druzina

Kratki družinski izleti po Sloveniji: Odkrijte edinstvene kotičke z otroki
Iščete odlične ideje za družinski izlet po Sloveniji? Odkrijte čudovite kotičke te raznolike dežele, ki ponuja nešteto priložnosti za raziskovanje z vašimi najmlajšimi. Slovenija je popolna destinacija za družinska potovanja, saj ponuja edinstvene naravne lepote, slikovite kraje in bogato kulturno dediščino.

6 pogostih sporov parov med nosečnostjo in kako jih enostavno rešiti
Nosečnost je obdobje, polno veselja in pričakovanj, a tudi izzivov za bodoče starše. Med tem časom se lahko pojavijo običajni spori med partnerjema, ki lahko vplivajo na kakovost vajinega odnosa. Preberite nasvete strokovnjakov, kako se spopasti z najpogostejšimi težavami in jih rešiti na pozitiven način.

Izlet na Čemšeniško planino: Odkrijte čarobno naravo in legendo o zmaju
Čemšeniška planina je ena izmed najbolj priljubljenih izletniških destinacij v Sloveniji, ki ponuja čudovite razglede, mirno naravo in številne možnosti za pohodništvo. Zaslovela je predvsem zaradi svoje dostopnosti in prijaznosti do družin z majhnimi otroki, saj je idealna destinacija za vse, ki si želijo sprostitve v naravi, ne da bi morali premagovati prevelike višinske razlike.

Zakaj se moški ločujejo? Njihovi razlogi vas bodo šokirali
Velja, da je za posameznika lahko ločitev tako težka kot smrt ljubljene osebe, a moški in ženske nanjo gledajo različno. Raziskava je pokazala glavne razloge, ki jih eni in drugi navajajo za ločitev.

Ko v odnosu ni več spolne želje: Kaj pomeni pomanjkanje spolnosti v partnerski zvezi?
Pomanjkanje spolnosti v odnosu ni zgolj fizična odsotnost intimnosti – gre za globoko čustveno vprašanje, ki vpliva na bližino, povezanost in dinamiko partnerske zveze. Spolnost je več kot fizična aktivnost – je jezik čustvene intime, ranljivosti in vzajemne povezanosti. Ko eden od partnerjev začne doživljati zmanjšano spolno željo, lahko to povzroči napetosti v razmerju, občutke zavrnjenosti, neželenosti, frustracije in celo dvome o lastni privlačnosti ali vrednosti. Gre za občutljivo temo, ki pogosto ostane nerazrešena – zaradi sramu, strahu pred konfliktom ali preprosto zato, ker partnerja ne znata o tem odkrito spregovoriti.

Velike slovenske družine: Kako skrbijo za pet in sedem otrok?
V Sloveniji živi približno 600 tisoč družin, a le manj kot desetina ima pet ali več otrok. Ekipa 24UR Fokus je tik pred prazniki obiskala dve izjemni družini, ki izstopata iz slovenskega povprečja: devetčlansko družino Perak Bosančić iz Grosuplja in sedemčlansko družino Kosi iz Ormoža.

Skrivnosti materinstva - 10 stvari, ki jih otroci ne vedo o svojih mamah
Ko postaneš mama, se v tvojem življenju zgodi veliko sprememb. Mnoge stvari, ki so bile prej del tvoje vsakodnevne rutine, postanejo neizrečene in pogosto ostanejo skrivnost. Te skrivnosti so tiste, ki jih tvoji otroci morda nikoli ne bodo izvedeli – a bi jih morda morali. Tukaj je seznam 10 stvari, ki jih otroci ne vedo o svojih mamah in zakaj so ti skriti trenutki materinstva pomembni.

Urša Križnar znova mamica: Družina je bogatejša za novega člana
Slovenska smučarska skakalka in olimpijska prvakinja Urša Križnar (rojena Bogataj) je znova postala mamica! S soprogom Sandijem Križnarjem, bratom znane skakalke Nike Križnar, sta se razveselila drugega otroka.

Katere lastnosti otroci podedujejo po očetu?
Očetje prispevajo edinstven nabor genov, ki lahko oblikujejo različne vidike življenja njihovih otrok – od osebnosti do prirojenih talentov.

Kdo vpliva na otrokovo inteligenco - oče, mama? Znanost ima odgovor
Raziskave že dolgo preučujejo, kako se različne lastnosti, vključno z inteligenco, prenašajo na potomce. Ena izmed ključnih ugotovitev je, da inteligenca otrok izhaja predvsem od enega starša – matere. To je posledica specifičnih genetskih dejavnikov, predvsem kromosomov, ki jih ima ženska dva, moški pa le enega. Ta genetski mehanizem igra ključno vlogo pri dedovanju inteligence in oblikovanju otrokovega intelektualnega potenciala.

Starši po svetu: Zanimivi in nenavadni vzgojni pristopi
Te tradicije so na prvi pogled morda nenavadne ali čudne, a za ljudi, ki jih živijo, so povsem normalne. Vsaka izhaja iz edinstvene kulture, vrednot in stoletij znanja, ki se prenaša iz roda v rod.

Kako država podpira družine: Vodnik po pravicah in prejemkih
V Sloveniji so družine upravičene do različnih pravic in prejemkov, ki so zasnovani za podporo njihovemu finančnemu blagostanju, usklajevanju dela in družinskega življenja ter zagotavljanju dobrega počutja otrok.

Kraljeva družina sporočila, kakšna je prihodnost princese Sofie
Princesa Sofija, najmlajša hči kralja Filipa in kraljice Letizie, se bliža pomembnemu življenjskemu mejniku – 29. aprila bo dopolnila 18 let. Pred tem je kraljeva hiša sporočila nekaj podrobnosti o njeni prihodnosti.

