Bibaleze.si

potrebe

Partnerski odnosi
28. 04. 2025 03.00

6 pogostih sporov parov med nosečnostjo in kako jih enostavno rešiti

Nosečnost je obdobje, polno veselja in pričakovanj, a tudi izzivov za bodoče starše. Med tem časom se lahko pojavijo običajni spori med partnerjema, ki lahko vplivajo na kakovost vajinega odnosa. Preberite nasvete strokovnjakov, kako se spopasti z najpogostejšimi težavami in jih rešiti na pozitiven način.

Malček
26. 04. 2025 03.00

Zakaj te bo otrok vedno zbudil, ko zadremaš? – Znanost ima odgovor

Vikendi so čas za počitek, vendar se starši pogosto znajdejo v situaciji, ko želijo ujeti nekaj minut popoldanskega spanca. Čeprav je lahko le nekaj minut miru izziv, se mnogim staršem pogosto zgodi, da jih otrok zbudi, ko končno najdejo trenutek tišine. Zakaj? To ni zgolj naključje – znanost ima odgovor na to vprašanje.

Družina in odnosi
20. 04. 2025 04.00

Skrivnosti materinstva - 10 stvari, ki jih otroci ne vedo o svojih mamah

Ko postaneš mama, se v tvojem življenju zgodi veliko sprememb. Mnoge stvari, ki so bile prej del tvoje vsakodnevne rutine, postanejo neizrečene in pogosto ostanejo skrivnost. Te skrivnosti so tiste, ki jih tvoji otroci morda nikoli ne bodo izvedeli – a bi jih morda morali. Tukaj je seznam 10 stvari, ki jih otroci ne vedo o svojih mamah in zakaj so ti skriti trenutki materinstva pomembni.

Novice
16. 04. 2025 10.28

Kako je biti varuška za najbogatejše družine? Podrobnosti iz prve roke

Delo varuške za premožne družine presega običajno skrb za otroke. Od varušk se pričakuje 24-urna dostopnost, visoka strokovnost in diskretnost, saj spremljajo družine na poslovnih potovanjih in luksuznih počitnicah. Varuška je delila svoje izkušnje in razložila, zakaj so varuške za bogate družine več kot le skrbnice.

Svet slavnih
14. 04. 2025 12.31

Hilary Swank o materinstvu: "To telo je nosilo in rodilo dve čudoviti osebi"

Hilary Swank, ena izmed najbolj priznanih hollywoodskih igralk, je v nedavnem intervjuju iskreno spregovorila o svojem materinstvu, ki ga je doživela v svojih poznih 40-ih letih. Po tem, ko je pri 48 letih rodila dvojčka Ayu in Ohma, je Swank priznala, da je popolnoma zadovoljna s svojo odločitvijo, da je materinstvo izkusila šele, ko je bila resnično pripravljena.

Spanje in dojenje
14. 04. 2025 08.49

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo: Kako se jim izogniti

Starši, ki z veseljem in ljubeznijo sprejmejo svojega dojenčka, pogosto naletijo na izzive pri vzpostavljanju zdravih spalnih navad. Brez navodil za uporabo in s prilagajanjem na nov ritem vsakdana, pogosto naletijo na napake, ki vplivajo na otrokov spanec. Pomembno je, da starši upoštevajo določena pravila in rutine, ki so ključnega pomena za dober spanec dojenčka.

Dojenje
11. 04. 2025 05.00

Načini, kako izboljšati vsebnost maščob v materinem mleku

Dojenje je čudovita izkušnja, a pogosto polna vprašanj. Kako lahko s preprostimi ukrepi izboljšate kakovost materinega mleka in zagotovite optimalno prehrano za vašega dojenčka? Preberite, kako.

