izziv

Zakaj te bo otrok vedno zbudil, ko zadremaš? – Znanost ima odgovor
Vikendi so čas za počitek, vendar se starši pogosto znajdejo v situaciji, ko želijo ujeti nekaj minut popoldanskega spanca. Čeprav je lahko le nekaj minut miru izziv, se mnogim staršem pogosto zgodi, da jih otrok zbudi, ko končno najdejo trenutek tišine. Zakaj? To ni zgolj naključje – znanost ima odgovor na to vprašanje.

Zakaj ne morem zanositi? To so najpogostejši razlogi
Neplodnost je pogost, a pogosto prezrt izziv sodobnih parov. Gre za nezmožnost zanositve po vsaj enem letu rednih nezaščitenih spolnih odnosov, in po ocenah prizadene približno 15 % parov po vsem svetu. Čeprav je neplodnost lahko čustveno izčrpavajoča, je tudi obvladljiva – še posebej, če jo prepoznamo dovolj zgodaj.

So otroci v restavracijah nezaželeni? Mama delila bolečo izkušnjo
Ko je mama z malčkom obiskala restavracijo, ni pričakovala, da jo bodo zaradi otroka prosili, naj zapusti lokal. Incident je sprožil razpravo o tem, ali imajo starši z majhnimi otroki sploh še prostor v javnih lokalih. Kaj se je zgodilo in kako se je odzvala spletna skupnost?

Preprečevanje debelosti pri otrocih: Zakaj je gibanje ključno za zdravje mladih?
Prekomerna prehranjenost otrok in mladostnikov je vse večji izziv v Sloveniji in drugih državah. Podatki iz raziskav, kot so tisti v publikaciji Zdravje v občini, kažejo, da delež prekomerno prehranjenih otrok in mladostnikov med 6. in 15. letom narašča, saj je leta 2022 skoraj četrtina otrok prekomerno prehranjenih (24,9 %).

Viralni TikTok trik z maslom: Zakaj je nevaren za dojenčke
Specialist za novorojenčke iz dublinske porodnišnice je opozoril na priljubljen TikTok trik, ki se na prvi pogled zdi nedolžen, vendar je lahko zelo nevaren za majhne otroke. V svoji objavi je izpostavil resnične nevarnosti, povezane s tem viralnim nasvetom, ki staršem svetuje hranjenje otrok z maslom, da bi bolje spali.

Kaos na letalu: otrok zabodel potnico z vilico, mama mirno spala
Potovanje z otroki na letalu je lahko izziv za starše, otroke in druge potnike. Dolgi leti in omejen prostor pogosto povzročijo nemir, ki vpliva na vse. Starši so odgovorni za to, da njihovi otroci ne motijo drugih potnikov, a to ni vedno lahka naloga.

5 idej za velikonočne igre z otroki: Tako se lahko za praznike zabavate brez zaslonov
Velikonočni prazniki so odlična priložnost, da se kot družina odklopite od vsakdanjih obveznosti – in predvsem zaslonov. S temi igrami boste ustvarili čudovite spomine, spodbujali gibanje, ustvarjalnost in povezovanje.

Nevaren izziv tudi v Sloveniji: To početje otrok je smrtno nevarno!
Na spletu so se pojavila opozorila, da se med mladimi hitro širi nov, izjemno nevaren spletni izziv. Ta izziv, imenovan "Angel smrti", je zelo priljubljen predvsem na platformi TikTok. Poziva mlade, naj stečejo pred vozeča vozila in pri tem snemajo videoposnetke, ki jih nato delijo na spletu.

Delovna akcija: Ganljiva zgodba družine, ki se bori za skupen dom
Biti starš je že samo po sebi izziv, kaj šele, če se soočaš z ločitvijo od partnerja zaradi okoliščin, na katere nimaš vpliva. Maruša in Rok sta se znašla v težki situaciji. Z dvema majhnima otrokoma sta prisiljena živeti ločeno, kar je za vse težko.

Slavni starši, stroga pravila: Mladi zvezdnik o strogih starših
V svetu slavnih in njihovih otrok je lahko vzgoja velik izziv. Patrick Schwarzenegger je delil vpogled v svoje odraščanje v družini s svetovno znanimi starši, kjer sta imela starša veliko pravil in visoka pričakovanja.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Prihranek za družino: Kdo ima pravico do cenejše vinjete?
Nakup letne vinjete je za mnoge družine vsakoletni finančni izziv, še posebej v času, ko življenjski stroški naraščajo. Morda niste vedeli, a država določenim skupinam prebivalcev omogoča olajšave pri tem strošku.

