negativno

Kako negativna čustva pomagajo pri vzgoji srečnih otrok
Sreča je vedno visoko na seznamu ciljev in želja v življenju, tako odraslih kot otrok. Starši si želijo, da bi njihovi otroci odraščali srečni, vendar se pogosto sprašujejo, kako to doseči. Poleg zdravja, ki je vedno na prvem mestu, je sreča tisto, česar si starši najbolj želijo za svoje otroke.

Otroci Ane in Bastiana Schweinsteigerja govorijo štiri jezike – so brez telefonov in varuške
Ana Ivanović in Bastian Schweinsteiger sta eden najbolj priljubljenih športnih parov, a svoje zasebno življenje skrbno varujeta pred javnostjo. Kljub svetovni slavi svoje sinove vzgajata stran od žarometov – brez tehnologije, z veliko topline in poudarkom na večjezični vzgoji.

Cepljenje in nosečnost: Smernice za varno cepljenje in zaščito vašega otroka
Cepljenje med nosečnostjo je ključnega pomena za zaščito zdravja matere in njenega novorojenčka. Z določenimi cepivi lahko nosečnice preprečijo prenos nevarnih nalezljivih bolezni na svojega otroka, ki je v prvih mesecih življenja še posebej ranljiv. V tem članku boste izvedeli, katera cepiva so priporočljiva med nosečnostjo, kdaj je najboljši čas za cepljenje ter zakaj je cepljenje ključno za zdravje vas in vašega otroka.

Kdo vpliva na otrokovo inteligenco - oče, mama? Znanost ima odgovor
Raziskave že dolgo preučujejo, kako se različne lastnosti, vključno z inteligenco, prenašajo na potomce. Ena izmed ključnih ugotovitev je, da inteligenca otrok izhaja predvsem od enega starša – matere. To je posledica specifičnih genetskih dejavnikov, predvsem kromosomov, ki jih ima ženska dva, moški pa le enega. Ta genetski mehanizem igra ključno vlogo pri dedovanju inteligence in oblikovanju otrokovega intelektualnega potenciala.

Telesna aktivnost in otroci: Ključ do zdravega in srečnega otroštva
Telesna aktivnost igra ključno vlogo pri razvoju otrok. Ni pomembna le za gradnjo mišic in moči, ampak ima tudi velik vpliv na fizično, čustveno in socialno zdravje. Spodbujanje otroka k vsakodnevni telesni aktivnosti mu pomaga ostati zdrav skozi otroštvo, adolescenco in odraslost.

'Razmišljam o otrocih v prihodnosti in me je strah, kako bo'
Sara, 23-letna študentka, se spopada z endometriozo, boleznijo, ki ji vsakodnevno spreminja življenje. V pogovoru z nami je delila svojo izkušnjo in nasvete, kako se spopasti z bolečino, čeprav je niso vedno jemali resno.

Tuširanje otrok: Ali je res potrebno vsak dan?
Odločitev, kako pogosto naj se otroci prhajo, je pogosto predmet razprav med starši. Medtem ko nekateri verjamejo, da je vsakodnevno prhanje ključnega pomena za higieno in zdravje otrok, drugi menijo, da to ni nujno potrebno in da je lahko celo škodljivo. Potem pa je tu mamica iz Velike Britanije, ki ima drugačen razlog za redkejše prhanje otrok ...

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Zdravnik vam je razkril spol, vi pa čutite razočaranje. Kaj zdaj?
Sodobni testi in preiskave so poskrbele, da lahko že veliko pred porodom izvemo, ali je otrok, ki ga pričakujemo, zdrav, prav tako pa lahko vedno s skoraj stoodstotno zanesljivostjo napovemo tudi njegov spol. V zadnjih letih so se razpasle zabave pred prihodom otroka, ki na tak ali drugačen ekstravaganten način razkrijejo spol, a ta novica nekatere včasih razočara. To je kruta resnica in tabu tema, ki se je ne smete sramovati.

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka
Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?
Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?
Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

Ta navada lahko vpliva na otrokov govorni razvoj
Mnogi starši omogočajo otrokom uporabo mobilnih naprav, vendar je pomembno spremljati, koliko časa preživijo z njimi.

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?
Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Kaj otrokom pomaga pri boljšem spancu?
Kvaliteten spanec je izjemno pomemben za rast in razvoj otroka. Motnje spanja pa so v otroštvu precej pogosta težava, saj se pojavljajo pri približno četrtini otrok. S čim jim lahko pomagate, da bodo bolje spali?

