ponoči

Kako lažje dojiti: Preprost trik, ki vam bo olajšal življenje
Dojenje – naraven, a pogosto zelo zahteven del materinstva – je za mnoge mamice vir tako veselja kot frustracij.

Sin Paris Hilton je bil tarča posmeha – nova fotografija utišala kritike
Konec leta 2023 je Paris Hilton stopila v bran svojemu sinu Phoenixu, potem ko je na družbenih omrežjih prejela val sovražnih komentarjev na račun njegovega videza.

Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče?
Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče? Se nosečnice smejo sončiti? Je kopanje v morju varno? Poletje za nosečnice prinese vrsto vprašanj – in še več ljudskih modrosti, ki niso vedno točne. V nadaljevanju razkrivamo, kaj je resnica in kaj zgolj mit ter kako si poleti olajšati nosečnost.

Fenomen hikikomori: ko se mladostnik umakne v svoj svet
Na prvi pogled je mladostnik, ki čas preživlja pretežno v svoji sobi, ponoči bedi in podnevi spi, težko vzdržuje šolske ali socialne obveznosti ter se z družino skoraj ne pogovarja, lahko videti kot tipičen najstnik v problematičnem oz. uporniškem obdobju. A v zadnjih desetletjih narašča pojav, ki presega običajno vedenje odraščanja – fenomen hikikomori.

Zakaj pozabimo otroka v avtu? Strokovnjaki pojasnjujejo sindrom pozabljenega otroka
Kljub temu da mnogi starši verjamejo, da ne bi nikoli pozabili svojega otroka v avtu oziroma da se to njim ne bi nikoli zgodilo, strokovnjaki opozarjajo, da se to lahko zgodi vsakemu – kajti to je lahko posledica vsakodnevnega stresa in napornega urnika.

Jezna sem, ker moram preživljati mamo in babico: To ni le breme, to je sistemska napaka
V svetu, kjer se vse več mladih odraslih srečuje z naraščajočimi življenjskimi stroški, nepredvidljivim trgom dela in starajočimi se starši brez prihrankov, se je 36-letno dekle znašlo v vlogi, na katero se nikoli ni pripravljalo – finančne skrbnice svoje matere in babice.

Nekateri otroci jo potrebujejo za spanje, a strokovnjaki opozarjajo na možne nevarnosti
Mnogi otroci ne morejo zaspati brez določenega predmeta, kot je nočna lučka, vendar pa lahko prav ta predmet škoduje njihovemu zdravju, predvsem vidu. Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo, da lahko nočna lučka, čeprav na videz neškodljiva, vpliva na otrokov vid.

Največja poletna nadloga? Tako jo preprečite in uživate brez skrbi!
Poletje prinaša dolge večere, čas za družinske dogodivščine na prostem, piknike, kampiranja in radosti v naravi. A z njimi se pogosto pojavijo tudi nepovabljeni gostje, ki znajo pokvariti brezskrbne trenutke. Za starše, ki si želite zagotoviti varno in prijetno poletje za vso družino, je ključno, da se pravočasno pripravite na zaščito pred nadležnimi obiskovalci.

Učiteljica z ostrimi pravili za otroke: Ena stvar se zdi mnogim še posebej kruta
Nekdanja učiteljica in mama iz Teksasa, Lizzie Gaines, je na družbenih omrežjih sprožila veliko razpravo s seznamom 11 strogih pravil, ki jih je uvedla za svoje tri otroke. Njena pravila so mnoge presenetila, nekateri pa jih označujejo kot preveč kruta.

Medtem ko je mama spala, je njen sin umiral – pes je začutil nevarnost in mu rešil življenje
Dori Natal, mama malega Luke, je delila grozljivo izkušnjo, ki odpira oči o tem, kako nevarna je lahko sladkorna bolezen tipa 1. "Mnogi mislijo, da je diabetes samo manjša nevšečnost, nekaj, kar je enostavno obvladati," pravi Dori, "a ta bolezen je nepredvidljiva in neusmiljena."

Hana Huljić Grašo: Občudujem ženske, ki nimajo pomoči, ne vem, kako jim to uspe
Hrvaška glasbenica in mama dveh otrok, Hana Huljić Grašo, je v iskrenem intervjuju spregovorila o porodih, okrevanju in materinstvu. Poudarila je tudi pomen podpore bližnjih ter razbila tabuje o carskem rezu.

Kdaj je čas, da ukinete popoldanski spanec?
Večina malčkov spi ponoči, potem pa še popoldne. Nekateri imajo tudi dva dnevna počitka. Pri približno dveh letih pa si otrok ne želi več imeti popoldanskega spanca, čeprav še vedno potrebuje od deset do dvanajst ur spanca. Kaj storiti v tem primeru? Do kdaj otrok potrebuje popoldanski spanec? Preverite.

Ob kateri uri se najpogosteje rojevajo dojenčki? Odgovor vas bo presenetil!
Ste vedeli, da večina dojenčkov ne pride na svet sredi dneva, temveč v najbolj mirnem delu noči? Tako je – raziskava britanskih znanstvenikov je pokazala, da se največ naravnih porodov zgodi okoli 4. ure zjutraj!

