meseca

Ko politika ostane ob strani: Andrej Plenković pokazal svojo zasebno plat
Hrvaški premier Andrej Plenković redko pokaže svojo zasebno plat, zato je bil njegov javni izhod s hčerko Milo pravo presenečenje. Oče in hči sta skupaj obiskala premiero gledališke predstave v Dubrovniku, rojstnem mestu njegove soproge Ane Maslać Plenković.

Najboljši otroški prigrizki: Zdravi mafini iz bučk, ki jih otroci obožujejo
Če imate doma malčka, ki ne mara zelenjave, ali pa iščete idejo za hitro, zdravo in okusno malico – ti bučkini mafini so prava rešitev. Ne le da bodo otroci prosili za še, tudi vi boste z veseljem posegli po njih.

Slovenska družina na poti: Iz šotora v življenje na kolesih
Kampiranje združuje preprostost, pustolovščino, svobodo in naravo. Ponuja priložnost, da se ponovno povežemo s svetom okoli sebe in s tistimi, ki jih imamo radi.

Poletne počitnice 2025: Ideje, kako lahko šolarji preživijo počitnice
Zadnji šolski dan je za več kot 253.000 slovenskih osnovnošolcev in dijakov pomenil tudi začetek težko pričakovanih poletnih počitnic. V učilnicah so še zadnjič letos sedli v šolske klopi, prejeli spričevala, se poslovili od sošolcev in učiteljev ter zakorakali v dva meseca brezskrbnosti, igre in raziskovanja.

Nosečnice na morju – do katerega meseca je varno plavati?
Poletni meseci prinašajo sonce, oddih in sprostitev ob morju, a za nosečnice se hkrati porajajo vprašanja: Ali je varno kopanje v nosečnosti? Do katerega meseca nosečnosti je priporočljivo potovanje? Kako se zaščititi pred vročino?

VOYO za poletne počitnice: Najboljše risanke, mladinske serije in družinski filmi za vso družino
Začetek počitnic bo letos še bolj čaroben! VOYO pripravlja sveženj risank, mladinskih serij in družinskih filmov – popolna izbira za poletne dni doma ali na morju. Poglejte, kaj vse čaka na vas!

Priljubljena hrvaška igralka razkrila težek boj za življenje svojih dvojčkov
Hrvaška igralka Daria Lorenci Flatz je praznovala 16. rojstni dan svojih dvojčkov. Ob tej posebni priložnosti je na družbenih omrežjih delila ganljivo sporočilo, v katerem je opisala, kako sta se njena "majhna angela" rodila dva meseca prezgodaj, a sta se vseeno borila kot prava leva.

Challe Salle znova očka: Deklica se je rodila ob polni luni
Slovenski raper Challe Salle je spet postal oče. Z ženo Yvonne sta se v sredo zvečer razveselila rojstva deklice, ki sta ji nadela čudovito ime Luna.

Največja poletna nadloga? Tako jo preprečite in uživate brez skrbi!
Poletje prinaša dolge večere, čas za družinske dogodivščine na prostem, piknike, kampiranja in radosti v naravi. A z njimi se pogosto pojavijo tudi nepovabljeni gostje, ki znajo pokvariti brezskrbne trenutke. Za starše, ki si želite zagotoviti varno in prijetno poletje za vso družino, je ključno, da se pravočasno pripravite na zaščito pred nadležnimi obiskovalci.

Farmacevtka svetuje: Nepogrešljivi pripomočki za otroško potovalno lekarno
Poletne počitnice so čas veselja, raziskovanja in nepozabnih družinskih dogodivščin. Vendar pa lahko brezskrbne dni na morju, v hribih ali na potovanju v tujini hitro prekinejo nepredvidene težave, kot so povišana telesna temperatura, driska, piki žuželk ali manjše poškodbe. Zato je dobro imeti s seboj potovalno lekarno, ki omogoča hitro in učinkovito pomoč. V tem članku bomo predstavili, katere pripomočke in zdravila vključiti v potovalno lekarno, da boste lahko uživali v počitnicah brez skrbi.

Na pot z avtodomom: Lucijina družina potuje svobodno in povezano
Lucija in Klemen Pusovnik že več kot desetletje raziskujeta svet. Svojo prvo potovanje sta začela z nahrbtniki po Aziji, od koder ju je pot vodila marsikam. Nato ju je pandemija spodbudila, da sta preuredila kombi v avtodom in se podala na potovanja po Evropi – najprej v dvoje, danes pa že v troje. Pred dvema letoma se jima je pridružil sin Jon in zdaj se vsi skupaj odpravijo na potovanje. Kakovosten družinski čas preživljajo svobodno in najraje v neokrnjeni naravi.

Zakaj se pri dojenčku pojavijo trebušni krči in kako jih ublažiti?
Trebušni krči ali kolike so ena najpogostejših tegob, ki se pojavijo pri novorojenčkih in zaradi katerih se tudi starša lahko počutita popolnoma nemočna, saj dojenček lahko več ur skupaj neutolažljivo joka, kljub trudu, da bi ga pomirili. Kakšni ukrepi znajo pri tem pomagati?

Prehrana v nosečnosti: pomen beljakovin za mamo in otroka
Prehrana med nosečnostjo ima ključno vlogo pri zdravju matere in razvoju otroka. Vnos zadostnih količin beljakovin ni pomemben le za rast ploda, temveč tudi za dobro počutje nosečnice. Pravilna prehrana v tem občutljivem obdobju pomeni dolgoročno naložbo – ne le v zdravje matere, temveč tudi v otrokov imunski sistem, telesni in možganski razvoj ter celo zdravje v odrasli dobi.

