Bibaleze.si

kaj pomaga

Malček
26. 04. 2025 03.00

Zakaj te bo otrok vedno zbudil, ko zadremaš? – Znanost ima odgovor

Vikendi so čas za počitek, vendar se starši pogosto znajdejo v situaciji, ko želijo ujeti nekaj minut popoldanskega spanca. Čeprav je lahko le nekaj minut miru izziv, se mnogim staršem pogosto zgodi, da jih otrok zbudi, ko končno najdejo trenutek tišine. Zakaj? To ni zgolj naključje – znanost ima odgovor na to vprašanje.

Zdrav otrok
23. 04. 2025 04.00

Viralni TikTok trik z maslom: Zakaj je nevaren za dojenčke

Specialist za novorojenčke iz dublinske porodnišnice je opozoril na priljubljen TikTok trik, ki se na prvi pogled zdi nedolžen, vendar je lahko zelo nevaren za majhne otroke. V svoji objavi je izpostavil resnične nevarnosti, povezane s tem viralnim nasvetom, ki staršem svetuje hranjenje otrok z maslom, da bi bolje spali.

Svet slavnih
17. 04. 2025 13.18

Otroci Ane in Bastiana Schweinsteigerja govorijo štiri jezike – so brez telefonov in varuške

Ana Ivanović in Bastian Schweinsteiger sta eden najbolj priljubljenih športnih parov, a svoje zasebno življenje skrbno varujeta pred javnostjo. Kljub svetovni slavi svoje sinove vzgajata stran od žarometov – brez tehnologije, z veliko topline in poudarkom na večjezični vzgoji.

Dojenček
16. 04. 2025 14.56

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob

Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Dojenje
11. 04. 2025 05.00

Načini, kako izboljšati vsebnost maščob v materinem mleku

Dojenje je čudovita izkušnja, a pogosto polna vprašanj. Kako lahko s preprostimi ukrepi izboljšate kakovost materinega mleka in zagotovite optimalno prehrano za vašega dojenčka? Preberite, kako.

Malček
11. 04. 2025 05.00

Telesna aktivnost in otroci: Ključ do zdravega in srečnega otroštva

Telesna aktivnost igra ključno vlogo pri razvoju otrok. Ni pomembna le za gradnjo mišic in moči, ampak ima tudi velik vpliv na fizično, čustveno in socialno zdravje. Spodbujanje otroka k vsakodnevni telesni aktivnosti mu pomaga ostati zdrav skozi otroštvo, adolescenco in odraslost.

Novice
11. 04. 2025 05.00

Maščevalni klic: Ko domača naloga pripelje do policije

Na Kitajskem se je zgodil nenavaden dogodek, kjer je otrok, da bi se maščeval očetu, poklical policijo in očeta prijavil, da ima prepovedano drogo. Razlog za klic? Oče ga je ograjal, ker deček ni naredil domače naloge.

Malček
10. 04. 2025 05.00

Zakaj si otroci drgnejo oči, ko so utrujeni?

Verjetno ste že opazili, da si otroci, ko postanejo utrujeni, pogosto manejo oči. Mnogi starši, vzgojitelji in skrbniki se sprašujejo, zakaj to počnejo in kaj ta gib pomeni.

Vzgoja in vrtec
10. 04. 2025 05.00

Buške, odrgnine, kako pravilno oskrbeti poškodbe otrok?

Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Dojenje
09. 04. 2025 05.00

'5 razlogov, zakaj sem se odločila podaljšati dojenje'

Podaljšano dojenje ni koristno le za dojenčke, ampak tudi za mame, ki pobirajo plodove tega posebnega obdobja. Neka mamica se je odločila na družbenih omrežjih deliti svoje razloge, zakaj je podaljšala dojenje svojega sina. Poglejte, kateri so.

Nosečnost
07. 04. 2025 05.00

Vse, kar morate vedeti o pregledu nuhalne svetline

Meritev nuhalne svetline je ultrazvočna preiskava, ki jo opravimo med 11. in 13. tednom nosečnosti. Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij na to temo.

Najstniki
03. 04. 2025 05.00

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti

Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Vzgoja in vrtec
02. 04. 2025 05.00

Kako spodbujati samostojnost pri malčkih?

Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Partnerski odnosi
01. 04. 2025 05.00

Kako lahko kot sočuten moški pomagate tesnobni partnerki

Tesnoba lahko izrazito poseže v vsakdanje življenje, saj ne vpliva le na posameznika, temveč tudi na njegovo okolico, zlasti na bližnje odnose. Ko se moški znajde v vlogi partnerja ženske, ki se spopada s tesnobo, je ključno, da razume njeno stisko in ji nudi ustrezno podporo. Pomembno je, da ve, da tesnoba ni zgolj slab dan ali pretirana zaskrbljenost, temveč globlje stanje, ki lahko vpliva na njeno sposobnost spopadanja z vsakdanjimi izzivi.

Najstniki
01. 04. 2025 05.00

Zaskrbljujoč skriti jezik emotikonov, ki ga uporabljajo najstniki

Emotikoni niso le zabavne slike, temveč imajo včasih tudi skrit pomen. Medtem ko večina najstnikov emotikone uporablja za zabavo in popestritev sporočil, pa nekateri simboli postajajo del toksičnih spletnih skupin. Poznavanje teh pomenov lahko staršem pomaga, da ostanejo obveščeni in bolje podpirajo svoje otroke.

Zanositev
31. 03. 2025 11.46

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?

O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Najstniki
28. 03. 2025 14.19

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke

Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Nega in zdravje
27. 03. 2025 05.00

Enajst težav dojenčkove kože

Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Nega in zdravje
25. 03. 2025 12.51

Kako zdraviti vnete oči pri otroku?

Pri vnetju oči gre največkrat za posledico virusne ali bakterijske okužbe, ob kateri se pojavijo določeni spremljajoči bolezenski znaki. Potek in zdravljenje se razlikujejo glede na vzrok vnetja.

Vzgoja in vrtec
24. 03. 2025 05.00

5 preprostih korakov, s katerimi otroka naučite varčevati

Pravijo, da se ne rodimo kot milijonarji, temveč milijonarji postanemo. Kako otroka naučiti ravnanja z denarjem in varčevanja? Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki lahko pri tem pomagajo.

Nosečnost
20. 03. 2025 05.00

Zdravnik vam je razkril spol, vi pa čutite razočaranje. Kaj zdaj?

Sodobni testi in preiskave so poskrbele, da lahko že veliko pred porodom izvemo, ali je otrok, ki ga pričakujemo, zdrav, prav tako pa lahko vedno s skoraj stoodstotno zanesljivostjo napovemo tudi njegov spol. V zadnjih letih so se razpasle zabave pred prihodom otroka, ki na tak ali drugačen ekstravaganten način razkrijejo spol, a ta novica nekatere včasih razočara. To je kruta resnica in tabu tema, ki se je ne smete sramovati.

Malček
21. 03. 2025 05.00

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...

Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Intervju
20. 03. 2025 05.00

"Ko boste rodili, bodo vaše bolečine izginile"

Maja že od mladosti trpi zaradi hudo bolečih menstruacij, ki so ji zaznamovale življenje. Kljub zdravniškim nasvetom in diagnozam, ki so ji pogosto trdile, da gre zgolj za normalen pojav, je njeno stanje sčasoma postalo vse hujše. Maja je vztrajala pri iskanju odgovora in končno odkrila, da za njenimi težavami stoji endometrioza – bolezen, ki jo je popolnoma spremenila.

Malček
19. 03. 2025 05.00

Moj otrok ima hudo tremo!

Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Malček
14. 03. 2025 05.00

10 načinov, kako lahko pomagate sramežljivemu otroku

Čeprav se to mnogim zdi naravno, sposobnost, da otrok odkrito govori in se postavi zase, včasih zahteva več truda in vaje.

Malček
10. 03. 2025 05.00

Kako pomagati otroku, ko se počuti preobremenjen

Otroci se včasih znajdejo v situacijah, ko jih določena situacija preobremeni, bodisi zaradi šolskih nalog, medosebnih odnosov ali drugih skrbi. Kot starši ali skrbniki jim lahko pomagamo, da se spopadejo s temi občutki.

Izleti in počitnice
07. 03. 2025 05.00

Kdaj je pravi čas, da gre otrok prvič na letalo?

Potovalne navade so se v zadnjih letih močno spremenile. Zaradi vse širše in bolj razvejane mreže letalskih povezav ter ugodnih nizkocenovnih letov se vse več ljudi odloča za potovanje z letalom. Med njimi je vse več družin z otroki, celo dojenčki, saj so letalske vozovnice zanje ugodnejše. Nobenega razloga torej ni, da bi se zaradi otrok odpovedali sanjam o sanjskem dopustu. Dobro pa je, da upoštevate nekaj praktičnih nasvetov, s pomočjo katerih bo pot prijetna tako za malčke kot ostale potnike na letalu.

Nosečnost
05. 03. 2025 05.00

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko

Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 901