kako velik bo otrok

Otrok, ki pleše, ni nikoli sam: Kako ples spodbuja telesni, čustveni in socialni razvoj otrok
Ples pri otrocih spodbuja telesni razvoj, čustveno izražanje in samozavest. Že pred govorom plešejo s srcem in telesom. Zgodba deklice, ki je skozi ples postala samozavestna plesalka, kaže moč te dejavnosti. Ples je odlična izbira za otroke. Plesna učitelja Maja Osterman in Gregor Vovk pojasnjujeta, kako najti pravo zvrst.

Družine, ki jih je strah vprašanja "Kam pa vi med počitnicami?"
Počitnice so vedno veljale za čas sprostitve. Čas, ko otroci pospravijo (če ne kar zabrišejo) šolske torbe v kot omare, starši pa si oddahnejo od nenehnih spodbud otroka k učenju in hitenja na termine treningov, roditeljskih sestankov in preostalih obveznosti. Kljub brezskrbnemu vzdušju, v katerem naj bi uživali v času počitnic, pa se v družbi vedno bolj odkrivajo stiske staršev in otrok, ki jim počitnice prinašajo skrbi, krivdo, stres.

Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah
Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah? Nasveti za odkrit pogovor, razumevanje in preprečevanje zasvojenosti.

Kdo vpliva na otrokovo inteligenco - oče, mama? Znanost ima odgovor
Raziskave že dolgo preučujejo, kako se različne lastnosti, vključno z inteligenco, prenašajo na potomce. Ena izmed ključnih ugotovitev je, da inteligenca otrok izhaja predvsem od enega starša – matere. To je posledica specifičnih genetskih dejavnikov, predvsem kromosomov, ki jih ima ženska dva, moški pa le enega. Ta genetski mehanizem igra ključno vlogo pri dedovanju inteligence in oblikovanju otrokovega intelektualnega potenciala.

Lastnosti, ki jih dojenčki podedujejo po mami
Ste se kdaj spraševali, katere lastnosti otrok podeduje po mami in katere po očetu? Tukaj je sedem lastnosti, za katere genetika pravi, da jih dojenčki najpogosteje podedujejo po materini strani.

Telesna aktivnost in otroci: Ključ do zdravega in srečnega otroštva
Telesna aktivnost igra ključno vlogo pri razvoju otrok. Ni pomembna le za gradnjo mišic in moči, ampak ima tudi velik vpliv na fizično, čustveno in socialno zdravje. Spodbujanje otroka k vsakodnevni telesni aktivnosti mu pomaga ostati zdrav skozi otroštvo, adolescenco in odraslost.

Počitnice za vse: Kako lahko skupaj uresničimo sanje otrok v stiski
Serija Skrito v raju in Zveza Anita Ogulin skupaj za dober namen. Serija Skrito v raju gledalcem na POP TV pričara čarobnost poletja. Odpelje nas v čas brezskrbnosti, veselja in prvih simpatij. A žal za številne družine počitnice ne predstavljajo oddiha, temveč dodatno stisko. Prav zato so se na POP TV povezali z Zvezo Anita Ogulin in organizirali srčno dobrodelno akcijo, katere cilj je podariti brezskrbne počitnice tistim, ki jih najbolj potrebujejo.

Delovna akcija: Ganljiva zgodba družine, ki se bori za skupen dom
Biti starš je že samo po sebi izziv, kaj šele, če se soočaš z ločitvijo od partnerja zaradi okoliščin, na katere nimaš vpliva. Maruša in Rok sta se znašla v težki situaciji. Z dvema majhnima otrokoma sta prisiljena živeti ločeno, kar je za vse težko.

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke
Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Po ločitvi od zvezdnika je odšla v samostan: Zlomil mi je srce
Nekdanja soproga zvezdnika Arnolda Schwarzeneggerja v svoji prihajajoči knjigi I Am Maria odkrito spregovori o tem, kako je razpad njenega zakona z zvezdnikom vplival na njeno življenje in kako jo je ta dogodek spodbudil k potovanju samouresničitve.

Sporočilo za starše, ki pričakujejo drugega otroka
Mama deklice in dečka je napisala odprto pismo prijateljici, ki pričakuje drugega otroka. V devetih točkah je opisala, kako drugi otrok spremeni življenje staršev.

