študenti

Prijave za študentske domove odprte: preverite novosti in subvencije
Študenti lahko na portalu eVŠ oddajo prošnjo za sprejem in podaljšanje bivanja v študentskih domovih in pri zasebnikih za prihodnje študijsko leto. Na voljo je 12.232 mest za subvencionirano bivanje, od tega 4769 za sprejem in 7432 za podaljšanje bivanja ter 31 mest za študente s priznano in začasno priznano mednarodno zaščito.

Strelski napad v Gradcu: Kako se o tem pogovoriti z otrokom?
Kadar se zgodi tragedija, kot je streljanje v šoli, lahko otroci občutijo številne negativne čustvene reakcije. Pomembno je, da starši ustvarijo varen prostor za odprt pogovor, da otrokom nudijo podporo in jih pomirijo.

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'
Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?
Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Časovna kapsula, ki vas popelje v otroštvo
Se še spomnite nekoč zelo priljubljenih spominskih knjig? Morda ste jo imeli in jo imate še vedno shranjeno, ali pa ste eden tistih, ki se mu takšno izkazovanje prijateljstva ni zdelo primerno. Glede na to, da se je v spominske knjige risalo in pisalo, kar se zdajšnji mladini zdi 'izguba časa', je morda sedaj primeren čas, da se ta običaj znova obudi?

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?
Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Kako se lotiti pisanja porodnega načrta?
Nosečnica lahko v porodnem načrtu zapiše pričakovanja, kako naj bi se odvijal porod. Ob prihodu v porodno sobo naj se o njem pogovori z babico, ki bo skušala želje upoštevati v največji možni meri. Treba pa se je zavedati, da je vsak porod edinstven in da včasih kaj ne gre po načrtih.

'Danes so mladi precej bolj ozaveščeni in odgovorni'
Ta teden so se ljubitelji slovenske produkcije razveselili nove domače serije Gospod profesor, ki hkrati velja za serijo z najvišjim proračunom v slovenski zgodovini. Glavno in naslovno vlogo je prevzel priznani igralec Jure Henigman, ki bo čez nekaj dni praznoval 37. rojstni dan. Čeprav je tudi sam oče, pa je prav najstniška generacija, s katero je pri snemanju sodeloval, tista, s katero ima najmanj izkušenj in s katero je najmanj povezan.

Dojenčki, rojeni decembra, so zelo posebni
Vse najboljše vsem, ki praznujejo decembra!

Kateri dodatki bodo izplačani staršem v okviru PKP 7?
Kdo vse je upravičen do dodatkov, ki bodo izplačani staršem v okviru PKP 7, kakšna bodo izplačila in kdaj bodo nakazana? Preverite v spodnjih vrsticah.

18 stvari, ki jih NE bom počela za svoje otroke
Starševska naloga je, da skrbimo za svoje otroke, predvsem pa da jih hkrati vzgajamo v samozavestne in samostojne osebe. Zato obstaja cel kup reči na seznamu tistih opravil, ki jih ni potrebno opravljati za ali predvsem namesto otrok.

Koliko mladih se v Sloveniji odloči za študij?
Slovenija je s 46-odstotnim deležem študentov med 20- in 24-letniki na čelu držav članic Evropske unije. V študijskem letu 2018/19 se je v terciarno izobraževanje vpisalo skoraj 76.000 študentov, med študenti prevladujejo ženske. Uspešno diplomira dobra polovica vpisanih na prvo stopnjo, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs).

Če spite dovolj, boste imeli boljše ocene
Študenti in učenci, ki jim v šoli ne gre najbolje, lahko poskusijo izboljšati svoje spalne navade. Profesorji na eni od ameriških fakultet so namreč dokazali, da dosegajo tisti, ki redno in dovolj spijo, v povprečju boljše ocene. In ne, pravočasen odhod v posteljo le na večer pred velikim izpitom ne zadošča – dovolj je treba spati več noči zapored.

Imate študenta? Ste študent? Potem vam bo ta informacija koristila!
Oktober je tu in študenti so se vrnili na fakultete. Za nekatere je to prvo leto in sami se bodo morali znajti v različnih vlogah, prav tako v drugem kraju, stran od staršev. Da bodo na študiju uspešni, da bodo zadovoljni in srečni, smo za nasvet povprašali Romano Čolič, zakonsko in družinsko terapevtko, ki ima dolgoletne izkušnje z mladimi. Želimo vam čudovito šolsko leto 2019/2020. In preberite članek do konca, kajti čaka vas namig, kako ob učenju poskrbeti tudi za duševno zdravje.

Študenti, pravočasno poskrbite za subvencionirano vozovnico in prehrano!
Študenti bodo čez teden dni vstopili v novo študijsko leto. Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) jim svetuje, naj pred tem uredijo subvencioniranje študentske prehrane in vozovnic, podaljšajo status na študentskem servisu in morebitno članstvo v lokalnem študentskem klubu. Kmalu se iztečejo tudi roki za oddajo vlog za štipendije.