Gene Hackman pokopan brez slovesa: otroci so ga položili v neoznačen grob
Hollywoodski igralec Gene Hackman in njegova žena Betsy Arakawa sta bila pokopana sredi aprila, več kot dva meseca po smrti. Javnost pretresajo podrobnosti o skrivnostnem pogrebu, zapleteni zapuščini in družinskem sporu glede dedovanja.

Zakaj ima dojenček vročo glavico? Najpogostejši razlogi in kdaj je čas za skrb
Če ste starši, ste verjetno že opazili, da ima vaš dojenček včasih vročo glavico. To je lahko precej zaskrbljujoče, še posebej, če najprej pomislite na povišano telesno temperaturo. Vendar vroča glavica pri dojenčkih ni vedno znak bolezni ali okužbe. V tem članku bomo raziskali najpogostejše vzroke, zakaj ima dojenček vročo glavico, ter kdaj morate poiskati zdravniško pomoč.

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob pri dojenčkih?
Izraščanje prvih zob pri dojenčkih je vznemirljiv, a hkrati tudi izziv. Ta proces pogosto spremljajo bolečine in nelagodje, kar lahko dojenčkom povzroči veliko preglavic. Nekateri dojenčki se soočajo z različnimi simptomi, kot so plenični izpuščaj, razdražljivost, težave s spanjem in nenehno grizenje stvari. Prvi zobje običajno izbruhnejo okoli petega meseca starosti, vendar pa se lahko pri nekaterih otrocih pojavijo šele okoli devetega meseca.

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo: Kako se jim izogniti
Starši, ki z veseljem in ljubeznijo sprejmejo svojega dojenčka, pogosto naletijo na izzive pri vzpostavljanju zdravih spalnih navad. Brez navodil za uporabo in s prilagajanjem na nov ritem vsakdana, pogosto naletijo na napake, ki vplivajo na otrokov spanec. Pomembno je, da starši upoštevajo določena pravila in rutine, ki so ključnega pomena za dober spanec dojenčka.

Delovna akcija uspela: Nevarne stopnice so postale preteklost
Ali vas skrbi varnost vaših otrok v domu? V zadnji epizodi oddaje Delovna akcija so prikazali, kako lahko preprosti ukrepi, kot so namestitev varnostnih vratc na stopnicah, močno izboljšajo varnost vaših najmlajših.

Kako država podpira družine: Vodnik po pravicah in prejemkih
V Sloveniji so družine upravičene do različnih pravic in prejemkov, ki so zasnovani za podporo njihovemu finančnemu blagostanju, usklajevanju dela in družinskega življenja ter zagotavljanju dobrega počutja otrok.

Klepet z Nino Donelli: Takšna je bila njena porodna izkušnja
Nina Donelli, znana slovenska pevka, nam je v pogovoru zaupala, da porod ni bil ravno mačji kašelj. Povedala pa nam je tudi, kakšni so bili prvi trenutki z novorojenko, o radostih in izzivih ter o ljubezni, ki jo čuti do svoje hčerke.

Prvi sprehod z novorojenčkom: Kdaj in kako na sveži zrak?
Nekateri se na prvi sprehod z novorojenčkom odpravijo takoj po prihodu domov, spet drugi pa čakajo kar dva meseca, preden se odločijo za ta korak. Kaj je prav? Kdaj je primerno otroka prvič peljati na sveži zrak?

Tako blato vse lahko pričakujete pri dojenčku
Novopečeni starši se praviloma trudijo lepo skrbeti za svojega novorojenčka. Med drugim od prvega dne preverjajo, ali lepo pridobiva na teži, se lepo razvija, dovoljkrat odvaja ... Neštetokrat preoblečejo pleničke, čistijo ritke in so zelo pozorni na blato. Še posebej jih zaskrbi, če je "čudno". A pri novorojenčku so na prvi pogled morda res "čudni" pojavi v resnici nekaj popolnoma običajnega.

'Razmišljam o otrocih v prihodnosti in me je strah, kako bo'
Sara, 23-letna študentka, se spopada z endometriozo, boleznijo, ki ji vsakodnevno spreminja življenje. V pogovoru z nami je delila svojo izkušnjo in nasvete, kako se spopasti z bolečino, čeprav je niso vedno jemali resno.

Delovna akcija: Ganljiva zgodba družine, ki se bori za skupen dom
Biti starš je že samo po sebi izziv, kaj šele, če se soočaš z ločitvijo od partnerja zaradi okoliščin, na katere nimaš vpliva. Maruša in Rok sta se znašla v težki situaciji. Z dvema majhnima otrokoma sta prisiljena živeti ločeno, kar je za vse težko.

Šolski koledar 2025/26 razkriva dolge novoletne praznike
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je na spletnih straneh objavilo šolski koledar za osnovne šole za šolsko leto 2025/26. Pouk se bo začel v ponedeljek, 1. septembra. Od počitnic med šolskim letom bodo najdaljše novoletne, ko bodo učenci pouka prosti 11 dni. Kulturni praznik Prešernov dan pa bo v prihodnjem letu na nedeljo.

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?
Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Otrok naj ima na vrtu svoj kotiček
Ni večjega užitka kot če otroku pustite, da z lopatko koplje po zemlji, jo ravna z grabljicami in sam upravlja s kangljico za zalivanje. Zdaj je idealni čas, da mu na vrtu zaupate košček zemlje, za katerega bo skrbel sam. Vrtnarite pa lahko tudi če nimate vrta!