Bibaleze.si

po hranjenju

Dojenček
08. 04. 2025 05.00

Čiščenje noska pri dojenčku: Preprost vodič za starše

Novorojenčku ne morete reči, naj pihne skozi nos, očistiti mu ga morate vi. Za to lahko uporabite fiziološko raztopino, pomagate si lahko ali z majhnim aspiratorjem za nos, ali gazo, ali bombažnim robčkom. Prav tako je dobro, da v otroško sobico postavite vlažilec zraka ali posodico z vodo obesite na radiator in s tem povečate vlažnost v prostoru.

Spanje in dojenje
02. 04. 2025 05.00

Tihi refluks pri dojenčku – kako prepoznati simptome?

'Tihi refluks' pogosto težko odkrijemo. Pri običajnem refluksu otrok izloči mleko, ki se je vrnilo iz želodca. Pri tihem refluksu se lahko mleko začne vračati, vendar ne doseže ust, po drugi strani pa se lahko mleko iz želodca vrne v usta in ga dojenček znova pogoltne. Kako prepoznati simtome?

Zdrav otrok
31. 03. 2025 11.47

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?

Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

Naslovnica
19. 03. 2025 11.27

Bizarne otroške kletke: Ko otrok za zdravje 'visi v zraku'

Predstavljajte si čas, ko so starši svoje dojenčke dobesedno obesili iz okna svojih stanovanj v posebnih kovinskih kletkah, prepričani, da svež zrak in izpostavljenost elementom izboljšata zdravje njihovih otrok. Ta nenavadna in nekoliko zaskrbljujoča praksa, ki se zdi bolj primerna za distopični roman kot za resnično življenje, je bila v 30. in 40. letih 20. stoletja včasih zelo priljubljena, vse v imenu izboljšanja zdravja dojenčkov.

Družinsko življenje
18. 12. 2024 05.00

Ne kupujte živali za darilo

Zelo pogosto se dogaja, da si za praznike otroci zaželijo žival. Naj bo to pes, mačka, hrček ali kaj podobnega, pa starši včasih premalo pretehtajo otrokovo željo in na koncu se veselje spremeni v žalost.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Vzgoja in vrtec
15. 11. 2024 05.00

'Mami, jaz bi imel psa.' Kaj pa zdaj?

Verjetno ni otroka, ki si v določenem obdobju ne bi zaželel hišnega ljubljenčka. To so lahko manjše živali: hrček, morski prašiček, papiga, ali pa večje, kot sta denimo mucek in pes. Mnogo staršev se ob izjavi: "Mami, jaz bi imel/a psa," znajde pred težo dilemo, ali otroku popustiti in ga osrečiti ali še nekaj časa počakati.

Prehrana za dojenčke
24. 09. 2024 02.15

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?

Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Spanje in dojenje
17. 08. 2024 05.00

Način hranjenja novorojenčka, o katerem se redko govori

Na spletu obstaja ogromno člankov, ki govorijo o dojenju in hranjenju z adaptirano formulo, mamice, ki svoje mleko izključno črpajo, pa največkrat ostanejo spregledane.

Prehrana
02. 08. 2024 05.00

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka

Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

Za mami
10. 07. 2024 05.00

'Bila sem tik pred izgorelostjo ...'

"Bila sem tik pred izgorelostjo in na srečo sem se ustavila v zadnjem hipu. Lani mi je po hudi, kruti in dolgotrajni bolezni umrla mama, za katero sem aktivno skrbela ob treh majhnih otrocih. Šele pred pol leta sem se znova začela sestavljati. Načrtno delam na sebi, si vzamem čas zase. Iščem staro mene," priznava mamica treh.

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2024 04.30

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu

Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

Zdrav otrok
15. 03. 2024 02.30

Ste že slišali za miofunkcionalno terapijo?

Otroci s priraščenimi jeziki in orofacialnimi disfunkcijami imajo poleg težav z govorom lahko tudi težave na področju hranjenja, požiranja, nepravilno telesno držo in druge izzive. Gre namreč za motnje v funkciji mišic obraza ter ustne votline. O tem, na kakšen način jih lahko ublažimo ali odpravimo, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, IBCLC svetovalko za dojenje, magistrico zakonskih in družinskih študij ter stažistko zakonske in družinske terapije.

Zdrav otrok
21. 02. 2024 05.00

Presnovne bolezni: s presejalnimi testi rešujejo življenja

Presnovne bolezni so genetska stanja, zaradi katerih telo ne morejo učinkovito pretvarjati zaužitih hranil v energijo. Motnje so lahko precej resne in lahko privedejo do različnih zdravstvenih izzivov, včasih celo ogrozijo življenje. A zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje običajno omogočata uspešno obvladovanje simptomov, izogibanje zapletom in kakovostno življenje.

Dojenje
07. 02. 2024 01.15

Razpokane in boleče bradavice – kako skrbeti zanje med dojenjem?

Najpogostejši vzrok za boleče bradavice pri dojenju je nepravilen prijem dojenčka med sesanjem.