Lepota in moda
11. 04. 2025 05.00

Pomladni modni odtenki za vsako mamo

Mame pogosto vidimo predvsem v njihovih negovalnih vlogah, vendar ne pozabimo, da so mame še vedno ženske z lastnimi identitetami, slogom in strastmi. Prevečkrat se mame počutijo krive, če si privoščijo malo časa zase, saj mislijo, da morajo vedno postaviti druge na prvo mesto. Toda tukaj je resnica: občutek, da si lepa in modna, ni le sprejemljiv – je bistven.

Malček
07. 04. 2025 05.00

Tuširanje otrok: Ali je res potrebno vsak dan?

Odločitev, kako pogosto naj se otroci prhajo, je pogosto predmet razprav med starši. Medtem ko nekateri verjamejo, da je vsakodnevno prhanje ključnega pomena za higieno in zdravje otrok, drugi menijo, da to ni nujno potrebno in da je lahko celo škodljivo. Potem pa je tu mamica iz Velike Britanije, ki ima drugačen razlog za redkejše prhanje otrok ...

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Nosečnost
26. 03. 2025 05.00

Sporočilo za starše, ki pričakujejo drugega otroka

Mama deklice in dečka je napisala odprto pismo prijateljici, ki pričakuje drugega otroka. V devetih točkah je opisala, kako drugi otrok spremeni življenje staršev.

Družina in odnosi
25. 03. 2025 12.50

Kakšna je razlika med deljenim in skupnim skrbništvom?

Ločitev skoraj nikoli ni preprosta, saj se redko zgodi, da bi se po razvezi odnosi uredili sami od sebe, enostavno in brez zapletov. Ampak v nekaterih primerih se starši vseeno uspejo dogovoriti, včasih tudi za deljeno skrbništvo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Po porodu
25. 03. 2025 05.00

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov

Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

Novice
21. 03. 2025 15.17

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev

Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Novice
21. 03. 2025 05.00

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo

21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Malček
21. 03. 2025 05.00

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...

Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Malček
20. 03. 2025 05.00

Kako plišast zajček otroku okrepi občutek varnosti?

Otrokova temeljna potreba po varni navezanosti na njemu bližnjo ljubljeno osebo je pomemben dejavnik v razvoju otroka. Razvije se v prvih 18 mesecih in se odraža v močni potrebi iskanja bližine in stika z otroku bližnjo osebo (najpogosteje v zgodnjih razvojnih fazah z mamo). Zgolj če otrok v varni navezanosti razvije občutek, da so njegove čustvene in fizične potrebe prepoznane in ustrezno izpolnjene, bo lahko navezanost razvil v čustveno bližino in si dovolil ohranjati občutek lastne vrednosti v ljubečih, varnih odnosih.

Naslovnica
19. 03. 2025 11.27

Bizarne otroške kletke: Ko otrok za zdravje 'visi v zraku'

Predstavljajte si čas, ko so starši svoje dojenčke dobesedno obesili iz okna svojih stanovanj v posebnih kovinskih kletkah, prepričani, da svež zrak in izpostavljenost elementom izboljšata zdravje njihovih otrok. Ta nenavadna in nekoliko zaskrbljujoča praksa, ki se zdi bolj primerna za distopični roman kot za resnično življenje, je bila v 30. in 40. letih 20. stoletja včasih zelo priljubljena, vse v imenu izboljšanja zdravja dojenčkov.

Prehrana
16. 03. 2025 05.00

Moj otrok trenira, kaj pa prehrana?

Lahko pri otrocih že govorimo o športni prehrani? Lahko. A športna prehrana pri otroku je najprej zdrava prehrana, ki jo sestavljajo živila iz vseh skupin, in ne prehranska dopolnila ali razne manipulacije vnosa energije za dosego športnega rezultata.

