nalog

Kako otrokom omogočiti lepe počitnice? Nasveti za nepozabno poletje
Ko šolski zvonec ob koncu leta zadnjič zazvoni, se za učence zaključi naporno obdobje ocenjevanja in začnejo se dolgo pričakovane poletne počitnice. Otroci in tudi starši končno zadihajo. A kako poskrbeti, da bodo počitnice resnično lepe? Da bodo namenjene počitku in sprostitvi, hkrati pa tudi priložnost za raziskovanje, razvijanje talentov in osebno rast? Kako uravnotežiti prosti čas, da otroci ne obležijo v dolgčasu, a hkrati tudi ne pregorijo v prenatrpanem urniku?

Šteje trud, ne le ocene: kako otroku res pomagati ob koncu šolskega leta?
Ob koncu šolskega leta se otrokom kopičijo naloge in ocenjevanja, starši pa si zastavljamo vprašanja: naj zahtevamo več truda, ponudimo pomoč ali zadoščajo že spodbudne besede? Kako pomagati brez dodatnega pritiska, pojasnjujejo učiteljice in psihologinja prof. dr. Andreja Poljanec.

Kako ohraniti otrokovo pozornost v sončnih dneh? 7 učinkovitih nasvetov za starše
Pomlad in poletje prinašata tople dni in daljše ure svetlobe, kar pomeni, da otroci pogosto komaj čakajo, da se podajo ven in uživajo v naravi. Vendar pa to pogosto prinese izziv za starše – kako ohraniti otrokovo pozornost pri šolskih nalogah, učenju in drugih obveznostih, ko jih sonce tako vabi ven? V tem članku boste našli 7 praktičnih nasvetov, kako učinkovito pomagati otrokom ohraniti koncentracijo kljub lepem vremenu.

Ob mednarodnem dnevu otrok – žrtev nasilja: Otroštvo naj bo varno zavetje, ne prostor strahu
4. junija obeležujemo mednarodni dan otrok – žrtev nasilja, ki nas opominja na številne otroke po svetu, pa tudi v Sloveniji, ki so žrtve telesnega, čustvenega, spolnega ali drugega nasilja.

Po izgubi očeta zapušča Hrvaško: v Sloveniji našla zavetje pri srčni družini
Po smrti očeta in v času velike osebne ter finančne stiske se je pevka in resničnostna zvezdnica Ava Karabatić odločila za korenito spremembo – za nekaj časa se seli v Slovenijo, kjer ji je pomoč nesebično ponudila družina iz podeželskega okolja.

Kratko ime za deklice, ki pomeni 'življenje'
Eva je svetopisemsko svetniško ime, ki ga je nosila prva ženska, Adamova žena. Danes pa je znano in priljubljeno po širnem svetu. Preverite pomen tega imena.

Kako vzpostaviti ravnovesje med službo in družino?
Težko usklajujete delo in družinsko življenje z otroki? Teh pet praktičnih nasvetov vam bo pomagalo uravnati vaš čas in postaviti prioritete v vašem življenju. Pa preverimo.

Ločitvena anksioznost pri otrocih: 5 preprostih trikov za starše
Ločitvena anksioznost pri otrocih je pogost izziv, s katerim se srečujejo številni starši, še posebej ob začetku obiska vrtca ali šole. Pomembno je, da starši poznajo učinkovite strategije za zmanjšanje otrokove tesnobe in pomoč pri lažjem prehodu. Strokovnjakinja za starševstvo razkriva preprost, a močan trik v dveh besedah – "Slišim te" –, ki pomaga otrokom, da se počutijo razumljene in samozavestne med ločitvijo. Spoznajte ključne nasvete za obvladovanje ločitvene anksioznosti in kako podpreti čustveno dobrobit vašega otroka.

NPZ 2025: Vpogledi v ovrednotene preizkuse do 25. aprila
Nacionalno preverjanje znanja (NPZ) za učence 9. razredov je letos pritegnilo večjo udeležbo kot lani. Učenci in njihovi starši lahko med 22. in 25. aprilom 2025 dostopajo do ovrednotenih preizkusov na spletni strani Državnega izpitnega centra. Končne rezultate bodo učenci prejeli 13. maja.

Telesna aktivnost in otroci: Ključ do zdravega in srečnega otroštva
Telesna aktivnost igra ključno vlogo pri razvoju otrok. Ni pomembna le za gradnjo mišic in moči, ampak ima tudi velik vpliv na fizično, čustveno in socialno zdravje. Spodbujanje otroka k vsakodnevni telesni aktivnosti mu pomaga ostati zdrav skozi otroštvo, adolescenco in odraslost.

Maščevalni klic: Ko domača naloga pripelje do policije
Na Kitajskem se je zgodil nenavaden dogodek, kjer je otrok, da bi se maščeval očetu, poklical policijo in očeta prijavil, da ima prepovedano drogo. Razlog za klic? Oče ga je ograjal, ker deček ni naredil domače naloge.

