Bibaleze.si

diagnoza

Resnične zgodbe
29. 04. 2025 03.00

Skoraj sem umrla med porodom: Zgodba o travmatičnem porodu in nevarnem poporodnem zapletu

Heather Turville je skoraj umrla zaradi poporodne preeklampsije, stanja, ki je ogrozilo njeno življenje po travmatičnem porodu. Spoznajte njeno srčno zgodbo, kako so ji pravočasno diagnosticirali to nevarno stanje, ki je podobno tistemu, s katerim se je soočila Meghan Markle, ter kako se je uspešno okrevala in srečno vrnila k svoji družini.

Zanositev
25. 04. 2025 04.00

Zakaj ne morem zanositi? To so najpogostejši razlogi

Neplodnost je pogost, a pogosto prezrt izziv sodobnih parov. Gre za nezmožnost zanositve po vsaj enem letu rednih nezaščitenih spolnih odnosov, in po ocenah prizadene približno 15 % parov po vsem svetu. Čeprav je neplodnost lahko čustveno izčrpavajoča, je tudi obvladljiva – še posebej, če jo prepoznamo dovolj zgodaj.

Resnične zgodbe
22. 04. 2025 13.57

Kako se je Chrissy Teigen soočila s sinovo diagnozo diabetesa tipa 1

Chrissy Teigen in John Legend sta lani razkrila, da je bil njun 6-letni sin Miles diagnosticiran z diabetesom tipa 1. Po skoraj letu dni spopadanja s to kronično boleznijo je Chrissy v intervjuju spregovorila o izzivih in priložnostih, ki so se pojavili na tej poti, ter o tem, kako je družina stopila skupaj pri soočanju s to boleznijo.

Intervju
22. 04. 2025 14.58

Endometrioza: 12 let do diagnoze – ganljiva zgodba o boju z nevidno boleznijo

Endometrioza je ena najpogosteje spregledanih ginekoloških bolezni, ki lahko žensko spremlja več let brez ustrezne diagnoze. Ena takšnih zgodb je zgodba mlade ženske, ki se je s simptomi soočala že od 15. leta, a pravo diagnozo prejela šele pri 27.

Resnične zgodbe
11. 04. 2025 08.11

Zdravniki so jo postavili pred težko izbiro: bodisi ti bodisi otrok

Nosečnica iz Anglije je sprva mislila, da so njeni simptomi le običajne težave, povezane z nosečnostjo. Vendar pa ji je diagnoza možganskega tumorja, ki ji je spremenila življenje, strla srce.

Zdrav otrok
01. 04. 2025 05.00

Prepoznajte in zdravite simptome virusa RNU (bolezen rok, nog in ust)

Bolezen rok, nog in ust povzročajo virusi iz skupine enterovirusov, ki živijo v prebavnem traktu. Je zelo nalezljiva, prenaša se direktno z osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni vrtčevski otroci do 5. leta starosti. Redko zbolijo tudi odrasli.

Potek nosečnosti
28. 03. 2025 10.01

Kaj pomenijo kratice v materinski knjižici?

Na prvem ginekološkem pregledu po zamujeni menstruaciji boste izvedeli, ali ste noseči ali ne. Če vam bo izbrani ginekolog čestital, vam bo dodelil nov datum za pregled, na katerem boste (brezplačno, če imate urejeno zdravstveno zavarovanje) prejeli materinsko knjižico.

Intervju
20. 03. 2025 05.00

"Ko boste rodili, bodo vaše bolečine izginile"

Maja že od mladosti trpi zaradi hudo bolečih menstruacij, ki so ji zaznamovale življenje. Kljub zdravniškim nasvetom in diagnozam, ki so ji pogosto trdile, da gre zgolj za normalen pojav, je njeno stanje sčasoma postalo vse hujše. Maja je vztrajala pri iskanju odgovora in končno odkrila, da za njenimi težavami stoji endometrioza – bolezen, ki jo je popolnoma spremenila.

Resnične zgodbe
06. 03. 2025 05.00

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"

Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Zdrav otrok
31. 01. 2025 05.00

PFAPA sindrom pri otrocih: kako ga prepoznamo?

PFAPA sindrom je redka, a ponavljajoča se bolezen, ki prizadene predvsem otroke. Pojavi se z nenadnimi epizodami vročine, vnetja grla, aft in oteklih bezgavk. Čeprav običajno ni nevaren, lahko povzroča neprijetnosti, vendar ob ustreznem zdravljenju večinoma izzveni sam od sebe.

Novice
30. 01. 2025 10.52

Preprosta igra pomaga pri prepoznavanju avtizma in ADHD

Nova video igra, ki traja le eno minuto, je sposobna natančno in učinkovito ločiti otroke z avtizmom od tistih, ki imajo ADHD, ali od nevrotipičnih otrok. Raziskovalci upajo, da bo pripomogla k boljši diagnostiki in dostopu do ustreznih intervencij.

Svet slavnih
30. 01. 2025 09.16

Kako navdihujoče! Sinovo diagnozo je sprejela s pogumom in optimizmom

Igralka iz serije Yellowjackets, Samantha Hanratty, je za sinovo diagnozo izvedela že med nosečnostjo, ob čemer jo je preplavil val čustev.