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Kako lahko kot sočuten moški pomagate tesnobni partnerki
Tesnoba lahko izrazito poseže v vsakdanje življenje, saj ne vpliva le na posameznika, temveč tudi na njegovo okolico, zlasti na bližnje odnose. Ko se moški znajde v vlogi partnerja ženske, ki se spopada s tesnobo, je ključno, da razume njeno stisko in ji nudi ustrezno podporo. Pomembno je, da ve, da tesnoba ni zgolj slab dan ali pretirana zaskrbljenost, temveč globlje stanje, ki lahko vpliva na njeno sposobnost spopadanja z vsakdanjimi izzivi.

Prihranek za družino: Kdo ima pravico do cenejše vinjete?
Nakup letne vinjete je za mnoge družine vsakoletni finančni izziv, še posebej v času, ko življenjski stroški naraščajo. Morda niste vedeli, a država določenim skupinam prebivalcev omogoča olajšave pri tem strošku.

Kakšna je razlika med deljenim in skupnim skrbništvom?
Ločitev skoraj nikoli ni preprosta, saj se redko zgodi, da bi se po razvezi odnosi uredili sami od sebe, enostavno in brez zapletov. Ampak v nekaterih primerih se starši vseeno uspejo dogovoriti, včasih tudi za deljeno skrbništvo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Najlepše misli o babicah
Babice so tiste edinstvene osebe v naših življenjih, ki nas varujejo, negujejo in imajo rade. Preberite si nekaj najlepših svetovnih misli o babicah.

Se družina pripravlja na najhujše? V njem ni več veselja do življenja
"V njem ni več veselja do življenja." To so besede, ki odražajo bolečo resničnost, s katero se sooča 70-letni legendarni igralec Bruce Willis. Po številnih mesecih boja z afazijo, motnjo govora, ki mu je ukradla sposobnost izražanja, in po napredovanju njegove bolezni v demenco, naj bi se družina pripravljala na najhujše.

"Očitno živite v mamini hiši. A ji plačujete najemnino?"
Na družbenih omrežjih je uporabnica postavila vprašanje o tem, kako ločiti stroške v družinski hiši, kjer zgoraj živi s svojo družino, spodaj pa mama. To vprašanje je sprožilo množico različnih odzivov, med katerimi so bili tako zagovorniki enostavne delitve stroškov kot tudi tisti, ki so bili šokirani nad idejo, da bi mama plačevala za stroške, kljub temu, da svojim otrokom omogoča bivanje v svojem domu.

Kdo bi moral biti na prvem mestu – otrok ali partner?
Otroci so najsrečnejši takrat, ko so srečni njihovi starši. Kadar pa sta starša nesložna, se veliko prepirata in živita v viharnem razmerju, otroci to občutijo na svoji koži in nehote prevzamejo odgovornost za konflikte in nesrečo svojih staršev. Zato je ob vsej ljubezni, ki jo čutimo do otroka, treba najprej pomisliti, kako pomembno je, da ljubezen obujamo in negujemo tudi do partnerja.

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka
Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Fantastična družina Prevc, sinonim za uspeh
Družina Prevc je s svojimi izjemnimi dosežki v smučarskih skokih osvojila srca ljubiteljev športa po vsem svetu. Njihova zgodba ni zgolj zgodba o uspehu, temveč tudi o trdem delu, vztrajnosti in predvsem o močni družinski podpori, ki je omogočila, da so se povzpeli na svetovni vrh.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Boleče besede, ki zaznamujejo: "Res hvala za to grdo šentflorjansko frazo"
Besede imajo izjemno moč. Lahko so zdravilne in polne ljubezni, ali pa grdo prizadenejo in pustijo dolgotrajne posledice. Tisto, kar starši izrečejo, se otroku lahko zdi nedolžno, a zanj postane temelj, na katerem gradi svojo samopodobo. Ne glede na to, ali so bile besede lepe ali grde, ostanejo v srcu ter vplivajo na to, kako se oseba vidi.

Strupeni družinski odnosi: Kdaj je čas, da rečemo 'dovolj'?
Družina naj bi bila naš varni pristan, prostor, kjer čutimo ljubezen, sprejetost in podporo. Vendar pa včasih, kljub temu, da so družinski člani pomemben del našega življenja, odnosi postanejo strupeni in škodljivi za naše duševno zdravje. Takšni odnosi lahko povzročijo dolgotrajen stres, anksioznost in celo depresijo.

Gene Hackman in njegova družina: Ljubezen, ločitev in težke odločitve
Gene Hackman, hollywoodska ikona, znana po svojih legendarnih vlogah v filmih Bonnie and Clyde ter Superman, je umrl pri 95 letih, skupaj z ženo Betsy Arakawa. Po njegovi smrti so se oglasili tudi njegovi otroci.

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?
Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Za očka: Kako se povezati z dojenčkom?
Kljub temu da sta si starša enakovredna, je mama tista, ki se prej začne povezovati z otrokom, saj je ta že od samega začetka v njenem telesu in na ta način mati čuti njegove gibe, premike in brce ter se že zaveda njegovega obstoja. Medtem pa očetje po navadi še povsem ne dojamejo, da se jim bo pridružilo malo bitjece, vse dokler ga prvič ne zagledajo in prejmejo v naročje. In od tistega trenutka naprej steče povezovanje med očetom in otrokom. Na kakšne načine ga lahko okrepite? Preverite.

10 znakov, da bo vaš partner dober oče
Načrtovanje družine je izjemno pomembno in preden se odločimo za otroka, je treba razmisliti o kompatibilnosti s partnerjem, o njegovih lastnostih in prioritetah. Nobeno rojstvo otroka namreč ne bo spremenilo ne ženske ne moškega v tolikšni meri, kot si včasih želimo.