6 skritih razlogov, zakaj imajo otroci preveliko težo
Debelost je vse pogostejša med otroki, starši pa včasih nezavedno prispevajo k temu s svojimi navadami, ki jih prenašajo na otroke. Nutricionistka je tako opozorila na nekaj razlogov, ki lahko prispevajo k debelosti pri otrocih.

To so najpogostejše napake novopečenih staršev
Biti starš je ena od najtežjih nalog življenja in vsekakor je normalno in običajno, da delamo napake, se motimo, učimo in zraven, no, morda vzgajamo tudi same sebe. Še posebej zahtevno nalogo imamo v prvih nekaj mesecih, ko v družino pride novo bitje. Kot je pojasnil pediater dr. Nelish Rao, je starševstvo učni proces, v katerem konstantno premagujemo ovire. Obstajajo pa najpogostejše napake, ki jih večinoma delajo vsi novopečeni starši.

Nevarnosti, pasti in posledice pretirane uporabe zaslona pri otrocih
Če ste starš malce večjim otrokom, potem ste zelo verjetno odraščali še v času analogne dobe ali že v zametkih digitalnega sveta. Danes pa je vse drugače – priča smo neverjetno hitremu razvoju elektronskih naprav, aplikacij, spletnih mest in vsega, kar prinaša sodobni svet. Nič čudnega torej ni, da otroci preživijo veliko več časa pred zasloni kot nekoč, kar pa ima lahko številne negativne vplive.

Top nasveti, kako ohraniti motivacijo za telovadbo
Ste se tudi vi znašli v začaranem krogu obljub, da boste z naslednjim dnem začeli s telesno aktivnostjo in bolj zdravim prehranjevanjem, pa ta dan kar odlašate v nedogled? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri ohranjanju motivacije.

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Tudi triletniki imajo lahko težave s samopodobo
Samopodoba je naša predstava o tem, kdo smo, kakšni smo in kaj počnemo. Del samopodobe pa ljudje zaradi pritiskov okolice gradimo tudi na svojem zunanjem videzu. Ker je videz postal v sodobnem času tako zelo pomemben, se z njim ukvarjajo že zelo majhni otroci. Zato se je potrebno z otroki že od malega iskreno pogovarjati o tem.

Je vaš otrok izbirčen? Krivite lahko ...
Verjetno vas izbirčnost vašega otroka spravlja ob pamet. Izbirčni otroci znajo jesti zgolj eno in isto stvar, vse drugo pa zavračajo. Ne glede na to, ali so lačni ali ne, preprosto ne bodo poskusili nečesa novega. Kaj pa vi? Prav tako veljate za izbirčnega jedca?

Želite zanositi? To sta idealen datum in ura
Če si želite zanositi, je zdaj pravi čas. Raziskave namreč kažejo, da je zimski čas najbolj ugoden, saj so otroci, spočeti v tem obdobju, pogosto najbolj zdravi. V članku boste izvedeli, kdaj je najboljši trenutek za spolni odnos, če želite povečati možnosti za zanositev.

Zavrnila darilo mačehe, očetova reakcija jo je presenetila
Odnosi med očetovo novo ženo in njegovimi otroki bi morali temeljiti na spoštovanju, odprtosti in potrpežljivosti, a vedno ni tako, kaj hitro lahko pride do trenja. Preberite si, kaj se je zgodilo, ko je mačeha pastorki podarila darilo, ki ni bilo ravno po godu očetovi hčerki.

Stari starši, tega ne počnite
Stari starši igrajo pomembno vlogo v življenju svojih vnukov, vendar se morajo nekaterim stvarem izogibati, da bi ohranili pozitiven odnos in podprli starševski pristop k vzgoji otroka.

Kako prepoznati atopijski dermatitis?
Atopijske bolezni združuje to, da pri njih nastane vnetno dogajanje na mestu, kjer pride do stika alergena z imunskim sistemom osebe in posledično do imunskega odgovora telesa, ki se kaže v obliki alergijskih bolezni. Atopijski dermatitis je kronična srbeča vnetna kožna bolezen, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih, pri dojenčkih, majhnih otrocih, mladostnikih in tudi odraslih. Ima jo od 15 do 20 odstotkov ljudi v razvitem svetu.

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.