Zakaj si otroci drgnejo oči, ko so utrujeni?
Verjetno ste že opazili, da si otroci, ko postanejo utrujeni, pogosto manejo oči. Mnogi starši, vzgojitelji in skrbniki se sprašujejo, zakaj to počnejo in kaj ta gib pomeni.

Slavni očka užaljen: Neprimerno vprašanje uradnika na letališču
Znane osebe pogosto uživajo privilegije, ko gre za prepoznavnost, saj jim ni treba vedno pokazati osebnih izkaznic, da dokazujejo svojo identiteto. Vendar to ne pomeni, da mora vsak poznati vse slavne osebe ali njihove otroke.

Otrokova nočna mora: Kako je strah pred 'pošastjo' razkril resnično nevarnost
Zaskrbljeni otrok, ki je trdil, da se pod posteljo skriva pošast, je varuško privedel do nepričakovanega in strašljivega odkritja. Ko je varuška pogledala pod posteljo, da bi otroka pomirila, je namesto pošasti našla moškega. Varuška je takoj poklicala policijo, vendar je moški že pobegnil.

Špela Jereb v veselem pričakovanju: Test nosečnosti je pokazal +
Priljubljena voditeljica na POP TV je sporočila veselo novico: s partnerjem Klemnom pričakujeta prvega otroka. Datum poroda je v avgustu, ime pa je tudi že izbrano.

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Kako pomagati otroku, ko se počuti preobremenjen
Otroci se včasih znajdejo v situacijah, ko jih določena situacija preobremeni, bodisi zaradi šolskih nalog, medosebnih odnosov ali drugih skrbi. Kot starši ali skrbniki jim lahko pomagamo, da se spopadejo s temi občutki.

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?
Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Gene Hackman in njegova družina: Ljubezen, ločitev in težke odločitve
Gene Hackman, hollywoodska ikona, znana po svojih legendarnih vlogah v filmih Bonnie and Clyde ter Superman, je umrl pri 95 letih, skupaj z ženo Betsy Arakawa. Po njegovi smrti so se oglasili tudi njegovi otroci.

David Beckham iskreno o odraščanju otrok: 'Boleče je'
Biti starš je ena izmed najlepših, a hkrati tudi najtežjih nalog v življenju. David Beckham, eden najbolj prepoznavnih obrazov svetovnega športa, je v intervjuju odprto spregovoril o svojih izkušnjah s starševstvom, še posebej o občutkih, ki jih prinaša obdobje, ko otroci odrastejo in zapustijo dom.

Tako se obnaša toksična mati
Na prvi pogled je lahko videti kot skrbna žena, mati in oseba, vendar pod površjem skriva obnašanje, ki pušča travme.

Hollywoodski par brez glamurja: Njun pristop k vzgoji otrok preseneča vse
Eva Mendes in Ryan Gosling sta lep primer hollywoodskega para, ki kljub slavi in bogastvu daje prednost preprostosti, skromnosti in trdemu delu. Njuna vzgoja otrok temelji na vrednotah, ki se osredotočajo na notranjo moč, samostojnost in poštenost.

To so najpogostejše napake novopečenih staršev
Biti starš je ena od najtežjih nalog življenja in vsekakor je normalno in običajno, da delamo napake, se motimo, učimo in zraven, no, morda vzgajamo tudi same sebe. Še posebej zahtevno nalogo imamo v prvih nekaj mesecih, ko v družino pride novo bitje. Kot je pojasnil pediater dr. Nelish Rao, je starševstvo učni proces, v katerem konstantno premagujemo ovire. Obstajajo pa najpogostejše napake, ki jih večinoma delajo vsi novopečeni starši.

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje
Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Šest značajskih lastnosti, ki jih imajo prvorojenci
Je od vrstnega reda rojstev odvisno, kakšen značaj bodo imeli naši otroci?

5 načinov, kako se povezati s partnerjem po rojstvu otroka
Rojstvo otroka prinaša v odnos veselje, ljubezen in globoko povezanost, a hkrati tudi nove izzive. Med pomanjkanjem spanja, skrbi za novorojenčka in prilagajanjem na starševsko vlogo lahko partnerski odnos nehote zdrsne na stranski tir. Ohranitev močne in ljubeče povezave po rojstvu otroka zahteva zavestno prizadevanje obeh partnerjev. Tukaj je pet učinkovitih načinov, kako se povezati in okrepiti partnersko vez v tem pomembnem obdobju.

Mamice, skrb za lastno dobrobit koristi celotni družini
Starševstvo je eno najbolj zahtevnih, a tudi najbolj izpolnjujočih poslanstev. Mamice pogosto prevzamejo glavno vlogo pri skrbi za družino, pri tem pa mnogokrat pozabijo nase. A skrb za lastno dobrobit ni sebična – je ključnega pomena za zdravje in srečo celotne družine. Ko se mama počuti dobro, je bolje opremljena za izzive vsakdana in lahko svojim otrokom ter partnerju ponudi najboljšo različico sebe.

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu
Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.