ne pomeni

Kako lahko najstniku pomagamo preoblikovati FOMO v JOMO?
Današnji najstniki odraščajo v svetu, kjer se neprestano nekaj dogaja - in to ne le tam nekje zunaj, temveč tudi na zaslonu, v obliki neskončnih objav, sporočil, všečkov ... Skoraj nobena izkušnja ni več zgolj trenutek, ki se zgodi in mine, saj se vse beleži, deli in komentira. V tem kontekstu ni presenetljivo, da se mnogi najstniki soočajo z občutkom, da nekaj zamujajo. Ta občutek ima tudi svoje ime: FOMO (ang. fear of missing out), strah pred tem, da niso del nečesa pomembnega, vznemirljivega. Pa je res nujno, da so vedno vključeni v vse? In kako jim kot starši lahko pomagamo, da ta tesnoben občutek nadomestijo z nečim globljim - z JOMO (ang. joy of missing out), veseljem, da sledijo sebi, ne glede na zunanje pritiske?

Kako poskrbeti zase kot mama: ravnotežje med otrokom in lastnim počutjem
Materinstvo je izjemno lepa izkušnja, polna veselja, ljubezni in številnih čudovitih trenutkov. A hkrati s seboj prinaša cel kup izzivov, prilagoditev in zahtev, ki so lahko tako fizično kot čustveno obremenjujoče. Kako uskladiti novo vlogo mamice in še vedno poskrbeti zase? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Ko najstniku zavre kri: Kako razumeti izbruhe jeze in čustvena nihanja
Hormonske in biološke spremembe, ki se odvijajo v telesu in možganih najstnika, znatno vplivajo tudi na spremembe in nihanje razpoloženja. S tem ko najstniki postajajo močnejši in večji, pa je pomembno, da jih učimo samoregulacije čustev in obvladovanja izbruhov ali morebitne agresije.

Dve glavni napaki pri ravnanju z gotovino, ki ju še vedno dela veliko ljudi
Starši bi naredili vse, da svojim otrokom omogočimo čim boljše življenje. Še preden se rodijo, jim skrbno pripravimo sobico, nakupimo najrazličnejše pripomočke, lepa oblačila in igrače, podoben trend se nadaljuje skozi vse otroštvo in mladost. A ne smemo se osredotočiti samo na ta trenutek. Tudi dolgoročno moramo poskrbeti, da bodo naši otroci preskrbljeni in bodo imeli nekaj finančnega zaledja, ko bodo vstopali v samostojno življenje.

Razumevanje sistemskih vlog v družini: mirovnik, družinski klovn, zlati otrok ...
Otroštvo ni čas brezskrbnosti, igrivosti in varnosti za vse otroke. V številnih družinah otroci prevzamejo določene vloge, ki niso odsev njihovega značaja, temveč odziv na neravnovesje v družinskem sistemu. Da bi ohranili čustveno stabilnost, zmanjšali napetosti ali celo preprečili razhod staršev, se nekateri otroci prilagodijo tako, da nezavedno prevzamejo vlogo v družinski dinamiki. Tako lahko postanejo črna ovca, zlati otrok, mirovnik, klovn in podobno.

Neznanci snemajo in fotografirajo otroke na plaži: Na to morate biti posebej pozorni
Topli poletni dnevi so čas brezskrbnih počitnic, ko se družine množično odpravljajo na morje, ob jezera ali v hribe. Otroški smeh, igre na plaži in osvežitev v vodi so nepogrešljiv del poletnega vzdušja. Vendar pa prav v teh trenutkih, ko bi morali biti sproščeni, odrasli ne smemo pozabiti na najpomembnejše – varnost otrok.

Morda presenetljivo: Tudi novorojenčki imajo lahko zobe – kaj so natalni zobje?
Morda se zdi presenetljivo, vendar se nekateri dojenčki rodijo z zobmi! Čeprav gre za redek pojav v pediatrični zobozdravstveni praksi, se lahko pojavijo natalni zobje, ki lahko povzročijo različne težave. Ti zobje niso pogosti, vendar so lahko znak različnih medicinskih stanj in v nekaterih primerih morda zahtevajo zdravniško oskrbo ali odstranitev.

Ko otrok utihne, da lahko drugi zasijejo – kaj je echoism?
Dandanes pogosto govorimo o narcisizmu – pretirani usmerjenosti vase in pomanjkanju empatije, iskanju pozornosti, potrditve in občudovanja. Manj znana, a prav tako pomembna tema je njen tihi, pogosto spregledani nasprotni pol – echoism.

