Zdravo

Moški v "slabih" zakonih bolj zdravi: Raziskava razkriva presenetljive rezultate
Nedavna študija je presenetila strokovnjake in pokazala, da moški, ki so v "slabih" zakonih, morda uživajo večje zdravstvene koristi kot tisti v srečnih zakonih. Ta raziskava je razkrila, da imajo moški, katerih ženske pogosto prevzamejo vodilno vlogo v zakonu, manjše tveganje za razvoj sladkorne bolezni.

Kdo bo najboljši mali veliki šef? Spoznajte šesterico, ki se bo pomerila za naziv
Pred nami je že 7. sezona kuharskega šova za otroke Mali šef Slovenije: mala mal'ca. Letošnja sezona ima nadgrajen format, v šovu bodo sodelovali otroci posamezno, in ne v dvojicah, kot smo bili navajeni v preteklih letih.

Meghan Markle o sreči, družini in duševnem zdravju: "Nikoli nisem bila srečnejša"
Meghan Markle je bila glavna govornica na Time100 Summit v New Yorku, kjer je delila osebna razkritja o svojem življenju, družini, duševnem zdravju in poslovnih projektih. V njenem govoru so bile pomembne besede o sreči, osebnem razvoju in ravnovesju med materinstvom in poklicnim življenjem.

Otroci Ane in Bastiana Schweinsteigerja govorijo štiri jezike – so brez telefonov in varuške
Ana Ivanović in Bastian Schweinsteiger sta eden najbolj priljubljenih športnih parov, a svoje zasebno življenje skrbno varujeta pred javnostjo. Kljub svetovni slavi svoje sinove vzgajata stran od žarometov – brez tehnologije, z veliko topline in poudarkom na večjezični vzgoji.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

10 učinkovitih priporočil za zdravo spanje otrok
Dober spanec je ključen za zdrav razvoj otroka. Vpliva na njegovo fizično zdravje, čustveno ravnovesje in kognitivne sposobnosti. Kakovosten spanec otroku pomaga pri obnovi energije, boljši koncentraciji in odpornosti na stres. Če želite izboljšati otrokove spalne navade, sledite tem desetim strokovno podprtimi priporočilom.

Lastnosti, ki jih dojenčki podedujejo po mami
Ste se kdaj spraševali, katere lastnosti otrok podeduje po mami in katere po očetu? Tukaj je sedem lastnosti, za katere genetika pravi, da jih dojenčki najpogosteje podedujejo po materini strani.

Telesna aktivnost in otroci: Ključ do zdravega in srečnega otroštva
Telesna aktivnost igra ključno vlogo pri razvoju otrok. Ni pomembna le za gradnjo mišic in moči, ampak ima tudi velik vpliv na fizično, čustveno in socialno zdravje. Spodbujanje otroka k vsakodnevni telesni aktivnosti mu pomaga ostati zdrav skozi otroštvo, adolescenco in odraslost.

Načini, kako izboljšati vsebnost maščob v materinem mleku
Dojenje je čudovita izkušnja, a pogosto polna vprašanj. Kako lahko s preprostimi ukrepi izboljšate kakovost materinega mleka in zagotovite optimalno prehrano za vašega dojenčka? Preberite, kako.

Mladostniki o svojih stiskah molčijo
Starši, bodite oporni steber: Kako otrokom pomagati pri obvladovanju stresa?

Deklica, rojena po presaditvi maternice, prinaša upanje
Zgodba Grace Davidson, ki je rodila zdravo deklico Amy Isabel po presaditvi maternice, prinaša novo upanje ženskam, ki se spopadajo z neplodnostjo zaradi pomanjkanja maternice.

Naj vaš malček postane del kuharske oddaje Mali šef Slovenije!
Prijavite svojega otroka v novo sezono Malega šefa Slovenije! Če vaš otrok obožuje kuhanje in si želi pridobiti nova znanja ter spretnosti v kuhinji, je to odlična priložnost zanj. Je pripravljen kuhati pred kamerami, se zabavati in postati del izjemne kuharske izkušnje? Potem ga le prijavite.

