Bibaleze.si

dejavnosti

Prosti čas
27. 04. 2025 03.00

5 top idej za druženja z otroki, ko posije sonce

Ko nas končno razveseli sončno vreme, se narava razživi in nas vabi ven. Dnevi postanejo toplejši, mi pa bolj sproščeni in pripravljeni, da skupaj z otroki preživimo dragocen čas na prostem. Idealna priložnost za aktivna, zabavna in nepozabna družinska druženja! V nadaljevanju vam predstavljamo 5 odličnih idej, kako z otroki izkoristiti sončne dneve – brez velikih priprav ali stroškov!

Prosti čas
26. 04. 2025 03.00

5 čudovitih destinacij, idealnih za družinski oddih

Počitnice z družino so lahko ena izmed najlepših in najbolj pričakovanih izkušenj, vendar pa je jasno, da s sabo prinesejo tudi nekaj pomislekov. Ko načrtujemo sproščen oddih z otroki, je pomembno, da izberemo destinacijo, ki ponuja tako udobje kot varnost. Čeprav je seveda najlepši del vsakega potovanja sprostitev, se je dobro vnaprej pozanimati o destinaciji, da bi se izognili nepotrebnim presenečenjem.

Najstniki
23. 04. 2025 12.07

Spletna varnost za najstnike: Nasveti za zaščito pred grožnjami v digitalnem svetu

V današnjem digitalnem svetu je internet postal nepogrešljiv del vsakodnevnega življenja mladih. Kljub temu pa prinaša številne izzive, kot so spletno nasilje, varnost osebnih podatkov in zasvojenost z internetom. Starši in mladostniki se morajo zavedati tveganj, s katerimi se srečujejo na spletu, in sprejeti ustrezne ukrepe za zaščito.

Prosti čas
22. 04. 2025 04.00

Otrok, ki pleše, ni nikoli sam: Kako ples spodbuja telesni, čustveni in socialni razvoj otrok

Ples pri otrocih spodbuja telesni razvoj, čustveno izražanje in samozavest. Že pred govorom plešejo s srcem in telesom. Zgodba deklice, ki je skozi ples postala samozavestna plesalka, kaže moč te dejavnosti. Ples je odlična izbira za otroke. Plesna učitelja Maja Osterman in Gregor Vovk pojasnjujeta, kako najti pravo zvrst.

Resnične zgodbe
25. 04. 2025 04.00

Tragična zgodba 10-mesečnega dojenčka, ki je moral odraščati s šimpanzom

V tridesetih letih prejšnjega stoletja je potekal nenavaden in kontroverzen psihološki poskus, ki je za vedno spremenil življenja tako dojenčka kot tudi šimpanza. Zgodba 10-mesečnega Donalda in 7,5-mesečne šimpanzinje po imenu Gua je polna tragičnih trenutkov, izgube in svarila o posledicah človeškega posega v naravni razvoj

Malček
23. 04. 2025 14.30

Preprečevanje debelosti pri otrocih: Zakaj je gibanje ključno za zdravje mladih?

Prekomerna prehranjenost otrok in mladostnikov je vse večji izziv v Sloveniji in drugih državah. Podatki iz raziskav, kot so tisti v publikaciji Zdravje v občini, kažejo, da delež prekomerno prehranjenih otrok in mladostnikov med 6. in 15. letom narašča, saj je leta 2022 skoraj četrtina otrok prekomerno prehranjenih (24,9 %).

Prosti čas
23. 04. 2025 04.00

Družine, ki jih je strah vprašanja "Kam pa vi med počitnicami?"

Počitnice so vedno veljale za čas sprostitve. Čas, ko otroci pospravijo (če ne kar zabrišejo) šolske torbe v kot omare, starši pa si oddahnejo od nenehnih spodbud otroka k učenju in hitenja na termine treningov, roditeljskih sestankov in preostalih obveznosti. Kljub brezskrbnemu vzdušju, v katerem naj bi uživali v času počitnic, pa se v družbi vedno bolj odkrivajo stiske staršev in otrok, ki jim počitnice prinašajo skrbi, krivdo, stres.

Dojenček
16. 04. 2025 14.56

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob

Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Novice
16. 04. 2025 10.28

Kako je biti varuška za najbogatejše družine? Podrobnosti iz prve roke

Delo varuške za premožne družine presega običajno skrb za otroke. Od varušk se pričakuje 24-urna dostopnost, visoka strokovnost in diskretnost, saj spremljajo družine na poslovnih potovanjih in luksuznih počitnicah. Varuška je delila svoje izkušnje in razložila, zakaj so varuške za bogate družine več kot le skrbnice.

Najstniki
16. 04. 2025 04.00

Sindrom "zlobnih deklic": Čustveno nasilje med deklicami in njegove posledice

Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.