Novice
29. 01. 2025 12.43

V Nemčiji umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico

V Berlinu je umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico. Bolezen, ki je v zahodnem svetu redka, je v Sloveniji zadnjič zahtevala smrtni primer leta 1967.

Trači
30. 12. 2024 15.49

Gal Gadot o življenjskem izzivu: Krvni strdek med nosečnostjo

Gal Gadot, zvezdnica filma Čudežna ženska, je razkrila, da je bilo letošnje leto polno globokih izzivov in razmislekov. Februarja, v osmem mesecu nosečnosti, ji je bila namreč postavljena diagnoza ogromnega krvnega strdka v možganih.

Družina in odnosi
10. 12. 2024 04.13

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu

Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Prehrana za dojenčke
11. 10. 2024 03.30

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?

Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Zanositev
28. 09. 2024 01.00

Ta metoda ima ključno vlogo pri ugotavljanju vzrokov neplodnosti

Neplodnost je izjemno težko stanje, ki prizadene številne pare po vsem svetu in ovira njihove sanje o starševstvu. V prizadevanju za diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti je napredek v medicini privedel do uporabe laparoskopije, minimalno invazivne kirurške tehnike, ki ponuja celovit pogled na reproduktivne organe.

Nosečnost
20. 09. 2024 04.15

Kaj je anembrionalna nosečnost?

Anembrionalna nosečnost je vrsta spontanega splava, do katerega pride, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico, vendar se ne razvije v zarodek. Čeprav je to lahko čustveno zahtevno za bodoče starše, je razmeroma pogost vzrok zgodnje izgube nosečnosti. To stanje se običajno pojavi v prvem trimesečju in se pogosto odkrije med rutinskim ultrazvokom.

Po porodu
16. 09. 2024 03.30

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu

Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Za mami
20. 06. 2024 05.00

Sindrom hladne matere

O sindromu hladne matere govorimo takrat, ko je v družini materinska figura čustveno odsotna. Kot že sam izraz nakazuje, so takšne matere navzven videti hladne, nedostopne, neodzivne in le redko ali sploh nikoli ne izražajo pozitivnih čustev. V odnosu z otrokom ustvarijo čustveno distanco in zanemarjajo njegove čustvene potrebe, kar ima nanje velik vpliv kasneje v življenju – zlasti v odnosu do sebe in ostalih.

Nosečnost
10. 06. 2024 02.30

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka

Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Družina in odnosi
09. 04. 2024 12.23

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih

Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

Nosečnost
06. 03. 2024 04.15

Kaj je holestaza v nosečnosti?

V nosečnosti doživljamo številne spremembe, od tistih lepih do tistih malo manj prijetnih. Pri tem pa moramo vedeti, da nekateri znaki, kot je na primer srbečica, lahko nakazujejo tudi na hujše težave. Ali ste že slišali za intrahepatično holestazo v nosečnosti?

Zdrav otrok
04. 03. 2024 05.00

Kdaj kašelj nakazuje, da ima otrok astmo? Bodite pozorni na te simptome

Kako ločiti navaden kašelj od astme, kakšni so simptomi in kdaj je potreben pregled pri pediatru? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
21. 02. 2024 05.00

Presnovne bolezni: s presejalnimi testi rešujejo življenja

Presnovne bolezni so genetska stanja, zaradi katerih telo ne morejo učinkovito pretvarjati zaužitih hranil v energijo. Motnje so lahko precej resne in lahko privedejo do različnih zdravstvenih izzivov, včasih celo ogrozijo življenje. A zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje običajno omogočata uspešno obvladovanje simptomov, izogibanje zapletom in kakovostno življenje.

Novice
12. 02. 2024 09.52

Maja Prašnikar: 'To smo mi. Radovedni, igrivi in polni življenja'

Simpatična družinica nekdanjega slovenskega manekena in sedanjega podjetnika, Alena Kobilice ter nekdanje pevke Maje Prašnikar se je odpravila na družinski oddih v tople kraje. Da so si napolnili baterije je razbrati iz kolaža ljubkih fotografij na katerih je videti, da resično uživajo v trenutkih zase.

Trači
19. 01. 2024 05.00

Ima dva otroka, a pravi: "Ko sem zadeta, sem boljša mati"

Znana igralka se je pošalila, da je boljša mati, ko je zadeta, saj se tako spusti na raven svojih otrok.

Blog
24. 11. 2023 05.00

Blog: 'Eno samo neskončno dolgo čakanje'

Mogoče je čas, da spregovorimo še kakšno besedo o potrpežljivosti. Vrlina, ki je v vsakem pomenu besede povezana s pojmom starševstva, in priznam, da je sama nimam veliko, ali bolje rečeno: je nisem imela. Sedaj pa se je učim. In to zares učim. Intenzivno.

Trači
09. 11. 2023 11.01

Hči Brucea Willisa o dementnem očetu: 'Ko sem z njim, vidim ljubezen'

Tallulah Willis, 29-letna hči, je v sredo gostovala v oddaji, kjer je spregovorila o igralcu, ki se bori s frontotemporalno demenco, in razkrila, kakšno je njegovo trenutno stanje.

Za mami
02. 11. 2023 05.00

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov

Pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) gre za hormonsko motnjo, zaradi katere imamo lahko težave z menstrualnim ciklom in neplodnostjo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 890