Varnost e-skirojev za otroke: Na kaj morajo biti starši pozorni
Električni skiroji so postali priljubljena prevozna sredstva, vendar njihova uporaba, predvsem med mlajšimi uporabniki, prinaša tudi resne varnostne izzive. Agencija za varnost prometa (AVP) opozarja, da so otroci, ki e-skiroje uporabljajo brez predhodnega usposabljanja in zaščitne opreme, izpostavljeni tveganju za hujše poškodbe.

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob pri dojenčkih?
Izraščanje prvih zob pri dojenčkih je vznemirljiv, a hkrati tudi izziv. Ta proces pogosto spremljajo bolečine in nelagodje, kar lahko dojenčkom povzroči veliko preglavic. Nekateri dojenčki se soočajo z različnimi simptomi, kot so plenični izpuščaj, razdražljivost, težave s spanjem in nenehno grizenje stvari. Prvi zobje običajno izbruhnejo okoli petega meseca starosti, vendar pa se lahko pri nekaterih otrocih pojavijo šele okoli devetega meseca.

Nenavadna vzgoja: mamica otrokom dovoli, da preklinjajo
Jeri-Leah, mama štirih otrok, je zaradi svojega edinstvenega pristopa k vzgoji hitro postala viralna. Na svojem TikTok profilu redno deli vpoglede v vsakdanje življenje, kjer razkriva, da v njenem domu obstaja samo eno pravilo – in to je, da pravila ni.

Starši po svetu: Zanimivi in nenavadni vzgojni pristopi
Te tradicije so na prvi pogled morda nenavadne ali čudne, a za ljudi, ki jih živijo, so povsem normalne. Vsaka izhaja iz edinstvene kulture, vrednot in stoletij znanja, ki se prenaša iz roda v rod.

Lastnosti, ki jih dojenčki podedujejo po mami
Ste se kdaj spraševali, katere lastnosti otrok podeduje po mami in katere po očetu? Tukaj je sedem lastnosti, za katere genetika pravi, da jih dojenčki najpogosteje podedujejo po materini strani.

Načini, kako izboljšati vsebnost maščob v materinem mleku
Dojenje je čudovita izkušnja, a pogosto polna vprašanj. Kako lahko s preprostimi ukrepi izboljšate kakovost materinega mleka in zagotovite optimalno prehrano za vašega dojenčka? Preberite, kako.

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?
Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Pekoča zgaga v nosečnosti: Kako ublažiti težave?
Pekoča zgaga v nosečnosti se pojavlja pri več kot polovici bodočih mamic, najpogosteje v zadnjem trimesečju, pri nekaterih tudi prej. Za vas smo poiskali nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri odpravljanju te težave.

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

To je najlepše ime na svetu
Pri izbiri imena za otroka starši sledijo različnim željam. Nekateri želijo, da njihov otrok nosi izvirno ime, nekaj, kar ni pogosto, drugi imajo raje kratka ali dolga imena, nekateri želijo priljubljena imena itd. Če iščete popolno ime, pa morda obstaja eno, ki je kot nalašč za vas, saj je bilo z znanstveno študijo razglašeno za najlepše na svetu.

Popolna destinacija za prve počitnice z letalom
Načrtovanje počitnic brez otrok je sila enostavno. Ni se treba preveč ukvarjati s kakovostjo namestitve, prehrano, prtljago, transportom, omejitvami, dostopi za vozičke. Nič čudnega torej, da po prihodu otrok številni potujejo zgolj še na preverjene destinacije, po možnosti z avtomobilom, da se lahko nemudoma vrnejo, če gre kaj narobe. Pa ni treba, da je temu tako. Tudi z malčki je mogoče ugodno in udobno potovati z letalom. Če vas kljub temu prevzemajo dvomi, lahko za prvi družinski polet izberete kakšno bližnjo destinacijo, ki je še posebej prijazna do otrok. Ena takih je denimo sončna Valencia!

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno
Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Dela ponoči, da je lahko čez dan z dvojčkoma
Vzgoja dvojčkov prinaša posebne izzive, še posebej ko se usklajujejo osebni in poklicni cilji, kot je prehod v novo službo ali pomemben karierni premik. Tega se zaveda tudi ameriški zvezdnik.

'Rekel mi je, da so pač ene ženske bolj občutljive'
Suzana je skozi leta trpela zaradi hude bolezni, a njena zgodba ni le zgodba bolečine – je zgodba vztrajnosti, poguma in iskanja zdravja. Po dolgem boju z endometriozo in številnih operacijah je rodila hčerko, ki je njeno sonce, veselje in sreča.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Želela si je hčerke, pričakalo jo je veliko presenečenje
Aleksandra in Nikola sta že imela dva sinčka, želela pa sta si tudi hčerke. Ko je Aleksandra zanosila - in rodila, pa je sledilo veliko presenečenje.

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?
Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.