dobri ljudje

Junaka iz Celja: policista, ki sta bodočima staršema pomagala do porodnišnice
V torek zvečer sta policista Postaje prometne policije Celje s hitro in srčno reakcijo pomagala paru v stiski, ki je bil na poti v Porodnišnico Celje. Zaradi zapleta v nosečnosti sta bila bodoča starša Urban in Jasmina primorana nujno oditi proti bolnišnici.

Po izgubi očeta zapušča Hrvaško: v Sloveniji našla zavetje pri srčni družini
Po smrti očeta in v času velike osebne ter finančne stiske se je pevka in resničnostna zvezdnica Ava Karabatić odločila za korenito spremembo – za nekaj časa se seli v Slovenijo, kjer ji je pomoč nesebično ponudila družina iz podeželskega okolja.

Nezaželeni komentarji med nosečnostjo: Kako se postaviti zase
Nosečnost je čudovita, a hkrati polna izzivov in sprememb. Ker je neka mamica med nosečnostjo naletela na številne nenavadne komentarje, nasvete in neželene geste, ki so prihajali od neznancev, družinskih članov in sodelavcev, se je odločila, da napiše hudomušna priporočila, kako se soočiti s tem.

To pravi zvezdnik o zvezi z Megan Fox, ko je bila še najstnica
Brian Austin Green je v novi epizodi svojega podkasta Old-ish prvič odkrito spregovoril o dolgoletnih obtožbah, da naj bi čustveno manipuliral s svojo zdaj že bivšo ženo Megan Fox, ko je imela 18 let, on pa 30.

Praznični piškoti s čudovitim sporočilom
Praznični čas prinaša iskrice veselja, vonj po piškotih in toplino, ki ogreje še tako mrzle zimske dni. To je čas, ko se spomnimo tistih, ki nas navdihujejo – dobrih mož. Miklavž, Božiček in dedek Mraz so simboli dobrote, skrbnosti in radodarnosti. Pa res potrebujemo dolgo belo brado, da postanemo dobri možje? Seveda ne! V resnici smo lahko dobri možje prav vsi – s preprostimi dejanji, ki prinašajo toplino in upanje. Poglejmo, kako lahko poskrbimo, da bo ta praznični čas poseben in srčen za nas in vse okoli nas.

Zvezdnica priznava, da je težko prekiniti vzorce iz otroštva
Zvezdniška igralka Eva Mendes, mamica dveh otrok, je odkrito spregovorila o težavah, s katerimi se sooča kot starš, ena izmed njenih izpovedi pa bo verjetno blizu mnogim staršem današnjega časa.

Za vse supermame, ki ste same z otrokom
Strah, krivda, osamljenost in dvom. Vse to so občutja, ki lahko starša, ki vzgaja sam, pahnejo v hudo stisko. In ko ste enkrat tam, kako se izkopati iz težav? O tem z izkušeno terapevtko in mediatorko Moniko Erjavec Bizjak.

Znana pevka skupaj s hčerko navdušila v novem videospotu
Alenka Husić, temnolasa lepotica, ki s svojim prodornim in čudovitim glasom navdušuje v glasbenih skupinah Bepop in Sopranos, se je tokrat odločila, da si izpolni željo in posname povsem svojo pesem. Z besedilom nagovarja poslušalce, naj prisluhnejo svojemu srcu in se imajo radi. V njenem prvem samostojnem videospotu pa ji družbo dela starejša hči Alina, ki je s svojo igro in predanostjo projektu navdušila. Pogovor z Alenko si preberite v spodnjih vrsticah.

Stare knjige, ki bi jih moral prebrati vsak otrok
Strast do branja je eno najlepših daril, ki jih lahko podarite svojemu otroku na začetku njegove življenjske poti. Skupne bralne urice so priložnost za povezovanje, razvoj otrokovih bralnih veščin, domišljije in osebnosti. Prave knjige pa lahko vse to še dodatno poglobijo. Obstajajo namreč brezčasne zgodbe in klasike, ki ste jih brali že vi in imajo zaradi tega moč, da vas popeljejo v brezskrbno otroštvo. Čeprav so stare, imajo moč, da otrokom predajo dragocene življenjske lekcije, ki bodo ostale z njim do konca življenja. Preverite nabor 5 otroških knjig, ki se že leta prenašajo iz generacije v generacijo in še dolgo ne bodo šle v pozabo.

Pri 52 postal očka, zdaj ga je strah prezgodnje smrti
Na 77. filmskem festivalu v Cannesu se je predvajala tudi premiera filma Horizont: An American Saga, v katerem glavno vlogo igra priljubljeni ameriški igralec Kevin Costner, ki je poleg tega tudi režiral film. Na rdeči preprogi se je pojavil skupaj s svojimi petimi otroki.

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom
Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom. Vse manj imajo prostega časa, od njih pa se zahteva, da blestijo na več področjih. Ob tem izgubljajo pristen stik z okolico in prijatelji ter večino časa preživijo v družbi tehnologije. Na vprašanja o tem, kakšne so posledice, če otroci živijo v družini (pre)ambicioznih staršev in koliko dejavnosti otroka že lahko obremenjuje, smo poskušali odgovoriti v tokratnem prispevku.

Znaki, ki kažejo, da vas je vzgajala narcistična oseba
Odraščanje ob očetu ali materi, ki je narcis, zna imeti na posameznika dolgoročne posledice.

Jelena Đoković razkrila, kaj je ključno za srečno družino
Jelena Đoković, dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača Novaka Đokovića, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, je razkrila ključne dejavnike, ki vplivajo na to, da je družina srečna.

