družinska dinamika

Nezdrava družinska dinamika in njen vpliv na otroke
Družinska dinamika močno vpliva na razvoj posameznika. Vsaka družina ima svojo strukturo, kjer se prepletajo odnosi, vloge, vedenjski vzorci in komunikacija. Ti elementi skupaj ustvarjajo družinsko klimo, ki je lahko zdrava ali nezdrava. Pogosto se dinamika prenaša med generacijami – navade, vrednote in celo nerazrešeni konflikti izvirajo iz preteklosti. Zdravi odnosi spodbujajo otrokovo pozitivno samopodobo, čustveno varnost in socialne veščine, medtem ko nezdravi vodijo v negotovost, tesnobo in pomanjkanje zaupanja.

Družine, ki jih je strah vprašanja "Kam pa vi med počitnicami?"
Počitnice so vedno veljale za čas sprostitve. Čas, ko otroci pospravijo (če ne kar zabrišejo) šolske torbe v kot omare, starši pa si oddahnejo od nenehnih spodbud otroka k učenju in hitenja na termine treningov, roditeljskih sestankov in preostalih obveznosti. Kljub brezskrbnemu vzdušju, v katerem naj bi uživali v času počitnic, pa se v družbi vedno bolj odkrivajo stiske staršev in otrok, ki jim počitnice prinašajo skrbi, krivdo, stres.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Kateri otrok v družini ima najboljši smisel za humor?
Družinska dinamika je že dolgo predmet radovednosti in študij, zlasti glede tega, kako vrstni red rojstev vpliva na osebnostne lastnosti otrok. Humor je ena takšnih lastnosti, ki je sprožila debate, pri čemer se mnogi sprašujejo: kateri otrok v družini je statistično najbolj zabaven?

Bila je vrhunska glasbena umetnica, a porazno slaba mama
Umrla je Emily "Cissy" Houston, rojena 30. septembra 1933, z grammyjem nagrajena gospel in soul pevka, znana po svojem močnem glasu in pomembnem prispevku h glasbeni industriji. Medtem ko jo mnogi poznajo kot mamo pokojne pop zvezdnice neprimerljive slave Whitney Houston, je imela Cissy tudi sama slavno kariero, ki je trajala več kot šest desetletij. Cissyna zapuščina v glasbi je neizpodbitna, a mnogi pravijo, da ji materinska vloga ni bila pisana na kožo.

Pet razlik med otroštvom danes in pred 30 leti
Življenje se je v zadnjih tridesetih letih zelo spremenilo, predvsem zaradi velikih premikov v tehnologiji in medicini. Odrasli se velikokrat spominjamo svojega otroštva in hrepenimo po mirnejših časih, ko so se vse stvari zdele enostavnejše. Danes otroci odraščajo v zelo drugačnem svetu, ki jim prinaša neomejen dostop do informacij in zabave. V tem članku bomo izpostavili pet največjih razlik med otroštvom danes in pred tridesetimi leti.

Miti in resnice o materinskem instinktu
Ko se ženska pripravlja na rojstvo otroka, so komentarji njenih bližnjih pogosto v stilu: Ko boš enkrat mama, boš preprosto vedela, kaj moraš storiti. To je v tebi. Pogosto se celo omenja t.i. materinski instinkt oziroma nagon, ki nas evolucijsko povezuje z živalmi. Teorija, ki stoji za tem organskim občutjem, je, da v trenutku, ko ženska postane mati, intuitivno ve, kaj je za njenega otroka najboljše. V nadaljevanju preverite, ali to drži in zakaj tovrstni nasveti včasih naredijo več škode kot koristi.

Stiska otroka ob prihodu novorojenčka: kako ravnati?
Kako ravnati, kadar se pri otroku pojavi tesnoba zaradi nosečnosti mamice? Otrok kar naenkrat postane posesiven, bolj občutljiv, si neprestano želi bližine, joče, ko mora med vrstnike in bi raje bil z mamico ter išče pozornost z nagajanjem.

Kako spodbuditi dobre odnose v mešani družini?
Mešane družine so v današnji družbi vse bolj pogoste. Nastanejo, ko se starši z otroki iz prejšnjih zvez združijo in ustvarijo novo, ljubeče gospodinjstvo. Preberite bistvene nasvete o tem, kako skrbeti za dobre odnose, spodbujati učinkovito komunikacijo in usklajevanje v mešani družini.

Čustveni vrtiljak in nihanje razpoloženja med puberteto
Kako pomagati najstniku v vihravem obdobju pubertete? Za vsakega starša je to lahko velik izziv, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Jure Marolt: 'Zdi se mi, da otroci dajejo smisel mojemu življenju'
Višnja, Zarja in Voranc so trije razigrani otroci družine Marolt. Z njunim očetom, Juretom Maroltom, Instagram očkom, ki svoj pogled na družino javno izpostavlja tudi v svojem blogu pod naslovom Ljubki nesmisel, smo se pogovarjali o družinskem življenju. Zaupal nam je, kaj najraje počne skupaj z otroki, katere vrednote jim želi predati in tudi o tem, da imajo očki slabe dneve in nič ni narobe, če se takrat odmaknejo stran in si vzamejo trenutek zase.

Kako vzpostaviti ravnovesje med službo in družino?
Težko usklajujete delo in družinsko življenje z otroki? Teh pet praktičnih nasvetov vam bo pomagalo uravnati vaš čas in postaviti prioritete v vašem življenju. Pa preverimo.

Naloga starša ni, da izpolni vse otrokove želje
Težko se je ubraniti vsem akcijskim plakatom, ki nas tako vztrajno na vsakem koraku opominjajo, da se v času akcij nakup res splača. In če se je že nam odraslim pogosto težko upreti privlačnosti razprodaj in posebnih ponudb, kako mora biti šele otrokom? Sploh kadar je to stvar, ki jo imajo vsi njegovi prijatelji. Kako naj starši v takšnih situacijah pristopijo k svojemu otroku in mu pojasnijo, da mu tega ne bodo kupili?

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Marjetka Vovk: 'S tremi fanti je družinska dinamika prav posebna'
Raay in Marjetka Vovk sta slovenski glasbeni pop duo, ki ustvarjata pod imenom Maraaya. Skupaj pa nista ustvarila le čudovite glasbe, ki slovensko glasbeno sceno navdihuje že leta, temveč imata tudi prekrasno družino, v kateri sta se jima rodila dva fanta, danes deset in osem let stara Vid in Oskar. Z uspešno in simpatično slovensko pevko in članico žirantske četverice šova Slovenija ima talent smo poklepetali o materinstvu ter pesmi, ki sta jo navdahnila sinova in družini.

Že poznate MNRI metodo?
Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

V novorojenčka se takoj zaljubiš. - Ni nujno!
"Nosečnost je čudovita", "v novorojenčka se takoj zaljubiš", "po prihodu novorojenčka domov je vse rožnato". Ni vedno res, ni vedno res in ni vedno res.

Kako preprečiti ali omiliti ljubosumje med sorojencema?
Starši se pogosto sprašujejo, če opazijo med sorojencema ljubosumne občutke, ali oni sami počnejo nekaj narobe pri vzgoji. Razmišljajo, ali se čutijo mogoče prikrajšano za njihovo ljubezen. Kaj pravzaprav lahko storijo, da preprečijo ali omilijo ljubosumne izpade? Odgovor nam je pomagala poiskati zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.