerne izpostavljenosti kofeinskim energijskim izdelkom pri otrocih, še posebej tistih, mlajših od 6 let. Nova študija razkriva skrb vzbujajoče trende, saj kofein, ki je za otroke nevaren, postaja vse pogostejši v njihovih življenjih.

Zdrav otrok
31. 01. 2025 05.00

PFAPA sindrom pri otrocih: kako ga prepoznamo?

PFAPA sindrom je redka, a ponavljajoča se bolezen, ki prizadene predvsem otroke. Pojavi se z nenadnimi epizodami vročine, vnetja grla, aft in oteklih bezgavk. Čeprav običajno ni nevaren, lahko povzroča neprijetnosti, vendar ob ustreznem zdravljenju večinoma izzveni sam od sebe.

Dojenček v trebuhu
26. 01. 2025 05.00

O čem razmišlja dojenček v maternici?

Raziskave so pokazale, da dojenčki v maternici že pred rojstvom čutijo in zaznavajo okolico. Njihovi možgani aktivno vpijajo informacije, vključno z zvoki, jeziki in celo čustvi staršev. To odpira nova spoznanja o tem, kako poteka razvoj otroka že v prvih mesecih nosečnosti.

Zdrav otrok
15. 01. 2025 05.00

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?

Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

Očkov kotiček
10. 01. 2025 05.00

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom

Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

Zdrav otrok
06. 01. 2025 05.00

Kaj povzroča okužbe ušes pri otrocih?

Okužbe ušes so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, ki prizadenejo otroke, še posebej v prvih letih njihovega življenja. Pojavijo se lahko iz različnih razlogov in so lahko zelo neprijetne za otroke, saj pogosto povzročajo bolečine, slabo počutje in celo težave z sluhom, če se ne zdravijo pravočasno.

Nosečnost
30. 12. 2024 05.00

Prelomna študija: Nov način zdravljenja preeklampsije

Preeklampsija je nosečniško stanje, ki se kaže z visokim krvnim tlakom in lahko ogrozi zdravje matere in otroka. Nova študija tega stanja pa ima potencial, da revolucionira zdravljenje preeklampsije, in sicer s predstavitvijo novega pristopa zdravljenja, ki bi lahko spremenil način obravnave te nosečniške bolezni.

Trači
23. 12. 2024 05.00

Nekoč divja žurerka, zdaj mamica dveh otrok

Nekoč škandalozna mladenka Paris Hilton danes nadvse uživa v mirnem družinskem življenju. Sina Phoenixa, starega 22 mesecev, in hčerko London, staro 13 mesecev, je pred kratkim pozabavala s svojo ikonično enobesedno pesmico iz zgodnjih 2000.

Malček
18. 12. 2024 05.00

Zakaj se malček ne veseli skupaj z družino?

Kako ravnati, kadar se pri otroku pojavi tesnoba zaradi nosečnosti mamice? Kar naenkrat postane posesiven, bolj občutljiv, neprestano si želi njene bližine, joče, ko mora med vrstnike in bi raje bil z mamo, išče pozornost z nagajanjem ...

Razvoj
03. 12. 2024 05.00

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost

Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Prehrana
15. 11. 2024 13.09

Zdrav zajtrk, ki vas bo popeljal nazaj v otroštvo

Slovenija je dežela z bogato tradicijo, tudi na področju prehrane. Vsako leto v novembru praznujemo Teden slovenske hrane, pobudo, ki spodbuja uživanje domačih, lokalnih živil. Osrednji dogodek tega tedna je že nekaj let Tradicionalni slovenski zajtrk, ki nas povezuje z našimi koreninami in bogatim kulinaričnim izročilom. Zajtrk, ki ga bodo letos v slovenskih vrtcih, šolah in drugih izobraževalnih zavodih pripravili 15. novembra, pa ne sme manjkati niti na mizi vaših malčkov.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Očkov kotiček
28. 10. 2024 05.00

5 načinov, kako očetovstvo spremeni moškega

Prihod dojenčka zaznamuje tako mamo kot očeta. Obema se spremeni svet in oba se zaradi tega nezavedno spreminjata tudi sama. To je dejstvo.

Družina in odnosi
22. 10. 2024 05.00

Za vse supermame, ki ste same z otrokom

Strah, krivda, osamljenost in dvom. Vse to so občutja, ki lahko starša, ki vzgaja sam, pahnejo v hudo stisko. In ko ste enkrat tam, kako se izkopati iz težav? O tem z izkušeno terapevtko in mediatorko Moniko Erjavec Bizjak.

Razvoj otroka
17. 10. 2024 01.00

Ali veste, kaj je hiperleksija – 'motnja pametnega otroka'?

Hiperleksija je motnja, ki označuje sposobnost branja in neverjetno sposobnost pomnjenja že pri zelo majhnih otrocih. Poznana je tudi pod imenom "motnja pametnega otroka".

Razvoj otroka
26. 09. 2024 12.15

Zato je pomembno prepoznavati in uravnavati otrokova čustva

Ste vedeli, da otroci, ki se zgodaj naučijo razumeti in nadzorovati svoja čustva, ponavadi razvijejo tudi bolj zdrave strategije obvladovanja čustev, dosegajo boljše akademske uspehe, se dobro znajdejo v družbi in so bolje opremljeni za obvladovanje življenjskih izzivov?

Razvoj
24. 09. 2024 09.45

To je za otroke in njihov razvoj izjemnega pomena

V današnjem svetu, kjer se velik poudarek namenja akademskim uspehom otrok in mladostnikov, se pogosto nenamerno spregleda pomen ustvarjalnosti. V tem članku si preberite, zakaj je spodbujanje kreativnosti pri otrocih in mladostnikih tako pomembno.

Porod
18. 09. 2024 03.30

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine

Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 901