postane

Kako otroka naučiti vedenja v restavraciji
Obiski restavracij z otroki so lahko prijetna družinska izkušnja – če so otroci nanjo pripravljeni. Vedenje, ki ga doma morda spregledamo (na primer razposajenost, polivanje, srkanje ali nemirno sedenje), pa lahko postane v javnosti hitro moteče.

'Moja koža je pretesna za moje telo': pogumen 12-letnik, ki premaguje redko bolezen
Harrison, 12-letni fant iz Avstralije, je kljub redki in življenjsko ogrožajoči bolezni sklerodermi postal svetovni socialni medijski zvezdnik in vir navdiha mnogim. Njegova zgodba ni le zgodba o preživetju, temveč o izjemnem pogumu, vztrajnosti in pozitivnosti, ki jo širi kljub številnim izzivom, s katerimi se vsakodnevno srečuje.

Vnukinja, ki je postala hči – in rešila slavno babico pred žalostjo
Ana Obregón, španska igralka, ki je pri 68 letih postala mama z uporabo sperme svojega pokojnega sina, je pri 70 letih odkrito spregovorila o življenju z deklico, ki ji je vrnila voljo do življenja.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Sindrom "zlobnih deklic": Čustveno nasilje med deklicami in njegove posledice
Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.

Ima najtežje življenje med zvezdniki: vse, kar je ljubil, mu je bilo odvzeto
Jett Travolta, najstarejši sin hollywoodskega igralca Johna Travolte in pokojne igralke Kelly Preston, bi v teh dneh praznoval 33. rojstni dan. A namesto praznovanja je Travolta ob obletnici na družbenih omrežjih objavil ganljivo sporočilo v spomin na sina, ki je leta 2009 tragično preminil pri komaj 16 letih. Kako se soočiti z izgubo otroka?

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo: Kako se jim izogniti
Starši, ki z veseljem in ljubeznijo sprejmejo svojega dojenčka, pogosto naletijo na izzive pri vzpostavljanju zdravih spalnih navad. Brez navodil za uporabo in s prilagajanjem na nov ritem vsakdana, pogosto naletijo na napake, ki vplivajo na otrokov spanec. Pomembno je, da starši upoštevajo določena pravila in rutine, ki so ključnega pomena za dober spanec dojenčka.

Lastnosti, ki jih dojenčki podedujejo po mami
Ste se kdaj spraševali, katere lastnosti otrok podeduje po mami in katere po očetu? Tukaj je sedem lastnosti, za katere genetika pravi, da jih dojenčki najpogosteje podedujejo po materini strani.

Ko zaklonišče postane porodna soba
Novinarka Maja Jakše je za SVET na Kanalu A raziskovala ganljive in pogumne zgodbe iz zaklonišča ljubljanske porodnišnice v času osamosvojitvene vojne leta 1991. Med zračnimi napadi in negotovostjo so tamkajšnje medicinsko osebje, nosečnice in novopečene mamice s svojimi novorojenčki doživljali enega najnepozabnejših trenutkov v življenju – rojstvo otrok, sredi vojne.

Buške, odrgnine, kako pravilno oskrbeti poškodbe otrok?
Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Preprečite to napako: Zakaj morate ugasniti televizijo med družinskimi obroki?
Televizija in drugi ekrani so postali nepogrešljiv del naših življenj, zato mnogi starši občasno prižgejo risanke svojim otrokom, da jih lažje nahranijo. Če pa to postane stalna praksa, lahko povzroči resne težave.

Deklica, rojena po presaditvi maternice, prinaša upanje
Zgodba Grace Davidson, ki je rodila zdravo deklico Amy Isabel po presaditvi maternice, prinaša novo upanje ženskam, ki se spopadajo z neplodnostjo zaradi pomanjkanja maternice.

Prvi sprehod z novorojenčkom: Kdaj in kako na sveži zrak?
Nekateri se na prvi sprehod z novorojenčkom odpravijo takoj po prihodu domov, spet drugi pa čakajo kar dva meseca, preden se odločijo za ta korak. Kaj je prav? Kdaj je primerno otroka prvič peljati na sveži zrak?

Tako blato vse lahko pričakujete pri dojenčku
Novopečeni starši se praviloma trudijo lepo skrbeti za svojega novorojenčka. Med drugim od prvega dne preverjajo, ali lepo pridobiva na teži, se lepo razvija, dovoljkrat odvaja ... Neštetokrat preoblečejo pleničke, čistijo ritke in so zelo pozorni na blato. Še posebej jih zaskrbi, če je "čudno". A pri novorojenčku so na prvi pogled morda res "čudni" pojavi v resnici nekaj popolnoma običajnega.

Okusna čokoladna torta iz palačink, ki bo navdušila najmlajše
Torta s čokoladno kremo in palačinkami je nekaj najboljšega za tiste dni, ko nimate veliko časa, pa bi radi svoje najbližje pocrkljali s kakšno okusno sladico. Zanjo ne potrebujete pečice in vse, kar je potrebno, je pripraviti kremo, speči palačinke ter sestaviti najboljšo čokoladno torto, pri čemer vam bodo prav gotovo z veseljem pomagali tudi najmlajši.

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati
Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Naj vaš malček postane del kuharske oddaje Mali šef Slovenije!
Prijavite svojega otroka v novo sezono Malega šefa Slovenije! Če vaš otrok obožuje kuhanje in si želi pridobiti nova znanja ter spretnosti v kuhinji, je to odlična priložnost zanj. Je pripravljen kuhati pred kamerami, se zabavati in postati del izjemne kuharske izkušnje? Potem ga le prijavite.

Pekoča zgaga v nosečnosti: Kako ublažiti težave?
Pekoča zgaga v nosečnosti se pojavlja pri več kot polovici bodočih mamic, najpogosteje v zadnjem trimesečju, pri nekaterih tudi prej. Za vas smo poiskali nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri odpravljanju te težave.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Tihi refluks pri dojenčku – kako prepoznati simptome?
'Tihi refluks' pogosto težko odkrijemo. Pri običajnem refluksu otrok izloči mleko, ki se je vrnilo iz želodca. Pri tihem refluksu se lahko mleko začne vračati, vendar ne doseže ust, po drugi strani pa se lahko mleko iz želodca vrne v usta in ga dojenček znova pogoltne. Kako prepoznati simtome?

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?
Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni
Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Kako ločiti lažne od pravih popadkov?
Nosečnice se predvsem v zadnjem trimesečju soočajo z otrdevanjem trebuha ali t. i. Braxton-Hicksovimi popadki. Gre za lažne popadke – maternica se s krčenjem pripravlja na porod.

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Kakšni so simptomi vnetja srednjega ušesa pri otroku?
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja, saj so ušesne troblje, tako imenovane tube, pri njih krajše in širše kot pri odraslih. V spodnjih vrsticah preverite znake in simptome vnetega ušesa ter potek zdravljenja.

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Moj otrok ima hudo tremo!
Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.