Kakšna je razlika med deljenim in skupnim skrbništvom?
Ločitev skoraj nikoli ni preprosta, saj se redko zgodi, da bi se po razvezi odnosi uredili sami od sebe, enostavno in brez zapletov. Ampak v nekaterih primerih se starši vseeno uspejo dogovoriti, včasih tudi za deljeno skrbništvo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Nekdanji tekmovalec MasterChefa se veseli nove vloge
Timotej Cizej, nekdanji tekmovalec kuharskega šova MasterChef Slovenija, je pred kratkim postal očka. Z rojstvom hčerke Line Mete je njegovo življenje tako dobilo novo dimenzijo.

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov
Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

Moj otrok ima hudo tremo!
Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Zvezdnica ostaja v spominu kot predana mama
Pamela Bach-Hasselhoff, nekdanja igralka in ponosna mama dveh hčera, je po smrti zapustila neizbrisen pečat v srcih tistih, ki so jo poznali. Spomin nanjo ostaja živ, tako skozi njeni hčerki kot tudi preko vnukinje, ki jo je igralka oboževala.

Kdaj je pravi čas, da gre otrok prvič na letalo?
Potovalne navade so se v zadnjih letih močno spremenile. Zaradi vse širše in bolj razvejane mreže letalskih povezav ter ugodnih nizkocenovnih letov se vse več ljudi odloča za potovanje z letalom. Med njimi je vse več družin z otroki, celo dojenčki, saj so letalske vozovnice zanje ugodnejše. Nobenega razloga torej ni, da bi se zaradi otrok odpovedali sanjam o sanjskem dopustu. Dobro pa je, da upoštevate nekaj praktičnih nasvetov, s pomočjo katerih bo pot prijetna tako za malčke kot ostale potnike na letalu.

Kako krepiti samopodobo najstnika?
Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno
Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Nasveti za nosečnice v zimskem času
Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke
Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Veliki čudež: 57-letna Sonja pričakuje prvega otroka
Včasih pot do starševstva ni lahka, še posebej, ko je želja po otroku velika, a se zanositev zdi skoraj nemogoča. Kljub številnim oviram in izzivom pa se lahko zgodi čudež – dokaz za to sta Sonja in Marko, ki po 22 letih boja pričakujeta svojega prvega otroka.

Starši pozor, na družbenem omrežju vse bolj priljubljeni 'paracetamol izziv'
Izziv spodbuja prekomerno rabo zdravil s paracetamolom, kar lahko privede do resnih zdravstvenih zapletov.

Zgodba o endometriozi: 'Pomembno je, da iščete rešitve, ki vam bodo olajšale življenje'
Endometrioza je bolezen, ki prizadene številne ženske, vendar je pogosto prezrta in premalo raziskana. Ena izmed teh žensk je delila svojo dolgo in naporno pot do diagnoze, ki je trajala več let. S svojo zgodbo želi opozoriti na izzive, s katerimi se soočajo ženske, ter na pomanjkanje ustreznega zdravljenja in podpore v zdravniškem sistemu.

Zdrav in hiter zajtrk za otroke, ki ga priporočajo pediatri
Jutra v družinskih domovih so pogosto zelo kaotična, priprava zdravega zajtrka pa je lahko dodaten izziv. A pravilno uravnotežen obrok je ključnega pomena za otroško energijo in koncentracijo čez dan. Pediatri razkrivajo, katere hitre in hranilne možnosti sami izbirajo za zajtrk – morda vam bodo njihovi nasveti olajšali jutranjo rutino.

Preprosta igra pomaga pri prepoznavanju avtizma in ADHD
Nova video igra, ki traja le eno minuto, je sposobna natančno in učinkovito ločiti otroke z avtizmom od tistih, ki imajo ADHD, ali od nevrotipičnih otrok. Raziskovalci upajo, da bo pripomogla k boljši diagnostiki in dostopu do ustreznih intervencij.

Hčerkin pogled, ki je spremenil vse: "Imam jaz nadzor nad alkoholom ali on nad mano?"
Alkohol lahko hitro postane prevara, ki obljublja sprostitev in zabavo, a pogosto prinese le obžalovanje in izgubo nadzora. Michaela Fox je skozi leta spoznavala, kako lahko alkohol vpliva na njen način življenja, dokler ni eden ključnih trenutkov – pogled njene hčerke – spremenil njenega mišljenja. Ta izkušnja jo je prisilila, da se sooči z resničnostjo svoje odvisnosti in se odloči, da bo spremenila svojo pot ne le za svoje zdravje, ampak tudi v dobro svojih otrok.

Zgodba ženske, ki obžaluje pozno materinstvo
Pozno materinstvo je vse pogostejša odločitev, ki prinaša tako prednosti kot izzive. Rachel Rigby, 53-letna ženska, je pred skoraj šestimi leti postala mati hčerke Anne. Kljub temu da je hčerka velik blagoslov, pa se Rachel vsakodnevno sooča s težavami, ki jih prinašajo leta in zdravstvene ovire, ki vplivajo na njeno sposobnost, da bi sledila hčerkinemu tempu.