Dolgčas je priložnost za ustvarjalnost, inovativnost in rast
Dolgčas je neprijetno stanje, zato se starši zelo trudijo, da se otrok ne bi dolgočasil. Živimo v obdobju, ko je otrok vključen v nešteto aktivnosti, načrtuje se mu vsako uro prostega časa, ima organizirana praznovanja rojstnih dni, kjer animatorji poskrbijo, da otroci ne rabijo preveč razmišljati, kako naj se zabavajo. Ko je otrok prepuščen sam sebi, mu je na voljo zaslon, kjer je zopet zabava zagotovljena brez aktivnega mišljenja.

Ganljiva izpoved mame: Mislila sem, da izgubljam sina – potem sem razumela, da delam prav
Biti starš najstnika je ena najtežjih, a tudi najbolj 'tihih oblik' starševstva – ljubezen je še vedno tu, prisotna, živa, a izraža se drugače. Povezanost ni več samoumevna. Stik ni več stalen, temveč redek, krhek in pogosto tih. Neka mama je svojo izkušnjo odraščanja sina ubesedila tako ganljivo in iskreno, da se v njej lahko prepozna vsak starš.

Ko najstnik noče več na družinske počitnice: kako razumeti in ohraniti stik
Poletni čas, ko se družine odpravijo na skupne počitnice, je za mnoge starše dragocen del družinskega življenja - priložnost za umik od vsakodnevne rutine, skupne trenutke in povezanost. Zato ni presenetljivo, da lahko starša globoko zaskeli, ko najstnik nenadoma reče: Letos ne grem več z vami na morje.

Pogovor s starši treh junakov: 'Vedno sem jih učila, kaj je prav'
Zgodba treh mladih fantov, starih med 13 in 14 let, ki so med sprehodom naleteli na hudo poškodovanega gorskega kolesarja in mu nemudoma priskočili na pomoč, je več kot le primer srčne reakcije. Poklepetali smo z njihovimi starši o tem, kako so fantje brez oklevanja pomagali.

Vam ni všeč, s kom se druži vaš otrok? Tako ukrepate brez slabe volje
Nismo rojeni z zmožnostjo takoj prepoznati značaj in namene ljudi okoli sebe – to se naučimo z izkušnjami. A ni lahko opazovati, kako naši otroci pridobivajo te izkušnje, še posebej, ko nas skrbi, s kom se družijo.

Ganljiva izpoved Jelene Rozge: O tem moškem ne govori pogosto, a ji pomeni vse
Priljubljena hrvaška pevka Jelena Rozga je svoje sledilce na družbenih omrežjih ganila s čustveno objavo, v kateri je izrazila hvaležnost in ljubezen do svojega očeta Anteja.

Naj se umažejo! Zakaj blato in pes pomagata otrokovemu zdravju
Starši pogosto opozarjamo svoje otroke, naj pazijo, da se ne umažejo preveč, ko se igrajo na prostem. A znanstveniki in zdravniki zdaj opozarjajo, da je prav nasprotno vedenje – dovoliti otrokom igro v prsti, pesku in blatu – ključno za njihov zdrav razvoj.

Zgovorna fotografija, ki opominja starše: Ne puščajte smeti in plenic na plaži
Na družbenih omrežjih je pred kratkim zaokrožila fotografija z zelo zgovornim sporočilom. Na plaži je nekdo 'pozabil' uporabljeno plenico, kar lahko hitro kaže na pomanjkanje odgovornosti in spoštovanja do okolja. Skrb za čisto okolje ni le naloga posameznika, ampak tudi pomemben del dobre vzgoje, ki jo starši prenesejo na otroke.

Koliko časa sme biti dojenček v avtosedežu? To je napaka, ki jo naredi večina staršev
Poletje je čas izletov in družinskih potovanj, mnogi starši pa se z dojenčki prvič odpravljajo na daljšo vožnjo. Ne glede na to, ali potujete na morje, v hribe ali k sorodnikom, je pomembno, da pri načrtovanju upoštevate tudi čas, ki ga vaš dojenček preživi v avtosedežu.

Družinske počitnice ob najlepšem jezeru v Italiji – Jezero Molveno
Jezero Molveno je znano po svoji izjemni čistosti in bistri vodi, ki se odraža v različnih odtenkih modre in zelene barve. Njegove obale pa so priljubljena destinacija za družine, saj ponujajo številne aktivnosti in udobje v naravnem okolju.

Zakaj otroci v vročini manj jedo? Preverite, kaj svetujejo strokovnjaki
Ko nastopi poletje in temperature narastejo, se naš vsakdan spremeni. Vročinski valovi vplivajo na naše navade, razpoloženje in – kar mnoge starše še posebej skrbi – apetit njihovih otrok.

