okužba oči

Mama opozarja na nevarnost, zaradi katere bi njen sin skoraj oslepel
Mali Baylor se je med kopanjem v kadi igral z gumijastimi igračkami. Četudi jih je mama redno čistila, sta se mu zaradi neprimernega rokovanja z igračami vneli očesi.

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?
Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Lahko pogosta vnetja ušes vplivajo na otrokov razvoj govora?
Kronična vnetja ušes lahko upočasnijo razvoj otrokovega govora, kažejo nove raziskave.

Najpogostejše otroške zimske bolezni in kdaj do zdravnika
Običajen prehlad spada med najpogostejše zimske bolezni v vrtčevskem obdobju. Njegov potek je blag in hiter. Ne gre za nevarno bolezen, vendar pa je izjemno pomembno, da otroku redno čistimo nosek, saj lahko zamašen nos povzroči neprijetne zaplete. Ravno tako je ob vsaki spremembi, ki jo opazimo v otrokovem vedenju ali počutju, pomembno preveriti telesno temperaturo.

Zakaj bi morale nosečnico skrbeti bolezni, ki se prenašajo s hrano?
V nosečnosti obstaja visoko tveganje za bolezni, ki se prenašajo s hrano, ker se imunski sistem med nosečnostjo spremeni. To je naravno stanje, ki pripomore, da z otrokom živita v sožitju. Vendar pa lahko taka sprememba telesu oteži boj proti nekaterim škodljivim mikroorganizmom, ki se prenašajo s hrano. Tudi še nerojeni otrok je v veliki nevarnosti, ker njegov imunski sistem ni dovolj razvit, da bi se ubranil škodljivih mikroorganizmov, ki se prenašajo s hrano.

Opekline, odrgnine, alergije, piki ... Pediatrinja svetuje, kaj storiti
Pediatrinjo Vlasto Kunaver, dr. med., spec. ped., smo povprašali, kaj storiti ob nekaterih najpogostejših poletnih nevšečnostih. Pri marsikateri je ključna preventiva. Pri drugih je dobro vedeti, kako najbolje ravnamo.

V vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok zaradi tega virusa
V zadnjih dneh v slovenskih vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok s podobnimi simptomi – kot so vročina, driska, bruhanje, nahod, kašljanje. Gre za obolenje z adenovirusi, ki povzročajo vnetja zgornjih in spodnjih dihal, očesnih veznic, vnetje prebavil, sečil. Preverite, kaj storiti v primeru okužbe.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

To je najpreprostejši ukrep za preprečevanje širjenja okužb
Roke so poleg obraza najbolj izpostavljen del človeškega telesa in z mikroorganizmi, ki se na njih nabirajo, lahko okužimo sami sebe in ljudi okoli nas. Zato je zelo pomembno, da si jih pravilno in dovolj umivamo, vendar ne pretiravamo, kajti suha koža je še bolj občutljiva za bakterije.

Skrbi, s katerimi se srečujejo starši novorojenčkov
Drobna in nemočna bitja mamicam nemalokrat povzročajo veliko skrbi. Predvsem tistim, ki se z novorojenčki srečajo prvič. V prvih mesecih življenja je teh malih skrbi kar precej.

To bi morale nosečnice vedeti o koronavirusu
V Angliji je bil novorojenček pozitiven na koronavirus. Zdaj preverjajo, kdaj in kako se je okužil, sicer pa ni dokaza o prenosu virusa na plod. Nosečnice naj tudi ne bi bile nič bolj dovzetne za okužbo z novim koronavirusom, prav tako bolezen pri njih povečini poteka v blagi obliki. Vseeno je posebna pozornost potrebna pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi.

Tako lahko učinkovito preprečite prehlad in druge bolezni
Zima ni naklonjena malčkom, saj so takrat na pohodu številni virusi in bakterije. Izcedek iz nosu, kašljanje, slabo počutje, povišana telesna temperatura, glavobol so le nekateri znaki, ki položijo otroka v posteljo. Ker se zelo hitro lahko okužite tudi vi, navajamo nekaj preventivnih ukrepov, kako se upreti prehladu, virozi, angini ali gripi.

Tri pogoste okužbe dihal. Kako pomagati?
V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je bronhiolitis, kaj je laringitis, kaj je oslovski kašelj. Pravočasno prepoznajte znake in ustrezno ukrepajte.

Ječmen
Že približno dve leti imam konstantne problemi z ječmeni na očesu. Ta se mi prestavlja z enega očesa na drugo, z ene veke na drugo. Imela sem ga že povsod. Večkrat sem zaradi tega že obiskala zdravnik...

Vse o najpogostejših otroških boleznih
Obstaja kar nekaj najpogostejših otroških bolezni, ki so nalezljive. Ker so si zelo podobne po simptomih, jih težko ločimo. Zbrali smo nekaj posameznih značilnosti za ošpice, norice, peto, šesto bolezen in škrlatinko ter nasvete za hitrejše okrevanje.

