pomoč otrokom

'Moja koža je pretesna za moje telo': pogumen 12-letnik, ki premaguje redko bolezen
Harrison, 12-letni fant iz Avstralije, je kljub redki in življenjsko ogrožajoči bolezni sklerodermi postal svetovni socialni medijski zvezdnik in vir navdiha mnogim. Njegova zgodba ni le zgodba o preživetju, temveč o izjemnem pogumu, vztrajnosti in pozitivnosti, ki jo širi kljub številnim izzivom, s katerimi se vsakodnevno srečuje.

Je panda starševstvo recept za uspeh?
Panda starši postavljajo otrokom trdne meje ter jim hkrati pustijo svobodo in dovolijo hoditi po lastni poti. Baje je opisano recept, kako vzgojiti uspešne posameznike.

1. maj brez stresa: Super ideje za sproščen izlet ali aktiven dopust
Ste letos pametno izkoristili praznike in si dobro načrtovali dopust? Potem vas za prvi maj čaka kar devet dni prostih dni – popolna priložnost za sprostitev, krajši pobeg ali raziskovanje novih krajev z družino. A kam se odpraviti, da bo uživala vsa družina, tudi vaši mali radovedneži? Naj bo to sproščujoč oddih v naravi, raziskovanje evropskih mest ali obisk tematskih parkov – možnosti je ogromno.

Maščevalni klic: Ko domača naloga pripelje do policije
Na Kitajskem se je zgodil nenavaden dogodek, kjer je otrok, da bi se maščeval očetu, poklical policijo in očeta prijavil, da ima prepovedano drogo. Razlog za klic? Oče ga je ograjal, ker deček ni naredil domače naloge.

Buške, odrgnine, kako pravilno oskrbeti poškodbe otrok?
Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Kako država podpira družine: Vodnik po pravicah in prejemkih
V Sloveniji so družine upravičene do različnih pravic in prejemkov, ki so zasnovani za podporo njihovemu finančnemu blagostanju, usklajevanju dela in družinskega življenja ter zagotavljanju dobrega počutja otrok.

'5 razlogov, zakaj sem se odločila podaljšati dojenje'
Podaljšano dojenje ni koristno le za dojenčke, ampak tudi za mame, ki pobirajo plodove tega posebnega obdobja. Neka mamica se je odločila na družbenih omrežjih deliti svoje razloge, zakaj je podaljšala dojenje svojega sina. Poglejte, kateri so.

V izolski porodnišnici mamice rodijo s pogledom na morje
Izolska porodnišnica se ponaša s toplim, osebnim pristopom in celostno obravnavo mamic in novorojenčkov. Ker so CTG-ambulanta, porodna soba, štacija in oddelek za otročnice v istem nadstropju, lahko celostno poskrbijo za nosečnice, mamice in novorojenčke ves čas njihovega bivanja. Bodočim staršem so na voljo brezplačna tematska predavanja in vodeni ogledi, kjer spoznajo osebje in prostore. Vsako rojstvo pozdravijo z mesečno objavo imen novorojenčkov, kar odraža veliko srčnost sicer majhne porodnišnice. In še – novopečene mamice imajo iz sob najlepši pogled na morje.

Delovna akcija: Ganljiva zgodba družine, ki se bori za skupen dom
Biti starš je že samo po sebi izziv, kaj šele, če se soočaš z ločitvijo od partnerja zaradi okoliščin, na katere nimaš vpliva. Maruša in Rok sta se znašla v težki situaciji. Z dvema majhnima otrokoma sta prisiljena živeti ločeno, kar je za vse težko.

Pustolovščina na morju: Zakaj je križarjenje idealen družinski dopust?
Starši, razmišljate o drugačnih počitnicah? Kaj pa, če bi tokrat s svojo družino odšli na križarjenje? Morda ste že pomislili na to, a niste prepričani, ali je to prava izbira za vas. Križarjenje je lahko popolna izbira za družinski dopust, saj ponuja vse, kar potrebujete – od raznolikih dejavnosti za vse starosti do udobja, varnosti in nepozabnih izkušenj.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?
V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov
Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

Moj otrok ima hudo tremo!
Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

10 načinov, kako lahko pomagate sramežljivemu otroku
Čeprav se to mnogim zdi naravno, sposobnost, da otrok odkrito govori in se postavi zase, včasih zahteva več truda in vaje.

Ana Praznik: Glede svoje sobice je imela hči zelo natančne želje
Ana Praznik v Delovni akciji pogosto poskrbi za piko na i, še posebej ko pride do opremljanja otroških sob. Prikupno Ano smo tako ujeli sredi dela in jo povprašali, če ima tudi njena hči tako dober razvit stil kot voditeljica oddaje.

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka
Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Kako pomagati otroku, ko se počuti preobremenjen
Otroci se včasih znajdejo v situacijah, ko jih določena situacija preobremeni, bodisi zaradi šolskih nalog, medosebnih odnosov ali drugih skrbi. Kot starši ali skrbniki jim lahko pomagamo, da se spopadejo s temi občutki.

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?
Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Ne ujemite se v eno od 13 starševskih pasti
Navajamo 13 stvari, ki jih mentalno močni starši nikoli ne naredijo in zato vzgajajo mentalno močne otroke.

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?
Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?
Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Znaki, da vaš otrok potrebuje pomoč
Odločitev, da se za pomoč poišče terapevta, ni enostavna, vendar je včasih v veliko pomoč. Obstajajo različni znaki, ki lahko nakazujejo, da otrok potrebuje strokovno pomoč pri spopadanju z anksioznostjo, depresijo ali drugimi čustvenimi težavami.

Otrok in čustva: Kako mu pomagati obvladovati jezo, žalost in strah?
Starši se v otrokovih razvojnih stopnjah srečujemo s čustvenimi odzivi, ki pogosto izpadejo v očeh odraslih pretirani, nepotrebni, odraz razvajenih otrok ... Kako poenostavljeno je otrokovo čustveno stanje označiti za "nenormalno", sploh v pretirani potrebi po primerjanju, ko se "sosedov deček iste starosti zdi tako umirjen v primerjavi z našim, ki pa kar nori za brez zveze".

'Moj otrok ima slabega prijatelja. Naj ukrepam?'
Kot starši si želimo zaščititi naše otroke pred škodo, vendar kaj storiti, ko to škodo povzroča njihov prijatelj? Ko otrokovo prijateljstvo z nekom smatramo za negativen vpliv, ali naj ukrepamo?

NAGRADNA IGRA: Medved Henri in srčni zastoj
Na voljo je nova poučna pravljica na temo prve pomoči za otroke – Medved Henri in srčni zastoj. Sodelujte v naši nagradni igri in se potegujte za poučno in krasno knjigo, s pomočjo katere boste otroku približali znanje iz prve pomoči.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.