Nesreča na šentjurškem kopališču: Petletnik skočil v bazen, oče ga je hitro rešil
Poletje je čas zabave in uživanja ob vodi, a prav v teh trenutkih se lahko zaradi trenutka nepozornosti hitro zgodi nesreča. Zato je ključnega pomena, da smo posebej pozorni na otroke in njihove gibe, saj lahko ena sama minuta pomeni veliko razliko med varnostjo in nevarnostjo.

Raziskava: Pariz kot najboljše mesto v Evropi za otroke – odkrijte zakaj
Pariz, francoska prestolnica, že dolgo slovi kot mesto ljubezni, umetnosti in luči. A zdaj se lahko pohvali še z enim laskavim nazivom – najboljše mesto v Evropi za življenje otrok.

Tako boste otroka zaščitili pred poletno vročino
Vročinski valovi so lahko nevarni, a z ustreznimi preventivnimi ukrepi lahko svoje otroke zaščitite. Skrb za hidracijo, primerno zaščito, prilagojene aktivnosti in poznavanje znakov vročinske bolezni so ključni koraki za varno poletje.

Spoznajte Rozi, staro prikolico, ki ji je ustvarjalna Slovenka vdihnila novo življenje
Kampiranje ima med Slovenci bogato tradicijo. Mnogim predstavlja enega najbolj pristnih načinov oddiha, kjer se prepletajo stik z naravo, druženje in sproščeno vzdušje. Ne gre le za dopust, temveč za življenjski slog, ki nudi popoln oddih od hitrega vsakdana.

Kdaj dojenčku začeti uvajati alergeno hrano?
Še nedolgo nazaj je veljalo, da se potencialno alergeno hrano otrokom uvaja kasneje, tudi šele po tretjem letu starosti, ko je imunski sistem že v polnem zagonu. Mamice, ki ste rodile pred časom ali dobite nasvete od mamic iz tistega obdobja, ste tako v dilemi, katerim priporočilom slediti: tistim ali najnovejšim, ki poudarjajo zgodnje in postopno uvajanje take hrane.

Fenomen hikikomori: ko se mladostnik umakne v svoj svet
Na prvi pogled je mladostnik, ki čas preživlja pretežno v svoji sobi, ponoči bedi in podnevi spi, težko vzdržuje šolske ali socialne obveznosti ter se z družino skoraj ne pogovarja, lahko videti kot tipičen najstnik v problematičnem oz. uporniškem obdobju. A v zadnjih desetletjih narašča pojav, ki presega običajno vedenje odraščanja – fenomen hikikomori.

Kako naj se otroci obnašajo do morskih živali in morskih zvezd na morju?
Morje skriva ogromno zanimivih živali, med katerimi so tudi čudovite morske zvezde. Čeprav so morske živali zelo zanimive in vabljive, je zelo pomembno, da jih na morju spoštujemo in ne motimo.

Hrvaška zvezdnica o zakonu s Slovencem: Videla sem ga z drugo v najini postelji
Hrvaška pevka in pisateljica Anđa Marić, znana po svoji iskrenosti in neposrednosti, je znova dvignila veliko prahu z izpovedjo o osebni izkušnji prevare.

Preprečevanje spolno prenosljivih okužb pri najstnikih: nasveti za starše in mladostnike
Spolno prenosljive okužbe ostajajo pomemben javnozdravstveni izziv, zlasti med najstniki in mladimi odraslimi, ki pogosto nimajo dovolj informacij o tveganjih in možnostih preprečevanja. Zato je odprt in iskren pogovor med starši in najstniki ključnega pomena, da mladim pomagamo razumeti, kako se učinkovito zaščititi.

Poletje brez urnika: pomen celostnega počitka za otroke in starše
Ko se ob koncu šolskega leta zvrstijo še zadnje obveznosti, ocenjevanja in zaključne prireditve, si marsikateri starš želi samo eno – začetka poletnih počitnic. "Končno bo konec za nekaj časa," se sliši iz ust marsikaterega starša in otrok, a ko se prvi počitniški dnevi začnejo, se v misli že prikradejo novi projekti - izleti, tabori, plavalni tečaji, poletne delavnice, novi urniki, usklajevanja...

Vodič za varnost otrok v vodi: Kako preprečiti utopitve doma
Topli dnevi pogosto vabijo k osvežitvi v vodi – naj bo to domači bazen, napihljiv otroški bazenček, ribnik ali kopalna kad. A prav domače okolje, ki se zdi varno, je pogosto prizorišče tragičnih nesreč. Največ utopitev majhnih otrok se zgodi prav doma – tiho, hitro in pogosto brez opozorila. Te tragedije lahko preprečimo z znanjem in ustreznimi varnostnimi ukrepi.