Kdaj je otrok preveč bolan za v šolo?
Kako presoditi, ali je otrok preveč bolan za šolo? Kateri so tisti znaki, ki kažejo, da ne bo mogel slediti učiteljevi razlagi? Povišana telesna temperatura, bruhanje, driska, rdeče oči, boleče grlo!

Mediji pišejo o kolenu princese Charlotte
Britanski princ William in njegova žena Kate Middleton sta skupaj z otrokoma obiskala Kanado. Mnogi so buljili v princeso Charlotte, natančneje v njeno koleno.

Tri zelo pogoste otroške bolezni
Te dni starše zanima vse o otroških boleznih, kot so: škrlatinka, ošpice in norice. Zbrali smo nekaj najkoristnejših podatkov, kako jih prepoznati, kako ukrepati, kdaj k zdravniku, kako jih zdraviti, kako jih preprečiti …

Si jih znate pravilno umiti?!
V pol ure se lahko dotaknemo tudi do 300 različnih površin, na katerih se lahko zadržujejo nevarni mikroorganizmi. Zato je zelo pomembno, da si roke redno in pravilno umivamo, saj lahko s tem zmanjšamo okužbe prebavil za 44 odstotkov, okužbe dihal pa za 30 odstotkov, ob mednarodnem dnevu higiene rok poudarjajo v Dezinfekcijskem društvu Slovenije.

V primeru poplav je treba nujno poskrbeti za …
V primeru poplav je treba poskrbeti tudi za čiščenje in razkuževanje prostorov, ki jih je zalila voda. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje svetujejo, da prostore, ki jih je poplavilo, prezračimo ter iz njih odstranimo vse odstranljive predmete. Na ta način prostor pripravimo za čiščenje ter razkuževanje tal in sten.

Pozor: Število okužb narašča
Število prehladnih okužb, bronhiolitisov in drugih virusnih okužb se tako pri odraslih kot pri otrocih povečuje, opažajo na infekcijski kliniki. A za zdaj je stanje primerno letnemu času in hujšega porasta še ne zaznavajo. Podatki Inštituta za varovanje zdravja RS (IVZ) kažejo, da se je v zadnjih dveh tednih že začela pojavljati tudi gripa.

Okužbe v nosečnosti
Okužbe v nosečnosti lahko primarno prizadenejo nosečnico ali plod – mikrobov, ki lahko pri bodočih mamicah povzročajo okužbe, ni malo. Nekateri infekti vplivajo na plod med nosečnostjo, drugi med porodom, nekateri infekti pa povzročijo simptome šele po rojstvu otroka, piše prof. dr. Vera Maraspin-Čarman.

Oslovski kašelj
Oslovski kašelj je ena težjih in zelo nalezljivih bolezni dihal, ki se prenaša kapljično, največkrat pa se pojavlja v majhnih epidemijah v predšolskem obdobju, vendar lahko prizadene tudi odrasle. Zanjo je značilen kašelj, ki spominja na oslovsko riganje.

Prepoznajte simptome kandidiaze!
Kaj je kandidiaza, za katero trpi vse več ljudi? Kakšni so simptomi in kako si povrniti izgubljeno zdravje? Pri tem sta ključnega pomena način življenja in izbira prehrane.

Simptomi neozdravljive spolne bolezni
Z genitalnim herpesom, neozdravljivo spolno boleznijo, ki ga povzroča virus HSV 2, je danes okuženih že 32 odstotkov ljudi. Kako vpliva na nosečnice in novorojenčke?

Učinkovito zdravljenje ječmena
Ječmen je rdeča in vneta z gnojem napolnjena oteklina, ki se običajno pojavi na spodnjem robu veke, lahko pa tudi na zgornjem. Podobna je mozolju, nastane pa kot posledica zamašenega očesnega mešička, ki ga okužijo bakterije.

Ambrozija povzroča alergijo
Rastlini enoletnici z imenom ambrozija se vsako leto namenja več pozornosti. Nekateri jo imenujejo kar najnevarnejša rastlina na svetu: čeprav ni strupena, pa povzroča hudo alergijo. Alergijski učinki te rastline, ki se širi nezaustavljivo hitro, so izjemni in vsako leto izrazitejši.

MIŠJA MRZLICA: Zbolelo je že 76 moških in 28 žensk!
Mišja mrzlica, ki jo strokovno imenujejo hemoragična mrzlica z renalnim sindromom, je zoonoza, torej bolezen, ki se z živali lahko prenese na človeka. Preverite, kakšni so simptomi in kako lahko okužbo preprečite.

Driska pri otrocih
Otroci imajo lahko tudi poleti akutno ali kronično obliko driske. Vzroki zanjo pa so lahko zelo različni. Glavni povzročitelji so črevesne okužbe.