Zato ne smemo reči fantku, da "fantje ne jokajo"
Fantki sicer redkeje kot v preteklosti, a še vedno slišijo besede, kot so denimo "ne jokaj, saj nisi punčka", "bodi močan, jok je znak šibkosti", "fantje ne jokajo" ... Kaj jim z njimi sporočamo in kakšno popotnico za življenje dajemo? Pomembno vprašanje je predvsem, kako fantku, kljub morebitnim pritiskom iz okolja, omogočiti odrasti v moškega, da bo sprejemal in prepoznal svoja čustva ter jih znal tudi izraziti na primeren način?

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom
Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

V 37. tednu nosečnosti dviguje uteži, ljudje pa ogorčeni
Vplivnica, ki je ponosno objavila svojo vadbeno rutino, je izzvala številne burne reakcije svojih sledilcev. V 37. tednu nosčenosti je namreč dvigala uteži, kot da ne bi bila noseča, mnogi so bili zaskrbljeni

Čudovit način, da otroku razkrijete resnico o dobrih treh možeh
Verjeti v dobre može, pomeni verjeti v dobroto, povezanost, čarobnost in ljubezen. Če vam to uspe pri otroku ohranjati čim dlje, je samo pozitivno, ne vztrajajte pa pri tem za vsako ceno.

Oče in sin – kako izboljšati komunikacijo in medsebojni odnos?
Odnos med očetom in sinom je lahko nekaj najlepšega na svetu, lahko pa je tudi zelo zapleten. Med sinom in očetom lahko pride do nehotene tekmovalnosti, hkrati pa se kljub želji po boljšem odnosu lahko začneta v obdobju adolescence oddaljevati drug od drugega. Kako ukrepati in doseči boljšo komunikacijo in medsebojni odnos? Za vas imamo nekaj nasvetov.

7 znakov, da ste dobra mama
Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Dejstva, s katerimi se soočajo mamice fantkov
Ponosni mamici, ki imata vsaka po štiri sinove, sta skupaj zapisali nekaj dejstev, s katerimi se soočajo mame fantkov. Pravita, da so fantovske mamice posebna vrsta, saj se vsakodnevno soočajo z vzgajanjem 'vrste', ki vse dela drugače od njih. Ni lahko, vendar z veliko kompromisov in nekaj prilagajanja to vsem odlično uspeva.

Svetovno znana prihoterapevtka razkriva skrivnost srečnih otrok
Philippa Perry je britanska humanistična psihoterapevtka in pisateljica, ki je napisala svetovno znano knjigo o vzgoji otrok. Staršem pa svetuje, na kakšen način naj vzpostavijo dober in spoštljiv odnos z otrokom.

Čudovit zapis za dneve, ko starševstvo postane (pre)težko
Ni ga starša, ki ne bi občasno občutil pretežkega bremena starševstva, še posebej ko so otroci majhni, ko se soočamo s številnimi dejavniki, kot so neprespane noči, otroški krči, rast zobkov, pa strah, da bi se mu kar koli hudega zgodilo. Obenem pa se starši trudijo biti uspešni na vseh drugih področjih in ohranjati zdrav ter kvaliteten odnos v partnerski zvezi. Ko postane (pre)težko, naj vam bo v navdih spodnji zapis.

'Žal mi je, da sem postala mati'
Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

Tanja Žagar: 'Ne mine dan, da ne bi mislila na mamo'
Kraljica slovenskih src in priljubljena glasbenica Tanja Žagar je z nami iskreno spregovorila o materinstvu in ljubečih spominih na svojo pokojno mamo. Glasba ji je bila dobesedno položena v zibelko, spomini na glasno petje v avtu skupaj z materjo in očetom pa so ostali za vedno zaklenjeni v njenem srcu. Več si preberite v spodnjem pogovoru.

Slovenske porodnišnice obdarili z grelnimi gnezdeci in posteljicami
Na svetu se vsako leto prezgodaj rodi 15 milijonov otrok, v Evropi 500.000, v Sloveniji 1.400 (več kot 7%). Ti otroci na začetku svojega življenja potrebujejo veliko pomoči, razumevanja in topline. Slednjo jim nudijo tudi grelna gnezdeca, ki jim omogočajo, da gredo lahko hitreje v sobe k svojim mamicam.

Naloga starša ni, da izpolni vse otrokove želje
Težko se je ubraniti vsem akcijskim plakatom, ki nas tako vztrajno na vsakem koraku opominjajo, da se v času akcij nakup res splača. In če se je že nam odraslim pogosto težko upreti privlačnosti razprodaj in posebnih ponudb, kako mora biti šele otrokom? Sploh kadar je to stvar, ki jo imajo vsi njegovi prijatelji. Kako naj starši v takšnih situacijah pristopijo k svojemu otroku in mu pojasnijo, da mu tega ne bodo kupili?

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Kakšen tip učenca je vaš otrok? Preverite
Ljudje se učimo na različne načine - nekateri se najučinkoviteje učijo z branjem, drugi s poslušanjem, spet tretji pa s pomočjo slikovnih gradiv. Nekateri ljudje se več naučijo, če svoje ideje preverijo v skupinski razpravi, drugi se raje učijo sami. Nekateri potrebujejo sistematično prikazane informacije in se učijo postopoma, drugi uporabljajo bolj celosten pristop. Načine, kako zaznavamo informacije, katere strategije učenja uporabljamo in kako jih prikličemo, imenujemo učni stili.