Prehrana
11. 03. 2025 05.00

Malica za na pot za aktivne malčke

Dnevi so vse daljši in toplejši in marsikdo jih izkoristi za aktivno preživljanje časa v naravi. Če se za mini izlet odločimo z družino, sploh, dokler so otroci še mlajši, pa je pametno poskrbeti tudi za prigrizke in dovolj tekočine. Saj veste. Malček bo želel malico ravno takrat, ko boste to najmanj pričakovali in če je ne bo dobil, zna to precej otežiti in podaljšati pot na cilj.

Partnerski odnosi
10. 03. 2025 05.00

Kdo bi moral biti na prvem mestu – otrok ali partner?

Otroci so najsrečnejši takrat, ko so srečni njihovi starši. Kadar pa sta starša nesložna, se veliko prepirata in živita v viharnem razmerju, otroci to občutijo na svoji koži in nehote prevzamejo odgovornost za konflikte in nesrečo svojih staršev. Zato je ob vsej ljubezni, ki jo čutimo do otroka, treba najprej pomisliti, kako pomembno je, da ljubezen obujamo in negujemo tudi do partnerja.

Očkov kotiček
10. 03. 2025 05.00

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka

Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Dojenček
04. 03. 2025 05.00

Kaj se zgodi, ko pustite dojenčka, da dolgo joka?

Preberite, kaj se zgodi v telesu dojenčka, če ga pustite dolgo jokati, in kakšne so lahko posledice.

Resnične zgodbe
20. 02. 2025 05.00

Izpoved starejše gospe: 'Hčerka, ki sem ji dala vse, ni niti enkrat poklicala'

Vsaka družina ima svoje izzive, vendar ko medsebojni odnosi začnejo razpadati, lahko to privede do globokih čustvenih ran. Izpoved starejše gospe, ki je za hčerko naredila vse, hči pa je popolnoma izginila iz njenega življenja, je bila na spletu deležna veliko pozornosti in vprašanj, kako se lahko to sploh zgodi.

Za mami
18. 02. 2025 05.00

5 najslabših tipov mater in kakšni so otroci, ki odraščajo z njimi?

Biti mati se pogosto obravnava kot ena najpomembnejših in nagrajujočih vlog v življenju, a resnica je, da je materinstvo zapleteno, zahtevno in včasih zelo naporno. Koncept "slabe matere" lahko vzbudi globoke občutke krivde, sramu in neustreznosti.

Družina in odnosi
13. 02. 2025 05.00

Tako se obnaša toksična mati

Na prvi pogled je lahko videti kot skrbna žena, mati in oseba, vendar pod površjem skriva obnašanje, ki pušča travme.

Svet slavnih
12. 02. 2025 12.30

Zvezdnica z otroki v kopeli: Je to primerno?

Chrissy Teigen je delila fotografijo, na kateri se kopa skupaj z otroki, kar je sprožilo mešane odzive. Medtem ko so nekateri oboževalci navdušeni nad njenim prisrčnim družinskim trenutkom, so jo drugi kritizirali, da je kopanje s šestletnikom neprimerno.

Porodnišnice
05. 02. 2025 05.00

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam

Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

Razvoj otroka
04. 02. 2025 05.00

Razvoj sluha in govora od rojstva do petega leta starosti

V porodnišnici od dva do tri dni po rojstvu dojenčkom pregledajo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljne preiskave. A največ okvar se v resnici izkaže pozneje, najpogosteje v obdobju od dveh do treh let starosti, ko se govor otroka ne razvija pravilno. V spodnjih vrsticah smo pripravili vodič razvoja sluha in govora pri otroku od rojstva do petega leta starosti, ki vam bo lahko v pomoč pri odkrivanju morebitnih težav.

Očkov kotiček
31. 01. 2025 05.00

4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo samski očetje

Pravijo, da tisto, kar te ne ubije, te naredi močnejšega – vendar to velja le, če uporabimo prava orodja za soočanje z izzivi v življenju in se jih naučimo premagati. Vsi se kdaj v življenju srečujemo z izzivi, tukaj pa so 4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo očetje samohranilci, in nasveti, kako jih premagati.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 890