Ne zamudite! V avgustu se izteče rok
V mesecu avgustu morajo biti dijaki in študenti pozorni na nekatere roke za dodeljevanje državnih in Zoisovih štipendij ter štipendij za deficitarne poklice za šolsko oziroma študijsko leto 2018/2019.

Študenti se večinoma učijo iz zapiskov in gradiv v digitalni obliki
Natančnega podatka o tem, koliko študenti koristijo različne oblike študijskega gradiva, ni. Pregled izposoje knjižničnega gradiva v slovenskih visokošolskih knjižnicah kaže trend padanja izposoje v tiskani obliki, kar je posledica dostopnosti vedno večje količine gradiva v digitalni obliki, pa tudi padanja števila študentov, so prepričani v Nuku.

Ne zamudite z oddajo! Samo še danes imate čas!
Študenti visokošolskega študija imajo samo še danes čas, da oddajo prošnjo za sprejem in podaljšanje subvencioniranega bivanja v študentskih in dijaških domovih ter pri zasebnikih za študijsko leto 2017/18. Višina tokratne subvencije za bivanje znaša 21,50 evra na študenta za javne študentske oziroma dijaške domove ter 32 evrov za zasebnike.

Slabo znanje pravopisa med študenti
Italijanski univerzitetni profesorji so v pismu vladi in parlamentu pozvali k ukrepom za krepitev poznavanja pravopisa v šolah. V delih svojih študentov namreč zaznavajo pravopisne napake, kakršnih ne bi smeli dopuščati niti v tretjem razredu osnovne šole, so potožili.

Do četrtka imate čas!
Če želijo študenti med drugim koristiti ugodnejši prevoz, jesti na študentske bone in delati preko študentske napotnice že s prvim dnem novega študijskega leta, je dobro, da si vse potrebno uredijo že v septembru. Da bo študentom prvih letnikov prehod v študijsko leto lažji, je pomembno tudi, da ne zamudijo prvega predavanja.

Mladi Slovenci v tujini
Izkušnje s študijem v tujini so po mnenju mladih Slovencev neprecenljive. Vsi študenti bi morali vsaj malo študirati v tujini, kajti prav izkušnja iz tujine po trditvah pravnika Primoža Rojca človeku da tisto pravo mero samozavesti in širok pogled na svet. Po oceni društva Vtis v tujini študira okoli 600 Slovencev.

Ne zamudite roka! Samo še danes!
Študenti, ki želijo v prihodnjem študijskem letu pridobiti subvencijo za sprejem in podaljšanje subvencioniranega bivanja v študentskem in dijaškem domu ali pri zasebniku, imajo samo še danes čas za vložitev prošnje. V slovenskih univerzitetnih središčih je v novem študijskem letu na voljo več kot 14.500 postelj.

Ne zamudite roka za oddajo!
Študenti, ki želijo v prihodnjem študijskem letu pridobiti subvencijo za sprejem in podaljšanje subvencioniranega bivanja v študentskem domu ali pri zasebniku, imajo še do 14. avgusta čas za vložitev prošnje. V vseh univerzitetnih središčih je na voljo več kot 14.599 ležišč, so danes sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Kako ravnati v primeru nesreče?
V okviru akcije Otroci se učijo pomagati se je v minulih letih že več kot 1300 slovenskih otrok naučilo, kako ravnati v primeru nesreče. Letos se začenja druga faza projekta, v kateri bodo gorski in drugi reševalci ter študenti fakultete za zdravstvo obiskali še 2000 otrok. Kot poudarjajo, otrok, ki je priča nesreči, lahko in zmore pomagati.

Ne zamudite! Še danes je čas za oddajo!
Študenti, ki želijo v prihodnjem študijskem letu pridobiti subvencijo za bivanje v študentskem domu ali pri zasebniku, lahko oddajo prošnjo samo še danes, za podaljšanje bivanja pa imajo čas do 20. avgusta. V vseh univerzitetnih središčih je na voljo več kot 14.500 ležišč.

Babice spreminjajo svet!
Danes obeležujemo mednarodni dan babic. Z letošnjim sloganom Babice spreminjajo svet - družino za družino želijo opozoriti, da babice s svojim delovanjem spreminjajo družine, družbe in svet. Tudi letos organizirajo tradicionalno srečanje babic iz vse Slovenije na Šmarni gori, študenti babištva pa bodo danes organizirali babiški tek.

Spremenimo svet!
Ob 12. avgustu, svetovnem dnevu mladih, se v Sloveniji in EU vrstijo opozorila o težavah mladih, ki se soočajo s težavami na trgu dela in zaradi tega pri ustvarjanju družine.

Pravice študentskih družin
Kdo lahko uveljavlja pravice za študentsko družino, katere pravice in dolžnosti ima mamica med študijem, kakšni so postopki za uveljavitev in kam se mamica lahko obrne po pomoč, je pojasnila predsednica Kluba študentskih družin Slovenije Nataša Resnik.