Spanje in dojenje
01. 02. 2024 02.30

Kaj morate vedeti, če dojite v nosečnosti ali tandemu?

Dojenje zahteva veliko pozornosti in energije s strani mame. Še posebej pa, če še vedno dojimo prvega otroka, medtem ko smo noseči, ali pa če dojimo v tandemu, torej dva otroka istočasno. Več o teh dveh načinih dojenja pa bomo povedali v tokratnem članku.

Recepti za malčke
28. 01. 2024 02.30

Otroku za mizo postavite meje, a tudi spoštujte, koliko in kaj bo jedel

Otrok potrebuje meje na vseh področjih življenja, tudi pri prehrani. Meje dajejo otroku občutek varnosti, tudi kadar mu niso povsem všeč. Naloga otroka je, da se bori za svoje želje, naloga staršev pa je, da otrokove želje sprejmejo z razumevanjem in pogovorom, vendar to ne pomeni, da jih vse tudi izpolnijo, še posebej, če niso v skladu z družinskimi pravili oz. niso dobre za otrokovo varnost in zdrav razvoj.

Prehrana za dojenčke
08. 01. 2024 05.00

Prva hrana, ki jo ponudimo dojenčku, naj bo enostavna

Eden prvih in najučinkovitejših korakov pri vzgoji malega jedca je to, da tudi sami zase oblikujete in upoštevate zdravo uživanje hrane. Dojenčki, ki vidijo odrasle, kako veselo jedo dobro in zdravo hrano, bodo bolj verjetno želeli slediti njihovemu zgledu.

Zdrav otrok
19. 12. 2023 05.00

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih

Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Recepti za malčke
23. 11. 2023 05.00

Zakaj ne smete dajati medu dojenčkom in majhnim otrokom?

Ste vedeli, da lahko med začnete v otrokovo prehrano uvajati šele po 1. letu starosti? Enako velja za javorjev sirup. Preverite, zakaj.

Malček
21. 07. 2023 05.00

Rituali, ki gradijo močno družinsko povezanost

Če je otrok še majhen, mu zaželite lahko noč na način: "Lahko noč majhni prstki. Lahko noč mali nosek. Lahko noč majhne očke. Lahko noč mali angelček ..."

Nosečnost
05. 07. 2023 08.26

Noseča pevka uživa na Barbadosu

Rihanna je bila opažena ob obisku Barbadosa, kjer je ponosno razkazovala svoj noseči trebuh. S partnerjem A$AP Rockyjem pričakujeta drugega otroka, medtem ko je raper obisk izkoristil za snemanje novega glasbenega videospota.

Dojenje
17. 05. 2023 05.00

'Vem, da sem sebična, ker ne dojim, a res si ne želim povešenih prsi'

'Iz povsem osebnih razlogov sem se odločila, da ne bom dojila svojega otroka. Ne želim imeti poškodovane bradavice ter povešene prsi. Želim si še naprej kakovostno spati, piti in jesti, kar si želim, in telovaditi,' iskreno pove mama.

Po porodu
25. 04. 2023 13.54

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija

Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Zdrav otrok
23. 04. 2023 05.00

Starši imajo ključno vlogo pri odpravljanju uši pri otrocih

Ena izmed nevšečnosti, s katerimi se večinoma soočajo starši vrtčevskih otrok ali šolarjev, so naglavne uši. Zelo hitro se širijo, zato je pravočasno ukrepanje staršev in zajezitev ušivosti za skupino otrok, ki vsakodnevno več ur bivajo skupaj, izjemno pomembno.

Prehrana
02. 02. 2023 09.00

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem

Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Prehrana
14. 10. 2022 05.00

Tako boste otroke navadili na zdrave prehranjevalne navade

S prvo hrano damo dojenčku osnovo za celo življenje. V prvih mesecih življenja je zanj najbolj primerna in zdrava oblika hrane materino mleko, nadaljujemo z zdravimi mlečnimi, nato zelenjavnimi in potem zelenjavnomesnimi kašicami, ki so prva stopnja prehoda otroka na čvrsto hrano. Od tega, kako bomo otroku predstavili hrano v ranem otroštvu, so odvisni temelji njegovih zdravih prehranjevalnih navad, na katerih bo gradil tudi v svojem odraslem življenju.

Vzgoja in vrtec
15. 09. 2022 05.00

Kako spodbuditi otroka k sodelovanju?

Otroci so igrivi in njihova domišljija ne pozna meja. Da bi jih prepričali in vključili v sodelovanje, morate torej poseči po igrivih in kreativnih prijemih.

Dojenček
08. 06. 2022 08.36

Zakaj dojenček vleče nogice proti prsnemu košu?

Ali vaš malček neprestano dviguje noge? Preberite več o tem, zakaj dojenčki vlečejo noge proti prsnemu košu in kako jim olajšati nelagodje.

Prehrana za dojenčke
25. 02. 2022 07.42

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah

Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 901