nega zob

Morda presenetljivo: Tudi novorojenčki imajo lahko zobe – kaj so natalni zobje?
Morda se zdi presenetljivo, vendar se nekateri dojenčki rodijo z zobmi! Čeprav gre za redek pojav v pediatrični zobozdravstveni praksi, se lahko pojavijo natalni zobje, ki lahko povzročijo različne težave. Ti zobje niso pogosti, vendar so lahko znak različnih medicinskih stanj in v nekaterih primerih morda zahtevajo zdravniško oskrbo ali odstranitev.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Si vaš otrok želi psa? Katere pasme so najbolj primerne za družine z otroki?
Odraščati s hišnim ljubljenčkom, kot je pes, prinaša marsikatero prednost za otrokov duševni in fizični razvoj. Ob skrbi za hišnega ljubljenčka se namreč tudi otrok več giba, na ta način se razvija tudi njegova motorika, hkrati razvija svoj čut za empatijo, sodelovanje, skrb in odgovornost do drugih bitij.

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'
Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Nežna ščetka od vsega začetka
Po porodu smo mame običajno prve, s katerimi novorojenček pride v tesnejši telesni stik. Takrat otrokovo do rojstva sterilno ustno votlino naselimo s svojo ustno bakterijsko floro.

Kako otroku očistimo prve zobke?
Nekateri dojenčki imajo v času rasti prvih zobk več težav kot drugi; pordela lička, razdražljivost, nespečnost, neutolažljiv jok, nabrekle dlesni, odvečna slina, močna želja po sesanju so le nekateri izmed znakov, da bo vaš malček začel pridobivati prve zobke. In kot velja pri marsičem, so si tudi pri tem otroci različni in čas, v katerem se pokaže prvi zobek lahko pri različnih otrocih precej odstopa.

Nasveti zobozdravnika za najboljšo nego otroških zob
Otroški nasmeh je nekaj najlepšega na svetu. Z nekaj nasveti zobozdravnika pa bo ta ostal zdrav in bleščeč.

Omilite bolečino ob izraščanju prvih zobkov
Ko dojenčkom začnejo izraščati prvi zobki, se slinijo, v usta dajejo roke ali stvari, ki so v njihovi bližini. Marsikateri zaradi tega jokajo vse noči in čez dan zahtevajo več pozornosti. Kako jim lahko omilimo bolečino?

Vnetje dlesni vodi k hujši okužbi
Dlesni se lahko pri otrocih vnamejo zaradi pregrobega ščetkanja, pogosto pa tudi zaradi neustrezne higiene. Afte in razjede v ustih so lahko posledica pomanjkanja železa ali vitamina B12.

Kako otroka odvaditi od pitja po steklenički?
Večina strokovnjakov meni, da otrok ne potrebuje stekleničke po 18. mesecu. Toda, kako odvaditi otroka, da pije in je po njej, da zanj to ne bo preveč stresno?

Preprečite najpogostejšo težavo v ustih
Skrbite za popolno ustno higieno? Ste dober vzgled otrokom in si očistite vse kotičke v ustni votlini pravilno? Od 15. oktobra do 15. novembra poteka 16. vseslovenska akcija Zdrave dlesni, s katero želijo ozaveščati o pomembnosti preventive in preprečitvi najpogostejše težave v ustih – krvavitvi dlesni.

Od leta 2017 imajo naši dojenčki v inkubatorju prvo prijateljico: hobotnico
Tjaša Bevc, ki bo kmalu prvič postala mama, že od leta 2017 nesebično pomaga prezgodaj rojenim otrokom v naših porodnišnicah. Takrat je k nam z Danske pripeljala projekt Hobotnica, pri katerem ženske iz različnih krajev po Sloveniji kvačkajo hobotnice, prve prijatelje malih borcev v inkubatorju.

90.000 let star delec kosti mlade ženske, katere mati je bila neandertalka, oče pa denisovanec
Znanstveniki so v Sibiriji odkrili 90.000 let star delec kosti mlade ženske, katere mati je bila neandertalka, oče pa denisovanec. Gre za prvo odkritje neposrednega potomca teh dveh različnih vrst sorodnikov sodobnega človeka.

Dolgotrajno dojenje pri otroku občutno poveča možnosti za nastanek kariesa
Dolgotrajno dojenje za več kot dvakrat poveča možnosti za nastanek kariesa pri otrocih, je pokazala najnovejša študija, ki so jo v Braziliji izvedli znanstveniki avstralske univerze. Raziskovalci sicer verjamejo, da takšna povezava obstaja le, kadar so tudi druge okoliščine, v katerih otroci odraščajo, 'manj zdrave'.

Zakaj otroci lažejo?
Če poznate tipe laži, ki se otrokom motajo po glavici v različnih starostnih obdobjih, boste otroka lažje vodili po stopinjah resnicoljubnosti, primernih njegovemu razvoju.

Impresivno: šest mesecev stara deklica smuča na vodi
Posnetek bo v vas prebudil mešane občutke. Neverjetno ali zelo nevarno početje? Zaradi posnetka deklice, stare šest mesecev, ki smuča na vodi, se je 'vsulo' veliko komentarjev. Nekateri so impresionirani, drugi kritizirajo starše, kako so lahko kaj takega sploh dovolili.

10 razlogov, zakaj je lepo postati mama
Otroci življenje mamic postavijo na glavo, a tudi počasi in vztrajno spremenijo pogled na svet. Čeprav se tega ne da opisati z besedami, smo za nekatere vendarle našli besede. Kako pa so otroci obogatili vaše življenje?

Dojenčkova ritka potrebuje več kot le suho pleničko!
Z veliko ljubezni in nekaj potrpljenja je lahko plenični izpuščaj le še slab spomin.

Kaj storiti, če otrok grize?
Grizenje med prvim in drugim letom starosti je pogosta vedenjska težava, ki pa se lahko pojavlja tudi pri starejših otrocih. Vsekakor je to znak, da otrok v razvojnem obdobju potrebuje našo pomoč.

Nenavadni 'stranski učinki' nosečnosti
Podrobneje vam predstavljamo deset smešnih, nenavadnih in včasih ne ravno prijetnih 'stranskih učinkov' nosečnosti, ki vam jih je ginekolog morda pozabil omeniti ...

Ko malček dobiva zobke
Dojenčki ponavadi dobijo svoje prve zobke okrog šestega meseca starosti. Takrat se začnejo sliniti, dlesni jih srbijo in so jezni.

RAZVOJ OTROKA: 6. mesec / 1. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Otroci obožujejo sladko
Otroci obožujejo sladkarije, starši pa malo manj. Seveda jim sladkega ne morete vzeti, je pa prav, da omejite dnevni vnos sladkarij.

Ustrezno ravnanje z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Vsako bitje, ki pride na svet, potrebuje ustrezno ravnanje. Nič drugačno ni z otroki, ki imajo cerebralno paralizo. Največ lahko za njihov normalen razvoj naredijo starši.