Malček
15. 04. 2025 18.45

10 učinkovitih priporočil za zdravo spanje otrok

Dober spanec je ključen za zdrav razvoj otroka. Vpliva na njegovo fizično zdravje, čustveno ravnovesje in kognitivne sposobnosti. Kakovosten spanec otroku pomaga pri obnovi energije, boljši koncentraciji in odpornosti na stres. Če želite izboljšati otrokove spalne navade, sledite tem desetim strokovno podprtimi priporočilom.

Malček
11. 04. 2025 05.00

Telesna aktivnost in otroci: Ključ do zdravega in srečnega otroštva

Telesna aktivnost igra ključno vlogo pri razvoju otrok. Ni pomembna le za gradnjo mišic in moči, ampak ima tudi velik vpliv na fizično, čustveno in socialno zdravje. Spodbujanje otroka k vsakodnevni telesni aktivnosti mu pomaga ostati zdrav skozi otroštvo, adolescenco in odraslost.

Dojenje
09. 04. 2025 05.00

'5 razlogov, zakaj sem se odločila podaljšati dojenje'

Podaljšano dojenje ni koristno le za dojenčke, ampak tudi za mame, ki pobirajo plodove tega posebnega obdobja. Neka mamica se je odločila na družbenih omrežjih deliti svoje razloge, zakaj je podaljšala dojenje svojega sina. Poglejte, kateri so.

Svet slavnih
08. 04. 2025 05.00

Najstnica že prerasla svojo slavno mamo

15-letna Lou, hči Heidi Klum in Seala, se večinoma drži stran od medijskih luči, zato njena pojavnost v javnosti vedno pritegne pozornost. Mnogi so bili presenečeni, kako visoka je že najstnica. Bo tudi ona šla po maminih stopinjah.

Izleti in počitnice
04. 04. 2025 05.00

Pustolovščina na morju: Zakaj je križarjenje idealen družinski dopust?

Starši, razmišljate o drugačnih počitnicah? Kaj pa, če bi tokrat s svojo družino odšli na križarjenje? Morda ste že pomislili na to, a niste prepričani, ali je to prava izbira za vas. Križarjenje je lahko popolna izbira za družinski dopust, saj ponuja vse, kar potrebujete – od raznolikih dejavnosti za vse starosti do udobja, varnosti in nepozabnih izkušenj.

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Prosti čas
02. 04. 2025 05.00

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev

Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Partnerski odnosi
01. 04. 2025 05.00

Kako lahko kot sočuten moški pomagate tesnobni partnerki

Tesnoba lahko izrazito poseže v vsakdanje življenje, saj ne vpliva le na posameznika, temveč tudi na njegovo okolico, zlasti na bližnje odnose. Ko se moški znajde v vlogi partnerja ženske, ki se spopada s tesnobo, je ključno, da razume njeno stisko in ji nudi ustrezno podporo. Pomembno je, da ve, da tesnoba ni zgolj slab dan ali pretirana zaskrbljenost, temveč globlje stanje, ki lahko vpliva na njeno sposobnost spopadanja z vsakdanjimi izzivi.

Zdrav otrok
31. 03. 2025 11.47

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?

Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

Malček
31. 03. 2025 05.00

Kako se kaže prezgodnja puberteta?

Puberteta je naraven proces, v katerem telo in um otroka prehajata v odraslo obdobje. Pri večini otrok se puberteta začne približno pri starosti 12 let pri dečkih in 10 let pri deklicah. Včasih pa se puberteta začne prej, kot je običajno. Ko se puberteta pri dečkih začne pred 9. letom starosti in pri deklicah pred 8. letom, govorimo o prezgodnji puberteti.

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Novice
26. 03. 2025 16.01

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?

V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Vzgoja in vrtec
26. 03. 2025 10.08

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?

Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Porod
26. 03. 2025 09.27

Rodila pri 66 letih: Kakšno tveganje to prinaša?

Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie, Alexandra Hildebrandt, je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je rodila s carskim rezom.

Nosečnost
25. 03. 2025 11.38

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati

Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Malček
19. 03. 2025 05.00

Moj otrok ima hudo tremo!

Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Naslovnica
13. 03. 2025 05.00

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica

Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Družinsko življenje
05. 03. 2025 05.00

Takšno je bilo otroštvo v Jugoslaviji. Je bilo res tako?

Otroštvo današnjih staršev, pa tudi starih staršev, se je močno razlikovalo od otroštva, ki ga danes živijo njihovi potomci in vnuki. Niso odraščali v konkurenčnem okolju, dnevi niso bili natančno določeni, večino časa so preživljali v iskanju lastnih iger in zabave. Kaj menite, je bilo nekoč res bolje kot danes?

Najstniki
04. 03. 2025 05.00

Kako krepiti samopodobo najstnika?

Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Dojenček
03. 03. 2025 05.00

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?

Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 890