Alergije na hrano pri dojenčkih in otrocih: Praktični nasveti za starše
Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Rodila pri 66 letih: Kakšno tveganje to prinaša?
Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie, Alexandra Hildebrandt, je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je rodila s carskim rezom.

Kdaj je izcedek v nosečnosti normalen in kdaj ne?
Mnoge ženske med nosečnostjo opazijo nenavaden izcedek, kar lahko povzroči strah, negotovost in zaskrbljenost. Da bi vam olajšali odločitev, kdaj k zdravniku, nam je ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine pomagal odgovoriti na nekaj vprašanj.

Najpogostejše kožne spremembe v času nosečnosti
Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska mnogokrat sliši: O, kako lepo siješ! ali Saj kar žariš! Ne gre za mit, temveč za dejansko stanje nosečnice, pri kateri je zaradi vpliva nosečniških hormonov koža dodatno prekrvavljena, izločevanje maščobe pa se poveča.

Zakaj se v nosečnosti pojavi vrtoglavica?
Nosečnost je za večino žensk čudovita izkušnja in lepo življenjsko obdobje, a za mnoge ima nosečnost tudi nekaj neprijetnih simptomov. Na primer, mnoge bodoče mame se soočajo z vrtoglavicami med nosečnostjo.

To je najslabša hrana, ki jo lahko ponudite vašemu dojenčku
Dojenčki ne potrebujejo veliko kalorij, potrebujejo pa veliko hranljivih in zdravih sestavin. Vendar pa so nekatera živila, ki se običajno ponujajo dojenčkom, v bistvu nezdrava in imajo samo visoko vsebnost kalorij, sladkorja ali soli, hranil pa zelo malo.

Moj otrok trenira, kaj pa prehrana?
Lahko pri otrocih že govorimo o športni prehrani? Lahko. A športna prehrana pri otroku je najprej zdrava prehrana, ki jo sestavljajo živila iz vseh skupin, in ne prehranska dopolnila ali razne manipulacije vnosa energije za dosego športnega rezultata.

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka
Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Otrokov imunski sistem lahko okrepite tudi z zajtrkom
Z uživanjem zajtrka čim prej, ko se zbudimo, v telo vnesemo glukozo, ki zavira izločanje kortizola (stresnega hormona) iz nadledvične žleze. Tako znižamo krvni tlak in predvsem omogočimo našemu imunskemu sistemu normalno delovanje.

Ne ujemite se v eno od 13 starševskih pasti
Navajamo 13 stvari, ki jih mentalno močni starši nikoli ne naredijo in zato vzgajajo mentalno močne otroke.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Kako krepiti samopodobo najstnika?
Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

To jesta otroka Novaka Đokovića za boljši imunski sistem
Otroka Jelene in Novaka Đokovića naj bi se prehranjevala vegetarijansko, saj tudi njuna starša ne jesta mesa. Za izboljšanje imunskega sistema pa jima mama zjutraj večkrat pripravi ta zajtrk.

Nasveti za nosečnice v zimskem času
Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

Nasveti za zdravo in uravnoteženo prehrano v času nosečnosti
Zdrava in uravnotežena prehrana je zelo pomembna za vsakega posameznika, v času nosečnosti pa še toliko bolj, saj vse, kar zaužijete, v določenem deležu dobi tudi vaš plod. Naše babice so rade govorile, da mora nosečnica jesti za dva, no, to vsekakor ne drži. Pomembno je predvsem to, da je na vašem jedilniku raznolika in uravnotežena prehrana, ki je bogata z vitamini, minerali in beljakovinam. Da vam bo lažje, so v porodnišnici Postojna pripravili nekaj nasvetov in priporočil, s katerimi si lahko pomagate, če ste v veselem pričakovanju.