Kakšna je razlika med deljenim in skupnim skrbništvom?
Ločitev skoraj nikoli ni preprosta, saj se redko zgodi, da bi se po razvezi odnosi uredili sami od sebe, enostavno in brez zapletov. Ampak v nekaterih primerih se starši vseeno uspejo dogovoriti, včasih tudi za deljeno skrbništvo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov
Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

Kdaj dojenčku začeti čistiti zobke?
Dojenčka morate čim prej navaditi na ustno higieno, zato ne čakajte mlečnih zobkov. Dlesni mu lahko čistite, še preden izraste prvi zob.

Tako so danes videti slavni osmerčki
Pred 16 leti je svet osupnil ob novici, da je Američanka Natalie "Nadya" Suleman, ki je bila že mati šestih otrok, rodila osmerčke. Zdravniki so bili presenečeni, saj so pričakovali, da bo rodila sedmerčke, a se je izkazalo, da se je v njenem trebuhu 'skrival' še en dojenček.

Med uniformo in materinstvom: zgodba podčastnice Jasmine Kunej
Marec je mesec žensk – 8. marca obeležujemo dan žena, 25. marca materinski dan. Je mesec, ko praznujemo ženske – močne, odločne in pogumne ... Ženske, ki vsak dan premikajo meje – v družbi, družini in poklicu. Ena izmed njih je tudi Jasmina Kunej – podčastnica Slovenske vojske, ki je hkrati tudi mama. Z nami je delila, zakaj je postala vojakinja, kako usklajuje službo in družinsko življenje ter kaj ji pomenita dneva, posvečena ženskam in materam.

Moj otrok trenira, kaj pa prehrana?
Lahko pri otrocih že govorimo o športni prehrani? Lahko. A športna prehrana pri otroku je najprej zdrava prehrana, ki jo sestavljajo živila iz vseh skupin, in ne prehranska dopolnila ali razne manipulacije vnosa energije za dosego športnega rezultata.

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica
Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?
Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

10 znakov, da bo vaš partner dober oče
Načrtovanje družine je izjemno pomembno in preden se odločimo za otroka, je treba razmisliti o kompatibilnosti s partnerjem, o njegovih lastnostih in prioritetah. Nobeno rojstvo otroka namreč ne bo spremenilo ne ženske ne moškega v tolikšni meri, kot si včasih želimo.

Valentinovo brez stresa: preprosti nasveti za novopečene starše
Ko postanemo starši, to prinese številne izzive – neprespane noči, skrbi in manj časa za romantiko. Valentinovo je tako lahko lepa priložnost, da se spomnite, zakaj ste se zaljubili, in skupaj praznujete svojo ljubezen. Tukaj je nekaj nasvetov, kako ohraniti iskro v ljubezenskem odnosu, kljub starševskim odgovornostim.

Lindsay Lohan prvič pokazala svojega sinčka
Igralska zvezdnica Lindsay Lohan je delila prve fotografije svojega sina 18 mesecev po njegovem rojstvu – in tako je že velik! Na svet ga je pozdravila julija 2023 in ga poimenovala Luai.

Preprosti nasveti za izboljšanje otrokovega obnašanja
Vsak starš si želi, da bi se njegovi otroci obnašali lepo, vendar tega včasih ni enostavno doseči. Za vas smo nanizali nekaj preprostih in učinkovitih nasvetov, ki vam lahko pomagajo izboljšati otrokovo vedenje in ustvariti bolj harmonično družinsko okolje.

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?
Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

Kdaj je pravi čas za navajanje otroka na kahlico?
Navajanje otroka na kahlico je pomemben mejnik v otrokovem razvoju, ki zahteva potrpežljivost, doslednost in pravilen pristop. Vendar pa je to pot, ki ni vedno enostavna. Medtem ko se starši veselijo tega koraka, se hkrati soočajo tudi z mnogimi izzivi.

Zgodba ženske, ki obžaluje pozno materinstvo
Pozno materinstvo je vse pogostejša odločitev, ki prinaša tako prednosti kot izzive. Rachel Rigby, 53-letna ženska, je pred skoraj šestimi leti postala mati hčerke Anne. Kljub temu da je hčerka velik blagoslov, pa se Rachel vsakodnevno sooča s težavami, ki jih prinašajo leta in zdravstvene ovire, ki vplivajo na njeno sposobnost, da bi sledila hčerkinemu tempu.